Téma: Hetedik

Vinogradov 2008 júl. 28. - 15:05:09
(130/610)
Így igaz, õ írta a forgatókönyvet - és aztán õ írta a Pánikszobát is - ami egyébként kevésbé lett jó, de ebbe most ne menjünk bele.

Viszont Fincherrõl, tudni lehet (nem tudom már hol olvastam, de utánanézek majd), hogy az utolsó pillanatig módosítgatja a forgatókönyveket, és csak az általa tökéletesnek ítélt verziót szokta betenni. Az pedig mindig többszörös mutáción megy át - így csúszhattak be azok a részek, amelyek Finchernek a többi jól sikerült filmjét is jellemzik, és amelyek csak az õ filmes védjegyei, és nem Walkeréi.

Valamennyire mindig fel lehet ismerni, hogy mikor valósul meg inkább a forgatókönyvíró, és mikor sokkal inkább a rendezõ elképzelése - még a szövegben is...
És itt inkább a rendezõé valósult meg...

Meg mellesleg a karakterek, különösen John Doe, azaz Kevin Spacey esetében, nem ütöttek volna akkorát, ha nem elsõ osztályú színészek játsszák õket.

De abban igazad van, hogy Walker nevét is említhettem volna...
8/10
zee944 2008 júl. 28. - 14:56:50 8/10
(129/610)
"megint csak megnyilvánul benne Finchernek az a karakterteremtõ ereje és zseniális párbeszédei"

Méghogy Fincheré! Halló! Úgy érted, Andrew Kevin Walkeré, ugyanis õ írta a karaktereket meg a zseniális párbeszédeket!
Vinogradov 2008 júl. 28. - 14:51:40
(128/610)
És akkor ez még nem Stephen King, vagy a Fûrész...
Vinogradov 2008 júl. 28. - 14:49:29
(127/610)
Nézd, nem tudom...

Az meglepett, hogy egyeseknek olyan archaikus sokkot jelentett a film, ami számomra teljességgel érthetetlen reakció.
Lányok esetében kevésbbé, de mikor fiúk kezdtek el panaszkodni arra, hogy milyen sötét meg depressziós hangulatú film...

A Hány az óra, Vekker Úr!, a Cigányok ideje vagy a Mechanikus narancs (mindhárom zseniális), na, azok depresszív hangulatú filmek, de ennél még a Sötét angyal (nem tudom emlékszik-e még valaki rá, szerintem elég jó kis sorozat volt) vagy a Külnönvélemény is depresszívebb film...
Ugyan már...
Vinogradov 2008 júl. 28. - 14:40:29
(126/610)
Megnyugatatlak: nem csak te érezted annak.
Amikor Morgan és Brad az elsõ gyilkosság után kiléptek az ajtón, ott kb egy negyvenes évekbe illõ, erõsen film noir-os és ne szépítsük, meglehetõsen elcsépelt párbeszéd hangzik el ("Nem értem, miért helyeztette át magát ide..." - ilyesmi még a Szárnyas fejvadászban is elhangzott, nem?)...

De utána jön egy (már csak a film '95-ös mivoltához képest is) lélegzetelállító fõcím Shore mester korszakalkotó zenéjével, és utána már nem volt visszaút: elszabadult és magával ragadott Fincher mester zsenialitáa.

Fantasztikus történet, látványvilág, elképesztõ hangulat és zseniális zene!
Nem ok nélkül halmozom a pozitív jelzõket!
A film rászolgált ezekre, ráadásul, megint csak megnyilvánul benne Finchernek az a karakterteremtõ ereje és zseniális párbeszédei, amelyek nem egy késõbbi filmjét is jellemzik majd. Ráadásul már itt elõtûnik Fincher - nem túlzok - életmûvének az az izgalmas társadalomkritikai vonulata, amely majd a Harcosok klubjában válik önálló ars poeticává.

És akkor még nem is beszéltem a színészekrõl.

Brad Pitt igenis hatalmas színész, bár legzseniálisabb alakítása - és ezt még senki nem írta! - a Babel c. remekmûben lelhetõ fel. Itt a nagysága igazából abban rejlik, hogy annyira belesimul a szerepébe - és ez érdekes ellentét - hogy sokszor szinte szürke, észrevétlen, a eseményeknek majdnem személytelen szereplõje marad, miközben maradéktalanul kihozza a karakterébõl a kihozható maximumot, és megmondj a frankót, mikor arról van szó.

Morgan Freeman, a nagymester, kimért és tárgyilagos, minden szavát patikamérlegen méri, úgy hogy nem is ejt ki akármit a száján, de amit kiejt, azt olyan arcmimikával és geztusokkal kíséri, hogy azt NÉZNI önmagában is maradandó émény.

Gwineth... Hát igen, õ azért kicsit több szerepet is kaphatott volna (nyilván az elfogult hangomon szólaltam most meg). Amit és ahogy mondd, az fantasztikus, de sajnos az õ szála kicsit durván lett elvarrva.
Ám ez, úgy látom csak az én véleményem, úgy hogy nem is folytatom.

Kevin Spacey... Kevin Spacey helye, és ez megingathatatlan meggyõzõdésem - a filmtörténet legnagyobbjai között van, minden filmjében, még a legrosszabbakban is, egytõl egyig lé-leg-zet-el-ál-lí-tó volt. Amit itt mûvel, az maga a hipnózis: engem is meggyõzött, tökéletesen egyetértettem a karakterével jópár dologban, még akkor is, hogy ha ritka perverz gyilkos.

