9/10
kaboca12 2017 márc. 13. - 11:38:23 9/10
(295/1535)
Így van, ezért nem nézem én csak feketén vagy csak fehéren a sorozatot. És semmi mást sem az életben. De mindenkinek szíve joga úgy élni az életét, ahogy akarja. Viszont ahogy én tiszteletben tartom másét, úgy elvárom, hogy az enyémet is tartsák tiszteletben!
9/10
kaboca12 2017 márc. 13. - 11:33:24 9/10
(294/1535)
Na pont emiatt akadtam most ki én is, pedig én nem vagyok egy sértõdõs típus. De tényleg úgy érzem, hogy azért, mert én mást is látok benne, és mert éppen elfogadom Kerimet, már úgy hoznak ki belõle, mintha homokba dugnám a fejem a megerõszakolás miatt. Ezt pedig nem tûröm senkitõl még akkor sem, ha csak egy fórumon beszélgetünk! Bocsánat attól, akit megbántottam esetleg a véleményemmel, de attól az még a sajátom és fent is tartom!
9/10
kaboca12 2017 márc. 13. - 11:28:40 9/10
(293/1535)
Oké, zárjuk le egymással az eszmecserét! Attól, mert nem úgy látom, mint te, még nem tartom más embernek magam és elítélem az erõszakot. Én sem felejtettem el, hogy megerõszakolták. Valószínûleg nem értelmezted az eddigieket amiket írtam, vagy inkább nem is akarod, mert te ezt látod a filmben és kész. Én meg azt, és még mellette sok mást, és kész! Ennyi! Kicsit már olyan, mintha úgy akarnál engem beállítani, mint aki elfogadja a megerõszakolást. További szép sorozat nézést neked!!
5/10
napraforgó 2017 márc. 13. - 11:20:25 5/10
(292/1535)
Persze, ez a jellemfejlõdés, meg saját maguk és egymás megismerése, a bizalom kialakulása és a megbocsátás az mind nyagyon szép dolog.
De nem vagyok meggyõzõdve arról, hogy mindenki, aki nézi ezt a sorozatot, így gondolkodik. Vannak nagyon egyszerû emberek, akiknek ezek a fogalmak túl távoliak, nem értik, és nem is érdeklik õket. Õk nagyon leegyszerûsítve látják, és leszûrik a lényeget, ami kb. olyasmi, amire korábban már utaltam. Jól megdugták a csajt, de végülis milyen jól sült el, mindenki boldog lett a végén. Nem kell olyan nagy ügyet csinálni abból, hogy páran megdöngették, inkább élvezte volna.
Elhiszed, hogy vannak ilyen vélemények? Szerintem több, mint a megnyilnak egymásnak, meg megismerik saját belsõ énjüket, meg micsoda jellemfejlõdésen mennek át stb.
abisztriczky 2017 márc. 13. - 11:08:03
(291/1535)
Ja igen! Nálunk is van megkülönböztetés, csak nem "olyan", mint az iszlám országokban. Pl. hasonló, ugyanolyan munkakörben jóval kevesebbet keresnek a nõk, mint a férfiak (vannak kivételek, olyan munkahelyek, amelyek erre adnak, odafigyelnek, de ezek ritkák). Ne is említsük a gyerekes anyukákat, vagy a szülés elõtt álló nõket.
Zsizella 2017 márc. 13. - 10:19:20
(290/1535)
Szerepet játszik a kábitoszer,parti tabletta. A megeröszakolos részt nem láttam,de az utolsot megnéztem,ott visszajátszák és nagyon is látszik,mikor a tablettát beveszik,söt,van aki többet is.Kerim nagyban hibás,mert korpa közé keveredett!!!!!!!!! A gazdagok meg minden társadalomban pénzzel akarnak elintézni mindent.
9/10
kaboca12 2017 márc. 13. - 10:16:09 9/10
(289/1535)
De ez köszönhetõ a vallásuknak, ami miatt gondolkodásra nagyon messze állnak a felvilágosultságtól. Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy buták, de valamiért nagyon ragaszkodnak már õsidõk óta ahhoz, amit mi elítélünk. Máskülönben nem kell túl messzire menni, mert azért nálunk is vannak például olyan munkahelyek vagy akár családok, ahol a nõket semmibe veszik. Nyilván nem ennyire megalázott módon, de azért ha az itt fórumozók közül bárki kicsit elgondolkodik, azért biztosan talál a környezetében (ha nem is a közvetlenben) ilyet. Én tudnék felhozni pár példát, amin igazán megdöbbentem. Külföldön is dolgoztam nem egyszer, ott is tapasztaltam az elnyomást. És láttam családoknál is, ahol dolgoztam. Néha alig akartam elhinni, hogy ez a mai világban megtörténhet.
9/10
kaboca12 2017 márc. 13. - 10:07:28 9/10
(288/1535)
Megint egyetértünk. Számomra is pontosan az a lényege, hogy az egész undorító alap ellenére Fatmagül mégis megbízik majd Kerimben. Fatmagül oldaláról tekintve mennyi mindent kell Kerimnek tennie azért, hogy a lány egy szeretett emberként létezzen számára? Mennyit kell tennie, hogy megtudjon bocsájtani? Ráadásul úgy, hogy nem erõszakolja rá magát. Az egész film a végéig, ahogy felépül, ahogy centirõl centire haladnak, ahogy kitárulkoznak egymásnak, ez a szép benne. Nem konkrétan a szerelem a lényeg, persze azt spoiler nélkül mondhatom, hogy nyilván az a végkifejlet. De nálam a jellemfejlõdés és az, ahogy a karakterek megismerik a végére saját magukat sokkal fontosabb, mint maga a romantikus szál. Maga a folyamat, ahogy így vagy úgy, de majd mindenki átértékeli a saját életét. Na ez érdekel engem leginkább. Ennek semmi köze a barna boci szemekhez, mint ahogy Napraforgó írta. Engem a belsõ értékek érdekelnek, azok a dolgok, amik nem láthatóak egy emberrõl elsõ látásra. De ugyanezt várom egy negatív karaktertõl is, hogy mikor és milyen módon fog a külvilág felé eljutni, hogy mennyire szar ember is igazából. Persze a megerõszakoláson túl, mert ott már elvált, hogy mindegyiknek baj van az agyával.
