Téma: Eredet

10/10
fivik 2010 júl. 26. - 13:10:33 10/10
(446/2206)
***SPOILER***

Egy dolgot tartok nagyon érdekesnek. Az elején, az öreg Saito azt mondja a totemre Cobb-nak az asztalnál, hogy már látott ilyet egy embernél egy homályos álmában (vagy valami ilyesmit). A film végén az öreg Saito megint mondja ugyanezt, de már Cobb folytatja, hogy "látott már ilyet...", mintha emlékezetbõl mondaná. Mintha ez a találkozás már a második lenne.

***SPOILER VÉGE***
szangye puncog 2010 júl. 26. - 13:09:35
(445/2206)
Ez egy sima akciófilm volt semmi több, annak viszont közepes.
riki1017 2010 júl. 26. - 12:59:42
(444/2206)
hát most én sz4rok már bele hogy hány éves vokXD
csak azt mondom hogy kritizálni minden lehet de attól jobb lesz?
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 júl. 26. - 12:55:44 7/10
(443/2206)
OFF

Készülj arra, hogy most kioktatnak arról, hogy mit jelent kritizálni valamit. 15 vagy, épp idõszerû egy ilyen. Ne aggódj, öt év múlva te fogod kioktatni ezeket.
riki1017 2010 júl. 26. - 12:53:16
(442/2206)
de én se úgy értettem hogy az egész egy álom hogy akk mindek nézni de ilyen erõvel minden filmben van hiba és ha most ezen lovagol mindenki azz ne nézzenek filmeket
vagy csináljatok ti egyet és majd meglátjuk abba hány hiba leszXD
Dixie666 2010 júl. 26. - 12:07:26
(441/2206)
Szerintem sokan túlmagyarrázzák a filmet, ami azonban mindenképp zseniális lett.

*SPOILER*
Az én teóriám szerint nem is a jelenetek, az akció számítottak, hanem az, amit az álom leírásakor mondtak. Nolan úgy hat a nézõkre, mint az álmodói: manipulálja a tudatot.

1) "Nem a részletek a fontosak, hanem az érzés." Nem az a lényeg, hogy felrobban-e az autó vagy hogy van-e súlytalanság, hanem hogy izgulsz, mert leköt a film.

2) Ismétlés: a zenében a refrén az ismertség érzésével tölti el a hallgatót, így közelebb hozva a darabot a közönséggel. A filmben is volt egy refrén: a zene, amelyet meghallva mindig azt hittük, sejtjük, mi lesz. De a refrénnel járó képek variációkban jöttek, ez pedig drámai feszültséghez vezetett. S melyik a zene legfontosabb része? Az, amelyik a refrén után van, hiszen arra odafigyelsz. Itt a zene megszólalása után mindig valami "nagy" dolog történt. Csakhogy volt ismétlés a történetben is: úgy képek ismétlõdtek (pl. a gyerekek), mint események (álmokból álmokba való zuhanás menete).

3) Az álom a tudatalatti kivetülése. Az pedig, hogy kinek milyen a tudatalattija, nagyon erõs karakterjellemzésre adott lehetõséget. Nolan azonban nem aprózta el a bemutatást (hála az égnek!), hanem ismét csak villantott.

4) Az incepció. Nem túl szerencsés a magyar fordítás "eredet"-re, hiszen az angol "inception" szó jelentése "kezdet". Értem én a hasonlóságot, de valahonnan eredni és valamit elkezdeni nem ugyanaz. "A legártalmasabb vírus a gondolat." Ha valaki megnézi a filmet, gondolatai támadnak, akár jók, akár rosszak. De nem az a lényeg, hogy milyenek, hanem, hogy valami megindul benne. A film az agyra hat, manipulálja a gondolatot, ezért olyan, mint egy vírus.

5) Beszélõ nevek. Arthur a történelemben a Saxon-okkal vívott csatában a brit védelem vezére volt, viszont ha ezt nem tudtuk róla, akkor is ott van a kerekasztal lovagjainak legendája (tehát valahol az egyenlõséget képviseli, szóval Arthurt bármelyik nézõ eljátszhatná).
Ariadne a mitológiában a fonál segítségével kivezeti Thészeuszt a labirintusból, itt a fõszereplõt a lelki válságból.
A Cobb név utalhat az angol "cobweb" (pókháló) szóra vagy a "cobble" (összefoltoz) szóra is. Az õ lelke túlságosan összetett, hogy azt ennyi idõben be lehessen mutatni, így a sztoriját a feleség visszatérõ karaktere viszi elõre. Ugyanakkor a film végére a lelke megnyukszik, tehát összefoltozódik.
A Mal a latinban azt jelenti, hogy "rossz" vagy "gonosz". Ezt nem kell magyarázni, hiszen a rossz gondolat megöli a lelket, ahogy az köztudott.
*SPOILER vége*

