Téma: Dr. Csont

10/10
csikrisz 2011 okt. 10. - 22:11:14 10/10
(18405/28805)
Ahh értem. Köszi
10/10
csikrisz 2011 okt. 10. - 22:10:43 10/10
(18404/28805)
EMILY DESCHANEL SITS DOWN TO INTERVIEW DAVID BOREANAZ FOR PHILADELPHIA STYLE


EMILY DESCHANEL: Let’s get down to business. Your dad was a famous and very handsome weatherman. My grandmother would say that—very handsome. Did he inspire you to get into television?
DAVID BOREANAZ: My father was very supportive. He encouraged me and was always there for me. Seeing him in front of the camera, I was intrigued by his humor, his sense of style, and how he interacted with people. He gave me the sense of being comfortable in front of people and speaking from the heart. Moving to Philly [from Buffalo], I was first exposed to theater seeing shows on Broadway. That was very influential and powerful in awakening the spirit to be an actor.

ED: My father grew up around the Swarthmore area. What are your favorite memories about growing up in Philadelphia?
DB: My first Flyers game against the Sabres. Coming from Buffalo, I was rooting for the Sabres—which was a big mistake. I became a Flyers fan quickly. Seeing the Phillies’ World Series game against the Royals [in 1980] and drinking hot chocolate with my dad at the game. The Sixers winning the world championship [in 1983]. Playing football at Malvern Prep. Learning about how important family is, and not giving in to peer pressure. That was a big experience for me. Summers at the Jersey Shore. Eating downtown—especially in the Italian Market area, with the homemade cannolis. The Mummers parade. And doing Hello, Dolly! in my eighth-grade school play. [Starts singing]

ED: Are those all the memories you have?
DB: I’m giving bullet points. I love Murray’s Deli. Those things shape you, growing up on the Main Line in the 1980s. It was a well-rounded area.

ED: So what was it like going back to Philly to shoot The Mighty Macs?
DB: It was great to shoot in Philly. I felt like the mayor coming back. I had fun with Carla [Gugino]. It’s a journey film for her character, and about how females are portrayed in that time—not as go-getters, but as stay-at-home moms. To see a person like Cathy Rush emerge to make the dream she believes in come true—I was proud to be a part of it.

ED: I played a coach’s wife in Glory Days. Did you meet Ed Rush?
DB: Ironically, I met Ed Rush through my friend at high school. Ed took us to a few Sixers games. It’s bizarre that I’m playing him in the film. I actually wore his officiating jersey. I remember meeting Dr. J and Darryl Dawkins on the floor with Ed.

ED: How was it to work with Carla?
DB: Carla was fun. She’s a practical joker though. She found this old picture of me in a bathtub—a sexy shot—and she put it on a T-shirt. She wore one, the director wore one. She’s very prepared and intense.

ED: I don’t have intensity?
DB: [Laughs] You have a calmer intensity.

ED: Coming back to Bones, we are both producers on the show, and you have directed a few of my favorite episodes. You are great and passionate at directing, and that really comes across. It’s infectious to be around you. If Bones ends, do you want to pursue directing?
DB: I enjoy doing it, and it would be nice to do it without acting at the same time. I would like to do a small indie feature with a really good cast—even a short. That would be a lot of fun, to experiment with that. I would like to pursue directing television, film, and/or theater. I’m learning more about directing each time I do it.

ED: It’s funny we are talking about your career plans—the rumor is you were discovered while walking your dog.
DB: It’s a bit of a Schwab’s [Pharmacy, in Hollywood] thing. My manager, Tom—who is still my manager—saw me walking my dog in West Hollywood. He said he was cruising me. A few days later, I scored an interview with him and realized he was the guy who saw me.

ED: Do you have any early-career stories from that time?

DB: I tried to get auditions by dressing in a suit and pretending I worked at Paramount. I handed out résumés. I walked right on the set of Cheers once and blended into the background. They called lunch, so I got a free lunch. I once snuck onto Columbia’s lot and was on the set of Dracula. I played Hacky Sack with Keanu Reeves.

ED: Since this is the Men’s Issue, how would you describe your style?
DB: I am all about the socks. Paul Smith socks.

ED: Do you have stock in that company?
DB: My character wears them. I integrated them with my character. Being comfortable from the bottom up is important for me.

ED: You do wear Vans.
DB: Yeah. I feel grounded. My own personal style is blazers, crisp shirts, refined suits—Paul Smith, Dolce & Gabbana, and Valentino, and Brioni makes a fantastic sports jacket that I love to rock. But there are days where I’m a T-shirt-and- jeans guy. I love vintage; I wish I lived back then.

