Téma: Eredet

9/10
Andrew8 2010 júl. 24. - 10:14:06 9/10
(266/2206)
Üdv. Köszi. Már leírtam az egyik teóriámat is és a kritikámat is lejjebb.
7/10
Charles Foster Kane 2010 júl. 24. - 10:04:38 7/10
(265/2206)
spojler

Vagy addig öregedtek, amíg azt hitte, hogy az a valóság, és amikor rájött, hogy ez álom, akkor újra fiatalnak "álmodta magát".
10/10
themovie 2010 júl. 24. - 09:40:55 10/10
(264/2206)
Spoiler

Szerintem az, hogy megöregedtek csak a csaj szemszögébõl történt, mert már nem tudta megkülönböztetni a valóságot az álomtól. A srác jól tudta, hogy álomban élnek, ezért az õ szemszögébõl sosem öregedtek, és fiatalon feküdtek a vonat elé.
ferebis 2010 júl. 24. - 03:54:22
(263/2206)
Spoiler
Plusz valami eszembe jutott még errõl a kinek az álma dologról. Tehát ugye voltak ezek a kicsit túlzásba vitt akciójelenetek: 1. álomban a sofõr csávó simán leráz mindenkit, 2.-ban Arthur lever mindenkit, 3.-ban talán az alakváltoztatós csávó, aki mindenkit lelõ. Lehet ennek köze van ahhoz, hogy õk álmodták, és így õk bármit meg tudnak csinálni az álmukban. Ez lehet valamiféle magyarázat.
Spoiler off
10/10
Amane 2010 júl. 24. - 03:52:50 10/10
(262/2206)
"Amit viszont én sem értettem, az az, amikor a vonat elé feküdtek, hiszen akkor már vagy 50 éve ott voltak, nem?"

Én pont azt nem értem, hogy ugyebár amikor a vonat elé feküdtek akkor még fiatalok voltak. Majd ezt követõen meghaltak és vissza kerültek a "való" világba. Igen ám, de késõbb ugyebár Cobb azt mondja Malnak, hogy õk már megöregedtek együtt és öregként mutatja is a film õket.. szóval nem igazán vágom, hogy akkor most a vonatos elhalálozás után megint visszamentek az álomba vagy akkor hogyan tudtak ott megöregedni?
ferebis 2010 júl. 24. - 03:22:26
(261/2206)
Spoiler
ja igen és hogy melyik kinek az álma volt. Mindig annak, aki hátramaradt (szerintem). 1. álom a koktélos csávóé volt (ott meg is jegyezték, hogy mért nem ment el wc-re ergó ezért esett az esõ). A 2. a kungfubalettos csávóé volt. A 3. pedig az alakváltoztatósé(?). Szerintem. A csaj az csak arra kellett, hogy tökéletesen felépítse az álmokat, hiszen ugye Leo-nak túl sok emléke volt, így nem biztos, hogy meg tudta volna különböztetni az álmot a valóságtól.
Spoiler off
ferebis 2010 júl. 24. - 03:18:01
(260/2206)
Hát én ma néztem meg, és rendesen ledöbbentem a filmen.

Spoiler
Olvastam itt érdekes dolgokat. Ha jól emlékszem, a film elején, amikor az öreg kínaival beszél, és mondja a totemjére, hogy õ már látott ilyet, akkor azért dõl el, mert a kínai forgatta meg, és ahogy a Leo mikor magyarázta a csajnak, hogy mire jó, akkor valami olyasmit mondott, hogy csak õ ismeri a tömegközéppontját talán, szóval csak õ tudja tökéletesen megpörgetni. Meg az, hogy õ szinte semmit sem öregedett, talán köszönhetõ annak, hogy õ azért maradt ott, mert amikor a furgon az 1. álomban a vízbe esett, akkor õ a lökéstõl nem tért vissza, és megfulladt, hiszen a víz sodorja a partra a váróban, és a kínai az már elõbb meghal ergó elõbb került a váróba. És az, hogy ott az öreg nem ölte meg magát, azért volt, mert mint mondta a Leo, nagyon nehéz visszaemlékezni arra, hogy mi volt az elõzõ álomban, több éves tanulás kell hozzá, és a kínai ahogy mondták csak egy "turista" volt, és az egész film ott indult ugyebár, hogy a váróban Leo elmagyarázta az öregnek, hogyan is jutottak el idáig, és hogy vissza kell vinnie a valóságba.
Egyébként az a forgós-verekedõs rész nagyon tetszett, meg amikor Arthur(?) bealázta a csávót a paradoxonnal:D. Plusz ahogy mutatták az álmok közötti különbséget, a kocsi esését nagyon lassítottan mutatva.
Amit viszont én sem értettem, az az, amikor a vonat elé feküdtek, hiszen akkor már vagy 50 éve ott voltak, nem?
Spoiler off
10/10
Amane 2010 júl. 24. - 03:06:16 10/10
(259/2206)
Szerintem azért jobb, ha a többség nem hallgat rád és nem kerüli el a filmet. Habár szerintem az eddig kritikák, értékelések magáért beszélnek.
10/10
smudge 2010 júl. 24. - 01:54:28 10/10
(258/2206)
nem hiszem hogy lesz folytatás, Nolan annál karakteresebb rendezõ.
ha viszont lenne, én egy elõzményt néznék meg (többi karakter bemutatása, hogy kezték ezt az egészet, miért üldözik Cobbot)
Deryck 2010 júl. 24. - 01:22:23
(257/2206)
Nagyon érdekes és jó film, amúgy is érdekel a pszichológia meg az emberi gondolatok, ez a film el is gondolkodtatott. Az, hogy teljesen nyitott volt és a nézõkre volt bízva a történet egyes részeinek értelmezése nekem bejött. Nyilván többször nézõs, kb. 4 alkalom. A búgócsiga a végén, na az kicsit zavart mondjuk xD 9,6/10

