Téma: Égi madár

ad mala 2011 dec. 26. - 10:00:06
(15/55)
Ha úgy vesszük nem is volt ez olyan rossz, sõt. Jó volt elmerülni a népzenében, Móricz világában, sok jó színész játékában, a táncban, az autentikus környezetben. Utóbbihoz azért tegyük hozzá, hogy végig volt bennem egy kis cinikus hang, hogy na, az m1-esek kimentek forgatni a skanzenba... És tényleg, Szentendrén forgatták... Nem mintha bajom lenne a hellyel, csak filmes szempontból olyan snassz, olyan spúr... Fõleg mert tényleg rögtön beugrott a nézõnek.
A színészi játékra azért még térjünk vissza. Alapvetõen hiányolom egy ennyire népieskedõ tv-filmnél, hogy a tájszólásra a legtöbb színész egyáltalán nem mentek (milyen már hogy a móriczi parasztember tökéletes pesti magyarral beszél?), vagy aki vett némi fáradságot az is csak jelzésértékûen, amitõl még inkább hangsúlyozták, hogy nem autentikus szereplõk...
Ami meg a konkrét játékokat illeti, elég erõs mezõny volt, csak épp a fõszereplõ párocska volt rettenetes, a lány olyan arcokat vágott hogy zombifilmbe illik, Csányisanyi meg megint csak Csányisanyi volt. És szerintem a két nõ szócsatái is borzalmasak rosszak voltak.

