Téma: Luz Maria

Luna34 2019 aug. 09. - 20:08:56 Előzmény napraforgó
(2474/2794)
de ha tényleg úgy van hogy Lucecita nem futkozott regizni sehova a lánykát, akkor olyan mintha nem is szült volna… mivel akkor hivatalosan az anyja a már elhunyt Angelina. az apa pedig Gustavo. szóval zavaros az biztos. :)
Luna34 2019 aug. 09. - 20:07:05 Előzmény napraforgó
(2473/2794)
lehetséges.
napraforgó 2019 aug. 09. - 20:05:08 Előzmény Luna34
(2472/2794)
Fogadjunk, hogy a keresztelő előtt be kellett írni az egyházi anyakönyvbe. Ez valószínűleg egyszerre meg szokott történni, amíg a pap felveszi a miseruhát, a káplánja elintézi az írásbeli formaságokat.
10/10
factsmatter 2019 aug. 09. - 20:04:18 10/10 Előzmény napraforgó
(2471/2794)
Az előbb leírtam, hogy miért gondoltam fontosnak. A Rosa mamás történetben nem nagyon látom az összefüggést, és nem is értem, hogy miért kellene kecmeregnie egy huszonéves lánynak. De ezen is túllépek, meg a szép magyar kifejezések használatán is. A szinkronban is - ha jól emlékszem- regisztrációt használtak, és az on-line regisztrációk korában már egészen megszokott ez a kifejezés. Az én boldogságomat nem befolyásolja, hogy melyiket használják.
Luna34 2019 aug. 09. - 19:48:56
(2470/2794)
a fene se tudja, de én is úgy gondolom hogy Lucecita sehol sem volt regisztráltatni a lányát, mert szerintem akkor azt mutatták volna. ahogyan az is benne volt, ahogyan meg lett később keresztelve.
napraforgó 2019 aug. 09. - 19:45:43 Előzmény factsmatter
(2469/2794)
Nem, de itt mindenki a latin változatot használja nagy előszeretetttel, pedig van rá magyar kifejezés is.

Épp az előbb írtam, hogy van egy szép régi magyar szólás: Beírták a nagykönyvbe - ezt használták a születésnél, meg a házasságkötésnél.

De ha téged, vagy bárkit boldogabbá tesz, akkor maradjunk a regisztrációnál. Bár én eddig csak a hajólajtromoknál használtam.
napraforgó 2019 aug. 09. - 19:38:12 Előzmény factsmatter
(2468/2794)
Azért, mert háborús helyzet volt, kijárási tilalommal, a katonák és a csavargók meg zaklathatták volna, amíg érdeklődik,meg keresgél, hová is menjen.
Valóban sokkal fontosabb volt, hogy megtalálja a lányát, meg a férjét, a nagymamáról nem is beszélve, mint, hogy ifjabb Luz Maria Gonsalves 1895 akármelyik hónap, bármely napján megszületett, apja neve, anyja neve, slussz, de ez rendesen be legyen írva a nagykönyvbe.

Rosa mamáról meg el tudom képzelni, hogyha lekecmereg az újszülött gyerekével, akkor egy füst alatt elintézte az anyakövi begyzést, meg a keresztelőt is. Rosa mama kuhyhója mellett nem láttam még egy kápolnát sem, nemhogy templomot plébániával.
10/10
factsmatter 2019 aug. 09. - 19:30:15 10/10 Előzmény napraforgó
(2467/2794)
és bármi tartalmi különbséget érzékelsz a be lett írva vagy a regisztrálva lett között?
10/10
factsmatter 2019 aug. 09. - 19:26:51 10/10 Előzmény napraforgó
(2466/2794)
ÖÖÖÖÖÖ... előtte azt írtad, hogy Alvaró mindenképpen Lucecita keresztlevelét kereshette, de ezen már túlléptem. Azért Lucecita szülés után már másnap talpon volt, és igaz, hogy a baleset hírére elájult és egy fél napig öntudatlan volt, de utána már kezdték a keresést, szaladtak a kórházba. Hát, hogy mennyire hülye egy ilyen anya vagy sem, azt nem tudom, de ez nem az ügyintézésről szól. Hanem arról, hogy ha az írástudatlan Rosa regisztráltatott, akkor miért ne tette volna meg ezt Lucecita is? Hogyan akarja visszakapni a lányát, ha semmivel sem tudja igazolni, hogy egyáltalán létezik?
napraforgó 2019 aug. 09. - 19:18:45 Előzmény factsmatter
(2465/2794)
Megnéztem a fue inscibót, a google fordító szerint : fel lett írva.
A latinból mindenkinek ismerős a skribálni kifejezés.
A fel lett írva, esetleg be lett írva kifejezés leginkább azt jelenti, hogy beírták az egyházi anyakönyvbe.
A regsiztrálni kifejezést is visszakerestem, az para registrarse.
napraforgó 2019 aug. 09. - 19:10:58 Előzmény factsmatter
(2464/2794)
Azért mondtam, hogy egyházi regisztrációnak kellett lennie, hisz csak olyan volt. Lucika csak 1875-ben születhetett, mivel 1895-ben 20 évesen szülte a lányát.
A második felvetésed akár igaz is lehet, de kétlem, hogy amikor Lucecita koraszült és föl sem tudott kelni, mégis tudott volna intézni valamit. Mert rögtön pár napra megtörtént a baleset, amitől Luci megint kómába esett, és ki az a hülye anya egy háborús helyzet közepén, amikor elrabolták a gyerekét, akkor nekiáll ügyintézni.
10/10
factsmatter 2019 aug. 09. - 19:00:21 10/10 Előzmény napraforgó
(2463/2794)
Na, a fontos kérdéseknek utána kell járni, szóval megnéztem az Alvarós/Manuelás beszélgetést! A születési dátumra már Manuela nem emlékszik, de arra igen, hogy Lucecita regisztrálva lett (fue inscríbó), és ezt a városban (en el pueblo) intézte Rosa. Egyházról meg keresztelésről nem esik szó.

