Téma: Eredet

scripter 2010 nov. 14. - 13:03:43
(1266/2206)
Már nem azért, de finoman szólva is badarság, amit írtál. De te magad is leírod, hogy badarság, csak pont neked nem tûnik fel.
Az Eredet egy szerzõi film. Azaz az írója és a rendezõje is ugyanaz a személy. De nem ez a lényeg.
Nem tudom olvastál-e már forgatókönyvet, vagy voltál-e már filmforgatáson.
Valóban igaz, hogy a forgatókönyvben sok minden le van írva, de az még nem film! Tulajdonképpen csak egy vázlat. Forgatókönyvírói hibának számít egyébként, ha az író túlságosan részletesen ecseteli a filmjében az eseményeket. Dogmatikus elõírás, hogy mindig tömören, tõmondatokban kell fogalmazni. Nem szabad rendezni a filmet az írás során, mivel az a rendezõ feladata. Tudom nehéz átérezned ezt a metódust, ha annyiból indulsz ki, hogy van a könyv és az minden.
A rendezõnek kell megteremtenie a film koncepcióját, valójában általa kell életre a történet. Õ instruál mindenkit, az õ világképe, stílusa, fantáziája járja át az egész produkciót a színészek játékán át, a díszlettervezõkön, a képi világon a vágás dinamikáján keresztül és még sorolhatnám. Õ képezi a kohéziót ebben a sokrétû és bonyolult gépezetben. Ebbõl következik, hogy õ felel mindenért.
Nem vagyok az Avatar rajongója. A film írója és rendezõje íróként erõs kritikákat kapott (joggal), de mint rendezõ zseniálisat, kiforrottat alkotott, sok mindent el lehet mondani a filmrõl, dehogy egy profi munka lett az biztos és ezt a hadseregnyi stábot összefogni képes egy emberen múlott. A filmben dolgozó magyar animátor maga nyilatkozta, hogy a rendezõ minden egy fûszál tervezését felügyelte. Miért? Mert sok kis fogaskerék munkáját valakinek össze kell hangolnia. Õ az aki hátralép miután instruálta akármelyik stábtagot és egészében látja a készülõ produkciót. Nélküle egy merõ káosz lenne az egész film (vagy mondjuk színházi elõadás).
Ezért egy rendkívül felelõsségteljes, nagy tudást igénylõ felügyelet, ahogy te hívod.
10/10
zotyo04 2010 nov. 14. - 12:58:27 10/10
(1265/2206)
Akkor még azt mondd el nekem, ha ennyire fontos a rendezõ, miért van az, hogy nem érzem melyiket ki rendezte...ha ez ennyire fontos lenne éles határvonalat tudnék húzni rendezõ által rendezett és másik rendezõ által rendezett film között. Továbbra is azt mondom a film storyja és a színészek fognak össze egy alkotást. A forgatókönyv nem csak váz, mondom, hogy szóról-szóra, abban van minden leírva...

ui: az eddzõ csak egy kalap sz*r...ugráltatja a srácokat, de maguktól is megtudnák csinálni az eddzést.

Kábé olyan érzésem van mindig a rendezõkkel kapcsolatban, hogy vegyünk egy osztályt egy hivatalban...mindenki végzi szépen a dolgát, majd amikor a kis alkalmazottak elvégezték a nehézségeket, megdícsérik az osztályvezetõt, holott õ k*rvára semmit nem tett hozzá, csak egyszerûen jó csapata van, akik tudják végezni a dolgukat.


Kivételesen örülnék, ha Nolan-t itt nem rendezõi mivoltában dicsõitenék, hanem foragtókönyvírói mivoltáért.
10/10
Gabe007 2010 nov. 14. - 12:40:11 10/10
(1264/2206)
Nagy laikus vagy a témában, igaz? Kicsit sem érzõdik. :)
A fociban sem kell az edzõ, nem? Nem õ rúgja a gólokat. A pálya adott, a játékosok adottak, ott van a labda, a bíró és a partjelzõk. Mi a francnak az edzõ, igaz? Csak áll és nézi a meccset az oldalvonalról, a te logikád szerint.
A rendezõ szerepe nem kicsit fontos. Tény és való, hogy nagy különbség van egy erõs kezû direktor /pl. Ridley Scott/ és egy irányítható iparos /pl. Joe Dante/ között. A rendezõ fogja össze a produkció részleteit, részegységeit, hogy egységes mûvet kapjunk. A forgatókönyv sokszor csak váz, a rendezõ formálja az egészet "audióvizuális" médiummá. Plusz a színészeknek a legfontosabb társuk a rendezõ, aki elhelyezi õket /fejben is/ az adott jelenetben /hisz legtöbbször nem sorrendben veszik fel a film jeleneteit/ és csiszolgatja az adott alakítást a színészen keresztül. Tény, hogy vannak olyan vérbeli színészek, mint pl. Anthony Hopkins, akin nagyon minimálisat kell csiszolni egy forgatáson.
