Téma: Éli könyve

8/10
Fenrir88 2010 júl. 07. - 22:50:22 8/10
(340/760)
Még annyi, hogy van egy sziget/fúrótorony ahol van egy fejlett enklávé :) Amúgy képi világra nagyon ott van a film, nekem csak a monológok miatt 8/10, azokat kicsit gyengének éreztem.
8/10
offtopic
zerrik08 2010 júl. 05. - 23:59:55 8/10 Előzmény Adrastheus
(339/760)
de igen :D
épp most olvasgatom, gondolom te is olvastad :)
8/10
offtopic
zerrik08 2010 júl. 05. - 23:59:16 8/10 Előzmény Rossi65
(338/760)
igen de azért ott mutálódott szörnyetegek vannak...
10/10
Rossi65 2010 júl. 04. - 22:09:33
(336/760)
Nem tudom hogy van e itt valaki aki szokott játszani PC-s játékokkal de ez a film nagyon sok mindenben hasonlít a Fallout nevû játékra :D Amugy meg rohadt jó :D
10/10
Rahel 2010 júl. 04. - 14:14:14 10/10 Előzmény zerrik08
(335/760)
8/10
Adrastheus 2010 júl. 04. - 11:14:47 8/10 Előzmény zerrik08
(334/760)
Csak nem a "Let the right one in"-bõl? :)

