Téma: District 9

1/10
mecharon 2009 szept. 24. - 22:05:36 1/10 Előzmény Vardar
(120/700)
Tovabbvihetjuk, de ennyi erovel barmit kitalalhatunk es tovabbvihetunk. Semmi okom nincs feltetelezni a film alapjan, hogy ok a tarsadalmuk szemetjei voltak. A magyarazatokat meg csak azert keresni, hogy elnyomjam magamban a forgaokonyviro/rendezo benasaganak erzeset...hat en nem fogom. Merthogy ha en rendezek/irok egy filmet bizony elotte atnezetem bar tudossal, ha mar tudomanyos fantasztikumot csinalok es nem csak fantasztikumot.

OFF:

A tarsadalom/sajat ismereteink gondolatra reagalva. Szerintem minden civilizaco hasonlokeppen fejlodhet barhol a vilagban egy darabig. Persze ez az en velemenyem. Had magyarazzam meg. A vilagegyetem folyamatosan valtozik, benne minden mozog. A fejlodes szo a valtozatlan ellentete/ az egyenlet (egyensuly) eltolasa az egy iranyba ami az egyik oldal hasznara es a masik oldal karara tortenik mindig. Vagyis ha egy civilizacio elkezd szaporodni/fejlodni, akaratlanul is atalakitja a kornyezetet es valoszinuleg olyan helyzetekbe kerul mint a mienk. A fejlettseg egyik szintje minden bizonnyal a kommunikacio megjelenese, a kommunikacio haszna pedig az egyen tapasztalatanak ismertetese a kozosseg szamara. Es mivel a fejlodes megvaltoztatja a kornyezetet, a kornyezet pedig visszahat az ot megvaltoztatora, a faj elkezd valtozni. (Hivhatjuk evolucionak is) A fejlodes egyutt jar fizikai valtozassal - mind kulso jegyekben, mind pedig egyre inteligensebbe valassal- ez pedig a fajon belul is kulonbsegeket okoz, vagyis valoszinuleg termeszetes modon kialakul egy hierarchia. A vadasz nem az lesz aki lassan fut es nem tud celozni. Ez nem feltetlenul rossz, valoszinuleg egy hierarchikus tarsadalom meggyorsitja a fejlodest, szemben egy olyan tarsadalommal ahol nincs vezeto/ nincs aki dontson akar jol akar rosszul. Mas kerdes hogy tovabbi fejlodessel tul tud-e lepni egy civilizacio a hierarchikus tarsadalmon, ezt nem tudni meg. Meg az egesz elmelet is persze csak egy elmelet ami mellesleg kicsit off is ide. :) De ha az ember logikusan atgondolja: szerintem egy faj fejlodese valoszinuleg ezen iranyelvek alapjan megy vegbe, akarhol. Hogy hogy nez ki, mivel taplalkozik, repul, fut, gurul vagy uszkal az tok mindegy.

De ha a te bortonos magyarazatodat hasznalva: Ott is van hierarchia.

