1/10
Sindelar 2023 dec. 29. - 04:15:08 1/10 Előzmény SallaiT
(29/29)
Ha nem érted, az téged minősít... Az egyházakon belüli gyermekbántalmazásoknak, pedofil ügyeknek se vége, se hossza, aktuális lenne erről filmet készíteni.
1/10
Sindelar 2023 dec. 29. - 04:12:35 1/10 Előzmény borsó
(28/29)
Nem ismertem magamra a filmbeli karakterekről, mert a film, mivel egy kurzusfilm, kihagyta a filmből azokat a karaktereket, akikkel én azonosulok. Akik 1945 után egy élhetőbb világot akartak teremteni azon a nyomortanyán, ahol addig tömegek haltak meg tbc-ben, torokgyíkban, szamárköhögésben stb, mert a nagyságos uraknak, földesuraknak, Döbrögiknek nem számított a népjólét, csak a saját gazdagságuk (persze nem minden eszközzel tudok azonosulni). Ahogy kinézett az ország a háború előtt, meg ahogy kinézett már a '60-as évekre, össze sem lehet hasonlítani, akkorát léptünk előre infrastrukturálisan, életszínvonal terén. Azelőtt a legtöbb gyermek 4 elemit járt legfeljebb, a legtöbbek számára a továbbtanulás elérhetetlen volt.

Manapság sokszor emlegetik ennek a kurzusnak a propagandistái, hogy akkor tilos volt templomba járni (ami hozzáteszem, nem igaz, az én nagyszüleim is jártak templomba). Én megfordítom ezt a kurzust, és azt mondom, akkor már nem volt kötelező templomba járni. Sok ember megszabadult ettől a nyűgtől. A film erről természetesen nem szól.

Szóval én másfajta értékekkel tudok azonosulni, és ebben nincs benne sem az ÁVH, sem pedig a szerzetesek, sem az egyház, ami addig tenyérbemászóan belepofázott az emberek életébe, és ma is tenné, csak már nem veszik őket komolyan.
10/10
TLevi004 2023 ápr. 22. - 22:20:59 10/10
(27/29)
jo
pompos 2023 febr. 18. - 07:44:17
(26/29)
Wolfat!Te ostoba grafomán!Egy dolgot tudnèk javasolni!Nèzz meg kettőnèl több Eperjes filmet!Eperjes nem karakter színèsz,hanem a legzsigeribb ösztönszínèsz!
10/10
Zsugás Vili 2022 szept. 29. - 09:31:11 10/10 Előzmény csipi73
(25/29)
Szerinted kurzusfilm, szerintem meg szégyen, hogy csak most készült film a papok és szerzetesek meghurcolásáról. 31 évnek kellett eltelnie a rendszerváltás óta.

Igen, ennek a "kurzusnak" fontos, hogy készüljenek ilyen filmek is, mégha a másik oldal szeretné ezeket a bűnöket elhallgatni, elmaszatolni, relativizálni, a film hibáira hivatkozva lepontozni azt. Lásd még Elk*rtuk.

Nálam a nézhető film nem 1/10-es.

A film meglepően jó egyébként, hibái ellenére is.