Amúgy a cím így egyszerûen csak a Bibliára céloz (hiszen az "Isten könyve" a nyugati társadalmakban).
10/10
Rahel 2010 júl. 03. - 23:57:19 10/10
(333/760)
-A Hughes tesók majdnem egy évtizede forgattak legutóbb filmet, akkor egy nagyon ütõs mozit raktak össze egy brilliáns Johhny Deppel a fõszerepben(A pokolból)!!
-Ezúttal szintén egy világsztár került a filmjük középpontjába, a kiváló fekete színész, Denzel Washington személyében!!
-A film legnagyobb erõssége az elsõ 20 perc, mely roppant erõteljes hangulatot teremt a mozinak!
-Egy posztapokaliptikus környezetben mutatja be "egy vándor átlagos napját", nincsenek beszélgetések, nincsenek a szó szoros értelmében vett akciók, és ami a legmeghatározóbb az egészben, hogy nincsenek színek sem, Don Burgess fényképezése nagyszerû, szinte csak szûrke tónusokkal dolgozott, ami a mélységet és a borongós hangulatot tovább fokozza!!
-Washingtonnak nem ez élete szerepe de az biztos, de ezt a karakterét is kirázza kisújjból amennyire szükséges!!
-A történet az egyik részrõl emésztehetõ, mert mint "modtam" kivállóan indúl, másik részrõl azonban úgy éreztem, hogy túl komolyan veszi magát nagyon sok esetben, pedig ezt a sztoryt inkább éreztem "B"-s posztapokaliptukus akciófilmnek, mintsem drámainak, pedig úgy éreztem, hogy ezt bele akarták erõltetni!!
-Véleményen szerint ezt a filmet úgy lehet igazán élvezni, ha nem vesszük komolyan, mert sok benne a logikai baki és a történet vezetése is kiszámítható a legtöbb helyen, nem pedig drámai!!
8/10
zerrik08 2010 júl. 03. - 00:09:28 8/10
(332/760)
tudtátok hogy Eli ( Éli ) Istent jelent?!
mert én teljesen véletlenül tudtam meg egy könyvbõl :O
3d 2010 júl. 01. - 14:20:19
(331/760)
off ! de ÉRDEKES !
Ha már adathordozókról van szó lassan elkezdhetitek ólomköpenybe bujtatni a winyoitokat, jönnek a 2012-2013-as nap kitörések és haza vághatnak minden kis digitális kütyüt aztán annyi a sok lementet képnek.
Bár csak a adatok elvesztésével meg úszná az emberiség, tényleg nem riogatni akarok de a tények sajnos önmagukért beszélnek, homokba dugni a fejünket pedig nagy ostobaság lenne, legyünk inkább felkészültek, aki teheti kezdjen el raktározni élelmiszert vizet gyógyszereket vitaminokat stb..
túl sok minden egybe vág elég ha már csak a mostanában egyre gyakoribb ilyen témájú (felkészítõ) filmeket nézzük vagy egyszerûen csak megnézzük a megkergült idõjárást, és ez csak a kezdet:
http://index.hu/tudomany/2010/06/17/2013-ban_johet_az_armageddon/
másik cikk:
http://www.hetek.hu/fokusz/201006/180_nap_katasztrofa
A lényeg hogy ne féljetek, kulcs szó alkalmazkodás ;)
Az állat világban is csak azok a fajok nem haltak ki sose a föld történet során akik gyorsan tudtak alkalmazkodni.
5/10
lilcso 2010 jún. 30. - 20:55:34 5/10 Előzmény Viktor6665
(330/760)
hát pedig az egy ipod volt... de még ha nem is volt a 90-es években ipod, az elsõt 2001-ben adták ki, az pedig azért nincs olyan messze a 90tõl. annyit tévedhetett a mûszerész csávó is...
7/10
Viktor6665 2010 jún. 30. - 16:33:24 7/10 Előzmény lilcso
(329/760)
Nem ipodja volt, amikor feltöltötette, mondta a csávó hogy 90-es években gyártották, akkor pedig még nem volt ipod!
8/10
yoda2000 2010 jún. 29. - 01:53:46 8/10
(328/760)
Én a napokban néztem meg a filmet, és ahogy itt olvasom elég heves indulatokat vált ki egyesekbõl...
A film elsõ kétharmada meglehetõsen kiszámítható cselekményû, bár nem mondanám rossznak, sõt én élveztem. Viszont a vége kellemes csalódás volt. Nagyon ügyesen megoldották a csavart. Sokan említették a Fallout nevû játékot, hát az elejében van némi STALKER utánérzés is:) persze ez nem baj. Az egész környezet nagyon jól visszaadta a poszt apokaliptikus hangulatot. A színészi alakításokra sem lehet panasz, és ha másért nem is, de a zenékért érdemes megnézni :)
Látszólag a film sok kérdést megválaszolatlanul hagy, fõleg a világgal kapcsolatban, de ha odafigyel az ember sok háttérinfót megtudhat a beszélgetésekbõl.
Hozzászólások alapján ahány nézõ annyi jelentés, értelmezés. Írta valaki, hogy a kereszténységet élteti, és úgy tesz a film mintha e dolog nélkül nem is létezhetne az emberiség. És volt olyan is, aki szemében pedig egy szép vallásos film volt. Pedig említik, hogy a háború után ezt tartják minden baj forrásának és módszeresen megsemmisítik az összes Bibliát (és gondolom minden kereszténységhez, és más vallásokhoz köthetõ egyéb dolgot is). Szóval sokkal árnyaltabb a gondolat a filmben, mint elsõre látszik. A fõhõs pedig nem egy pap vagy hasonló, akinek az a szent feladata kezdettõl fogva, hogy elvigye az utolsó Bibliát a-ból b-be. Említik, hogy a nap felperzselt mindent, a film elején pedig látszik a fõhõs testén a sok égési sérülés, majd a film végén hogy a fõhõs fél szemére vak (már ha jól láttam). Abból pedig, hogy ismeri a braille írást, az szûrhetõ le hogy teljesen vak volt. legalább is nekem ez jött le. Tehát nem egy világot megmentõ vagy megtéríteni akaró prófétáról van szó, hanem saját gyógyulását csodának megélõ ember zarándoklatáról egy ismeretlen cél felé. Többször idéz a könyvbõl és magyarázza a mellé szegõdött lánynak, de hozzáteszi, hogy az õ olvasatában ezt jelenti.
Van a film negatív hõse, aki a bibliát akarja magának, hogy a könyv segítségével embereket manipulálhasson. Ez a momentum sem a kereszténységet dicsõíti.. sõt! Bár ez a karakter sem lehet igazi fõ gonosz, mert õ is építeni akar így, csak rossz a motiváció és az eszközök. Ha jobban belegondolunk ez a film a kereszténység erényeit és az árnyoldalait is kihangsúlyozza.
A végén pedig nem az van, hogy megvan a Biblia és fú de jó és jön a megváltás, hanem a könyv egy lesz a számtalan sok begyûjtött dologból, ami a régi világból-ról megmaradt.
A film nekem 8/10
8/10
yank33 2010 jún. 27. - 13:26:41 8/10 Előzmény delicsan
(327/760)
!SPOILER!