A szereplõgárda isteni. DiCaprio hozta a tõle elvárt magas színvonalat, engem mégis Cotillard játéka fogott meg, mert nagyon sokszínû volt.
Csonger 2010 júl. 26. - 12:00:32
(440/2206)
Tegnap megnéztem a filmet. Nagyon-nagyon tetszett, lebilincselõ volt. Egy-két negatívumtól és tisztázatlan dologtól eltekintve nagyon prímára sikeredett. Ajánlom mindenkinek, akinek néha kicsit több kell az üres akciófilmeknél.
SPOILERek következnek

ami tetszett:
- A fõhõs nem nõzõs, hanem gyermekei vannak, és film a végén nem jön össze a film közben megismert lánnyal.
- A poénok jók voltak, de szerencsére nem volt belõlük annyira sok, hogy elvegyék a film komolyságát.
- Nagyon látványos volt a városhajtogatás.
- Jó volt az alapötlet, és talán tartalmasabbra sikerült a film, mint a többi hasonló témájú alkotás (gondolok itt a 13. emeletre meg a Mátrixra), bár szerintem az ilyen álom-valóság filmek közül még mindig talán a Nyisd ki a szemed! a legjobb.

ami nem tetszett:
- A filmekben a színészek öregítése nekem sosem tetszik. Sosem egy öreg embert látok, mindig csak egy elmaszkírozott fiatalt. (Talán a Benjamin Button különös élete az egyetlen kivétel.) Szóval mikor az elején láttam az öreg japánt, egybõl tudtam, hogy a fiatalabb kiadását is látni fogom. :)
- A leglátványosabb jelenetet már a trailerben lelõtték. Azt hittem, az csak ízelítõ lesz, és még ennél is odab@szósabbat láthatunk majd a filmben, de nem. (Mellesleg: ha már Ariadné tényleg ilyen ügyesen hajtogat várost, ki kellett volna hasznáni a vége felé valami giga-látványos jelenetben ezt a képeségét. Én legalábbis erre számítottam.)

kérdések:
- Ez a film egy olyan világban játszódik, ahol benne van a köztudatban az álombeli tolvajlás? Úgy értem, az nem csupán valami titkos dolog, amirõl páran tudnak? Vagy hogy lehet, hogy Fischer ilyen álom-bûnözõk elleni tudatalatti-védekezéssel van kiképezve?
- A Cobb-Mall világban miért nincsenek projekciók? Miért volt jó nekik felépíteni egy óriási metropoliszt, amiben tökegyedül laknak? Szerintem egy kihalt, üres városnál kevés hátborzongatóbb hely létezik, õk meg direkt egy ilyet csináltak maguknak? Hát biztos marhajó lehetett ott élni 50 évig..
- A négyes szint miért pont a Cobb-Mall világ lett? A várónak inkább egy tök semleges helynek kellett volna lennie, mint például a Mátrix3-ban, nem pedig az egyik álmodó által korábban megalkotott világnak (és ha Fischer ment oda elõször, miért nem az õ álmába kerültek, miért Cobbéba?).
- Hogyan került Cobb a négyes szintrõl a japán fickó álmába? Az egyik váróból át tud menni a másikba? (Az ugyanis tutira nem Fischer várója volt, hiszen a japán fickó projekciói népesítették be.)
- És aztán onnan hogyan ébredtek fel? Lelõtték magukat? Oké. De hogy kerültek egybõl a repülõbe, nem kellett volna elõbb a havas tájba, majd a hotelbe, végül az esõs városba érkezniük a repülõ elõtt?
- Ha a végén tényleg a fizikai valóságot látjuk, nem gyanús, hogy a gyerekek pont abban a pózban vannak, amiben folyton láttuk õket az álmokban?
- Ha a végén nem a fizikai valóságot látjuk, akkor meg az egész film egy 140 perces álom volt? Ááh, ne már!
- Ha az egyes szinten beálló súlytalanság a kettes szintem is azt okoz, akkor a kettesen beálló a hármason miért nem? És így tovább. (Esetleg azért nem, mert az egyesen nem csupán súlytalanok voltak, de bukdácsoltak is, míg a hármason nyugodtan lebegtek vízszintesen, és a srác is finoman úsztatta õket a liftbe.)
- A hotelben mi volt a terv az ébresztésre? Hogy az alvók alatti szoba plafonját a srác kirobbantja, és így kapnak ütést a társai az ébredéshez? Ez hülyeség, hiszen megbeszélték, hogy egy sima lökés is elég. Akkor miért kellettek azok a robbanótöltetek a plafonra, amiket végül a liftnél használt?
- A folyosós lebegõs harc jó volt, de tulajdonképpen a srác miért is ment ki a szobából? Mármint még az elõtt, hogy a társait hurcolta volna liftbe. Miért hagyta el a szobát?
kissz 2010 júl. 26. - 11:34:18
(439/2206)
Szerintem a maga mûfajában ez a film 10/8. Aki szereti, ha egy film elgondolkodtató, ha a mozi után másképp tudja szemlélni a világot, ha megért valamit a világról és az emberekrõl, ha a film hozzátesz valamit az életéhez, az NE nézze meg. Ez kétségkívül egy ütõs, pörgõs, látványos, hihetetlenül hatásvadász akciófilm, de ennél se több, se kevesebb.
3/10
mauro001 2010 júl. 26. - 10:58:40 3/10
(438/2206)
Pont ez a lényeg, ezek a hibák nem érdekesek egy átlagos filmnél, de azért az imdb toplista élére ne egy olyan film kerüljön már, ami ennyire hemzseg a következetlenségektõl. Szerintem.
Mondjuk nem félek én attól, hogy ott is fog maradni tartósan, a dark knight még elõrébb is volt és mára már a top10bõl is kiszorult.
9/10
tcshooker 2010 júl. 26. - 09:17:34 9/10
(437/2206)
Bocs, hogy beleszólok kettõtök értekezésébe, de...
Ha egy film ilyen nagyon jó, akkor ne lehessen már belekötni ilyen nyilvánvaló hibákba.

