Téma: Donnie Darko

10/10
Moz-art 2012 júl. 23. - 20:03:47 10/10
(265/425)
Mellesleg a "gyenge" idõutazás nélkül semmi értelme nem lenne a filmnek. Szerintem nem egyszer nézõs kategória. Nem könnyû megemészteni, elismerem, de megéri többször végignézni.
Amúgy, a DVD-n van vagy 25 kivágott jelenet nem hiába ha érthetetlen a film, viszont szerintem ettõl ragad magával az egész.
10/10
Moz-art 2012 júl. 23. - 19:59:18 10/10
(264/425)
Teljesen igazad van. Én személy szerint 2 napig gondolkoztam a filmen mire majdnem rájöttem minden szálra. Napokkal késõbb rendeltem meg a DVD kiadást melyhez kis füzet volt csatolva. Legalább kétszer, ha nem háromszor meg kell nézni a filmet, hogy átláss minden részletet. Könyv nélkül is Majdnem érthetõ a film, de persze a könyv birtokában fele annyi idõ sem kell a megértéshez. :)
10/10
Moz-art 2012 márc. 27. - 21:45:48 10/10
(263/425)
SPOLIER
SPOLIER

Még egy érdekesség, "A pusztítás az alkotás egyik formája." A lezuhant hajtómû bár pusztítást végzett de ezáltal, hogy lezuhant az egész világ (28 nap) megváltozott ergo alkotott valami újat, az idõ furcsa kereke.
10/10
Moz-art 2012 márc. 27. - 21:34:27 10/10 Előzmény juventino
(262/425)
SPOILER
SPOLIER

Igen ez az elárasztást is szimbolizálja, de a FÉM és a VÍZ kapcsolatát is.
10/10
Moz-art 2012 márc. 27. - 21:28:27 10/10
(261/425)
Sziasztok!

Még tavaly nyáron láttam a filmet, és nem értettem szó szerint semmit, de valamit éreztem, nem utoljára találkozok a filmmel. Annyira, nagy benyomást tett rám, hogy amikor a film, a Mad World c. jelenethez ért szó szerint elsírtam magam. De, most vissza a lényeghez, amiért úgy éreztem hozzá kell szólnom.

SPOILER
SPOILER
SPOILER

Bizonyára sokan elmondták már itt a fórum történetében, de én bizonyára rájöttem a film nehezen kibogozható idõvonalára, amit sokan nem értettek. A film alapvetõ megértéséhez feltétlenül szükséges Roberta Sparrow Az idõutazás filozófiája c. kis könyvecske, amit még a 2002-es kiadású DVD-hez csatoltak,

Mondókámhoz értelmezéséhez elengedhetetlen ez a könyvecske, amit már nálam néhány hozzászólással lejjebb közzétettek.

Kezdjük is el...

A világegyetemben 2 idõsík létezik. Elsõdleges Univerzum [EU] (Az elsõ három dimenzionális világ, a mi általunk valóságnak megítélt világ.) és a Negyedik Dimenzió [ND], amely stabil építmény de nem kikezdhetetlen. Nagyon ritka esetben a ND-ban hiba történik, (oka ismeretlen) melynek során egy Tangens Univerzum [TU] jön létre, melynek idõvonalát a filmben látjuk. A TU az EU-ot másolja le Tökéletesen. Ám a TU születésével létrejön egy Portál az EU-ban, mely Portálon keresztül idõutazik/hat egy fémbõl készült tárgy a TU-ba. Mely tárgy esetünkben, egy utasszállító repülõgép hajtómûve. Ez a hajtómû repült vissza az idõben 28 napot a TU-ba. Fontos, hogy a TU nem a hajtómû becsapódásával kezdõdik, hanem 1988. október 2-án 00.00-kor. A hajtómû valamivel késõbb csapódik be.
Mint, már említettem a TU teljesen ugyanaz, mint az EU, egy kivétellel, méghozzá hogy becsapódott egy hajtómû.

