10/10
freeware 2013 jan. 21. - 16:46:43 10/10
(164/764)
Szuper film! A filmzene album is nagyon jó lett! Ajánlom mindekinek, aki szereti a westernt, Tarantinot, meg az akciódús filmeket!
9/10
Ani77 2013 jan. 21. - 16:14:50 9/10
(163/764)
Igen, habár Kaszkadõr Mike azért... :))) A Halálbiztosban a poénok nagyon jók.
Hm, igen, esetleg valami jó fanfiction oldalon talán akad pár jobb írás a dokiról. Szívesen olvasgatnék ilyesmit. :)
7/10
Kulcskészítõ 2013 jan. 21. - 16:07:27 7/10
(162/764)
Igen, minden filmjében van egy-két olyan szereplõ, aki már önmagában is megérne egy külön filmet. (Kivéve a Halálbiztost, az a film egy emberiség elleni bûncselekmény...) A Django esetében én például szívesen megnéznék egy prequelt, ami a dokiról szól. Nekem már csak õ marad a szívem csücske ebbõl a sztoriból...
9/10
Ani77 2013 jan. 21. - 15:59:08 9/10
(161/764)
SPOILER

Igen, eléggé méltatlanul elsietett és hirtelen volt... De legalább gyorsan történt, nem szenvedett. Django is elbúcsúzhatott tõle, mikor ment Broomhildáért, és megtalálta a holttestet. Mindazonáltal így volt életszerû. A fõgonoszok agóniája hosszabb volt, mindenki megelégedésére. :)
9/10
Ani77 2013 jan. 21. - 15:53:09 9/10
(160/764)
Ja, értem... kicsit elszabadult közben a fantáziám. :)
Ezt bírom Tarantinóban (többek között), hogy a mozijai egy csomó lehetõséget rejtenek magukban. Ebben a filmben is, a legtöbb figura megérne egy külön sztorit... Stephen és Candie kapcsolata...
7/10
Kulcskészítõ 2013 jan. 21. - 15:51:51 7/10
(159/764)
Spolier

Még annyi, hogyha a doki nem lõ, akkor nagy valószínûséggel konfliktus sincs. Candie üzletember volt (még ha nem is a legjobb fajta), õ nagy valószínûséggel nem ugrasztotta volna neki az embereit, viszont akkor nagy, véres leszámolás sincs, az meg egy Tarantino-filmben alap. Megértem a doki indítékát is, ugye mondja is, hogy "túl nagy volt a kísértés", mert hát kellõképpen hányingert kapott Candie-tõl. Viszont a halálát nem tudom megbocsátani, legalábbis nem így, ahogy történt.
7/10
Kulcskészítõ 2013 jan. 21. - 15:47:34 7/10
(158/764)
Spoiler

Igen, ezért írtam az elõbb, hogy ez a változatom így leírva kicsit összecsapott, és a sztoriban jobban kellene
árnyalni, mert ha erre futott volna ki a vége, akkor nyilván az egész mozi architektúráját kicsit másképpen kellett volna felhúzni. (Például kimarad a fickó lelövése, aki a gyerekével van, vagy kivételesen a doki õt csak elfogja, de nem bántja).
9/10
Ani77 2013 jan. 21. - 15:34:53 9/10
(157/764)
SPOILER*SPOILER*SPOILER*SPOILER*SPOILER*SPOILER

Bizony, a mozi nézése közben beszéltük, hogy még fehérként is durva lenne visszakerülni akár csak egy hétre is ebbe a világba, de feketeként egyenesen halálos ítélet… Tarantino szerintem még finoman is ábrázolt ahhoz képest, ami a valóságban megtörténhetett. Kutyákkal való széttépetés, az „aszaló”… ehhez képest a korbácsolás szinte semmi, pedig a korbácsolós jelenetek és a sebhelyek is borzongatóak, amit ugye fel is használt a vacsorás jelenetnél. A Broomhildás részeknél még durva kontraszt volt Calvin nõvérének a viselkedése is, az az álszent finomkodás, ami valószínûleg normális volt akkoriban, ugye szintén az Elfújta a szélt tudnám idézni, ahol Scarlettbe is igyekszik ezt belenevelni Mammy (hiába). A nõvér kivégzése amúgy szerintem szükségtelen volt.