abisztriczky 2017 márc. 13. - 10:02:25
(287/1535)
Az a törvény/törvényjavaslat amirõl írtam, már önmagában is azt mutatja - a véleményem szerint -, hogy a nõket Törökországban nem tekintik egyenjogúaknak a férfiakkal, alacsonyabb rendûeknek tartják õket. Lehet hogy ez a megkülönböztetés nem olyan látványos, és kisebb mértékû mint más iszlám országban, de akkor is jelen van!
Még a Seherezádé sorozatban is fel lehetett fedezni a nemek közti megkülönböztetést. Ott a fõszereplõ nõnek többszörösen jobban- és túl kellett teljesítenie a szakmájában, hogy elismerjék.
5/10
napraforgó 2017 márc. 13. - 02:36:44 5/10
(286/1535)
Errõl beszélek én is! Hogy az ilyen filmek, sorozatok pont ezt a vonalat generálják, erõsítik, hogy nem is olyan nagy baj az az erõszakolás, majd kiegyezünk a családdal, férjhezadjuk a lányt, akár polgári, akár muszlim házassággal, és akkor minden rendben lesz. Az erõszakolós fiú családja megfizeti a "fájdalomdíjat" a megerõszakolt lány családjának, a két felet összeboronálják és akkor minden rendben lesz. És szerintem meg éppen nem. Mert ezzel a szerencsétlen megerõszakolt lányt az erõszaktevõje kezére adják, gyakorlatilag innentõl azt tehet vele, amit akar. Naponta megerõszakolhatja, de ez akkor már nem számít. Boldogság? Szerelem? ugyan már, az nem számít. Életek mennek tönkre és NEM SZÁMÍT! Családon belüli ügy, senki nem foglalkozik vele.
És akkor a parlament is megpróbál olyan törvényeket alkotni, amelyek ezeket a borzasztó körülményeket legalizálják, törvényesen elfogadottá teszik.
Ezért mondom, hogy hazug ez a történet, mert egyáltalán nem általános, hogy a megerõszakolt és az erõszakolója egymásba szeretnek és boldogan élnek, amíg meg nem halnak. Mert inkább boldogtalanul fognak élni, a nõk legalábbis.
5/10
napraforgó 2017 márc. 13. - 02:25:59 5/10
(285/1535)
Persze, érdemes megnézned a kimaradt részeket, szerintem az elsõ bölüm utolsó 10 percét mindenképp - itt van a megerõszakolós jelenet, persze nagyon röviden, de világosan érzékelhetõen. A második bölüm kezdõdik azzal, hogy Nine mama hajnalban megtalálja Fatmagült a tengerparton, aki épp akkor tér magához az ájulásból. Ami engem sokkolt, az az, ahogy a lányt a kórházba szállítása után Mukaddes letámadja, ahogy cirkuszol ott mellette. Úgy köröz fölötte, mint a keselyû és bele-belmar. Rahhmi csak jajong és próbálja visszafogni, de persze hiába. Aztán bejön Musztafa is a kórházba és az is ordítozik vele, közben a lány még mindig sokkos állapotban csak sír és sikoltozik, nem lehet sehogyse megnyugtatni.
Ezt követõen kezdõdött el a Jasaran család szervezkedése, Mukaddes elhallgattatása. Kipattan a nagy ötlet, a 4 fiú közül vállalja egyik magára a bûnt és vegye feleségül a lányt, akkor helyre van állítva a becsülete. Na és ki legyen az? Szelim nem lehet, neki menyasszonya van, épp az eljegyzése éjszakáján történt a gyalázat. Vural Cambridge-be készül, Erdogán nem tudom mivel húzza ki magát. Marad Kerim, aki a másik háromhoz képest egy szegény fiú, na õt majd megtámogatják egy nagyobb összeggel, legyen õ a hunyó.
Tehát így kezdõdött.
10/10
baba24 2017 márc. 13. - 00:21:25 10/10
(284/1535)
Teljesen egyet értek veled :) Már mint hogy mi van a történet folytatásában én is ezt várom igazán :) Igaz én kicsit elõre néztem de törekszem nem spoilereket írni nem is célozni rájuk :) Javaslom nézd meg a ki maradt részeket!
reay 2017 márc. 12. - 23:59:04
(283/1535)
Nohát ezen meg sem lepõdtem, hogy ennek a sorozatnak is van könyv alapja. A Tiltott szerelem is regénybõl készült, a maga mûfajában szerintem az is egész jó produkció volt, pláne összehasonlítva a többi telenovellával, amit a tévé lead. Jók ezek a háttérinfók amiket leírtál. Megnéztem a másik színésznõt, õ is elég szép, de Beren S. pláne az.
reay 2017 márc. 12. - 23:34:59
(282/1535)
"Az, hogy Kerim nem élt a helyzettel és negyedikként nem erõszakolta meg a lányt, csak kicsikét javít a heléyzetén. Én sehogyse tudom elfelejteni és túltenni magam azon, hogy végignézte mozdulatlanul, hogy a másik három megteszi.... Nem, nem, Kerim nézhet nagyon szépen, viselkelkedhet nagyon aranyosan, nálam soha nem lesz nyerõ!" Így így, engem sem tud nagyon meghatni. Viszont már addig mutogatják a barna bociszemeit, hogy belegondoltam abba, hogy mi lenne ha én lennék Kerim, és az eset után valóban beleszeretnék Fatmagülbe. Szerintem is bûnrészes, abból ahogy körülírtátok az incidenst, vagyis jobban mondva a bûnt, amit elkövettek. (Most már lehet tényleg megnézem a kimaradt részeket, vagy minimum az erõszakot, hogy jobban képben legyek.)