A könyvbõl tudhatjuk, hogy az Élõ Halott (Frank) csak az lehet, aki meghalt a TU-ban, de a TU teljesen ugyanaz mint az EU, ahol meghal Frank Október 30 hajnalában, így ebben a világban is meghal. (Érdekes, hogy az EU-ban ketten haltak meg, Rose Frank által, és Rose miatt Frank is, de az Élõ halott Frank lett)

De most ugorjunk vissza a TU-ba. Franknek az a dolga, hogy Donnie által vissza juttassa a tárgyat az EU-ba, mert ha nem 28 nap múlva eljön a világvége, egy Fekete Örvény keletkezik (Fekete Lyuk, ha úgy tetszik) amely elpusztítja a mi három dimenziós világunkat. Igen ám, de a TU nem teljesen ugyanaz mint a EU éppen a hajtómû miatt, ezért az EU 28 napjának eseményei megmanipulálódnak, de a 28. napon ugyanúgy meg kell halnia Franknek, hogy Élõ Halott legyen mert ha nem akkor Idõ-paradoxon jön létre ami megint csak a világ végét jelentené. Ugyanakkor az óriásnyúlnak kell egy biztosíték arra is, hogy az Élõ Befogadó vissza juttassa a tárgyat, ez az ÚN. Biztonsági Csapda. Mely, csapda Donnie-nál több dolgot is jelent. Pl. a társadalomtól elszigetelt kislány, aki "halálosan" szerelmes Donnie-ba, "Ígérem, egy napon majd jóra fordul minden. Kucs legyen!" De a meghalt Rose is pl.. Így, hát Frank terelgeti Donniet a világ megmentéséhez vezetõ úton, vagyis hogy Frank majd meghaljon, és Donnie visszaküldje a tárgyat.

CSÕ TÖRÉS -> ROSE + DONNIE TALÁLKOZNAK;
CUNNINGHAM HÁZÁNAK FELGYÚJTÁSA -> MRS. FARMER HELYETT DONNIE ANYJA, ROSE ÉS APJA KÍSÉRI EL A SAMANTHÁT ->
HALLOWEEN PARTY -> ROSE FELMEGY DONNIE SZOBÁJÁBA -> DONNIE VÉLETLENÜL BELE NÉZ A ROSE HASÁBÓL KINYÚLÓ "LÁNDZSÁBA" BELELÁT ROSE JÖVÕJÉBE -> ELMENNEK HALÁLNAGYI HÁZÁHOZ -> FRANK ELÜTI ROSET

(Donnie anyja telefonjából, megtudjuk, hogy reggel fél kilenc körül már Middlesex-nél járnak a repülõvel.) Donnie aznap reggel elhajt a kocsival a hegyoromra és vissza jutatatja az idõben a hajtómûvet, DE az EU idõsíkjára, tehát mikor fél kilenc körül ott járnak a repülõvel (Rose és Samantha), Donnie megnyitja a Portált és a hajtómû vissza kerül az EU-ba, tehát a 2 hajtómû helyet cserél. (Az Élõ Befogadó negyedik dimenziós képességekkel rendelkezik.)

A film végén a történet elején vagyunk, de már a normális idõtengelyben, ahol minden Isten forgatókönyve alapján forgott volna tovább, forgott volna ugyanis Donnie úgy dönt, hogy meghal, mivel már talált rá kellõ bizonyítékot, hogy Isten létezik.

Azt kérditek, honnan tudná Donnie mi is történt "valójában". A könyv megmagyarázza, hogy a TU-ból visszatérõ embereket Manipulált Élõknek már csak a TU-ban eltöltött idejük emlékei maradnak. Ezért, fogja meg a szemét, Frank, ill. ezért röhög Donnie az ágyában.


Érdekességek:

Donnie hogy lelõje Franket, kellett a pisztoly, de azt a TU-ban nem találta volna meg, ha nem látja "Isten útját".

Karen Pomeroy, magyar tanárt, azért rúgják ki, mert a TU miatt megváltozott az élet normális körforgása, és az EU tanrendjével nem tudja a diákokat felkészíteni a TU beli életre. "El kajlódnak..."

A piros szín mint motívum akár mint a szem végigvonul a filmben. A sorsdöntõ piros ?mustang? feltûnik a film elején is, pont Donnie mellette halad el bringájával.

A filmben Donnie többször is magára rántja a kapucniját, ezzel próbálja magát elzárni a Manipulált Élõktõl, akiknek feladtuk, hogy segítsék az Élõ Befogadót az úton de ugyanakkor félnek is tõle. Kés oda szorítása a torkának, vagy a buszmegállóban rávicsorít Donniera mikor késõbb bemutat Rose nekik.

Frank, Donnival csak a Negyedik Dimenziós Építményen keresztül a vízen tud kapcsolatba lépni bár ez több helyen sántít pl. Golf Pálya, Mozi (Üdítõ ? ) de megvan csinálva a tükrös jeleneteknél.