ED: That vintage look suits you. I heard you got to wear polyester in The Mighty Macs.
DB: It was itchy. I was so goddamn itchy.

ED: Any embarrassing clothes stories?
DB: I have worn bad things—for example, a brown long coat I wore to the American Music Awards that looked like Chewbacca. What was I thinking or drinking that night? It was like mohair. It was a bad, bad coat. I got rid of it a long time ago. I like classic—simple, clean, and effective. That’s my style. That’s the only way to get through.

ED: My favorite look of yours is in our scenes in the car. You wear athletic shorts and shoes with a nice jacket and tie on top.
DB: They do that on newscasts.

ED: Did your dad do that?
DB: No, he was in weather, so he had to stand.
10/10
csikrisz 2011 okt. 10. - 21:50:03 10/10
(18403/28805)
Ez bent van a 2. promóban nem?
10/10
csikrisz 2011 okt. 10. - 21:49:29 10/10
(18402/28805)
SPOILER
10/10
pluhildi 2011 okt. 10. - 13:04:46 10/10
(18401/28805)
http://choebe.tumblr.com/post/11224532814/emptyhanded85-the-bones-seasons-1-6-dvd-box-set#notes

több okból is érdekes ez a link
1. egyszerre mind a 6 évad nem semmi!!! (gonosz leszek, árban sem :I) de ha valaki így szereti gyûjteni most megteheti
2. szerintem David és Em képei újak kell legyenek...Em gyanús a kissé kikerekedett pofijával...

ha igen valami hasonló lesz szerintem a promoképén is... ha egyszer kijön....
ha mégsem így van akkor tévedtem....
10/10
pluhildi 2011 okt. 10. - 12:59:25 10/10
(18400/28805)
én is találtam képet ami nem volt benne a promóban
lehet találgatni mi történ(hete)t elõtte / utána :D
10/10
pluhildi 2011 okt. 10. - 12:17:48 10/10
(18399/28805)
csajok csajok szétröhögtem magam a legújabb promo videon :D :D :D
úgy kellett magamba folytanom.... vajon hányszor vettek fel egy-egy ilyen jelenetet???? hogy bírták ki röhögés nélkül???

a pocaksimis jelenet tök édi, fõleg ha belegondolok, hogy Davidnek egy IGAZI pocit kellett simogatnia nem egy lufiszerû valamit és tuti elkapták azt a pillanatot amikor mozgott is a kis Henry...
és vegyük hozzá, hogy a sûrû menetrend miatt az utolós hetekben a nap nagy részét együtt töltötték (sõt eleinte is) tehát mondhatni David a második apuci...

már megint nagyon ügyesen vetítenek szerintem ezzel a montázzsal, mert ez szerintem korábbi évadból való, Tamara haja hosszú legutóbb meg még rövid volt (bár ez nem jelent semmit) csak direkt hagyták ki belõle Emilyt hogy a rajongók még jobban izguljanak... szerintem ez nem új
10/10
follia 2011 okt. 10. - 02:19:37 10/10
(18398/28805)
Emily biztos valami iszonyú nagy meglepetést okoz majd. :D csak még nem igazán tudom elképzelni, hogy mit...

ez a tv-ben ment le így, mint valami promószerû?
10/10
csikrisz 2011 okt. 10. - 01:09:02 10/10
(18397/28805)
Tá-dámm!

http://less-than-sign-numeral-three.tumblr.com/post/11242722725

(but where the hell is Emily???!!!)
10/10
follia 2011 okt. 09. - 20:52:29 10/10 Előzmény csikrisz
(18396/28805)
jah, hát igen! :D az elején elkezdtem nevetni, aztán egyszerûen csak tátva maradt a szám... :D szerintem totál anti2B, amit ezek a promók sugároznak, de abban igazatok volt, hogy ezek csak másodpercek lesznek az egészbõl. mondjuk az rossz lenne, ha 2B kapcsolata - már amit látunk belõle - erre a szintre minimalizálódna.
10/10
follia 2011 okt. 09. - 20:44:12 10/10
(18395/28805)
geeeeeez, ezek az új promók!!
a pocaksimogatás cuki! :)
10/10
muveszno.gr 2011 okt. 08. - 22:54:18 10/10
(18394/28805)
OFF