off: amúgy DiCaprio mostanában egész jó filmeket csinál, nem mintha eddig nem tette volna, de ezek az "elgondolkodtató" filmek nagyon fekszenek neki
4/10
Vad 2010 júl. 24. - 01:19:17 4/10
(256/2206)
SPOILER

"nem ertem neked mibol derult ki, hogy nagyobb hangsulyt fektettek ra, mint Cobb-ra..semmi utalas nem volt erre a filmben.."

Semmi utalas? O volt az ujonc, akitol mindenki fuggott, hiszen o volt a tervezo. Mit gondolsz minek tanitgattak?
Viszont hiaba a bemutato, semmit sem koszont vissza, a totemet is megcsinalta, aztan szerepe annak sem volt.
Az erzodott vegig, hogy tul sok kis apro reszletet beletett, de nem hagyta kibontakoztatni oket. Neha mar olyan erzesem volt, mint azoknal a filmeknel, amelyeket tulsagosan megvagnak. Elharaptak szalakat, amelyek fontosnak indultak, emlites nelkul.

"raadasul nem CGI volt, hanem egy forgo szoba segitsegevel vettek fel Nolanek (utana lehet nezni a neten) - es nem csak egy zold vaszon elott ugrabugraltak a szineszek, majd szamitogepen hozzajuk igazitottak a hatteret - nalam mar magaban ez is dicserendo"

Semmi koze a technikanak ahhoz, hogy nekem nem tetszett amit Arthur muvelt ott hosszasan. Egyszeruen nevetseges volt, hogy mikozben tervet modositott -nem felkeszult helyzetben- , meg atalakult egyszemelyes hadseregge is. Tudom, alomban siman mukodhetne igy is, de attol meg nekem nem jott be.

"elegge szanalmas ez az idoutazasos dolog amit mondasz"

Poen akart lenni, nem minosites.

"nem figyeltel elegge azt hiszem..a sajat, altaluk krealt vilagban ragadtak, mivel Mal nem akart visszaterni a valodi vilagba, annyira a rogeszmejeve valt az altaluk teremtett vilag, ahol az osszes kozos, illetve egyeni almuk/vagyuk egyesult..ellenben Cobb tudta, hogy vissza kell valahogy ternijuk az igazi elethez, es a valodi csaladhoz, ezert ultette el az agyaba azt a bizonyos gondolatot, ami kesobb a valodi eletben is kisertette Malt, s vegul tragediaba torkollott"

Hmm.. ha te figyeltel jol ;) , akkor Mal-nak nem kellett volna a varoban lennie alapbol, mivel visszatert es a valo eletben meghalt. Attol, hogy Cobb-bal ott eltek le a legtobb idot stb. nem szamit, akkor ott (filmbeli logikussag), Fisher almaban kellett volna lenniuk.

"a valosagban hogy mehetett volna haza, ha egyszer gyilkossaggal vadoljak??"

Jajj, erre inkabb nem irok semmit, de van az a penz es befolyas, sajnos. De ebben a filmben nem ez a lenyeg, hiszen mar Saito eleve is eppen jokor volt jo helyen, aki megadta neki azt amire szuksege volt.

Egy oregedessel kapcsolatos reakciomra se reagaltal. Azokra mi a magyarazatod?

A vegen a totem porgese... egyedul a hangja all le, de meg porog tovabb..
Igen-igen, a legjobb magyarazat az egesz filmre az lenne, hogy alom volt, de ugy nekem megnagyobb csalodas lenne, mivel az altalad jellemzett filmeket kifejezetten nem szeretem:
"egyebkent tenyleg tudatosan hagyta Nolan nyitva a kaput es a nezore bizta a dontest, hogy az altala megALMODOTT, vagy elGONDOLT, neki szipmatikusabb verzio legyen a helytallo".