"És sajnos ezért mondom már ne elõször, hogy ez egy hazug történet, amit nem lenne szabad terjeszteni. Az erõszakot büntetni kell, és nem romanikus sztorikat kerekíteni köréje." Juj itt nem értek egyet. Én imádom a fura, nem hétköznapi történeteket, amiket még nem írtak le és filmesítettek meg százszor. Mivel kerülöm a spoilereket, így csak egy-két elkapott szóból tudok arra következtetni, hogy a lány beleszeret majd Kerimbe. Ha így lesz, engem akkor is érdekel a sorozat, fõleg lélektani szempontból, hogy min fognak keresztülmenni, hogy jutnak el az elsõ csókig, stb stb.
10/10
baba24 2017 márc. 12. - 21:44:29 10/10
(281/1535)
Törökországban mégsem vezetik be azt a törvényi kiskaput, amely alapján muszlim esküvõvel meg lehetett volna úszni a büntetést a kiskorú lányok elleni nemi erõszak esetében. Az ankarai kormány ugyanis visszavonta a tömeges felháborodással fogadott javaslatot.

Visszavonulót fújt a török kormány a kiskorúakkal szembeni szexuális erõszakkal összefüggésben – mégsem szavazott a parlament arról a javaslatról, amely alapján nem számítana nemi erõszaknak, ha az áldozattal késõbb a család beleegyezésével házasságot kötnek. Az ítéletet ilyenkor el lehetett volna halasztani.