***SPOILER***
Ez a gravitáció dolog szerintem is óriási blama... ennyi erõvel az álom harmadik szintje nyugodtan lehetett volna a MIR ûrállomáson is, és akkor senkinek nem lehet egy szava sem, kivéve annak, aki tudja, hogy a MIR már régen nem létezik.

Azután az idõ folyása... Hatványozottan... 10 órát repültek:
1. síkon 12x10 óra = 120 óra azaz 5 teljes nap (ennyit harcoltak a kommandóval)
2. síkon 12x120 óra (jó legyen valamivel kevesebb, mert nem rögtön aludtak be) = 1200 óra azaz 50 nap a hotelban
3. síkon 12x50 nap (ezt ne nagyon csökkentsük, mert nem éjszakáztak a hotelben egyet sem) = 600 nap
Tehát cirka 2 évig ostromolták a kórházat.

***SPOILER VÉGE***

Ha meg azzal magyarázza valaki, hogy mivel az egész egy álom volt, ne kössünk bele, akkor engedtessék már meg, hogy ekkora szabadságot azért ne kapjak egy film értelmezésében. Hiszen ilyen erõvel a sötét vászon elé is leülhetek, és gondolhatok, amit akarok.
Félreértés ne essék, nagyon jó kis film volt. De ne lássunk bele olyan mélységeket, amik nincsenek is ott.
riki1017 2010 júl. 26. - 08:13:38
(436/2206)
harag az nincsXD
néha engem is szidnak hogy a legapróbb hibába is belekötök de amikor én egy ilyen jó filmet látok és mindenki a hibát keresi benne akk kicsit bepöccenek:)
és az egészre amúgy a legegyszerûbb válaszom az hogy ez csak egy film:D
akkor mérnem azt kritizálod hogy tudtak bemenni egy más álmaiba és akk nincs mirõl bezélni:D
10/10
3d 2010 júl. 26. - 04:44:21 10/10
(435/2206)
Huuu !! No coment ! Jó mozizást mindenkinek.
A film 10/10
Kategóriájában pedig 11/11 :)
A Viharsziget ehhez a filmhez képest csak 3 osztályú háttértáncos :)
természetesen most túloztam csak hát nincs mit tenni még mindig az Eredet hatása alatt vagyok. :)
Az évtized filmje. !!!(szerintem)!!!
szilva35 2010 júl. 26. - 02:18:38
(434/2206)
2.nézés után:
SPOILER
- azt a teóriát, hogy Yusuf-nál tett álomkoktélos kipróbálás után-tól álom én kizárhatónak tartom, mert van egy flashback Mal-lal, és aztán felébred és megkérdezi tõle Yusuf milyen volt - a vágás elég egyértelmû
- néztem a gyûrût mikor van rajta, de nem találom egyértelmûnek
- a szûkülõ sikátor és Saito hirtelen felbukkanása a limóval nagyon "álomgyanús"
- A je ne regret rien mint zene számomra megerõsítése a szerepe van a többször elismételt mondatának - hogy bûnösnek érzi magát, bûntudata van/Ariadne arról igyekszik meggyõzni, hogy Mal csak kivetülése ennek a bûntudatnak és le kell gyõzze+ el kell engedje, hogy visszatérhessen
- Mal apja azt kérdezi miért nem választja a valóságot
- Mal azt mondja, tudod mit kell tenned
- mi van, ha az egész küldetést Mal találta ki, hogy hozzáférjenek az õ tudatalattijához és megszabadítsák a bûntudattól, amit (feleslegesen?) érez..
- én vagyok hülye, vagy nem olyan az utolsó jelenet a repülõn, mikor magához tér, mintha nem ismerne fel senkit? (tudom, hogy idegenként szálltak fel Fisher miatt és úgy is kell leszállniuk. De az arca olyan, mintha fogalma nem lenne néhány percig, mi a szitu.)
Alig várom, hogy a imdbs.com-ra felkerüljön a forgatókönyv:)
8/10
Adams88 2010 júl. 26. - 00:05:46 8/10
(433/2206)
fél percet röhögtem.
_
amúgy, 10/8, ami nálam a zseniális alsó határa. Dicaprio egyre jobb, engem picit Ellen Page zavart, pedig õ cuki, 4x rázott ki a hideg, szóval 4 olyan jelenet volt, ami már magában több volt, mint akármelyik idei film eddig, néha számomra kicsit leült, de ezt hála az Égnek kompenzálta folyamatosan az állandó fordulat, egyre mélyebbre és mélyebbre, és ki ne gondolkodott volna el azon, hogy mi is egy álom? áh fantasztikus alkotás, 2010-ben eddig tényleg viszi a prímet.
3/10
mauro001 2010 júl. 26. - 00:04:34 3/10
(432/2206)
Nem fogadom meg a kéretlen tanácsodat, remélem nincs harag.