No és itt van jelen filmünk direktora Christopher Nolan /író-rendezõ/, aki oly erõs egyéniség, hogy az minden filmjén átüt a retinánkon, csakúgy mint a nagy festõk mûvészete a festményükön keresztül. Hisz egyik mûvészeti ág sem helyezhetõ a másik felé vagy alá.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 14. - 12:30:41 10/10
(1263/2206)
Pontosan..jó példát hoztál fel...új forgatókönyv (mert ugye áthelyezték a mába) és a színészi alakítások gagyisága...semmi köze a rendezéshez se a réginek se az újnak. Ha szépen belegondolnál nekem adnál igazat.
kabala 2010 nov. 14. - 10:32:42
(1262/2206)
Ezeket tényleg komolyan gondolod, vagy csak hülyéskedsz? Baromira nem mindegy, ki rendez egy filmet. Csak egy példa: Hyppolit a lakáj régen és most.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 13. - 21:57:49 10/10 Előzmény Skillerz
(1261/2206)
Hozzátenném a sok gagyeszli filmet ne hasonlítsd egy többszáz éves mûalkotáshoz. Majd ha egy film többszáz év múlva felértékelõdik, akkor nyugi tudni fogom a készítõit.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 13. - 21:55:29 10/10 Előzmény Skillerz
(1260/2206)
Hát pedig nem így van...most nem azért a két forintért, de a filmen mit kell rendezni? Ott a forgatókönyv, amiben szóról-szóra ott a sztori, azt magolják be a színészek és ott nem csak a szöveg van leírva, hanem pl. "odamegy az asztalhoz szomorú fejet vágva...és így szól..." Igy hát a rendezõnek egyetlen dolga van...mert ugye az operatõr rögzíti az egészet mégpedig az, hogy bámulja a többiek munkáját. A szinész eljátsza az operatõr felveszi, a rendezõ meg annyit mond jó-e így, vagy csinálják újra. Sztem szánalom, hogy ennyire nevesek a rendezõk és az duplán szánalom, ha valaki csak azért néz egy filmet mert ez vagy az rendezte. Kábé semmit nem csinál csak ül a rendezõi székben és nézi a többiek munkáját "felügyeli" nevezhetnénk felügyelõnek, nem pedig rendezõnek. A forgatókönyv és a színészi játék a lényeg és ezt te sem tagadhatod.
7/10
RoKKfish 2010 nov. 13. - 17:59:34 7/10 Előzmény Fadiga15
(1259/2206)
Hja az építész... Ellen Page. Ha meglátom a "búráját", azonnal az az ellenszenves, gonosz, elmebeteg kis törpe jut róla eszembe, akit a Hard Candy-ben alakított. Brrrr... :D
Persze ez is a tehetségét bizonyítja, bár ott a szerepe is elég szuggesztív volt. A Juno címû limonádéban viszont elég széles mozgásteret kapott, hogy megmutassa mit is tud. Jól tolja...
Skillerz 2010 nov. 13. - 17:35:20 Előzmény zotyo04
(1258/2206)
Ezzel eléggé magadat járatod le, már bocs. teljesen alap hogy tudod ki rendez egy filmet olyan mint hogy azt is tudod hogy a Mona Lisát da Vinci festette...
10/10
zotyo04 2010 nov. 12. - 19:35:31 10/10
(1257/2206)
Miért kell egy filmet többször megnézni a megértéséhez? Ha valaki elsõre nem érti, másdoszorra sem fogja.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 12. - 19:27:23 10/10
(1256/2206)
*maga a
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 12. - 19:26:55 10/10
(1255/2206)
Én azt sem tudom ki az a Nolan, rohadtul nem érdekel ki rendez egy filmet. Nekem mag a film fontos és én megnézése után értékeltem. Nagyon jó film.
10/10
LaciG 2010 nov. 12. - 19:12:23 10/10
(1254/2206)
Tudod pont Nolan az, aki nem a látvánnyal, és a híres színészekkel nyeri el a nézõk tetszését, hanem a történettel.
A híres színészekrõl annyit: a híres színészek általában JÓ színészek. Ezért szoktak híres színészekkel dolgozni.