Arra a részre gondolsz, amikor még Candie-ékkal lovagolnak, és a doki leszáll a kocsiról, hogy pár szót beszéljen Djangóval, hogy ne vesse el a sulykot? Az aranyos volt, mikor Django visszaszól, hogy egyszer egy olyan emberrel volt együtt, aki a fia szeme láttára lõtt le egy embert… Doki akkor kicsit a fejéhez kapott, hogy hát tényleg. Egyébként azt hiszem, hogy ha rabszolgalázadás lett volna a vége, a doki akkor is Django oldalára állt volna, amihez a (volt) rabszolga már az érzéketlenségig hozzászokott, a dokit sokkal jobban megviselte lelkileg (kutyás jelenet vagy a mandingó küzdelem). Amúgy õt valszeg megölte volna egy lázadó rabszolga, Djangó hiába próbálta volna megóvni. Ja és még Stephen jelenléte is csökkentette egy lázadás esélyét, õ ugye Candie halála után sem állt a rabszolgák oldalára, sõt, átvette Candie helyét, parancsolt a fehér fegyvereseknek.

A váratlan történés ugye az volt, hogy a doki lõtte le Candie-t, nem pedig Django. És hogy egyáltalán lelõtte. Ha nem lõtt volna a doki, vajon simán kisétálhattak volna?

A végén Django „tánca” a lóval igazi tarantinós röhejes túlzás volt. :)
7/10
Kulcskészítõ 2013 jan. 21. - 15:02:46 7/10
(156/764)
Alternatív spoiler!!! :-)))