Remélem érthetõ "Rövid" írásom. Akik nem azok kérdezzetek Nyugodtan. :)
10/10
Molten 2012 márc. 27. - 13:53:02 10/10
(260/425)
Pont ebben a pillanatban néztem végig a filmet és azon jár az eszem, hogy takarodj már...mi van ha ez igaz... Beszippantott
8/10
od.gszal 2012 márc. 14. - 23:44:32 8/10
(259/425)
Spoiler????
Láttátok a kört gondolom. Abban van egy kazetta, ha megnézed, az átok átszáll rád. Persze ha megnézed a mozifilmet, semmi ilyen nem történik.
De ha ezt megnézed, uhhhh. Megtörténik. Része leszel Donnie Darko világának te is. Én már a része vagyok. Jól gondold meg, hogy te akarod-e ezt??? Mert vigyázz, ha Cunningham féle szar alak vagy, akkor utálni fogod ezt a filmet, de hiába, bele fogja rágni magad a lelkedbe.
8/10
od.gszal 2012 márc. 14. - 23:27:38 8/10
(258/425)
Nagyon jó a hangulata, a kidolgozása, tényleg egy kultfilm. Tetszett, értettem is nagyrészt elsõre, de hiányérzetem van, amit nem tudok megmagyarázni, és ez az egy ami zavar. Hm. Zavar van az idõben. Tutira ezt érzem.
Spoiler
Kb. ugyanúgy, mint amilyen zavarodottak voltak azok az idõ visszazakkanása után, akik benne voltak Donnie Darko életében. Úúúú, én is benne vagyok!!! Segítsééééég...
Adams81 2012 márc. 09. - 19:42:17
(257/425)
Nem értem, ebben valakinek mi tetszett. Szerintem unalmas, végig nyomasztó szar hangulatú, és semmirõl sem szól. Végig szenvedtem ezt a majdnem 2 órát, várva a végén a megvilágosodást és a nagy csattanót. De sajnos a csattanó elmaradt, illetve olyan kis mértékû volt, hogy nem tudta kárpótolni azt a 2 óra szenvedést. Nem lövöm le a végét, mert nincs mit lelõni :) . Semmi érdekes nincs a végén sem, ahogy az egész film alatt.
10/10
Bobo90 2012 márc. 04. - 23:34:16 10/10
(256/425)
Akkora hatással volt rám, mint a David Gale élete, megmozgatja az agyat és a lelket. 10/10
10/10
valkoinen 2011 dec. 28. - 15:27:36 10/10
(255/425)
Ütõs film, az egyik kedvencem. 10/10
10/10
buncow 2011 dec. 19. - 01:00:12 10/10
(254/425)
Jah:S
idõjós1010 2011 dec. 17. - 08:49:58
(253/425)
:-D
idõjós1010 2011 dec. 13. - 15:15:09 Előzmény pillangókisasszony
(252/425)
Én végig sem tudtam nézni, de neki fogok futni még 1 szer. megvallom, nekem sem volt teljesen tiszta, de álmos is voltam hozzá.
idõjós1010 2011 dec. 13. - 15:10:40
(251/425)
Inkább nem pontozom a filmet, mert valszeg én adnám messze a legalacsonyabb pontszámot rá. Szóval biztosan bennem van a hiba, de én nagyon untam.
pillangókisasszony 2011 dec. 08. - 08:27:08
(250/425)
Nem fogok köntörfalazni,semmit nem értettem a filmbõl. :)
Nem tartom magam egyszerû embernek,de ezek után...Egy átlag ember ezt komolyan felfogja?
Vagy mindenki csak belemagyaráz valamit?
A kommentekbe beleolvasva könnyû okosnak lenni,értelmezni is.Számomra elég hihetetlen hogy a többség megnézi a filmet és mindenféle segítség nélkül tud vele mit kezdeni.
Azt hittem az nem tetszik benne hogy nem értem.Megvilágosodva sem tetszik.Ez a sztori hülyeség.


Amúgy nehéz úgy minõsíteni,hogy nem is tudom pontosan mit láttam,mi akart ez lenni.Mi volt az üzenet?Mindenesetre nem ilyet vártam.Akinek én tetszem,és tetszik nekem,tetszik neki ez film.:)Lehet nem kellett volna az ízlésében bíznom.
emerica 2011 nov. 26. - 17:16:23 Előzmény TGIF
(249/425)
kimásoltam a szöveget, ha ezt elolvasod garantáltan összeáll a kép (ez nem volt benne a filmben de ezt olvasta DD a könyvben "Az idõutazás filozófiája")


-------atom SPOILER--------

"Ez a könyv azzal a célzattal készült hogy egy egyszerû és pontos útmutatóval szolgáljon nagy veszély idején.