A szép látványról annyit: meg kell adni a módját, hogy tálaljunk egy nagyszerû filmet.
9/10
androcles 2010 nov. 12. - 17:39:17 9/10
(1253/2206)
Jó volt! Végre nem egy hétköznapi, ezerszer újraírt történet! A személyes véleményem azonban az, hogy kicsit azért túl volt bonyolítva, de mindenképpen zseniális alkotás.
10/10
andesz89 2010 nov. 12. - 16:21:35 10/10 Előzmény tdiosi
(1252/2206)
december elejére jön ki dvd-n, bluerayen.remélem jó sok extrával :)
1/10
Bukkake 2010 nov. 12. - 15:02:56 1/10
(1251/2206)
Sokaknak már úgy látom elég a látvány és a híres színészek...
Min. 100-an értékelték 10-esre megnézés elõtt... szánalom! Nem csoda ha 2 filmje is top 10-es az imdb-n, de ez majd az évek során úgyis lefelé csúszik a listán.
Nolan összes filmje túlértékelt.
10/10
Thomasfrank8 2010 nov. 12. - 11:57:02 10/10
(1250/2206)
Az a lényeg hogy néhányan félreértik a másik kommentjét és hülyeségeket vitáznak, holott ugyanazt gondolják :)
A filmmel kapcsolatban annyit tudok mondani, hogy szerintem nagyon jól sikerült és itt most lehet a szereplõket, a zenét dícsérni, vagy bármi mást, egy a lényeg, a sztori volt nagyon jól kitalálva.
Alig ismerek pár filmet aminek tényleg ennyire eredeti a sztorija (értem ezt azon hogy más filmben nem jelennek meg azok a motívumok). Hogy példát is említsek, például nekem nagyon tetszett a Halálfutam (Jason Stathammal) vagy a Hasonmás (Bruce Willissel), de mégis azok a filmek egy olyan történetet dolgoztak fel amit már legalább 5 filmben megjelenítettek. Ugyanígy vagyok az Avatarral is...
Visszatérve a filmhez, nagyon egyedi és nagyon jó, és azon kevés filmek közé tartozik amit úgy néztem meg hogy nem goldoltam semmilyen más filmre vagy egyéb dologra vagy hogy mi lesz holnap, stb, tehát nagyon lekötött.
Liliom3 2010 nov. 10. - 13:18:36 Előzmény motivator
(1249/2206)
Örülök hogy ilyen lelkesen vitába szálsz az elõzõ írásommal,de pontosan miért is olvassam el azt a részt mégegyszer? semmit nem írtam azzal kapcsolatban hogy te szerted-e ezt a filmet vagy sem (hogy õszinte legyek az nem is nagyon érdekel) csupán a VÉLEMÉNYEDET (mert már megtudtam hogy te azt írsz-egy világ dõlt össze bennem)bíráltam-mondhatnám azt is hogy csak VÉLEMÉNYT írtam róla. Amúgy pont az volt a lényege a kommentemnek, hogy ez azért jó film mert nem kell eröltetni azt hogy csak arra figyeljek, mert olyan magával ragadó a történet alakulása.Amúgy a viharszigetben mi nemmvolt egyértelmû-ezzel kapcsolatban könnyen lehet hogy tévedtem, mer éjjel néztem meg tök fáradtan.
zsomboka 2010 nov. 09. - 15:16:18
(1248/2206)
Ugyanezt gondolom én is. Ilyen eredeti sztorit régen láttam, pedig nagyon sok filmet és sorozatot nézek. 10/9 pontot minimum megérdemel. Abban bízok, hogy a folytatás is sikerüljön ennél jobbra, vagy inkább ne is legyen.
8/10
Stillnes 2010 nov. 08. - 23:53:25 8/10 Előzmény FerGago
(1247/2206)
Én tiszteletben tarom mások véleményét is természetesen, mert akinek nem tetszik annak nem tetszik. De szerény személyem szerint ez a film nagyon nagyon jó és nem is tudom, hogy az elmúlt években készült e ehhez hasonlóan jó mozi. A történet kiválló, a szereposztás tökéletes, nagyon kedvelem Ken Watanabe és az elmúlt 7-8 évben DiCaprio-t is megkedveltem, bár elõtte is jó színésznek tartottam és a többiek is hitelesek teljesen. A zenék tökéletesen illenek a filmbe és jó is. Rendezés, kép kifogástalan, efektek is jók és nem vitték túlzásba sem. Egy szó mint 100, a film 10-bõl legalább 9-es. Nekem tökéletes a maga mûfajában és amúgy is.