***SPOILER***

Persze, az egész világ õt körözi, sehol nem telepedhetne le a gyerekeivel, de egy helyimenõcsávó elereszt egyetlen egy telefont és az egész világ befogadja. Jó vicc.
A feladat elvállalása az elsõ ponton csúszik meg, mivel arról mást gondolunk ezen nincs mit megbeszélni. Szerinted reális az, hogy az egész világ õt üldözi, de egy random üzletember egy telefonnal megmentse, szerintem nem, innentõl kezdve szerintem nem is reális, hogy tõle válja a megváltást, akiben nem is bízik, plusz egy olyan módszertõl, amivel megölte a feleségét és azóta is tépi a lelkiismeret.
3 perces jelenet, szerencséje volt. Amit õ ott véghez vitt, az legalább fél óra súlytalanságban. Piszkosul nagy szerencse kellett hozzá. :)
A terepet az Architekt csinálta, a terep benépesítését már nem. A kommandósokat Fischer agya teremtette a kiképzés hatására, Fischer agya ezek szerint csak olyan kommandósokat tud elképzelni, akik nem képesek kilõni egy autót. Ezért megérte a képzés. :)
A 3. szint instabilitásáról: azért nyugtatózták be õket, hogy egyáltalán eljuthassanak a harmadik szintre. Nézd meg, hogy a második szint is milyen instabil volt, az autós üldözésben ráfröccsent egy kis víz és azonnal vihar lett. Az autó rázkódott és földrengés lett. Az autó zuhant, a második szinten elveszett a gravitáció. A harmadik szint mégis végig teljesen stabil volt. Ez talán a legnagyobb hiba az egész filmben szerintem.
10/10
Meriamon 2010 júl. 25. - 23:05:39 10/10
(431/2206)
Év legjobb filmje!!!!Nézze meg mindenki aki nem látta még!!!!Félelmetesen jó!
a szereplõk fantasztikusak. Leonardoba nem csalódtam ismét. nagyon jó filmeket választ. többiek is szuperek.
sztori egyedi!
látvány.....hihetetlen!



egyszóval CSÚCS!!!
buenas noches 2010 júl. 25. - 23:00:03 Előzmény Charles Foster Kane
(430/2206)
Nem érted, mirõl beszélek.
9/10
tcshooker 2010 júl. 25. - 22:49:29 9/10
(429/2206)
Onnan, hogy ott volt velük.
balashka 2010 júl. 25. - 22:47:14
(428/2206)
Na megvolt másodjára is. Ugyancsak szinkronnal :S Lassan világos minden egy dolgot kivéve:
***SPOILER***
A havas jelenetnél MÉRT NEM LÁTSZIK A LEHELETÜK??
A másik hogy honnan tudja a saito rögtön h felébred h sikerült az akció?
riki1017 2010 júl. 25. - 22:35:57
(427/2206)
ja és sztem a végén az a valóság mer nem billent volna meg az a bizgenytyû ha az álomban lettek volna