Téma: Domján Edit

kata3 2012 júl. 12. - 16:27:46
(47/67)
Egyetértek veled. :-) Intenzív, szenvedélyes és "se vele, se nélküle" szerelem volt az övék. Ezért él olyan élénken mindenki szívében, és ezért is beszéltek és beszélnek most is kevesebbet Kalóval való házasságáról, és többet a szerelmérõl Szécsivel, ami tragédiába fulladt. Nem beszélve arról, hogy mindketten sokkal híresebbek, így érdekesebbek voltak Kalónál. (Már bocsánat, ha ezzel megbántom az õ rokonait.)
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 16:20:50
(46/67)
A lényeg az összeillõség, a kapcsolatok hossza és az elkötelezettség komolysága.
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 16:19:15
(45/67)
Még Marlon Brando sem tudta feldolgozni a saját helyzetét. Mindig azt érezte, lenézik, mert nem elég elõkelõ.
A hirtelen támadt népszerûség terhét sajnos nem tudom érzékelni, de tény, hogy sokan beleroppantak a "bálvány" pozíciójába, mondjuk Elvistõl... nem is sorolom, meddig.

Még egy dolgon lepõdtem meg - hogy Domján Edit, az ország egyik legünnepeltebb színésznõje 40 éves korában egy 25 négyzetméteres lakásban lakott (plusz egy macska és egy kutya).
Közben a filmeken (pl. az Esõs vasárnap-ban) az albérletben lakó tanár is meglehetõsen terebélyes belvárosi lakásban él....
offtopic
Anditos 2012 júl. 12. - 16:12:06
(44/67)
Nem hinném, hogy ebben az esetben lényeges hogy házasok voltak e vagy sem. :-)
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 16:10:35
(43/67)
A példáid házaspárok voltak, Burton-Taylor többszörösen is.

De, ennek a ferdítésnek oka szerintem egyszerûen a PLETYKA természetrajza. És az a közöny, amirõl anikoponthu írt.

Az Elisabeth c. musical egy dalszövege ez:

De mégse higgyed úgy, a földi lét valódi íze fontosabb netán.
A tény nem érdekel, mert a tény, ha árad, úgyis deprimál csupán!
Elisabeth a sztár, csak õ a téma jó sok éve már.
De azt, hogy õ ki volt, nem árulhatja el se könyv, se film, se jó tanár.
Mily tiszteletreméltó, mily fényes itt a kép,
mi más maradt a múltból, csak ósdi hulladék?!
GICCS!
http://www.youtube.com/watch?v=bLWDtRjUzTs

Abban a darabban is sok szó esik a szenzációéhes közönségrõl, ami áruvá teszi a királyi pár életét, és giccses mûtárgyként teszi magáévá a BÁLVÁNYt.
offtopic
Anditos 2012 júl. 12. - 16:09:00
(42/67)
Ó, igen, Soós Imre...Nagyon szeretem. Azt hiszem nála is több dolog játszott közre, hirtelen lett ugyan sztár, de biztosan nem volt teljesen egészséges lelkileg sem. A halálának a körülményeit még mindig nem tisztázták.
offtopic
Anditos 2012 júl. 12. - 16:02:51
(41/67)
Én is úgy gondolom, hogy (kivételes) nem a szenzációéhes sajtó az oka annak, hogy az embereknek elõször a Szécsi Pállal való kapcsolata jut eszükbe. Rövid, de intenzív és meghatározó szerelem volt az övék, ami a "se vele se nélküle" alapokon nyugodott, ahogy Burton és Taylor vagy Latinovits és Ruttkai Éva kapcsolata. Edit és Szécsi Pál két érzékeny és sérülékeny ember volt, nem tudtak segíteni egymáson.
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 16:02:16
(40/67)
aha
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 16:01:17
(39/67)
Szerintem az öngyilkosságról valószínûleg a színészek túlérzékeny idegrendszere is tehet. Ha ismered a régi színészeket, akkor talán hosszabb névsort is tudsz, nekem még Soós Imre, Latinovits, Schütz Ila ugranak be. És az a fiatal erdélyi színésznõ, aki a Tamara fõszerepét játszotta.
offtopic
Anditos 2012 júl. 12. - 15:48:37
(38/67)
Elég sokat tudok Editrõl, mert mindenkinek utánaolvasok, akit kedvelek. Anyukámék is sokat meséltek róla, és másokról is, mivel a 60-as években nem volt olyan darab Budapesten, amit a szüleim ne láttak volna. :-) És mivel kisgyerekkorom óta szeretem a régi filmeket, a legendás színészeknek mindig utánaolvasok, legyen az magyar avagy külföldi. Jobban ismerem a 40-50-60-as évek színészeit, színésznõit és filmjeit, mint a mai "sztárokat". :-)Így Editrõl is tudom már régóta azt, amit tudni lehet róla.
offtopic
kata3 2012 júl. 12. - 15:48:14
(37/67)
Erre írtam válaszul: "soha nem hallottam még róla. persze nem is jártam utána..."

