Téma: Eredet

duckshoot 2011 dec. 17. - 15:08:07
(1746/2206)
.
duckshoot 2011 dec. 17. - 15:07:36
(1745/2206)
.
duckshoot 2011 dec. 17. - 15:06:27
(1744/2206)
.
duckshoot 2011 dec. 17. - 15:06:01
(1743/2206)
.
duckshoot 2011 dec. 17. - 15:05:27
(1742/2206)
.
10/10
offtopic
_Freddy_ 2011 dec. 16. - 13:52:28 10/10 Előzmény Kulcskészítõ
(1741/2206)
2. megnézésre kicsit jobban tetszett, mert több dolgot megértettem, de kb meg kell néznem még 10-szer, hogy értsem az egész filmet, mert annyi gabalyodás van az egészben, hogy már a közepétõl azt se tudom mi van.
10/10
Kulcskészítõ 2011 dec. 14. - 12:01:28 10/10
(1740/2206)
Továbbra is SPOILER!

Azt meg még elfelejtettem hozzáírni az elõzõ, bõ lére eresztett hozzászóláshoz - mostanság már csak ilyen feledékeny vagyok, bocs :-) - hogy az is árulkodó, amikor Ariadne rálép a törött pohárra, csakúgy, mint korábban Cobb, Mal pedig hátrafordul, és nincs semmi meglepetés az arcán. Csak annyit kérdez, "Te mit keresel itt?" Mintha mindig is ismerte volna Ariadne-t. Nyilván, hiszen õ sem más, mint Cobb egyik kivetülése.

De már maga az alapötlet is álmodozás-gyanús. Gondolkodjunk Cobb fejével. Haza szeretnék menni a gyerekeimhez. Ehhez egy nagyon befolyásos, gazdag ember kellene. Mi lenne, ha egy ilyen gazdag ember azt kérné tõlem, ültessek el egy gondolatot valaki fejében? A világ legkeményebb munkája, bármit kérhetnék cserébe. Akár azt is, hogy hazajussak.
És íme, kész az ön-incepció.

És még egyszer, figyeljünk a hátterek kidolgozatlanságára. Igazából senkirõl nem tudunk semmit. Oké, Cobb a fõszereplõ, a többiek csak mellékszereplõk, de még ahhoz képest is gyanúsan nulla háttérrel bírnak - hiszen projekciók.
A legjobb példa erre Saito. Honnan jött, mi az õ háttere? Kulcsfigura a sztoriban, hiszen õ ajánlja a munkát, és mégis... ki õ? Bankár, üzletember, maffiavezér, politikus? Honnét tudhatna arról, hogy lehetséges a gondolat-beültetés? Mindez nem számít, nincs jelentõsége, mert csak álom az egész. Õ a nagyhatalmú, pénzes figura, Cobb vágyálma, aki mindent el tudna intézni, aki által visszajuthatna az USA-ba.
10/10
Kulcskészítõ 2011 dec. 14. - 11:41:31 10/10 Előzmény könnycseppek
(1739/2206)
Bocs, az elõzõ, rövidebb hozzászólást sajna rosszul írtam, elfelejtettem ugyanis odaírni, hogy "korábban úgy gondoltam", hogy a vége happy end, mert biztos nem álomban van, stb... szóval amit ott írtam.

Így háromszori megtekintés után egyre erõsebb bennem a gyanú, hogy - S P O I L E R ! - az egész sztori álom, a film elejétõl a végéig.
könnycseppek 2011 dec. 13. - 23:00:34
(1738/2206)
***SPOILER***

Most akkor szerinted álomban van Cobb, vagy mégsem? A két hozzászólásodban ez a rész éppen a két véglet. Vagy nálad ezt jelenti, hogy "összecsaptad"?;-)

Nem gondolnám, hogy az incepcióról csak Cobb tudhatott és más nem.
Ugyan régen láttam és még mindig nem elégszer (:-)), de mintha azt is magyarázná Cobb, hogy végülis megjelenhetnek egymás álmaiban másoké is, ráadásul ez csoportos álom, nem csak két szereplõs (alany álmodó).

