offtopic
dorombka 2014 márc. 30. - 12:34:30
(8104/8584)
Persze a közízlés, az közízlés, csak néha jó lenne emelni a szintet, legalábbis nem visszafelé menni.
De gondolom errõl például a tanárok tudnának sokat mesélni részben a szünetekben elhangzott mûsorokról áradozott témákból, részben a leadni való tananyagok esetén a köznek való érthetõvé tett óráik okán.
8/10
zolee65 2014 márc. 30. - 11:21:43 8/10
(8103/8584)
Szerintem már elég sokféle dologból választhat, aki akar. És ahogy írtam most is csak 40% nézi a "két nagy tévét", 60% más nézt...;)
De a tömegkultúrát nehéz megváltoztatni.
Ahogy Nagy Feró "mondta" a 80-as évek közepén:
"Amerikából ha bejön a zene...
Persze csak a közönség nem jön be hozzánk"
És a kereskedelmi tévék (sajnos vagy szerencsére;) a tömegközönség igényét próbálják kielégíteni.
Errõl viszont Kovács Ákos "mondása" jut eszembe:
"Persze nem biztos, hogy jót tesz neked,
Ha kiszolgálják az ízlésedet"

Én pl. sose a nézettség alapján nézek mûsorokat.
Nézek un. "gyagyi" sorozatokat (BK, JR, Cobra, de néztem ÉNB-t is;) és nézek dán, spanyol és magyar un. "mûvész" filmeket is...;)
De nem várom el, hogy a közízlés olyan legyen, mint az enyém... hiszen ettõl vagyok eredeti...,)
8/10
zolee65 2014 márc. 30. - 10:37:13 8/10
(8102/8584)
Szívesen, de nem értek hozzá, csak guglival rákerestem...;)
Nem "csak olyanok" kapják... kapják "olyanok" is, akik JR-t és BK-t néznek...;)
Nyilván sok olyan dolog létezik, amirõl nem tudunk... de manapság, az internet és a bulvármédia korában, a "botrányok" nem igazán tartoznak ebbe a kategóriába...;) (Pl. a választóívekkel történt csalások is elég gyorsan kiderültek;)
offtopic
dorombka 2014 márc. 30. - 09:14:38 Előzmény zolee65
(8101/8584)
Tulajdonképpen igazad van.
Én örülök, hogy már nem csak 3 csatorna fogható ingyenesen .

Szerencsére,az egészségesebb "bio" kultúráért meg mindannyian felelõsek vagyunk.
Nem szabadna, hogy a tömegtehetetlenség miatt a megszokott VV jellegûeknél ilyen mértékben megmaradjunk.
Ha elég sokan lesznek, akik mást akarnak tudatosan, akkor várható a változás a rutin nézõknél is.
A könyveknél sem az eszé-olvasás a tömegigény, de azért a ponyvának is vannak fokozatai.

Tudom, hogy ez ábránd, mert a pénz beleszól a mûsorkészítésbe.
Igaz voltak már próbálkozások törvényekkel, de az sem volt életképes.
A változás majd a fejekben fog eldõlni és persze a növekvõ lehetõségekkel.
Én csak azt szeretném, hogy minél többen többféle dolog közül választhassanak
amikor este megfáradtan kikapcsolódásra vágynak.
3/10
zsazsa777 2014 márc. 30. - 08:33:01 3/10 Előzmény zolee65
(8100/8584)
Nagyon köszönöm, látszik, hogy értesz hozzá.
Sajnos én 1 buta szõke vagyok és nem tudom elfogadni, hogy "csak" olyanok kapják a kütyüt, akik borzadályokat néznek édes élet, v. valóélet, (nem is tudom a címüket).
Írod, hogy "csalásról eddig senki nem tud" Hát.....amirõl nem tudunk, az biztos, hogy nem létezik?
8/10
zolee65 2014 márc. 29. - 11:57:36 8/10
(8099/8584)
Vannak olyan elméletek, amelyek szerint már mindenkiben van "kütyü", amivel "mindent tudnak rólunk"...:)))
8/10
zolee65 2014 márc. 29. - 11:55:17 8/10
(8098/8584)
A wikirõl:
"A nézettség mérése országos szintû, reprezentatív minta alapján történik. A felmérésben résztvevõ panel mérete 2007 elején 840 háztartás volt, amely késõbb 940, majd 2009 áprilisától 1040 háztartásra nõtt. A felmérésben szereplõ háztartásokat egy minden évben megismételt, 5000 háztartásra kiterjedõ elõ-felmérés során minõsítik elõ, ebbõl választják ki azt a 200-300 új háztartást, ami szükséges a résztvevõ háztartások számának megõrzéséhez."