Bizony, tetszik, nem tetszik egyeseknek, attól még a rabszolga szó szerint ott rohadt meg az ültetvényen, mert valóban úgy bántak velük, mint az állatokkal... akadt persze néhány gazda, aki igyekezett jobb körülményeket teremteni nekik, de a többségnek csak darab-darab voltak. Betegség, sebesülés vagy bármi ilyesmi esetén vagy rendbe jött valahogy, vagy humusz lett belõle, ez a keserû igazság. Érdemes átböngészni az ún. "rabszolga-irodalmat", a korbácsolás és az éheztetés meg például még a leggyengébb büntetések egyike volt.
Ami az én elgondolásomat illeti, igen, valóban volt egy pontja a filmnek, amikor úgy éreztem, akár még arra is kifuthat a vége, amit írtam. Hirtelen végigszaladt bennem az alternatív szál, hogy mondjuk Django agyonlövi DiCaprio-t (efelõl amúgy kétségem sem volt), meg még pár embert ott az asztal körül még azelõtt, hogy a kalapács elõkerül, vagyis hogy lebuktak volna. A doki esetleg próbálja leállítani, hogy ne õrüljön meg, hiszen nem ezért jöttek stb, stb. Újabb vérfürdõ, a felesége elborzad, hogy Django mi lett belõled, õ viszont gõzöl, hogy végre mindenért bosszút állhat, esetleg közben a birtok csatlósai közül valaki akár véletlenül, akár szándékosan lelövi a feleségét. Közben a birtokon a többi fekete rabszolga, mivel az fehér urak hullanak, szintén fellázadnak, mert Djangoban lehetõséget látnak, õt viszont túlságosan elvakítja a bosszú, na és ezen a ponton jön rá a doki, hogy úristen szörnyet alkottam, pedig nem ez volt a szándékom, és ekkor mondjuk jöhetett volna egy klasszikus western-párbaj szuperközeliben filmezett összehúzott szemekkel, ahol vagy Django marad alul, vagy agyonlövik egymást.
Ez így most persze kicsit összecsapott, a filmben kibontva nyilván jobban lehetne árnyalni. Ráadásul ugye ez korántsem happy end, abból a szempontból viszont jó lehetett volna, hogy nem nagyon tudok sem regényt sem filmet, ahol a pozitív hõsbõl lesz a végén negatív. Fordítva ugye gyakran megtörténik, rossz fiúból sokszor lesz jó, ezt láttuk már a Jedi visszatér-tõl kezdve a Megaagyig, de az ellenkezõjérõl nem nagyon tudok. Pedig amúgy rajongok a formabontó dolgokért.
9/10
Ani77 2013 jan. 21. - 10:47:07 9/10
(155/764)
Nem hinném, hogy Django figurája gyengébb... nekem pl. nagyon tetszett a karakter fejlõdése... ahogy az addig senki rabszolga lett valaki. Engem az is meglepett, hogy tudott egyáltalán olvasni. Pont jó volt ez így, a doki - bár nem címszereplõ - nagyon is fõszereplõ, hiszen ha õ nem lett volna, Django elkerül egy ültetvényre, és ott rohad meg, vagy max. megszökik... A többivel egyetértek, sõt, a te változatodat is megnézném. :)
SLJ: errõl a figuráról is lehetne egy érdekes történetet írni. Nagyon nem mélyedtem bele a rabszolga-irodalomba, de az Elfújta a szél-ben is hasonló a házi néger, lenézték a "földtúrókat", és volt, aki még finnyásabb volt, mint a saját gazdája... Stephen születésétõl fogva ismerte Calvint, sõt, mondhatni, õ nevelte fel. Calvin szemében õ szolga, de ragaszkodik is hozzá, mint nevelõjéhez... ilyenformán megengedhette magának az öreg, hogy úgy beszéljen és viselkedjen, ahogy.
8/10
sanderb 2013 jan. 21. - 09:28:17 8/10
(154/764)
Vérprofi a csávó (Tarantino), az biztos! Ha ismerjük a múltját és a motivációit, akkor egészen biztos, hogy más szemüvegen keresztül tekintünk erre a filmjére (is). Gyorsan az elején megjegyzem, hogy ennek a filmnek a története -finoman szólva- közepes. Volt már (sokkal) jobb és -biztos vagyok benne- lesz még jobb. Tehát a cselekmény olyan, amilyen. A cselekmény dramaturgiája szintén hagy kívánnivalót maga után. Azonban a casting és a karakterábrázolás már híresen jó, mondhatni: a megszokott. És ez igaz a film összes többi jellemzõjére is.
A Golden Globe-on ugyan elismerték a forgatókönyvet, de az a tippem, hogy ezzel vége is a díjazásának. Amit értékelhettek benne, az talán az, ahogyan a történetet behelyezi az elképzelt térbe és konkrétan meghatározza a cselekvés idejét, majd egyedülálló módon elkezdi mozgatni a figuráit a rá olyannyira jellemzõ, magas színvonalú párbeszédekkel színezve. No ezt a részét már lehet méltatni pozitív jelzõkkel, itt-ott díjakkal.
A film teljes idõtartama lehetne rövidebb, de a film elsõdleges célközönsége, a mai tizen- és huszonévesek figyelme kiterjed az adott film játékidejére, és a minél hosszabb, annál tartalmasabb (ergo: jobb) elv alapján is szelektálnak, vagyis a hossznak van tömegvonzó hatása.
Visszatérve mondandóm elejéhez: fantasztikus, ahogyan a '70-es évek tucatfilmjeinek látványvilágát, hangulatát meg tudja idézni a rendezõ; az adott kor filmes jellemzõit, mint szimbólumokat barokkos túlzással alkalmazza, miközben a filmje ropogósan friss. Ja, és az említett szimbólumkavalkád nem merül ki a látható, közvetlenül érzékelhetõ szinten, hanem a filmje összes sejtjében jelen van, csak fel kell fedezni. 10/8
7/10
bulletproof90 2013 jan. 20. - 22:27:32 7/10
(153/764)
hát ez nem volt nagy durranás.. Kicsivel átlagon felüli film, olyan 6-7 pontot adnék neki. A történet egyáltalán nem az a különdíjra érdemes, pedig ha jól látom épp a forgatókönyv kapott díjat. Tuti, hogy csak a rasszizmus elleni megnyilvánulásai miatt kapott egy kényszerûen elismerést. Mert elég bugyuta a történet, lássuk be. Inkább csak a második fele.. Nem lett volna egyszerûbb, ha Dr. Schultz elsétál Candie-hez, és megveszi tõle a Candie által értéktelennek vélt Broomhilda-t.. Neeem! Hazudozva kell megszerezni, mert így rögtön van valami aminek nem szabad kiderülni és izgulhat a nézõ, hogy le ne leplezõdjenek. Másik meg, hogy minek vitte magával Django-t, amikor õt egyáltalán nem nézik ott jó szemmel? Egyedül nem tudta volna megvenni a rabszolgát.. Sorolhatnám még a butaságokat, amik fejfogóssá teszik a filmet. Pedig esküszöm, jól indult. A végére elfogyott a fantázia ;)
Ha nem lett volna benne az a sok véres effekt, és csak az utolsó fél órát látom, ki nem találnám, hogy ez Tarantino film. Az utolsó zene miatt kap egy 7-est :) Jut is eszembe, muszáj újranéznem az "Ördög jobb és bal kezét" ;)
k11zoltan 2013 jan. 20. - 22:14:06
(152/764)
Nem a mûfajom ez a fekete szabadság téma, de ez nem volt rossz film.