De, ne elégedetlenkedjünk, örülhetünk hogy ilyen tv-fimek készülnek. Nézõbarát volt, technikailag is szépen megoldották, jó volt a szemnek. (És még egy rosszmájú megjegyzés: muszáj minden (Bereményi)filmben Eperjesnek játszani. Annyira érzõdött, hogy na õt is erõltessük már bele valahogy...
drProktor 2011 dec. 25. - 23:35:15
(14/55)
Én is pesti születésû vagyok, igaz mostanra már úgy szólván kinõttem,
de nagyon igazságtalannak érzem ezt a „pestiemberezést”. Mondom, kinõttem már,
sok vidékit láttam, s ha színész lennék, el tudnék játszani egyet én is,
ahogy meggyõzõdésem, hogy a filmbeli remek színészekkel sem ez a baj,
meg az egész filmmel sem.
Móricz a legnagyobb magyar író, s persze õ sem teljesen tökéletes,
ezt a novellát olyan régen olvastam, nem emlékszem tényleg benne van-e,
hogy a lány egyedül imádkozik a kertben, amikor jön a fiú,
ez olyan primitívecskének tûnik, sztem inkább Vitézy kitalálmánya.
Már megint egy adaptáció, ami nem méltó az íróhoz.
Pedig SzarvasJózsef, GáspárSándor ne tudnának egy vidéki figurát hozni, ez nonszensz,
pláne Eperjes!?
Nem tetszett a krumpliorrú öreg cseléd, aki végül is valami narrátor féle volt,
miért nem lehet filmre tömöríteni egy cselekményt?
Nem tetszet az örökösen föl-föl tûnõ népitáncos archív filmjelenet bevágása,
ez tényleg amolyan rossz értelemben vett „pesties” sznobizmus,
különben is túl sok volt a bõgatyás pruszlikos, tilinkós „népieschkedés”.
A lány rokonszenves volt és életszerû, nem is tudtam,hogy létezik ez a színésznõ.
Az apját alakító Reviczky mintha paródiát játszott volna,
na és persze, SzirtesÁgi az SzirtesÁgi!
Vitézytõl sokkal többet várnék, pláne,
hogy akkora nagyember van a családjában,akit ugyan én eléggé rühellek ahhoz,
hogy szegény Vitézyt csak tökéletes alkotása esetén tudjam úgy-ahogy elfogadni).
far vik 2011 dec. 25. - 23:05:33
(13/55)
Meg kell mondjam, jobban sikerült, mint gondoltam. A témáról szólva, Móricz a saját keserves kapcsolatainak is köszönhetõen elég sokat tudott az életnek errõl a területérõl...
saibor 2011 dec. 25. - 22:57:25
(12/55)
De nem ám, persze, hogy nem zselézte a haját a magyar paraszt.
Viszont kenõcsöt használt rá, ugy hívták, hogy brillantin, ha illatosítva vol.
Épp úgy nézett ki a feje, mint a mai zselézett gyogyósoknak.
Ericcrawford 2011 dec. 25. - 22:34:35
(11/55)
Egyetértek. Én sem tudtam hová tenni a nagy felhajtást Csányi körül, amíg csak filmen, tv-ben láttam. Aztán megnéztük az Asztalizenét. Csányi jó színész, VAGY a színházi rendezõkkel jobban megtalálja a szinkront, mint a tv-ben illetve a filmgyárban.
TRIX 2011 dec. 25. - 22:34:16
(10/55)
A többek által hiányolt falusi íz valóban csak nyomokban lelhetõ fel a filmben, de a Csányi Sándor megjelenésével az a kevés is eltûnik. Az általa hozott macsós, háromnapos-szakállas figura nagyon kilóg a sorból. Magyar paraszt nem járt zselézett hajjal. Ez a melléfogás persze leginkább nem az õ, hanem a rendezõ alkalmatlanságát mutatja. Ilyen hülyeségen elcsúszni...
2/10
doremisomiso 2011 dec. 25. - 21:04:44 2/10
(9/55)
Jött a váltás, és Vitézy ismét filmet rendez, a pénzt Kálomista hozta, tudni lehetett, hogy hozza... Ehhez képer öröm, hogy Móricz-feldolgozás a film, a színészek neve garancia.
far vik 2011 dec. 25. - 20:00:53
(8/55)
A reklám alapján ez megint "pestiember" film, az alakoknak egy csepp "falusi" íze nincs, kivéve szegény Szirtes Ági örök szakácsnõ/házvezetõnõ/stb. alakját, aki az örök erõs kontraszt. Ezeknek a filmeknek a budapesti emberek számára van relevanciája, akik nem találkoztak, vagy igen rég találkoztak falusi emberekkel. Ez a leginkább Tenki Réka és Csányi Sándor alakítására igaz, a többiek hellyel-közzel próbálják hozni a karaktert.
Deszpina 2011 dec. 25. - 19:54:29
(7/55)
Móricznak remekek a szociológiai tárgyú mûvei. Valóban visszafordultunk abba az irányba, ami a harmincas években volt a falusi élet jellemzõje. Munkanélküliség, éhezés, kilátástalanság.
ehajno 2011 dec. 25. - 19:47:32
(6/55)
Most olvasom Móricz Riportok címû mûvét. Mindegyik riportnál felidegesítem magam, mert sajnos nem tanult a magyar ember, ugyanazok a gondok vannak a mai életben is, mint pld. 1930-ban! :(
Örömmel olvastam, hogy film készült Móricz regényébõl ma, 2011-ben!
Óvatos vagyok az örömmel, mert a fényképek már kiábrándítottak. A díszlet, a jelmez korhû - bár túl szép, túlontúl "tökéletes", friss festés stb.... de a kibontott haj viszont a 2011-es divat szerinti frissen formázott - ezt a felvételt kihagyhatták volna. :(
Valószínû, hogy nem fogom megnézni. Majd elolvasom a hozzászólásokat, ha valaki mégis látni fogja és leírja véleményét. :)
Deszpina 2011 dec. 25. - 19:17:48
(5/55)
Csányi Sándor érettségi után a kaposvári Csiky Gergely Színházban segédszínészként tanulta a színészmesterséget. 1997-ben negyedik felvételije sikeres volt a Színház- és Filmmûvészeti Fõiskolára, Marton László osztályába. A fõiskola elvégzése után, 2001-ben, a Krétakör Színház tagja lett. 2002-tõl a Radnóti Miklós Színház tagja.
Évek óta kerüli a sajtónyilvánosságot, ritkán nyilatkozik karitatív, a Hospice Alapítványnál végzett tevékenységérõl. A legkevésbé sem celeb kategória, szerencsére nem tõle hangos a bulvár-média.

Egyébként az is lehetett volna méltatni, hogy 2011.-ben hozzányúltak egy Móricz mûhöz. Nem láttam, kíváncsian várom.
Deszpina 2011 dec. 25. - 19:10:57
(4/55)
Rendszeresen látom Csányi Sándort játszani a Radnóti Színházban. Remek színész. Sajnos filmekben ráosztják többnyire az amorózó szerepét, miközben õ nem az.
isti1 2011 dec. 25. - 18:45:47
(3/55)
Bocsánat, ez a Csányi egy "sztár" - úgy vélem ezzel mindent elmondtam "mûvészi" kvalitásairól...
efzoltan 2011 dec. 25. - 06:53:00 Előzmény Ford Mustang
(2/55)
Ebben reménykedem én is. Csányi egy kontraszelektált ripacs.
Ford Mustang 2011 dec. 23. - 04:52:31
(1/55)
Hát, nem tudom... Csányit alapból nem kedvelem, borzasztó rossz színész, ahol ott van, ott jó sosem jön össze. Talán ez kivétel lesz, reméljük.