Lehet vitatni a minta reprezentatív jellegét, de amíg a tévék és a hirdetõk elfogadják hitelesnek, addig felesleges, hiszen õk fizetnek érte komoly összegeket...;)
(Egyébként az AGB Nielsen, aki M.o.-on csinálja piacvezetõ a szakmában, az USÁ-ban és a legtöbb (27) európai országban is õk csinálják. És pár évente független szakértõ auditálja a céget.)
A közvéleménykutatók 500 fõs mintával dolgoznak és elég jól meg szokták "jósolni" a választási eredményeket... itt pedig több mint 2400 ember adja az adatokat...;)

A konkrét kérdésekre:
3. A minta a M.o.-on élõ,, 4 évesnél idõsebb, kb. 9 millió embert reprezentálja.
4. A mintában résztvevõk kiléte titkos. Csalásról eddig senki nem tud. És mivel a 2 nagy naprakész információval rendelkezik a másik legbizalmasabb dolgairól is, egybõl közölték volna...;)
8/10
zolee65 2014 márc. 29. - 11:29:35 8/10
(8097/8584)
Szerintem az "egészséges étkeztetést" nem a "gyorséttermeken" kell számon kérni...;)
A televíziós "népnevelés" a közszolgálati csatornák feladata...;)
Persze azon lehet vitatkozni, hogy az emberek azért szeretik azokat a mûsorokat, amiket néznek, mert nem kapnak mást... vagy azért ezt kapják, mert ezt szeretik...;)
De amikor 7 csatornát mindenki ingyen tud fogni, de a legtöbb háztartásban 30-100 csatorna van, akkor nem hiszem, hogy beszélhetünk "nem kap mást"-ról...;)
A 2 nagy kereskedelmi tévét az éppen akkor tévénézõk 40%-a nézi csak... a többség (60%) más csatornát néz...;)
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy már "nem csak azt lehet nézni, amit adnak"...;)

Tehát, ha nem is egy csatornán, de mi magunk választhatjuk ki, hogy milyen mûsort akarunk nézni...;)
3/10
zsazsa777 2014 márc. 29. - 08:23:18 3/10
(8096/8584)
Köszike a kimerítõ választ, de.....(nem kekeckedni akarok)
1.amennyiben 1040 háztartásban mérik, akkor honnan tudják, hogy 566 ezren nézik (átlagot vesznek?)
2.ez az 1040 háztartás hogy lett kiválasztva?
3.1040 emberbõl lehet ~ 10 millióra (+ ~ 4 millió határon túli) következtetni?
4.a csatorna emberei le tudnak fizetni a 1040-bõl v-kiket, hogy állandóan az Õ csatornája legyen bekapcsolva a mérõ kütyün ezzel emelve a nézettségi %-ot?
5. ne haragudj, azt hiszem, ezek csak költõi kérdések!
offtopic
dorombka 2014 márc. 29. - 04:34:42
(8095/8584)
Nem is a "magas kultúrára" gondolok éppen, azt talán lehet csipegetni itt-ott, meg nem is mindig van az ember ráhangolva, meg egyáltalán mennyire legyen magas a magas.
De miért ilyen egysíkú, egykaptafás?
És miért csak amerikai filmben lehet gondolkodni, azokból is a a már "nem is tudom hogy csavarjuk meg a történetet" típusú kaptafafilmeket ?
Persze , ha sokan nézik , "rendben" van.
Csak nem vagyok biztos , hogy manapság a kereskedelmi adók szellemi fõztjében nincs-e túl sok káros "E-szám" ?
Vajon , ha létezne olyan csatorna, ahol magunk válasszuk ki a vetítendõ mûsort, akkor is ide jutnánk ?
Ha igen, nem szóltam egy szót sem.
10/10
babi78 2014 márc. 29. - 00:05:41 10/10
(8094/8584)
De mi van akkor, ha az új producernek sem sikerül nagyobb nézettséget hoznia? Mert nyilván sok múlik a sztorin, hogy milyen a történet, mennyire izgalmas, meg hogy mikor vetítik a sorozatot. Szerintem akkor kezdett igazán esni a nézettség, amikor 22-00-kor kezdték adni.
http://www.origo.hu/teve/20140327-oszre-lesz-valtozas-a-joban-rosszbannal.html
8/10
zolee65 2014 márc. 28. - 19:13:56 8/10
(8093/8584)
Nem hiszem, hogy a "magas kultúrát" az országos kereskedelmi tévék fõmûsoridejében kell keresni...;)