10/8
Kovács kolléga 2013 jan. 20. - 21:28:51
(151/764)
Amit a spagetti westernekrõl írtál, az teljesen igaz, de megjegyezném, hogy a hatvanas években nemcsak Leone és az olaszok alakították át a mûfajt, hanem Sam Peckinpah is. A naturalista módon ábrázolt erõszakjelenetek, a lassítások, a meghökkentõ kamerabeállítások és vágások rá sokkal inkább jellemzõek, mint a spagetti filmekre. Bár nem sok szó esett róla a Django kapcsán, de számos jelenetben felfedezhetõ az õ hatása is.
Kovács kolléga 2013 jan. 20. - 21:24:42
(150/764)
Nagyon jó film, amelyrõl érdemes vitatkozni. A legfõbb erénye a brillírozó színészekben és a meghökkentõ akciójelenetekben keresendõ, ugyanakkor sajnos ezt a filmet is lehúzza kissé a túlságosan bõ lére eresztett történet. Kb. 15 perccel rövidebbre kellett volna vágni.

Ezzel együtt is megadható neki a 10-es osztályzat.
10/10
Bigpapa 2013 jan. 20. - 20:39:45 10/10
(149/764)
Szerintem félreértetted, amikor spagettiwesternt emlegettek. Én is ezt mondtam, hogy Tarantinonak ez TISZTELGÉSE a spagettiwesternek elõtt. Ahogy a Kill Bill tisztelgés volt a régi ázsiai kung fu és szamuráj filmek elõtt.