Imádkozom, hogy ez csak a képzelet szüleménye maradjon.
Ha mégsem, akkor imádkozom a könyv olvasójáért.
Ha még mindig életben vagyok amikor a lapokon leírt dolgok megtörténnek remélem megatlálsz mielõtt túl késõ lenne.
Roberta Ann Sparrow
1944 októbere


Elsõ fejezet: A Tangens Univerzum

Az Elsõdleges Univerzum tele van halállal. Háborúk, járványok, éhinség és természeti katasztrófák mind elõfordulhatnak. A halál mindnyájunkat elér.
Az Idõ Negyedik Dimenziója stabil szerkezetû ,de nem áthatolhatatlan.
A Negyedik Dimenzió szerkezetének megváltozása rendkívül ritka esemény.
Ha létrejönne egy Tangens Univerzum, az nagyon instabil lenne, és nem lenne képes fenntartani önmagát pár hétnél tovább.
Valójában önmagába roskadna, egy Fekete Lyukat képezve az elsõdleges dimenzióban ami képes lenne elpusztítani minden élõt.


Második Fejezet: Víz és Fém

A Víz és Fém az idõutazás kulcselemei.
A víz az elválasztó elem az idõkapuk létrehozásához amiket kapuként használhatunk az univerzumok között a Tangens Áramlatokban.
A Fém az utazásra használt elem ami az Idõutazó Jármû elkészítésére szolgál.

Negyedik fejezet: A Tárgy és az Élõ

Mikor egy Tangens Univerzum lép fel, a legközelebb lévõ Élõk a központjában találják magukat egy veszélyes új világnak.
A Tárgyak adják az elsõ jelét annak hogy egy Tangens Univerzum alakult ki.
Ha egy Tárgy tûnik fel, az Élõk nagy érdeklõdéssel és kíváncsisággal fogadják azt. A Tárgyak mind Fémbõl készülnek, mint egy nyílhegy az õsi Maya civilizációból, vagy egy fém kard a középkori Európából.
A Tárgyak visszatérése az Elsõdleges Univerzumba gyakran vallási jelentéshordozással párosul mivel a megjelenésük a Földön nélkülöz minden logikus magyarázatot.
Az Isteni Beavatkozás tûnik az egyetlen logikus következetésnek a Tárgy megjelenésével kapcsolatban.
Hatodik Fejezet: Az Élõ Fogadó

Az Élõ Fogadó arra lett kiválasztva hogy úgy irányítsa a Tárgyat hogy az visszakerüljön az Elsõdleges Univerzumba.
Senki nem tudja hogyan vagy miért kerül kiválasztásra egy Fogadó.
Az Élõ Fogadó gyakran Negyedik Dimenzióbeli erõkkel van felruházva. Ez lehet a megnövekedett erõ, gondolat általi tárgymozgatás, agykontrol és a képesség hogy befolyásolja a tüzet és a vizet.
Az Élõ Éogadót néha szörnyû álmok, látomások és hallási halucinációk kínozhatják a Tangens Univerzemban eltöltött ideje alatt.
Az Élõ Fogadót körülvevõk, a Befolyásoltak félnek tõle és megpróbálják elpusztítani õt.

Hetedik fejezet: A Befolyásolt Élõk

A Befolyásolt Élõk általában az Élõ Fogadó közelei barátai és szomszédai.
Hajlamosak zavaró, bizar, és néha erõszakos viselkedésre. Ez a szerencsétlen következménye a feladatuknak miszerint segíteniük kell az Élõ Fogadót a Tárgy visszajuttatásában az Elsõdleges Univerzumba.
A Befolyásásolt Élõk bármit megtennének hogy megmentsék magukat a megsemmisüléstõl.

A Befolyásolt Halott

A Befolyásolt Halott erõsebb mint az Élõ Fogadó. Ha egy személy meghal a Tangens Univerzumban képes lesz rá hogy kapcsolatba lépjen az Élõ Fogadóval a Negyedik Dimenziós Szerkezettel.
A Negyedik Dimenziós Szerkezet Vízbõl készül.
A Befolyásolt Halott manipulálja az Élõ Fogadót a Negyedik Dimenziós Szerkezettel. (Lásd A és B ábrán)
A Befolyásolt halott gyakran alkalmaz egy Biztonsági Csapdát az Élõ Fogadón hogy biztosítsa a Tárgy visszajutását az Elsõdleges Univerzumba.
Ha ez a Csapda sikeres, az Élõ Fogadónak nem marad más lehetõsége hogy használja a Negyedik Dimenziós Erõit azért hogy visszajuttassa a Tárgyat az idõben azelõtt hogy a Fekete Lyuk önmagába roskad.