Na bocs az offert! :D Close-t meg ne bantsatok! Szerintem is bena film a District 9 es kb attol sci-fi hogy tettek bele egy k! nagy urhajot meg sok UFO-t.
10/10
Vardar 2009 szept. 24. - 21:03:55 10/10
(119/700)
close, neked nincs igazad, viszont mecharon jó kritikákat írt.
SPOILER
1,2: Nem feltétlenül kötelezõ egy akarat, társadalom, hierarchia létrehozása. Nem ismerjük a gyökereiket, ergo a saját ismereteinkbõl indulunk ki:) Ha tovább visszük a fegyencúrhajó címû elméletet, akkor az õ világuknak a csürhéje, legalja, 8általánost ki nem járt IQbetyárokat kell feltételeznünk(optimális eset, a film szempontjából). Mint mikor a kisgyereket beengeded az édességboltba. Itt vannak a tejjel-mézzel folyó Kánaánban, 0 erkölcsi kötöttség, 0 törvény nélkül. Itt szabadon bûnözhetnek, kiélhetik állati hajlamaikat(miért ne lennének nekik is?). Mi sem mindig gondolkodunk elõre, hozunk teljesen értelmetlen döntéseket, szóval, a fegyverek elpazarlása teljesen reális. Szerintem. A technológiai fejlettség nem feltétlenül jelent erkölcsi, társadalmi fejlettséget is.
3: Honnan tudod, hogy nem volt ott bandaháború korábban?:) Vagy egy fegyverakku rekesz(mint a tárak nálunk) kiborult, vagy eleve volt a fedélzeten, lévén vannak börtönõrök.
4: Az utolsó börtönõr?
5: Ezz jó kérdés. Ide már nem tudok mit kitalálni:)
Konklúziódra válaszolva, minden civilizációnak van legalja, az övéknek is lehet. Szóval Cristopher tekinthetõ az "ideális"nak. Elvileg. De lehet, hogy õ csak egy õrült tudós:D
Egyébként megvilágosítani valaki tudatlan elmém és elmondaná nekem, hogy mi az az Asylum? Mert nekem a kolostorba való bemenekülés és bûnök alóli feloldozás középkori szokását jelenti:)
9/10
lng 2009 szept. 24. - 16:23:53 9/10
(118/700)
Te meg akkor menjel Monika-show-t nezni! Az valo neked.
Charles Foster Kane 2009 szept. 24. - 12:29:11
(117/700)
Nem kell bocsánatot kérni, én érdeklõdéssel olvastam (bár majd holnap mondok véleményt, ha meg is néztem).

De amúgy az élieneket szándékosan szedték a Call of Chtulhu-ból? Persze nem teljesen ugyanaz, de erõsen emlékeztet.
1/10
offtopic
mecharon 2009 szept. 24. - 03:24:12 1/10
(116/700)
Bocs
Endy88 2009 szept. 24. - 03:17:37
(115/700)
az igen... nem írtál keveset...
1/10
mecharon 2009 szept. 24. - 02:52:28 1/10
(114/700)
Nagyon nagy sci-fi rajongo vagyok, es szeretem az olyan filmeket, amik realisan mutatjak be az ilyen encounterek eseten fellepo lehetosegeket. A kedvencem a Fuggetlenseg napja, bar a vege annak is hollywood-i ra sikerult, szerintem az lett volna a realis befejezes, ha leinvazionznak minket az idegenek, azt cso. Na ha ezt valamelyik rendezo fel merne egyszer vallalni, az korszakalkoto lenne.

Nekem nem tetszett a District 9, igaz hogy mashogy van megkozelitve mint altalaban, illetve egy kvazi uj helyzettel allunk szemben (bar en mar lattam hasonlot - Animatrix) de nagyon bugyuta lett.

Spolier:

1. Ertem en hogy lerobbantak, legyengultek, stb, de mint minden hierarchiaban (es a lattottak alapjan az o fajuk is az), a "tobbseg erdekeben" kialakul egy vezetoi reteg, ami nem felaldozhato. Ok biztosan elelemmel is jobban fel voltak szerelve, illetve intelligensebbek is voltak az atlagnal. Miert nem targyaltak megerkezesukkor, hogy jobb feltetelek mellett elhessenek, hiszen mindket oldalnak van mit felajanlani? Ok a tudasukat, mi kulturalt elszallasolast. Hulyeseg, hogy egy afrikai nyomortelepben satrakban lett letelepitve a sok idegen, akikre megerkezesukkor istenekkent neznenk, es azt hiszem telefosnank a gatyankat rendesen.

2. A helyzet nem uj. Az Animatrix egyik resze egy hasonlo helyzettel foglalkozik. A sokkal fejlettebb robotokat is elszigetelik. Csak ok kialakitjak a sajat tarsadalmukat, amire nyilvan az idegenek is kepesek lettek volna, hiszen mint latjuk ha egy ilyen batar urhajot csillio fenyevrol ideiranyittak valahogy akkor valszeg rendelkeznek nemi szociologiai keszseggel, hiszen valszeg egy ilyen urhajot sem az egyik idegen a szulobolygojan levo hazanak hatso kertjeben levo sufniban barkacsolt ossze, gondolom ezrek/milliok dolgoztak rajta pontos terv szerint, de ott van az apa-fia viszony is pelda gyanant.