Amúgy amikor elõször néztem, azt hittem, mindent értek (hepiend). Aztán belegondoltam és elõjött pár részlet, ami már akkor zavart, amikor néztem (Mal az utca túloldalán) és amikor megint megnéztem, rájöttem, hogy a legvégét mégsem értem, merthogy a repülõn hogyan ébredhetnek úgy fel, hogy éppen minden rendben, megcsinálták, miközben sehol sincs a szerkentyû, sehol sincsenek a madzagok... csak simán felébrednek.

Ettõl függetlenül még mindig azt érzem, hogy ha-tal-mas filmélmény az egész!:-)
(és legalább még jó párszor megnéz(het)em, mire megértem... vagy nem érem meg, hogy megértem... vagy még mindig nem értem meg arra, hogy megértsem - jaj:-D)
10/10
Kulcskészítõ 2011 dec. 13. - 22:37:00 10/10
(1737/2206)
Folytatnám még pár (jó sok) gondolattal a hozzászólásomat, kiegészítve az elõõzt, mert az összecsaptam kicsit.

S P O I L E R ! ! !

Cobb (DiCaprio) nem volt ébren a filmben, végig álmodott. Az egész film álom.

1. A film eleje. Elõbb a Váróban, majd Saito palotájában, aztán annak titkos lakásában vagyunk. Hol ébrednek fel a csapat tagjai és Saito? Egy vonaton? Hogy kerültek oda? Emlékezzünk, az álmokba csak belecsöppenünk, de nem emlékszünk rá, hogyan kezdõdött.

2.Mindenkinek, aki álomvilágba lép, szüksége van egy totemre, amit csak a tulajdonos érinthet. A tulajdonosa ismeri a müködését, ezért megbizható. Cobb egy totemmel dolgozott ami nem volt sajátja, hanem az elhunyt feleségéét használta. Ez pedig teljesen megbizhatatlanná tette a totemet.

3.Amikor belépsz az álomvilágba, két alapvetõ tényezõt kell figyelembe venni. an az álmodó és az alany. Az “álmodó” az a személy, akinek belépnek az elméjébe, mig az “alany”, aki megtölti azt a tudatalattijával. Az egész történetben, mindegy, hogy éppen ki volt az álmodó és ki az alany, de Mal, Cobb halott felesége valahogy mindig megjelenik. Példák: a film elején az tudjuk hogy Arthur álmában vagyunk, az alany pedig Saito. Miért jelenik meg Mal? További bizonyitékok, arra, hogy végig Cobb tudatalattijával van dolgunk: az elsõ szinten, Yusuf álmában, az esõs városban egyszer csak beüt a vonat. Mit keres Yusuf álmában Cobb tudatalattija? Ott kizárólag Yusufnak kellene álmodnia és Fischer tudatalattija lehetne jelen. A vonatra csak egy magyarázat van: Cobb az alany az egész történetben. A lentebbi szinteken ugyanez a helyzet: Arthur, illetve Eames álmaiban szintén végig ott van Mal.
Még egy rövid példa: Ariadne amikor elõször lép be Cobb álomvilágába, beoson abba a szobába, ahol Mal öngyilkos lett, és pontosan úgy lép a törött borospohárra, ahogyan Cobb is tette annak idején. Ugyanazokat a lépéseket teszi, mint Cobb. Miért? Honnan tudja? A válasz egyértelmû: Ariadne projekció, Cobb tudatalattijának egyik kivetülése.