Leszámítva az elõ öt percet, a film szinte tökéletes, de nálam sorrendben a második legnagyobb Fincher filmjei közül: az elsõ egyértelmûen a Harcosok klubja, ehhez nem fér kétség. Ott minden klappolt és tökéletes volt, itt azért volt egy-két kisebb hiba.

Ennek ellenére a He7edik egyértelmûen 10/9.5-ös osztályzatot kap tõlem, ugyanis apróbb hibái felett nem lehet elsiklani, és afelett sem, hogy azért - többek között - Jim Jarmusch, Fritz Lang, Emir Kusturica, Milos Forman, Andrej Tarkovszkij és Inmgar Bergman nevû illetõk is éltek/élnek ezen a földön - és õk a 10/10-es kategória képviselõi (csak hozzáteszem: a Harcosok klubja 10/10-es)...
blackman 2008 júl. 15. - 15:20:46
(125/610)
Nagyon jó, és nagyon jó, meg persze nagyon jó!10/10
7/10
Hörcsögg 2008 jún. 25. - 21:08:37 7/10
(124/610)
Amiatt az élõholt ember miatt 7es, amúgy csak egy 6ost adnék rá.
8/10
zee944 2008 máj. 02. - 13:44:25 8/10 Előzmény gerhajdu
(123/610)
Én nem értem, hogy az utolsó két soroddal mit akartál mondani. Mi zseniális? (Magán a filmen túl.)
7/10
gtothistvan 2008 máj. 02. - 01:10:58 7/10
(122/610)
Valóban lélek-g-zet elállító a film, de B.Pitt közepes alakításán már lélegzethez jutottam.
gerhajdu 2008 ápr. 28. - 15:32:39
(121/610)
<SPOILER>
szerintem nem is a két hulla volt a legnagyobb csattanó, meg hogy ki a Harag, hanem hogy a felesége.

eszembe jutott mikor Spacey a bûnrõl beszélt: "mindenki elmegy mellette, mert olyan hétköznapi" és ezt összevetve, hogy a nejét megöli, aki legalább félóráig teljesen háttérbe szorult. Meg mikor nagyon nyomon van a két detektív és a nemborotválkozásról is szó esik, és egy napig nem volt otthon. értitek. Ez mekkora durva már. Zseniális.
10/10
Betti0922 2008 márc. 04. - 13:55:23 10/10
(120/610)
most néztem meg a filmet...egyszerûen nem találok szavakat arra,hogy mekkora alkotás ez a film...annyira lesokkolt,hogy a végén sírva fakadtam rajta...
ezt nagyon odatették!
goodboy 2008 febr. 28. - 16:15:03
(119/610)
Elõször én is azt hittem, hogy egy szimpla sorozatgyilkosos film lesz, de mikor kijöttem a moziból tudtam ez a film több annál. Akikel néztem azok kétségbevonták, igazam lett.
GNandi 2008 febr. 26. - 21:37:16
(118/610)
nagyon jófilm. nagyon megdolgoztatja az emebr lelkét. egyik kedvencem.
10/10
-Moki- 2008 jan. 27. - 17:09:14 10/10
(117/610)
Nem tudom miért nézi a film elejét mindenki egy szimpla buddy movienak. A lényeg azon van, hogy a karakterek mit képviselnek és mi után nyomoznak.

SPOILER:

A film vége meg csupán annyiban hibádzik, hogy Pitt nem hal meg. Mivel John Doe bûne Tracy megölése (irígység) volt, ezért az mellékes hogy a nõ ártatlan volt-e, vagy sem. Mills lett a harag, aki végülis befejezte a kört. A film végének igazi ereje különben sem a csavarban rejlik, hanem az elsõrangú, párját ritkító megvalósításban. Howard Shore pulzáló velõtrázó hanganyaga, Spacey és Pitt játéka, Darious Khondji félelmetes beállításai és David Fincher átlagon felüli rendezõi munkája.
8/10
zee944 2008 jan. 21. - 19:42:15 8/10
(116/610)
Na várjál... tökjó, hogy megértetted a problémát, és nem válaszoltál csípõbõl vissza valamit. Aztán odaírod, hogy szerinted nem lõttél le poént... :-o Ember, olvasd már el mégegyszer. Tökéletesen lelõtted a film egyik legnagyobb meglepetését.
Zotyipotyi 2008 jan. 21. - 16:27:58
(115/610)
Fú, milyen leb*szást fogsz kapni (megjegyzem jogosan), hogy nem írtad ki nagy betûkkel hogy spóóóóójler! Tényleg, máskor tedd meg! (azok érdekében akik esetleg nem látták a filmet)
gemini22 2008 jan. 21. - 16:23:11
(114/610)
:DDD..én majd a következõ életemben.
9/10
pozsizsuzsi 2008 jan. 21. - 16:08:12 9/10
(113/610)
Huba, Szamek, nem gondoltam volna hogy az amerikai jogrendrõl kéne olvasgatnom, ráadásul angolul. Szóval most sem lettem beljebb...
gemini22 2008 jan. 21. - 15:50:11
(112/610)
Feltételeztem, h errõl hallottál már, :) cs azért copiztam be a wikipediásat, mert hogy ott sem tudnak több háttérinfót. A könyvrõl csak annyit tudok, hogy az amerikai jogrendszer történetérõl ad valamilyen áttekintést, bár ezt az alcím is érzékelteti.
9/10
pozsizsuzsi 2008 jan. 21. - 15:39:46 9/10
(111/610)
Köszi, de ezeket tudjuk. A valódi eredetét firtatom, Charles Rembar The law of the land címû könyvét nem ismerem. Ha innen ered, kérlek, röviden foglald nekem össze, ki is ez a JD egyáltalán, és már eredetileg is pótnévként szerepelt-e.