3. Bar lehet, hogy megis Christopher dobta ossze a hatso kertben, mert ilyen okorseget sem reg lattam mar, hogy az idegenek a mi szemettelepunkon keresik az o folyadekjukat. Hogy kerult oda? Mondjuk mondtak volna azt, hogy eldobalt fegyverek uzemanyagcellaja, vagy valami, de igy? Akkor mar sokkal jobban jottek volna ki, ha azt mondjak hogy a szemettelepen hasznalt ritka foldi szemet egyikeben ratalaltak volna ugyanarra a hajtoanyagra mint ami nekik is kell. Meg azt mondom hiheto is lett volna talan. Mindenesetre sokkal jobb mint igy...

4. A meg a masik hogy egy poros lepukkant badoghazikoban meggajverkedik bele a kavetermosztatba. Ami nem hihetetlen, ha tenyleg okosak, de ha ilyen okosak, akkor hogy kenyszerulhettek bele ebbe a helyzetbe? Lasd fent 2-es pont.

5. En felelos vezetokent 28 ev alatt kezdemenyeztem volna egy hetvegi dzsemborit a tobbi vezetovel azzal kapcsolatban, hogy mi a tokom legyen akkor ha az idegenek el akarnak menni. Merthogy sok oromuk nem lehetett az elmult majd 30 evben a sracoknak, es ha hagyjak oket lelepni, hogy aztan otthon meseljenek a foldi vendegszeretetrol, akkor sok jora nem szamithatunk esetleges visszatertukkor amikor mar jollakott katonak szep nagy fegyverekkel jonnenek lecsuzlizni minket. A hulye emberi vezetok ugysem hasznaltak ki azt hogy itt voltak, (De hat egyszeruen nincs ilyen a valosagban!, hogy hagynank egy ilyen technologiai/gazdasagi lehetoseget kihasznalatlanul) nem lettunk semmivel sem okosabbak, nyomorban tartottuk oket, akkor meg mit szaroznak. Szoval ha mar igy alakult, hogy el tudnak menni, akkor adtak volna atomot nekik. (Nem tudom erzitek-e hogy en nem ezt tamogatom, de tekintettel a kialakult helyzetre az emberiseg erdekeben ez lett volna a felelos dontes)

Azert vannak benne jo reszek, de osszesegeben atgondolatlan, minden emberi logikat nelkulozo a megvalositas. Miert nincs olyan sci-fi a fuggetlenseg napja ota, ami hiheto? Nem a vegere gondolok, az egy hulyeseg. De az elso masfel oraban, hogy hipp-hopp itt teremnek a semmibol, aztan kisujjbol lealazzak a foldet mi pedig azt sem tudjuk hova szarjunk: valahogy szamomra ez a realitas. Nem valoszinu, hogy aki meg tud epiteni ilyen batar urhajokat, idejon vele a szo szerint vilag vegerol az majd nem lesz felkeszulve arra, hogy mit csinaljon a vilag nagy reszen meg mindig vallasi/ideologiai vezetok alatal iranyitott sarpacnin lako nulla erot kifejteni tudo ketlabuakkal. Ha lesz valaha ilyen az kabe olyan lesz mint az inkaknak bekoszonni egy B-52-esrol ledobott atommal. Ja nem mert az csak 500 evnyi technologiai kulonbseg. Emberek...