Jah, bizzuk a nezore, mert:
- a legnehezebb jol befejezni egy bonyolult tortenetet
- megadjuk az eselyt a folytatasnak
- nem akarunk donteni

Pedig egy jo filmben kell ez, itt meghagytak a kiskaput, szerintem nem masert, mint a folytatas miatt. Ahol megtortenhet, hogy borul a bili es kiderul mi is tortent meg valojaban az elozo reszben, csak egy a gond, hogy ilyen sok bakit, nehez megmagyarazni jol.

SPOILER VEGE

Egy filmet lattam, ahol sikerult elhitetni a nezovel es orranal fogva vezetni es ott tenyleg mentem es megneztem megegyszer a filmet, hogy tenyleg ugy tortentek-e ahogy kellett, ez pedig Shyamalan filmjeben, a Hatodik erzekben volt. O le is zarta, nem huzta, nem kevert es hagyott nyitva szallakat. Fenomenalis megtevesztes.
Ettol meg Nolan jo rendezo, de ez a filmje nekem nem jott be.

"ugyhogy nekem ez igy abszolut kerek..es lattam a 13-ik emelet cimu alkotast, ami szerintem klasszisokkal elmarad az Eredet-tol
de persze ez az egesz ettol szep, hogy mindenkinek mas tetszik es nem vagyunk egyformak :)
de nyilvan mar nem tudlak meggyozni es elhitetni veled, hogy ez igenis egy bombajo film, mer te mar eldontotted, hogy nem az, es a gondolat ugye... :)"

A 13. emelet logikus es realis. Szamitogepes jatekokkal foglalkozom, elmeny volt nezni. Lehet maskepp neztem emiatt, de lehet csak nem vagyunk egyformak.

Nem kell meggyoznod, a film lenyege a szorakozas, en is szorakoztam, csak te jobban. :D Nem banom, hogy lattam, irtam, kikapcsolodasnak jo, de nem "az evtized legjobb filmje"-nek.. na, azt nem. :-)
10/10
tarantinofan 2010 júl. 24. - 01:09:16 10/10
(255/2206)
üdv
én ma néztem meg a filmet...szerintem zseniális
nemtudom SPOILER e de inkább kiírom (jobb a békesség:D)
imádom az ilyen típusú filmeket ahol nyitva hagyják a végét, így a nézõ maga törheti a fejét a neki leginkább tetszõ befejezésen.
a másik hogy tényleg egyetlen egy olyan momentum nincs a filmben amit biztosra vehetnénk és amiben kapaszkodhatnánk. a vége ugye teljesen kétértelmû, a két opció közül bármelyiket ellehet képzelni.
aztán ottvan a film eleje amire gondolhatnánk ugye hogy a valóságban játszódik, mivel látjuk ahogy cobb megpörgeti a totemét és az eldõl. mégsem mondhatjuk egyértelmûen hogy a valóságban van hiszen ez nem az õ toteme (amire a film alatt utalást is tesz, és amugy is kilehet következtetni hogy ez a feleségéé volt) így azok a szabályok sem érvényesek rá (elvileg) mint ami az eredeti használó esetében lenne.
a film végeztével órákig vitatkoztunk egyik jóbarátommal a lehetséges megoldásokon. aztán magamra maradtam, átgondoltam és arra jutottam hogy sehogy sem lehet megmagyarázni ezt a filmet. akárhány verzió is merül fel az emberekben mindegyiknek lehet valóságalapja és mindegyiket alátudjuk támasztani ilyen-olyan érvekkel. a film minden erénye mellett épp ezért emelném ki ezen tulajdonságát, hogy megosztja a nézõket, és még a végeztével is "kísérti" az embereket:D
mindenesetre lehet ez csak az én véleményem, de szerintem maga a film is egy ilyen incepció, amit nolan ültetett el a moziba látogatók agyában:D bejött a számítása hiszen máris, port-os fórumozók tömegei vitatkoznak és próbálják meggyõzni egymást a saját maguk által gondolt lehetséges befejezések tényszerûségérõl:D
innen is gratulálok neki
szépmunkavolt:D
3/10
gy.ci 2010 júl. 24. - 00:52:27 3/10
(254/2206)
Sziasztok!