Tizenkettedik Fejezet: Álmok

Mikor a Befolyásoltok felébrednek az Utazásukból a Tangens Univerzumban, gyakran különös álmokat tapasztalnak.
Sok közülük nem emlékszik.
Azokban akiknek vannak emlékeik az Utazásról gyakran felülkerekedik
a mély lelkiismeret a szánalmas cselekedeteik miatt és mélyen Álmaikba temetik azokat. Az egyetlen kézzelfogható bizonyíték, maga a Tárgy; ez az egytelen dolog ami megmarad az elveszett világból.
Õsi mítoszok mesélnek egy Maya harcosról akit egy Nyílhegy ölt meg ami egy szírtrõl esett le, ahol nem volt Hadsereg vagy ellenség.
Hallhattunk a középkori lovagról akit titokzatosan döfött le egy kard amit még el sem készített.
Biztosak vagyunk benne hogy ezek a dolgok okkal történnek."
emerica 2011 nov. 26. - 17:12:49 Előzmény TGIF
(248/425)
Az összes közül pont az én kommentem nem olvastad el :) Félreérted a storit elõzõ kommentemben van a hivatkozás, a link... Az amirõl beszélek a tangens univerzum az az egész film lényege, ha elolvasod megérted miért haluzta a halott Frenket és hogy valóban volt idõutazás csak nem úgy ahogy sokan gondolják!
TGIF 2011 nov. 23. - 05:56:46
(247/425)
SPOILER HEGYEK, aki nem látta, ne olvassa.

Most néztem meg a filmet, már régóta hallok róla. Hát, nem vitte le a fejem, de nem is volt rossz. Kissé valóban kusza, a rengeteg okos kommenten lehet mosolyogni, hogy az egyik kedvenc filmje, de akkor most DD hogy ment vissza a múltba? Egyik kedvenc filmje, csak nem érti, de ez végülis nem probléma. A többi azt mondja hogy jó, akkor bizony annak úgy kell lennie. Van aki meg egyáltalán nem érti, fel is vállalja, azt meg savazzák ezerrel. Igazi fórum ez, na.

Engem egy vmi érdekel, hogy egy szakértõ sem kérdezte meg itt a fórumon, hogy akkor most DD miért is pont Franket haluzta? Tekintve, hogy õ lõtte szemen, (a film történetét nézve a legtávolabbi jövõben), meghalt a srác, egy halott meg sztem viszonylag ritkán idõutazgat. Ezért nincs értelme sok ember számára a filmnek, mert Frank baromira kilóg mindenhogy a sztoriból, és emiatt egyértelmû, hogy erõsen mindfuck film, aminek részben VALÓBAN nincs értelme (tehát a jövõben leölt srác visszamegy a kicsit korábbi jövõbe- ami számára már a múlt, hogy Donnienak hasznos tippeket adjon, aham). Részben meg van értelme, Donnie ugyanis a jövõt látja, dönthet, hogy kimegy a szobából, vagy marad. (Ergó nincs semmiféle visszautazás, de mindegy.) Õ úgy dönt, hogy marad, mert úgy gondolja, hogy mindenki meghatározott úton megy, amilyen utakat lát, az megmásíthatatlan, õ maga mondja el a fizikatanárnak, aki nem ért vele egyet, sõt, pont az ellenkezõjét állítja. Vagyis Donnie úgy gondolja, hogyha kimenne a szobából, akkor minden ugyanúgy történne, mint amit látott, mert az út adott. Ami eleve baromság, mert már azzal másképp döntött, hogy bent maradt a szobában.

Baromira nem vitte le a fejem, rögtön megértettem, hogy ennyi volt a sztori (bár többféle magyarázat is biztos belemagyarázható, pont amiatt, hogy a film sok mindent nem magyaráz, de kicsit többet látnak bele mint ami benne van), sokkal nagyobbat szólt a Viharsziget.
emerica 2011 nov. 22. - 00:38:22 Előzmény enk
(246/425)
nem szükséges fizika könyv: ez a kis jegyzet megérteti veled az egész filmet. http://donniedarko.uw.hu/index5.php?id=5 az 5.fejezetet olvasd "Az idõutazás filozófiája" !