„Visszavonjuk ezt a javaslatot, amit egy pártközi bizottságnak adunk át. Ezt a testület értékeli. Mindenkinek a véleményét megfontoljuk, de meg fogjuk oldani ezt a problémát” – mondta a török kormányfõ, Binali Yildirim, aki azt ígéri, a civil szervezetek ajánlásait is figyelembe veszik.

A múlt pénteken beterjesztett javaslat széles körû tiltakozást váltott ki. Ellenzéki csoportok, jogvédõ szervezetek tüntetést is szerveztek az ankarai török törvényhozás elé és több városban is.

„Nem engedjük törvényesíteni a gyerekek elleni nemi erõszakot” – ez volt olvasható az egyik transzparensen.

Az ellenzõk szerint a törvénymódosítás megkegyelmezne a nemi erõszakot elkövetõ férfiaknak, és hátráltatja a kiskorúak szexuális zaklatása elleni küzdelmet.

„A tervezet visszavonása nem megoldás. A kormánynak el kell törölnie, és az emberekkel, nõszervezetekkel és más, érintett társadalmi csoportokkal kell megvitatniuk a kérdést” – mondta egy tüntetõ, Seval Baldiz.

A polgári házasságot 18 év alatt a törvény tiltja Törökországban, de elsõsorban vidéken, gyakran kötnek vallási házasságot férfiak és kiskorú lányok.
10/10
baba24 2017 márc. 12. - 21:41:26 10/10
(280/1535)
De nekem meg pont attól érdekes a történet hogy változás fog jönni!Hidd el senki se fogja el felejteni hogy egy erõszakra épül a történet mert az a végéig ki fog tartani!Minden szereplõ fog változni van aki jó van aki rossz irányba!Igazad van Kerim se jobb a másik 3-nál mert végig nézte de lényegében ezt õ is tudja hogy nem jobb de õ próbálkozik vagy csak segíteni már amennyire ebben a helyzetben lehet!azért nem hagyta el mert segíteni akart neki és ezért is vette feleségül el nem a pénzért mert ahhoz hozzá se nyúlt sõt Fatmagülnek adta oda (max annyit vett el belõle mikor a szállodában voltak hogy pár ruhát fogkefét és pár apróságot vett)!A bosszú elég erõs fogalom mert nem igazán szokás szerintem ott se bosszút állni mert vannak olyanok akik el se hiszik mi történt vagy ha még is akkor a nõ a hibás nem pedig az aki el követte!3 fogták le Szelim locsolta le és Erdogan erõszakolta meg elõször utána Szelim és végül de nem utolsó sorban Vural!És még azt hiszem Szelim meg kérdezte mi folyik ott mikor Erdogan szedte le róla a ruhát és vizezte de akkor már lehetett látni mi a szándéka az Erdoganak!Szóval Kerim se jobb mert ott volt látta de részeg is volt szerintem teljesen fel se fogta mi folyik ott de még se erõszakolta meg és nem is bújik ki a felelõsség alól!Minden nap szembe kell vele nézni-e el és meg próbál segíteni ahogy csak tud!Szerintem egyáltalán nem hazug történet mert valami olyanra hívja fel a figyelmet ami abban az országban nagyobb tabu téma mint nálunk!És igen egy erõszakról szól de viszont ahogy halad majd elõre a történet úgy fog kiderülni hogy vajon túl lehet e lépni egy ilyen dolgon vagy nem!Szerintem kicsit próbálj nyitottabb lenni a történettel és akár Kerimmel is mert nem rossz ember!
abisztriczky 2017 márc. 12. - 21:15:31
(279/1535)
Azt olvastam, hogy a sorozat óta ráadásul még könnyítettek, enyhítettek az erõszaktevõk "ítéletén" (lehet hogy nem helyes a megfogalmazásom). Pl. utólag is lehet enyhíteni, eltörölni a büntetést, ha mégis összeházasodnak, vagy megegyeznek a családdal. Hangsúlyozom, hogy nem az áldozattal, a lánnyal, hanem a családdal!
10/10