Kb, 30 perce láttam a filmet, és igyekszem gyorsan hangot is adni a véleményemnek, hátha ezzel ezreket spórolok nektek.
Ha emlékeztek, akkor hasonló kategóriában/témában születtek már filmek korábban is, melyek lényegesen jobbra sikeredtek: itt van pl. A 13. emelet, és természetesem az egyik "alap mû" a Dark City.
No de lássuk az Eredetet. A film számomra élvezhetetlen, ha fogalmazhatok pestiesen akkor ûberszarra sikeredet. Se eleje, se vége, elcsépelt, semmi váratlan fordulat... Megvallom, eléggé sokat vártam tõle, e-helyett csak fészkelõdtem és már majdnem ki is mentem a terembõl.
Ha értékelnem kellene, akkor itt egy gyenge 4-est kapna.
A színészi munkával nem volt gond, sõt kifejezetten élveztem, a látványra sem lehet panasz.. de maga a film kidolgozatlan és unalmas. Ez a két dolog motoszkált a fejemben végig már a teremben is: hogy ez milyen unalmas.
A teremben ülve vártam a csodát, vag valami katarzist.. de egyik sem jött.
Aki tudja kerülje el, és egyen valami finom fagyit ebben a rekkenõ melegben.

Üdv,
Gy
Mr. D 2010 júl. 24. - 00:27:27
(253/2206)
Nos, valóban az lehet a dolog lényege, amit leírtál.

SPOILER

Az erkélyes jelenet pontosan olyan kétértelmû volt, mint a zárókép. Az is lehet, hogy Cobb és Mal sosem jutottak ki a tárolóból. Vagy lehet, hogy onnan kijutottak, viszont afelett lehetett mégegy szint (sõt, kellet hogy legyen) és lehet, hogy õk csak oda jutottak vissza, nem a valóságba. Mert lehetséges, hogy a vonat, ami elméletileg kinyírta õket, csupán a "lökés" volt, ami egy szinttel feljebb juttatta õket. Ez a film pont ezért jó, mert Nolan pontosan arra kényszerített minket, hogy azt érezzük, amit a fõhõs. Mégpedig, hogy nem tudjuk, hogy mely az álom, és mely a valóság.
10/10
smudge 2010 júl. 24. - 00:18:33 10/10
(252/2206)
a totemnek az volt ajelentõsége, hogy mal az alapján tudta hogy álom e vagy valóság az ahol van (ha megpörgeti és nem esik "el" a bugócsiga az azt jeelnti hogy álmodik) azért tette a széfbe hogy ne emlékezzen arra hogy az egész egy álom, és cobb azért pörgette meg a széfben hogy malnak a fejébe rakja a gondolatot, hogy ez csak egy álom (mivel végig pörgött)
Mermaid. 2010 júl. 24. - 00:13:03
(251/2206)
Én csak angolul tudtam megnézni.

SPOILER

A búgócsigás vonalat nem nagyon értettem. Valaki kifejtené???? miért tartotta a felesége széfben? és mi volt a jelentõssége, azon kivül hogy totem volt.

Illetve amit még nem értek. Cobb felesége, Mal hogy került a szembe lévõ épület ablakába ahonnét le is ugrott, ha elõtte a másik szobában végzett dühöngést? A kiscsajjal is mikor a liftben voltak Cobbal és mentek szintrõl szintre, a csaj a szobában volt, de abban ahová Cobb is érkezett. Viszont nem annak az ablakából ugrott ki a végén. Azért is homályos ez a rész, mert ha jól figyeltem meg, a másik épület ahonnét a csaj ugrott ki, a tükörképe volt annak ahol kellett volna lennie, ahol Cobb állt.

Nem lehetséges az a verzió, hogy a csaj visszajutott a valóságba, a vonatgázolás után, de Cobbnak nem sikerült és az álmaiban ragadt??? De akkor meg mért nem ment vissza hozzá a csaj? Na mindegy. :)

Nem annyira értem még. Biztos meg kell nézzem mégegyszer.
10/10
Stevie19 2010 júl. 23. - 23:57:53 10/10
(250/2206)
:DDDD K.rva jó! ;-)

Amúgy elképesztõ egy film ez az Eredet, nem is tudom, annyira magával ragadó, beleférkõzött az elmémbe az egész. Nagyon üt. Még egyszer minimum látnom kell egy héten belül...
10/10
smudge 2010 júl. 23. - 23:55:39 10/10
(249/2206)
KICSIT SPOILERES

http://26.media.tumblr.com/tumblr_l5yqevEunZ1qzpwi0o1_500.jpg

:D nem bírom, bocs az offért
10/10
smudge 2010 júl. 23. - 23:45:53 10/10
(248/2206)
ott volt mert õ szolt a gyerekeknek hogy megjött a papi
7/10
Charles Foster Kane 2010 júl. 23. - 23:42:45 7/10
(247/2206)
Erre a jelenetre, meg hogy együtt mentek, nem emlékeztem.

Talán tényleg az a megoldás, hogy nincs megoldás. Nem tudom, Nolan mennyi Lynch filmet látott... :D