Hogy miért Szécsirõl és nem Kalóról linkeltem? És miért beszél mindenki Szécsirõl és nem Kalóról?
Mert:
"Ez a románc volt az utolsó szerelem D.E. életében...illetve nagy felhangja volt Szécsi '75 áprilisi öngyilkosságának."
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 15:44:06
(36/67)
"Pedig így van, és ezt én, így 1 évesen bizton állíthatom. :-DDD"

MIT?
kata3 2012 júl. 12. - 15:42:08
(35/67)
Pedig így van, és ezt én, így 1 évesen bizton állíthatom. :-DDD Valószínûleg mivel édesanyám egyik kedvence volt (akárcsak Házy Erzsébet) ezért tudok róluk többet. Nem magam kedvéért néztem és olvastam, hiszen még gyerek voltam és anno csak 1 tévé csatorna és 1 nõi magazin (a Nõk Lapja) létezett (no meg a Képes Újság, mint színes hírek). :-)
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 15:40:39
(34/67)
Na, azért a harmadikról mégis - a cikk címe: Miért lett öngyilkos Domján Edit?
Ha valóban elolvastad volna a második szöveget, az életrajzát, akkor olvashattad volna azt is, hogy azt mondta: "Az utolsó TÍZ ÉVBEN nagyon sokat szenvedtem." Vagyis harminc éves korától. Hol volt akkor még Palika??
Viszont volt kegyetlenül sok munka, ami felõrölte, kilúgozta, és ami bizonyára eltávolította tõle a férjét. (Aki talán már régen csalta, mire ténylegesen elváltak).
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 15:35:08
(33/67)
Látom, te is a Szécsi-kapcsolatról linketél be szövegeket (majd elolvasom, most nem) - és nem a házasságáról...
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 15:33:30
(32/67)
soha nem hallottam még róla. persze nem is jártam utána...
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 15:32:38
(31/67)
Nem rád gondoltam, hanem úgy általában a köztudatra. Az a furcsa, hogy még tévében is ezt emlegették (a Bodrogi-házaspár: hogy õk milyen szép pár voltak Palikával, nem értik, Edit hogy dobhatta el magától az életet, amikor milyen jól megvoltak Palikával...) - szóval az a furcsa, hogy sem a tévébõl, sem sehonnan nem is hallottam még soha (és gondolom, velem együtt te sem hallottad) - hogy õ nagyon hosszú ideig volt Kaló Flórián felesége, gyakorlatilag majdnem egész felnõtt életében; a Szécsi Pállal való viszony csak egy rövid ideig tartó kapcsolat volt ehhez képest, és nyilván nem is valami harmonikus, ha Palika iszákos volt, ráadásul jóval fiatalabb Editnél. Szóval nem értem, hogy lett kifelejtve Domján Edit életrajzából Kaló Flórián, és hogy lett kihangsúlyozva Szécsi Pál.
Ehhez picit hasonlóan torzult József Attila életrajza, akinek hat évig volt élettársa Szántó Judit, József Attila a feleségeként emlegette, a halála után is õ volt az elsõ, akinek a nõvérei szóltak stb stb... mégis el van felejtve, és Kozmutza Flóra van hangsúlyozva, akihez nem sok köze volt (csak hát hozzá írt verseket, nem Judithoz).
kata3 2012 júl. 12. - 15:30:21
(30/67)
Meghökkentél? Pedig közismert, hogy Kaló Flórián volt a férje, többször elhangzott beszélgetésekben, interjúkban.
Ez a románc volt az utolsó szerelem D.E. életében, talán ezért, illetve nagy felhangja volt Szécsi '75 áprilisi öngyilkosságának.