Itt nem arról az Eredet-rõl van szó, hogy elültetik a cég feldarabolásának ötletmagját. Az incepció, amit tulajdonképpen mi látunk, az az, ahogyan Cobb, vagyis inkább a tudatalattija megcsinálja önmagának az incepciót. ("A lélek vágyik a megbékélésre, a katarzisra" ahogy ez el is hangzik a filmben). Cobb az egész filmben alszik. Mi a saját incepcióját látjuk. Cobb legnagyobb bánata hogy mielõtt megszökött, nem láthatta a gyerekei arcát. Haza már soha nem mehet, a gyermekeit csak álmában láthatja. Az incepció, amit be kell ültessen saját agyába olyasvalami kell legyen, ami, mintha saját magától jövõ ötlet lenne. Biztositékot kell érezzen arra, hogy a valóságban láthatja arcukat. Ahhoz, hogy a valóságban ez megtörténhessen, vissza kell térjen az USA-ba, anélkül, hogy letartóztatják. Ehhez pedig egy igen befolyásos személy segitségére van szüksége. Ahhoz azonban, hogy a segitséget megkaphassa, el kell végeznie egy munkát ennek a befolyásos embernek. Ez tiszta, logikusan felépített gondolatmenet. De Saito nem valós személy, õ is csak projekció, Cobb tudatalattijának egyik kivetülése. Csak egy példa a sokból erre: Saito megjelenik Mombasában, pont abban az utcában és abban a pillanatban, amikor a leginkább szükség van rá. Hogyan került oda? Honnan tudta?
Az elménk, amikor álmodik egyszerre teremt és vesz részt az alkotásban, mintha csak nézõ volna. Cobb tudatalattija szülte az összes szereplõt a filmben, akik kevés kivétellel, mind projekciók voltak, nem valós személyek. Mi a következtetés? A figurák hátterének kidolgozatlansága tudatos, mert nincs is hátterük, mert nem valós személyek, mert csak kivetülések. Ezzel szemben, Cobb azt is mondja, hogy beszélgetve a projekciókkal, meg lehet ismerni az alany tudatalattiját, vagyis a jellemét, a titkait. Mi végig Cobb projekcióval foytatott párbeszédeket kapunk, ergó Cobbot megismerjük, mert tudatalattijának kivetülései leirják minden titkát, félelmét.
A befejezést meg kell érteni: Cobb megpörgeti a totemet, de nem várja meg, hogy eldõljön. Nem érdekli, hogy a valóságban van-e vagy sem. Még arról se esik szó, hogy az incepció sikeres volt-e vagy sem, de nem is lényeges. Meglátja a gyermekei arcát, ez számít.
Amin még érdekes elgondolkozni: miért mondja Michael Caine Cobbnak, hogy térjen vissza a valóságba? Miért mondja a válaszában Cobb, hogy nem teheti, mert csak igy van esélye újra együtt lenni a gyermekeivel? A szobában, ahonnan leugrott Mal, miért a szemközti ablakban áll? Miért mondja azt Cobb neki, hogy jöjjön be, ha õ a túloldalon van? Miért van ugyanúgy berendezve a szemközti szoba, ahogyan az, ahova Cobb lép be? (Vannak, akik azt mondják, U alakú a szoba, de ez nem látszik). Miért tûnik úgy minden - az épületek, az utca - mintha egy álomban lennénk? Miért jön Saitó az incepció gondolatával Cobbhoz, amirõl csak Cobb tudja, hogy lehetséges? Miért mondja azt a Váróban az öreg Saitó, hogy egy elmosódott álomban látott valakit, akit nagyon furcsa gondolat foglalkoztatott? Miért mondja rögtön az ezt követõ képsorban Cobb, hogy a gondolat a legellenállóbb parazita? Yusuf pincéjében az öreg miért csak Cobbra néz, amikor azt mondja, az ott álmodókról: "az álmukat hiszik a valóságnak. Ki gyõzhetné meg õket az ellenkezõjérõl?" Mi is annak a cégnek a neve, ami Cobbot üldözi az elrontott akció miatt? Cobbol? Véletlen hasonlóság Cobb nevével? Vagy a lelkiismeret-furdalását hivatott jelképezni azért a sikertelen beavatkozásért, ami a felesége halálát okozta? Vagy ott van a zárójelenetek egyike: Mal és Cobb ismét találkoznak a Váróban. Mal miért mondja azt, hogy nem érzed úgy, mintha a rendõrség, meg titkos cégek lennének a nyomodban?Mi a válasz mindezekre kérdésekre?
10/10
Kulcskészítõ 2011 dec. 13. - 20:57:15 10/10
(1736/2206)
Elképesztõen jó film. Talán évek óta nem volt ilyen ütõs filmélményem.