De az egészből csak annyit akartam eredetileg kihozni, hogy Maria Rosa esetében lehet két ellentétes tartalmú dokumentum, az egyik, ami a születéséről szól, és valószínűleg Lucecita intézte Limában, a másik pedig a keresztlevél, amit Mirta intézett ott a távolban, és abban már valóban szerepelhet más édesanyaként. Tehát Mirtának Limában arra kell készülnie, hogy az első dokumentum is előkerülhet, ezért jó, ha van nála vesztegetésre egy kis pénz.
napraforgó 2019 aug. 09. - 18:33:50 Előzmény factsmatter
(2462/2794)
A gyerek regisztrálása nem feltétlenül keresztelőt jelent az egyháznál sem. Szerintem elég bemenni a plébániára és bejelenteni, hogy gyerekem született. Beírják az egyházi születési anyakönyvbe, és utána a pappal meg lehet beszélni, hogy mikor legyen a keresztelő.

Az egyházaknak is volt, vagy lehetett ügyintézőjük, a kicsiknek esetleg félállással, vagy csak heti néhány órában.
Az 1875 körüli időkben biztos nem volt még hatósági (állami) anyakönyvezés Peruban.
Alvaro mindenképp Lucecita keresztlevelét kereshette, amiből kaphatott a helyi egyházközségtől hivatalos másolatot.
Ahogy kutakodok, Peruban 1556-1930 közöttt nincs adat, csak egyházi anykönyvezésről.

(Nem beszélve arról, hogy a film fordítása sem mindig pontos.)

10/10
factsmatter 2019 aug. 09. - 18:28:58 10/10 Előzmény Csalarozsika
(2461/2794)
Ezért gondoltam, hogy ilyet Maria Rosa esetében is kellett intézni. Mert ha ott a hegyekben mégis vezetett anyakönyvet valaki, akkor Limában meg pláne. A keresztelőtől teljesen függetlenül.
Csalarozsika 2019 aug. 09. - 18:24:27 Előzmény napraforgó
(2460/2794)
Mirta csakis a zűrzavaros állapotoknak köszönhette, hogy sikerült elrabolnia Gustavot és a kislányt!
Már az is eleve hazugság volt, hogy Gustavo a körözött személyek listáján volt, hisz nem volt semmi erre utaló jel, Mirta ezzel a hazugsággal csupán rá akart ijeszteni Dona Mariára, hogy egyezzen bele Gustavo elszállításába.
(Mint tudjuk, az orvos ellenezte ezt, s közölte, hogy rendkívül kockázatos, s a beteg életébe kerülhet, de egy családtag kérése ellen tehetetlen volt.)

Sem akkor, sem később nem keresték Gustavot, de Mirta mindenképpen meg akarta akadályozni a Limába való visszatérést!