"...Domján Edit 40, Szécsi Pál 28 éves volt. Ennek ellenére kölcsönös szimpátia alakult ki köztük, majd lángoló szerelem. Kapcsolatuk mindössze néhány hónapig, januártól októberig tartott. Cinikus megjegyzések a korkülönbség miatt, depresszió és alkoholizmus jellemezte õket: nem volt felhõtlen szerelmük. Egy átmulatott éjszaka után, amikor Szécsi Pált eszméletlenül vitték haza, Domján Edit szakított vele. Néhány hónap múlva a színésznõ öngyilkos lett. Szécsi sosem tudta ezt megbocsátani magának: másfél év múlva õ is önkezével vetett véget életének. Utolsó levelében azt írta, Edit halála után megszakadt valami a lelkében, és így nem tud tovább énekelni..."
http://szinhaz.hu/videk/44222-darab-keszul-domjan-edit-es-szecsi-pal-szerelmerol

"...Szécsi nagy megtiszteltetésnek tartja a híres színésznõ szerelmét kezdetben, de idõvel mások pikirt megjegyzéseinek hatására,(a nagy korkülönbségre utalva), eltávolodik a mûvésznõtõl. Szécsi Pál, a közvetlen közelében élõ barátok befolyására hallgatva elhagyja októberben Editet. A nagy korkülönbség mondják, vagy Szécsit zavarja Edit ostorozása, Pali erõs alkoholizálásai miatt, (kérleli az italozás csökkentését), ma már nehezen kideríthetõ az igazság, a lényeg viszont tény: Szécsi Pál elhidegül némiképp Edittõl. A szakítást mégis Edit kezdeményezi. Egy eszméletvesztéssel járó alkoholos éjszaka után Edithez viszik Szécsit, akit már egy hete nem látott. Edit aggódik, orvoshoz akarja vinni, de Szécsi hallani sem akar róla, felszólítja a holmijai elvitelére. Szécsi nem mozdul, Edit összeszedi a holmiját és kezébe adja, valamint felszólítja távozásra, amit Szécsi apatikusan végrehajt. Ezzel korántsem tekinti Edit befejezettnek a dolgot, de lezártnak igen. Levelet ír napok múlva Pali nõvérének, akit megkér, vigyázzon öccsére. Szeretete nem elzárható és újra kinyitható csap, az állandó marad továbbra is, pusztán a magánéleti zavaros gyötrõdések végére tesz pontot Domján..." http://www.szineszkonyvtar.hu/contents/a-e/domjanelet.htm (Itt részletesen írnak az utolsó és az azutáni napokról is.)

"...Szécsi Katalin féltve õrzi a színésznõ neki írt sorait, amit akár búcsúlevélnek is felfoghatunk. Arra figyelmeztetett benne, hogy Katalin vigyázzon a testvérére, mert õ már nem tehet többet érte. Korábban azt is elárulta Domján Edit, hogy gyermeket hord a szíve alatt, de ezt az örömhírt Szécsi Pállal már nem tudta megosztani, mert addigra összevesztek..." http://www.szabadfold.hu/bulvar/miert_lett_ongyilkos_domjan_edit
offtopic
Anditos 2012 júl. 12. - 15:06:27
(29/67)
Én ugyan nem "emlegetem mindig" a kapcsolatukat, sõt nem is írtam róluk, csak feltettem egy képet és azt írtam, Szécsi Pál is a kedvencem.
offtopic
kõmacska 2012 júl. 12. - 14:10:35
(28/67)
Igen, épp 80 éves lenne. Milyen furcsa - neki a fõiskolán már tanára volt pl. Bessenyei Ferenc.