A saját gyártású mûsorok túltengésével kapcsolatban:
Ha külföldi fimeket vagy sorozatokat akarsz nézni fõmûsoridõben is, arra ott van a sok kisebb kábelcsatorna (vagy az internet)...;)
És szerintem sokkal olcsóbb 20 amerikai filmet venni csomagban, mint Berkit 1 hónapig fizetni... tehát itt nem a spórolás a cél, hanem a nagyobb nézettség...;)
És ha egy saját gyártású mûsor nem jön be (pl. "Bûnök és szerelmek") az úgyanúgy kaszát kap, mint egy (nálunk) sikertelen külföldi sorozat...;)
offtopic
dorombka 2014 márc. 28. - 18:15:08
(8092/8584)
Igazad van a kereskedelmi adók a reklámból élnek.
A nézettség pedig egy tudományos alapú mérõszám.
Színtisztán gazdasági alapon akkor a cél az, hogy minél többen nézzék, minél olcsóbb legyen, lehetõleg több bõrt le lehessen húzni róla.
Ne keressünk benne mûvészetet, kulturális igény kielégítését.:((

Viszont azért egy kis manipulációnak kell lennie a dologban,
mert mûsort választani csak abból lehet amit adnak.
És amit adnak az nem biztos, hogy kizárólag belsõ igény szüleménye.
Mindenesetre nekem úgy tûnik, hogy a fõ mûsoridõben a saját gyártású mûsorok idõnként túltengenek .
Kérdés érdemmel, vagy érdemtelenül.
Lehetne talán egy kicsit választékosabb is a felhozatal.
8/10
zolee65 2014 márc. 28. - 17:07:32 8/10 Előzmény zsazsa777
(8091/8584)
Ha benne lennél abban 1040 háztartásból álló mintában, ahol a tévére mérõkészülék van kötve, akkor igen.
De az általában emlegetett nézettségi szám (AMR) egy átlagérték, tehát, ha egy 50 perces mûsort 1 percig nézel, akkor csak 0,02-vel növelnéd a mûsor nézettségét... ha 50 ember néz 1 percet, az olyan, mintha 1 ember végignézte volna a mûsort.
Persze külön van adat arról is, hogy hányan néztek bele egy mûsorba és hányan nézték végig.
8/10
zolee65 2014 márc. 28. - 16:51:55 8/10 Előzmény dorombka
(8090/8584)
Lehet, hogy Te nem hiszel a nézettségi számoknak, de a kereskedelmi tévéknél remegve várják ezeket az adatokat, mert ezek döntenek mûsorok és így emberek sorsáról is, hiszen a hirdetõk ezek alapján vesznek reklámidõt és ugye õk ebbõl éllnek...;)
(A JR producere is azért távozott, mert az új tulajdonosok kevesebb pénzbõl nagyobb nézettséget szeretnének...;)

Mások meg azt nem tudják elhinni, hogy ezt a "blõdséget" (JR) egyáltalán valaki nézi...;) Szóval azért mert Téged nem érdekel egy mûsor, attól annak még lehet nagy nézettsége...;)
Persze gondolhatod, hogy azokat csak háttér-tévézésként nézik az emberek, de amikor a JR volt abban az idõsávban a BK ellen, akkor valamiért kevesebben használták háttérként a tv2-t...;)
3/10
zsazsa777 2014 márc. 28. - 08:40:44 3/10
(8089/8584)
A nézettséggel kapcsolatban is nagyon buta vagyok. Amennyiben én 15 perc alatt(amíg a reklám tart) átfutok 10 mûsort, akkor mind a 10-nek emeltem a nézettségét, közben pedig egyiket sem láttam!? Kérem kedves tanult kollégáimat világosítsanak fel!!! Köszönöm.
10/10
babi78 2014 márc. 28. - 00:10:43 10/10
(8088/8584)
Január 2-a óta van új fõcím, Vera már akkor is benne volt. Amúgy azt olvastam, hogy Vera negatív szerepben tér vissza.
dorombka 2014 márc. 27. - 21:42:41
(8087/8584)
Már "várom".:)
Bár én húsvéti feltámadásra gondoltam.
Lehet, hogy azóta õ is áttért az új hitre és Lucát elrabolva gonoszan bosszút forralgat az új szerelmespár ellen.Csak, hogy ne érezzük jól magunkat.
Rámegy erre a sok nõre ez a jámbor Józsi.Mennyire lazább volt még egyedülálló medikusként ;-)
treker 2014 márc. 27. - 21:36:36
(8086/8584)
Nohát, lassan visszatér Verocska, a fõcím képek között a Józsi+Luca+nagyapa résznél bal felül.
offtopic
dorombka 2014 márc. 27. - 20:50:26
(8085/8584)
Gyakran mondják ezeket a nézettségi számokat, meg a mûsorpolitikát.
Én azért nem teljes mértékben hiszek ezeknek.
Nem tudom elhinni, hogy ezek a blõdségek alapból annyiakat érdekelnének.
Akkor érnek rá az emberek és háttérben megy a tv, amire tán nem is figyelnek annyira...a végén meg rászoknak, mint egy gyenge drogra, aztán már más mûsorban is lehet ide-oda hivatkozni milyen soka "nézik".
Bizonyára olcsóbb egy belterjes mûsort megcsinálni, meg több az érdekeltség is, mint egy-egy jó filmet, vagy sorozatot leadni.:((