Bocs a hosszu kritikam miatt, meg hogy ilyen lehuzo. Egyszeruen csak nem atgondolt a film. Sajnalom. Tudom, hogy nem csak ellenseges erdekkel lehet foldra jonni, de akkor is hihetetlen, hogy egy nalunk sokkal fejlettebb civilizacio hagyja magat igy megalaztatni.
9/10
akkika 2009 szept. 23. - 21:31:21 9/10
(113/700)
Hát ez nem az a magasztos találkozás az idegenekkel, ahogy azt jó sok sci-fi író eddig elképzelte. És az ember kisszerûsége, kegyetlensége itt is pillanatok alatt elõbukkan, ami nagyban erõsít a lények emberi szemmel gusztustalan viselkedése, kinézete. Talán túl sok a szétrobbanó hulla meg lövöldözés, ami a film ideológiai üzenetét kissé elhomályosítja, de így is korszakalkotó.
10/10
Vardar 2009 szept. 23. - 19:37:55 10/10
(112/700)
Amúgy én vagyok vak, vagy nem szerepel a filmben a trailerben látott "vallatós" jelenet?
10/10
Ricsko87 2009 szept. 23. - 18:49:40 10/10
(111/700)
sziaztok!
Csak erõtetten néztem meg a District9-t De kellemesen csalõdtam benne. Nagyon jó film.Csak ajánlani tudom mindenkinek!Megéri megnézni
balintbaze 2009 szept. 23. - 17:19:54 Előzmény Somo
(110/700)
Kedves Somo!
Google a barátod. Semmi mást nem kell tenned, csak beütnöd a "TPB" betûket a keresésnél és lám. :) Remélem segítettem.
http://agoogleabaratod.hu/
Üdv. Bálintbaze
offtopic
Somo 2009 szept. 23. - 09:30:27 Előzmény Xenor
(109/700)
Hello!

Mi az a TBP és hol érhetõ el?

A választ elõre is köszi.

SL
Trevor-3 2009 szept. 23. - 00:14:29
(108/700)
Nem rossz film. Sokan azért húzták le ismerõseim közül, mert valami mást vártak.
Namost aki pörgést, folyamatos látványt és véget nem érõ akciót vár az....vegyen visszább. : )

Van amúgy benne látvány, fõleg a vége felé kezd beindulni, de mondandója is van, meg tanulsága. Legalább is Én azt szûrtem le (újra) hogy az ember az rosszabb mint az állat. : /

Kinek mi a moziban nézõs amúgy, Én otthon láttam és csak akkor nézném moziban ha mondjuk 3D-s lenne.

Szerintem azért nem korszakalkotó, meg nem is csúcskategóriás, de azért leírni sem kell.
10/8
Xenor 2009 szept. 22. - 17:35:56
(107/700)
Aki teheti, menjen és nézze meg, vagy töltse le a TPB-rõl (én is onnan szedtem le; már magyar felirat is van hozzá).
Nagyon-nagyon jó film!
Csak ajánlani tudom mindenkinek! 10/10!!!
Korszakalkotónak érzem, ez még díjat fog nyerni! A fõszereplõ színész egyenesen zseniális, az animált földönkívüliek jól kidolgozottak és a karakterük...!
Már kétszer láttam, de még egy párszor meg fogom nézni!
Valami fantasztikus!
Még soha nem volt egy film után sem ilyen katarzisban részem!
offtopic
djohny 2009 szept. 21. - 22:21:10
(106/700)
Üdv Mindenkinek!

Elõször is a saját értékelésem 8/10, a néhol ordító CGI-s hibákért, de ettõl eltekintve egy igazán ütõs film. Persze azt az ember egybõl gondolja, hogy ilyen gépek, és ûrhajó nem létezik, de azért adjunk a minõségre, ha lehet Mr. Jackson. :)
Az ellentábornak pedig innen üzenem: én is láttam már olyan filmet, amit úgy vártam, mint óvodás a Mikulást, de még attól, hogy nem tetszett, nem írtam egybõl a fórumra, hogy ez egy hányadék. Persze, mindenkinek lehet véleménye, de az, hogy "olyan embereknek való, akiknek nem gondolkodásra van az agyuk", azért nem módi egy civilizált társadalomban.
Most pedig jöjjenek azok a dolgok, amit sokan nem értettek, és szerintem így állnák meg a helyüket. Vigyázat, erõs spoiler-veszély!