én véletlenül egy olyat láttam, amit disznóvágáson sem szeretnék látni. de az nem oktató videó volt, illetve nem tudom, milyen célzattal készült. de mi olyat nem csinálunk, szerintem egyetemen olyan egyáltalán nem csinálnak, máshol sem. olyat normális ember nem csinál, nem tudom, milyen beteg lelkületû boncnokok voltak, de remélem rémálmaimban sem tér vissza a videó, meg hogy nem lettem lelki sérült :D:/ (nem néztem végig amúgy).

egyébként az anatómia nagyon érdekes, és különleges tárgy, én nagyon szeretem (csak tanulni rossz). mindenkinek ez a kedvence. és mondták az intézetben, hogy tegyük össze a kezünk, mert nyugaton már alig-alig van lehetõségük az OH-knak, hogy boncoljanak, anatómiát meg (csak) könyvbõl nem lehet tanulni.
10/10
zora 2011 okt. 08. - 22:30:14 10/10 Előzmény muveszno.gr
(18393/28805)
Én egyszer rátévedtem egy oldalra, ahol egy részletes boncolást mutattak. De elõtte háromszor is megkérdezték, hogy valóban látni akarom-e. Elõször nem akartam, pár napig gondolkodtam, de aztán megnéztem. Egy orvosi, vagy egyetemi oldal volt, tehát nem youtube. Lebilincselõ volt és végig magyarázott a doki, de már elfelejtettem mindent...
10/10
muveszno.gr 2011 okt. 08. - 21:57:58 10/10
(18392/28805)
Hupsz :D a link elszublimált :D http://www.youtube.com/watch?v=95CYnk4DqYI&NR=1
(ja, amúgy nem olyan részletes, nekünk sajnos nem csak ennyit kell tudni sem az izmokról, sem a csontokról :D)
10/10
muveszno.gr 2011 okt. 08. - 21:56:57 10/10
(18391/28805)
OFF

alternatív bones (and joints, muscles, nervs, veins ans arteries) sorozat az orvostanhallgató-fajnak.
életem legizgibb sorozata, már a negyedik résznél tartok...egyébként hasznos, meg látványos. Aki nem bírja, ne nézze meg, bár annak, aki Bones-t néz, meg aki sütött már csirkét/kacsát, már mindegy :D
(csak hogy lássátok, miféle mozival tölti egy OH a hétvégét xDDDD - bár nov. 3-tól szeretnék visszatérni az eredeti Bones-ra..:D)

Susuke: az angol óra nagyon jó tud lenni, amikor szereted, és kedved van hozzá, és motivált vagy, tanulni akarod :) és a középfokúmig szenvedtem, utáltam, aztán annyira megszerettem, hogy saját szórakoztatásomra is tanultam, meg olvastam/írtam angolul és 50%-ban magamtól készültem fel a felsõfokúra :) Szóval kitartás, és szeresd-szeresd nagyon !!!! ;)))
10/10
csikrisz 2011 okt. 08. - 21:16:48 10/10
(18390/28805)
Infó a DVD-rõl!!!


Emily Deschanel: “I have a mole on my chin.”

David Boreanaz: “Where?”

ED: “And it looks like a zit all the time.”

DB (soft voice): “It’s so cute. It’s adorable!”

*******

Emily Deschanel and David Boreanaz commentary in Blackout in the Blizzard. Season 6 DVD.


Édesek!!! LÁTNI AKAROM MÁR!! :)
10/10
csikrisz 2011 okt. 08. - 21:06:15 10/10
(18389/28805)
Ezt nézzétek, hatalmas:

Emily nyelv-játéka :D:D:D:D

http://ali-loves-emdesch.tumblr.com/post/11148341080
10/10
zora 2011 okt. 08. - 21:03:45 10/10
(18388/28805)
Szerintem is csak támaszkodik.
10/10
csikrisz 2011 okt. 08. - 20:54:41 10/10
(18387/28805)
Megindult az infóáradat ahogy közeledünk a céldátumhoz.

SPOILER!!!

:)

magyarul:
"Infó a 2. részhez. Brennan Booth cipõjét veszi fel. És végül csomót beszélnek a szexrõl."
10/10
justone 2011 okt. 08. - 19:08:52 10/10
(18386/28805)
áá ezek a 6. évados bakik!! nagyonnn nagy :PP szerencsére nincs benne Hannah!! még rémálmunk lenne tõle.
David amikor "sír" a kocsiba..áá hattalmass :DD annyit lehet rajtuk röhögni..
és itt valamelyikõtök mondta h Michaela meg TJ a milyen jó fejek lehetnek a való életben is és szerintem is olyan jólk,meg az egész stáb az na ! :))

és a promo is aranyoss :)) de az elején amikor Booth keze Bren hasán van Brenn keze hol van?? csak olyan fura ..