Mint írtam is, nyilván nem semmisült meg az összes adathordozó.
Ha mondjuk a fõhõs pendrive-on cipeli a Bibliát nem tudja minden este olvasgatni, így megtanulni sem, szóval a történet így kerek. Értem én, hogy neked nem azzal van bajod, hogy könyvet cipel vmilyen adathordozó helyett, hanem azzal hogy a fejlettebb helyeken (esetünkben San Francisco) miért nincs meg elektronikus formában a biblia.
Viszont a filmben van rá utalás, hogy az apokalipszis után a bibliát üldözték, felkutatták a köteteket és elégették õket. Nyilván akkor vinyón sem hagyták meg...
Abban azért ugye egyetértünk, hogy a végleges formátum mindenképpen papír alapú kell, hogy legyen, hiszen így terjeszthetõ legegyszerûbben az ige. Nem állíthat be a hittérítõ minden kis falu Mûvelõdési Házába (ahol viszont nincs áram) a Macbookjával..
5/10
lilcso 2010 jún. 26. - 23:34:29 5/10 Előzmény delicsan
(326/760)
az ipod nekem is fura volt, de azt szerintem nem kell figyelembe venni... :D biztos fiatalon vette és ragaszkodott hozzá, úgyhogy vigyázott rá :DDD

látom nagyon ragaszkodsz ehhez a gépen miért nem maradt meg egy biblia se... :D elõször is, ugyebár -ez hülye magyarázat, de tény-- azt hogy cipeli? :D
másrészt meg mondjuk persze a mek.hu-n fennvan, de ahhoz kell net, szerintem nekik nem volt netük. lementeni meg nemtom ki menti le, mert akkor elõbb veszem meg boltban, minthogy monitorról olvassam az 1000+ oldalt, kifolyna a szemem... :D
ez már szõrszálhasogatás... :DD
5/10
lilcso 2010 jún. 26. - 23:29:23 5/10 Előzmény Desintegrator
(325/760)
Szerintem nem épp konkrétan az volt a vallás szerepe a filmben, amit leírtál. A fõgonosznak is azért kellett a biblia, mondta is, mert ha a vallást meg tudja adni az embereknek, az olyan hatalmat ad a kezébe, hogy csak na. mert olyan sz.r körülmények között élnek, hogy az egyetlen dolog, ami megmaradt nekik, az a hit. bármelyik vallásról lehetett volna szó, nem kell feltétlenül a keresztényt venni.
ugye olvasni nem tudtak, írni se, könyvek nem voltak, tv nem volt, semmi nem volt, kábé csak a hit gyakorlása adhatott volna pluszt az életüknek, így ha az igét terjeszteni tudta volna egyedüliként, az jó lett volna mindenkinek.

szóval inkább az volt a lényege, hogy a biblia csak azért ér sokat, mert a vallás, a hit, minden, ami nem leírható, nem magyarázható (és nem is kell), legfontosabb mûve. ha a bibliát ismeri, tudja a vallás alapját, tudja, hogy miben higgyen.
ibacs 2010 jún. 26. - 13:28:50
(324/760)
Ezt most végkép nem értem, ne haragudj :)

Ha jön az apokalipszis, akkor könnyebb valamiért pendrive-on hirdetni az igét, mint könyvbõl?
Azt hittem kitárgyaltuk..., nem tudom miért csak a "nyugodt" körülményekre jó a nyomtatott könyv?

A másik, nem a filmet akarom itt védeni, mert nekem nagyon nem jött be, nem vallás és hitbeli dolgok miatt, egyszerûen gyenge eresztésnek tartom.De megragadott ez a ragaszkodásod a hitelességhez, ami nem baj, bár kezd kicsit szõrszál hasogatósnak tûnni.Pár filmet bedobhatnál, ahol úgymond elégedett vagy ilyen téren, mert kíváncsi lettem, hogy van-e ilyen.
delicsan 2010 jún. 26. - 12:40:53
(323/760)
A papír, pergamen, agyagtábla...stb., tehát a hagyományos adathordozók valóban jobban bírják, ebben nem kételkedem (a polcon van egy milleniumi kiadású Petõfi összes, vagy ha a történelmi forrásokat nézzük).