Ami a végét illeti, úgy látom, megoszlanak a vélemények. A személyes megjegyzésem ezzel kapcsolatban az, hogy

S P O I L E R ! ! !

Cobb nem álomban van, és így teljes a happy end. A pörgettyûn ugyanis látszik, hogy egyre jobban "riszál", tehát el fog dõlni.
Azt pedig nem hiszem, hogy Saito épített volna egy álomvilágot Cobbnak. Hogyan tehette volna? Saito nem ismerte Cobb életének legfontosabb részleteit, az otthonát, az apját, a gyerekeit. (Az elején is pont azon buknak meg, hogy a szõnyeg mûszálas, nem gyapjú). Ha ezeket a dolgokat nem ismerte, hogyan hozhatott volna össze hihetõ álomvilágot?
10/10
vajaskifli1993 2011 nov. 26. - 17:51:09 10/10
(1735/2206)
Kerek, elgondolkodtató...ilyen egy igazi film!=)
Io 2011 okt. 30. - 14:55:23 Előzmény Liaram
(1734/2206)
Én még csak egyszer láttam, így csak ezzel az egyszeri élményemmel szeretnék vitázni Veled.

Spoiler:

-A vége: a totem eldõl. Igaz ezt már nem mutatják, de látni, hogy kicsit billeg és a hangja sem egyenletes. Aztán elveszik a képet.
-A hazautazáskor a csapattársai nem a személyzet tagjai. Õk is a csomagjaikat veszik át, mivel mind Amerikába utaztak.
-A lelki traumával egyet értek. A felesége azért volt végig fiatal, mert Cobb így õrizte meg az emlékében.
-Cobb is öregedett a váróban, látni rajta. De mivel Saito hamarabb jutott el oda, Õ öregebb volt, mikor találkoztak.
- most hírtelen csak a gyerekekben nem vagyok biztos, ez hagy bennem kétséget. Nem figyeltem meg jól, hogy idõsödtek e, és azt sem tudom, mennyi ideig volt távol tõlük Cobb. De mintha nõttek volna. Ha igen, ez is azt bizonyítja, hogy a valóságban van.

Spoiler vége.

A film nagyon jó, biztos, hogy még egyszer meg fogom nézni, vmikor. Az ötlet, a rendezés, a színészek….mind nagyon tetszett. Valahogy nem találtam benne hibát a sok szint ellenére sem. Kicsit jobban kellett koncentrálni, de ez nem baj. Követhetõ volt. Éreztem a „ mélységet” és elhittem, hogy álomban vannak. Lenyûgözött.

Most pedig elolvasom a hiteles leírást a filmrõl :)
offtopic
Ford Mustang 2011 okt. 25. - 16:40:12
(1733/2206)
Hát igen, elég baj, mikor már az idei filmeket adják lassan, és ezt már elég rég mutatták be... egy kicsit késnek...
bagaj 2011 okt. 25. - 16:34:25
(1732/2206)
Az meg a másik..
Ford Mustang 2011 okt. 25. - 14:32:38
(1731/2206)
Azt nem tudom, azt nem értem, hogy az hbo miért nem adja már...
bagaj 2011 okt. 25. - 13:39:15
(1730/2206)
Tudtok arról valamit, hogy a Lurdy miért tûzi ismét mûsorra?
9/10
Andrew8 2011 okt. 04. - 00:08:47 9/10
(1729/2206)
Habár most megnézve 4 szerre az 1. álom szintrõl nem mutatták, ahogy még egy lökést kapnak Arthurék és úgy térnek vissza a gépre. A parton voltak és ennyit láttunk onnan utoljára.
9/10
Andrew8 2011 okt. 02. - 22:43:22 9/10
(1728/2206)
A rendezõ által jóváhagyott Eredet magyarázat.

http://screenrant.com/inception-spoilers-discussion-kofi-68330/3/

Annyit mondok happy endes.
offtopic
duckshoot 2011 szept. 26. - 21:27:51 Előzmény Liaram
(1727/2206)
,,Heuréka!!! Azt hiszem nagyjából értem!!"
Ez jó:)