És tényleg az, hiszen pl. Ennio Morricone dollár trilógiája Sergio Leonéval karöltve ma is meghatározó elemei a western filmeknek. Itt felcsendül Morricone zenéje. Ide tartozik még Segio Corbucci, a Djangoval. Amitõl különlegesek voltak ezek a western filmek (és ezzel vívták ki az amcsik haragját és ettõl lett a spagetti gúnynév is), hogy ezek az olasz rendezõk reálisabban mutatták be az akkori vadnyugatot, nem úgy,mint az amcsi, sokszor romantikus - a jó szuper jó és glória veszi körül - filmekkel. Ezekben általában bûnözõk, rablók, tolvajok, gyilkosok a fõszereplõk, akikben nagyon a mélyben megcsillan valami jó és épp akkor jót cselekszenek, de ha az érdekük nem fûzõdne hozzá, akkor basznának rá, hogy egy banda pl. egy falut terrorizál, vagy valaki épp meg akar erõszakolni több nõt:)
Az tény viszont, hogy a Djangot kivéve mindegyik híres spagettiwesternben amerikai színész játszott. Ja és ne feledjük, hogy Clint Eastwood pont ezeknek köszönheti a világhírnevet.
Amit Tarantino átvett mindenképp a spagettiwesternekbõl, hogy az amcsi westernekhez képest az olasz filmekben sokkal több vér folyt, brutálisabbak voltak, a halált sokkal reálisabban ábrázolták. Nem ellovagolt a naplementébe meghalni a hõs, hanem kifordult a bele és szevasz :DDD Ahogy kb. a való életben is meghal valaki, ha szarrá lövik egy Colt-tal. A másik jellemzõ eleme az olasz westerneknek a bosszúállás. Mindig, mindenkin, mindenért :)))A negatív hõsök általában szadisták az olasz westernekben, senki nem öltözik pompásan, a "jók" is szakadtak. Nézz meg egy John Wayne filmet :))) Mint akit skatulyából húztak elõ. Majdnem minden olasz filmben megerõszakolnak valakit, ez az amcsi filmekre nem jellemzõ, pedig az igazi vadnyugaton alig volt törvény, így mindenki azt dugott meg, akit akart,hiába nem akarta a másik. Az amcsi westernekben csillogó fehér a foga a szereplõknek, az olaszokban sárga,kirohadt, ahogy akkoriban lehetett. A Tarantino filmben Dicaprionak is ronda sárga a foga. :)
Én ezeken nõttem fel, imádom a spagettiwesterneket és ahogy látom, Tarantino is, mert az összes jó elemét átvette azoknak a filmeknek és a rendezõknek. Hogy ez koppintás? Inkább tisztelgés, ahogy írtam. De koppintani csak a jót érdemes. És mivel mostanában nem készül spagettiwestern, örüljünk ennek a filmnek:)))
10/10
Bigpapa 2013 jan. 20. - 19:30:02 10/10 Előzmény Rahar
(148/764)
Amikor elõször felcsendült Morricone, hirtelen nem tudtam hova tenni, hogy melyik film is, de aztán rájöttem, hogy 3x is a Sarah nõvér zenéje ment, csak más title. Viszont amin csodálkoztam, hogy pont elõtte pár nappal láttam a Tûzvonalban (Nick Nolte) filmet újra és annak a zenéje is elhangzott.
Herzl Tivi 2013 jan. 20. - 19:27:26
(147/764)
Az utolsó pár mondatod azért felháborító. A Brygantis állat Waltz-ot szeretted volna "niggert" gyilkolni a Django végén. Ez a te vágyad, ezért ajvékoltok itt ezerrel az "eszmetársaiddal". Nácit persze nem "merek" írni, mert jó, gerinctelen szokás szerint az kikérné magának a fajtád! Te annyira messze állsz Tarantino üzenetétõl, Waltz-tól és minden józanságtól, mint Makó Jeruzsálemtõl.
10/10
Bigpapa 2013 jan. 20. - 19:05:41 10/10 Előzmény Herzl Tivi
(146/764)
Ez a személyes véleményem, tehát megint tökre nem érdekel, ki hogy látja, nekem Jamie Foxx egysíkú színész. Egy filmjére sem emlékszem igazán. Komolyan, most az imdb-n meg kellett néznem, még milyen filmjei voltak, mert a Ray és az ultraszar Miami Vice voltak, amit biztosra tudtam.
Waltzra, ha a WC-s bácsi szerepét osztanák, amiben van 4 mondata: jó napot. Kér törölközõt, vagy frissítõt uram. Köszönöm. Viszont látásra. Akkor is maradandót alkotna a vásznon. Hát ezért ajnározza mindenki õt.
poinsettia 2013 jan. 20. - 18:56:40 Előzmény Herzl Tivi
(145/764)
Na und, hogy nem Waltz a fõszereplõ? Te a szereplista alapján értékeled a színészi teljesítményt?