Viszont nekem még mindig böki a csõrömet a 3x éves, merevlemezes Ipod (ennek a típusnak a kiadási éve: 2003 [Wikipedia]). Ha nem tették volna bele a filmbe, akkor azt mondom, oké, elképzelhetõ, hogy az összes merevlemez, illetve flash adathordozó tönkrement. Figyelemre méltó körülmény, hogy egy viszonylag régi típusú lejátszóról van szó, tehát feltehetõ, nagyon kevés 'ilyen kütyü' maradhatott fent (miért nem egy újabb változatot használ akkor? Bár lehet, hogy neki igazából mindegy volt, ez volt az elsõ amit megtalált).

Utána néztem, hátha esetleg egy korábban megírt regényen alapszik, de nem. A forgatókönyv az elmúlt években készült. Tehát ha az apokalipszis a jelenben játszódik le, (2010+30 év + a '03-as kiadású ipod, tehát +7 év) akkor a készülék merevlemeze közel 37 évet bírt volna ki (persze, lehet, hogy a zenelejátszót késõbb értékesítették, de még így is elég nagy számot kapunk). Viszont az apokalipszis mindenképpen a Da Vinci kód megjelenése után következett be (lásd az asztalra hajigált könyvek között), ennek kiadási dátuma: 2003. Így a legkorábbi lehetséges apok dátum, 2003. Ez esetben is a hdd 30 éves.

Ebbõl az következik, hogy lehettek olyan merevlemezek, amelyek megmaradtak, ami egy kutatható anyag. Azt gondolom, Nyugat van olyan fejlettnek ábrázolva, hogy elképzelhetõ legyen, kutatókat küldenek a merevlemezek felderítésének érdekében. A kérdés az, vajon hány ember gépén van meg a teljes biblia. Bevallom, ezt nem tudom, de nem tartom valószínûnek azt, hogy 'sehol sincs'.

A kérdésem az, hogy mi történt a könyvtárakkal? Ha csak néhány biblia maradt volna, töredékesen, erre lehetett volna utalás. Azt hiszem, a biblia a mai napig 'bestseller'.

P.S. Pont tegnap mentettem adatokat floppyról (!) HDD-re. A dokumentumok szerkesztésének idõpontja 2004 áprilisa volt, nem volt a lemezeken adatvesztés. :)
3/10
Desintegrator 2010 jún. 26. - 12:20:20 3/10
(322/760)
A mozgalmasság, látvány, hangulat nem volt rossz a filmben (eleinte). Én komolyan azt hittem elõször, hogy a könyvben valamiféle hasznos technikai információ vagy ilyesmi áll, amely segítene az embereknek elfogadható életkörülményeket teremteni. De hogy a biblia az, amirõl az egész film szólt, hogy öldöklik egymást érte, meg a végén ezzel az istenkomplexussal a fickó elszáll magától (és a többiek meg utána), hát ez mindenné tette a filmet, csak meghatóvá és hitelessé nem. Inkább szánalmas, hogy valakinek ennyit ér az élete... fõleg hogy túlélte az apokalipszist is. Tisztára mint "A passió"-ban. Az ilyen vakbuzgón vallásos témájú filmek egyszerûen visszataszítóak. Ügyes trükk mindenesetre, mert ha tudom hogy errõl szól, el se kezdem nézni... A mondanivalója arra utal, hogy aki nem 'hisz' az eleve menthetetlen, és az élete semmit sem ér (csak annyit mint azoknak a kannibáloknak). Ez a valláskárosult hozzáállás megmérgezte a filmet, mert így már akciónak sem jó, egyébként meg -mint szinte minden amerikai film- látványon kívül eleve nem ad semmit. Vagy lett volna öldöklõs 'Mad Max' korában játszódó akció, vagy lett volna akkor valami dráma, amibõl egybõl adódik, hogy van mondanivalója (aztán nézze akkor, aki erre vágyik...). De ez a kettõ együtt egy nagyon suta próbálkozás volt. Több szót emiatt nem is érdemel.
Összegezve: jóindulattal 4-es. De mivel most nincs bennem jóindulat, csak 3-ast adok rá >:]
delicsan 2010 jún. 26. - 12:07:45
(321/760)
Igen, én is így tennék, nyugodt körülmények között én is nyomtatott bibliát osztanék szét a Moszkván. A kérdés az, hogy mik a körülmények. (Apokalipszis után feltételezem, beáll az anarchia, megrendül a közbiztonság, a fegyelem, összeomlik a társadalom...) Arról beszélünk, hogy közvetlenül az apokalipszis beállta után hogyan bízzuk az emberekre isten igéjét?