Egyértelmű, hogy nem Lucecitának kellett volna a hatóságokhoz fordulni, sokkal inkább Emilionak, de csakis azután, hogy konszolidálódott a helyzet.
Lehet, hogy tudtak volna tenni valamit, lehet, hogy nem, mindenesetre legalább nyoma lett volna a bejelentésnek.
Emilio a Caruca - Modesta - féle levél megírásakor még Limában tartózkodott, csak utána rendelték Rómába.
Még beszéltünk is róla, hogy "magánakció" és levélírás helyett inkább az ő tanácsát kellett volna kikérniük, s ő biztosan a helyszínre utazott volna!
Modestáék viszont beérték az összetépett levéllel, mondhatni, Mirta terve sikerrel járt!
Csalarozsika 2019 aug. 09. - 18:15:26 Előzmény factsmatter
(2459/2794)
Igen, jól emlékszel, Lucecita esetében nem keresztelőről volt szó, hanem az volt a kérdés, hogy Rosa egyáltalán anyakönyveztette-e Lucecitát.
Sikerült is rábukkannia a megfelelő iratokra, s átadta Miguelnek.
10/10
factsmatter 2019 aug. 09. - 16:55:59 10/10 Előzmény napraforgó
(2458/2794)
A Lucecita regisztráltatásával vontam párhuzamot, hogyha valaki megszületik, akkor legyen nyoma. Amikor erről volt szó, Alvaro ment le a régi birtokra, és Manuélánál érdeklődött, hogy Rosa regisztráltatta-e a lányát. Nem keresztelőt emlegettek. Arra emlékszem, hogy hol és hogy keresztelték meg Maria Rosát. Azt, hogy egy gyerek valami hatóság látókörébe kerülhet, mert pl. örököl, vagy felügyelet nélkül marad, általában írtam, nem konkretizálva Maria Rosára.
napraforgó 2019 aug. 09. - 15:34:47 Előzmény factsmatter
(2457/2794)
Maria Rosát a hegyekben, az új birtokon kereszteltették meg. MIrta szerettte volna, hogy anyaként ő kerüljön bejegyzésre, de ehhez Gustavo nem járult hozzá, így hivatalosan Angelina lett az anya.
A birtok intézője és a felesége lettek a gyerek keresztszülei. Mirta még fanyalgott is, hogy nem elég előkelőek hozzájuk.

Amúgy én azokban a kicsi, Isten háta mögött évő falvakban nem látttam semmiféle helyi közigazgatást, csendőrséget meg mégannyira sem.
És miért maradt volna felügyelet nélkül Maria Rosa? Az apja meggyógyult, Mirta meg a nevelőanyjaként lehetett bejelentve. Aztán ott voltak a keresztszülők is.
napraforgó 2019 aug. 09. - 15:27:30
(2456/2794)
Először is, amikor Mirta elrabolta Gustavot, akkor felkelés volt Peruban, lőttek az utcán és az orvosok esténként végig járták az utcákat és sebesülteket kerestek. Hogy mennyi idő alatt rendeződtek a viszonyok, azt nem tudom, bár mikor Gustavo egy év lábadozás után felépült és rögtön vissza akart menni Limába, Mirta azzal szerelde le, hogy még nem biztonságos, meg, hogy őt is keresik lázadók.
Valószínűleg ez nem volt igaz, de egy akkora nagy országban, 3000 méteres hegyekkel, járhatatlan vidékekkel, utakkal vidéken még mindg bújkálhattak felkelők a hegyekben, erdőkben.

És Lucecita beteg lett, meg depressszós a családja eltűnése miatt, biztos nem rohangált a csendőrségre, hogy egy ki tudja hová tűnt férfit keresgéljenek. Tehát lehet, hogy ő valóban nem jelentette fel Mirtát, de szerintem ezt a dolgot Emilio atyának kellett volna kézbevenni, hisz mégiscsak az öccse és az unokahúga tűnt el.
És lehet, hogy Amadorral próbálkoztak is, amikor a néger épp a házasodási szándékát akarta bejelenteni, de a csendőrök meg sem hallgatták őket, mert épp egy bűnügyhöz kellett kivonulniuk.
Szerintem többet nem is mentek utána, hisz Amador és Azucena házasságkötése után Emilio már az közölte az ismerőseivel, hogy Rómába rendelték. Carucának volt annyi esze, hogy a banktól megkapja az új címet, de ott meg önkényeskedni kezdtek, hogy megkíméljék LUcit, ha esetleg ott valami rossz hírt közölnének vele.
A lényeg, hogy azután,hogy visszakapták az összetépett levelet, többé nem próbálkoztak,mert úgy vélték, hogy Gustavo ennyi idő után önként hagyta el Lucit.
Luna34 2019 aug. 09. - 14:13:58 Előzmény Csalarozsika
(2455/2794)
na igen. ennél még az is hihetőbb lett volna ha bejelentik csak nlem találják meg őket.