***SPOILER***

Sokan írjátok itt az ûrhajó földön ragadásának kérdését, és hogy miért nem ment tovább, hogyha olyan okos civilizáció utazott benne? A saját véleményem szerint azért, mert a lények már eleve nem voltak civilizáltak. Valószínûleg ez egy fegyencjárat volt, és az õröket lemészárolták a foglyok, majd mikor nem tudták irányítani a hajót, kényszerleszállást hajtottak végre Johannesburgban. A fegyvereket meg egyszerûen nem merték használni ellenünk, mert:
1. nem lett volna értelme
2. ha mégis megtették volna, mi dobunk a hajóra, meg a telepre 2 atomot, és lehet keménykedni.
És Christopher nem fog visszajönni ezen elmélet alapján, ugyanis õ menekült, nem pedig visszament a bolygójára. És hogy okosabb volt, mint a többiek? Hát istenem! Lehet, hogy adócsalásért ültették le. :)

***SPOILER***

Teljesen élethû az ábrázolás, persze nem egy Ûrodüsszeia, de szórakozásnak kiváló.
lali93227 2009 szept. 21. - 19:39:37 Előzmény MosFet
(105/700)
Így van ez.Minden élõlény emberségesebb magánál az embernél.
9/10
lng 2009 szept. 21. - 09:55:58 9/10 Előzmény kata_barmaid
(104/700)
Talan pont ez volt a lenyege annak hogy gusztustalannak lattad ezt a reszt mert azza akartak tenni, megmutatni hogy az ember mennyi gusztustalan tud lenni ha erofolenyben van, persze itt nem volt feltetlen abban, mint kesobb kiderult. Aztan egyszer csak uldozott lett az uldozobol, es ez az egyik kulcsa a filmnek, csak neked ezt nem sikerult megerteni.
lacee83 2009 szept. 20. - 22:04:45
(103/700)
Spoiler
Szerintem pont ez volt a cél hogy az idegenekrõl a lehetõ legkevesebb dolgot tudjuk meg. Igy sokkal titokzatosabb én magam részérõl unom a szájbarágós történeteket. Amit megtudtunk azt a fõszereplõ dokumentálása alapján tudtuk meg a többit meg a fantáziánkra lehet bízni.
10/10
Vardar 2009 szept. 20. - 20:59:04 10/10
(102/700)
Zseniális film. Ilyen jó filmet még az éven nem láttam. A karakterformálás kiváló: idegesítõ, túlbuzgó hivatalnok>ufókért küzdõ, önfeláldozó hõs.
SPOILER
A karakterek olyanok amilyenek, én már vártam a végén, hogy kommandósk*csögöt széttépjék az rákok, annyira szemét volt. Az ufók között is vannak azok akik mennének haza, meg akik elvannak a fegyver-macskakaja csereberével:) Megvoltak olyan kis részletek amik semminek tûnnek másnak de engem megfogtak, pl a lépegetõnek az orrán(?) lévõ antennák(?) olyanok mint a rákok csápjai:) Meg a lépegetõvel az effektek jók voltak, fõleg a golyók elkapása és a gravityhammeres malac:) Meg az hogy a "fõufó" barátja már nem ismeri fel a saját technológiájukat, a kisgyerek meg igen. Ja igen és az MNU gépfegyverei hasonlítanak a Halo gépfegyereihez, Jackson biztos egy kis szuvenírként hozta õket:)
SPOILER
Az egyetlen dolog ami nem tetszett az a kevés háttértörténet az ufókról. Miért jöttek ide? Miért nem mentek haza? 20 év alatt újratermelõdött az üzemanyag az anyahajón? Meg miért züllöttek le ilyen szintre? Miért nem alakítottak valami szindikátust és mint felsõbbrendû istenek éldegélnének. Mindenüket eladják macskakajának, ahelyett hogy a technológiájukkal átállították volna a német gazdaságot macskakaja termelésre:D
MosFet 2009 szept. 20. - 19:27:58 Előzmény lali93227
(101/700)
Hát igen.. barbár az összes, az élettel mint egy játékkal dobálóznak. A film tényleg simán megtörténhetne.. én arra gondolta, ha lett volna elég "üzemanyaguk", azt is csinálhatták volna, hogy az "emberekbe" juttatták volna permet vagy vírushoz hasonlóan és az egész föld "rákvilággá" válna! :D gondoljatok csak bele..