baba24 2017 márc. 12. - 20:53:19 10/10
(278/1535)
Fatmagül drámai és megható történetét Vedat Türkali író vetette papírra, a regényébõl már 1986-ban készült filmváltozat. A merész és kihívó téma azonban akkoriban nem tudta áttörni a falakat. Nem úgy a 2010-12 között készült sorozat! Hatalmas vihart kavart Törökországban, lévén elsõ ízben fordult elõ a török televíziózás történetében, hogy megerõszakolják a hõsnõt. Ráadásul mindjárt hárman is. Mindez kiverte a biztosítékot a társadalom konzervatív, a hagyományokat mereven õrzõ képviselõiben, olyannyira, hogy a kibontakozó vitában még a parlamentben is felszólaltak ezzel kapcsolatban. Komolyan szóba került, hogy betiltják a sorozatot.A tévések és a melléjük állt civil szervezetek viszont éppen azzal érveltek nem szabad szõnyeg alá söpörni a kérdést. Azzal, hogy ha ilyen formán is, de foglalkoznak a nõk elleni erõszak, illetve a kényszerházasság kérdésével, valójában a nõk jogaiért állnak ki. És amellett, hogy a szeretet képes a gyûlöletet bensõséges kapcsolattá formálni. A hangsúlyos témát a szappanoperák bevált elemeivel ötvözték a tévések, így a nézõ csak kapkodja a fejét a fordulatok láttán.A sorozatot eddig szerte a világban közel ötven országban, köztük Izraelben mutatták be óriási sikerrel. A sikerben fontos szerepet játszott, hogy Fatmagült a török szériák egyik legnagyobb sztárja, Beren Saat alakítja, akinek pszichológusok és barátok is segítettek a forgatásra való felkészülésben, mert nem tudta, hogy képes lesz-e eljátszani a megerõszakolt lány szerepét. Beren Saat magyar hangja Vágó Bernadett, aki a Tiltott szerelem és A szultána után immár harmadszor kölcsönzi hangját a színésznõnek. Érdekesség, hogy a Beren Saat A szultána címû sorozatban együtt játszott Hülya Avsar színésznõvel, aki az 1986-os filmben játszotta Fatmagül szerepét.

Nem megtörtént eseményeket dolgoz fel de igazából valós problémát és történetet feszeget!Nálunk sem elfogatod a megerõszakolás de Törökországban még ennyire se!Törökországban még annyira se segítenek egy ilyen emberen mint ahogy itt nálunk és még van olyan hogy a család is elfordul tõle!
abisztriczky 2017 márc. 12. - 20:31:50
(277/1535)
Úgy tudom, hogy akkora felbolydulást okozott a forgatása Törökországban, hogy még a Parlament is foglalkozott vele, és népnevelõ célzattal hagyták leforgatni és sugározni.
5/10
napraforgó 2017 márc. 12. - 14:50:27 5/10
(276/1535)
Igazad van. Sok olyan film és sorozat van, ami cseppet sem valós történet. A Szulejmán és a Köszem szerencsére bevallja saját magáról, hogy csak történelmi ihletésû fikció. A harmadikról még csak nem is hallottam. De mindegy is. A Fatmagül is csak annyiban zavar, hogy ez igyekszik hitelesnek feltûntetni magát. De nem az. Nem hiteles.
Persze, a mexikói sorozatokban is sok hihetetlen dolog van, elcserélt ikrek, elrabolt gyerekek, megvakulás, lebénulás, elmeháborodás és utána csodás gyógyulások, no igen. Csak hát azokról soha senki nem gondolja, hogy valós történetek. Itt meg azért... nos, úgy tûnik, mintha minden akár valós is lehetne.
De még ha tudom is, hogy nem valós a történet, akkor is fölháborít az alapszituáció és az a meseszövés is, amit erre építettek. Persze, izgalmasak a karakterek, fordulatos a cselekmény, jók a színészek, na de hát mindez nem tudja fölülírni az alaptörténetet....