Gulácsi Zsolt 2022 aug. 29. - 19:05:21 Előzmény Sindelar
(24/29)
Komolyan? Pedofil szervezet????
wolfat 2022 márc. 07. - 12:40:13
(23/29)
Ha konzervativizmus alatt a jelenlegi „kurzussal” való kritikátlan azonosulást értünk, akkor igazad van, de ha – mint írtam - a lényegének az egyetemes értékek tiszteletét, a követésükre irányuló törekvést tekintjük, akkor talán van hozzá valamennyi közöm.
wolfat 2022 márc. 07. - 08:40:57
(22/29)
Eperjes egy jó karakterszínész és nem több. A neki megfelelő karakterek alakításában egész jó, (Eldorádó), de már jó ideje túllépett a saját lehetőségein. (A Széchenyiről szóló filmnek az utolsó részében, a világtól elzártan élő Széchenyi alakításában jó, a forradalom előtti időszak Széchenyijének a megjelenítésében jóval gyengébb -, és ez nem véletlen.)
Eperjes szereptévesztésébe forduló imidzsének a kialakulásában nagymértékben közrejátszott a közéletben való állásfoglalása, konkrétabban a konzervatív oldal melletti nyílt kiállása, akárcsak Dörner esetében, akinél szintén hasonló következményekkel járt. A mélyebb okokba és következményekbe nem bocsátkozva azt gondolom, hogy ez nem jó, sőt egészségtelen a magyar szellemi élet egészére nézve. Konzervatív meggyőződésűként úgy vélem, elég nagy baj a konzervatív oldal számára, hogy a színészek közül ők a fő protagonistái, és nincsenek, legfeljebb néha akadnak náluk meggyőzőbbek is. Eperjes a maga szintjén ebben a minőségében még rendben, de hogy Dörner kiket és mennyire tud meggyőzni az őt nem kimondottan kedvelő nézők közül…-, vannak kétségeim. Összességében szerintem ezek a jelenségek is a 90 utáni magyar szellemi élet szegénységi bizonyítványai közé tartoznak.
10/10
kovacs725 2022 márc. 05. - 23:39:02 10/10
(21/29)
Azt hozta, amit a cím ígér. Egy magyar passiót, de mégis egész egyedi módon, egyedi vonalvezetéssel. A képi világ meggyőző, tele szimbólumokkal és bibliai utalásokkal. A történelmi alaposság nagy erénye a filmnek. Mindezeken túl a csúcs, hogy a megbocsátás erejének transzcendens világába kaphat bebocsátást az, aki nyitott szívvel nézi.
3/10
pihes 2022 febr. 28. - 14:21:20 3/10
(20/29)
Ez egy rendszerszintű film, azaz egy magyar alkotás.
Igazán nem tudtam benne elveszni!

3/10
wolfat 2022 febr. 28. - 00:00:45 Előzmény takatsa
(19/29)
Csalódást jelentett számomra a film. Valami olyasmi, mint amikor egy ételbe különböző, változatos alkotóelemeket raknak, de mivel a megfelelő arányok nincsenek eltalálva, ezért az elkészült étel nem lesz jó. Szűcs Nelli által alakított szereplő egyszer tűnik fel az AVH-s tiszt körül, akit környékez, majd a tiszt elzavarja. Hogy illeszkedett ez az epizód az egészbe? Milyen többletjelentést hordozott? Mert ha csak annyit akart mondani, hogy az AVH-sok körül akadtak ilyen könnyed nők, akikkel ők durván bántak, az nem sok. Az AVH-s fiatal tiszt hirtelen megtérése sem meggyőző, egyszerűen nem jön át, erőltetett...-, de inkább nem sorolom tovább a kifogásaimat. Takatsa hozzászólására elsősorban nem válaszként, hanem emlékeztetőként hivatkozom, aki jó párat felsorolt az ilyen és hasonló következetlenségek közül, amint a film egészére vonatkozó kritikájára sem tudom azt mondani, hogy legalább részben ne lenne igaza.
Egy valamirevaló film mindig a jövőnek is szól. Erre gondolva én ezt a filmet egy elszalasztott lehetőségnek látom. Az embertelen szenvedések iszonyatos mennyisége szolgált a film alapjául, hogy ebből a hatalmas kínálatból ne lehetett volna jobban válogatni? – nem hiszem. Nemigen tudom azt sem elképzelni, hogy a mai és jövendő fiatalok többségét, mint film, avagy műalkotás, le tudná kötni, egyszerűen azért, amit az elején említettem, hogy nem állnak benne össze a részek.
A pozitív méltatások között többen is – volt, amikor körülírva - érveltek azzal, hogy "művészfilm", meg azt is lehetett olvasni, hogy Eperjes szerepel a TV-n, és ő majd elmagyarázza... Hát köszönöm szépen! Ezek számomra ismerős és elég rossz emlékű érvek; érződött belőlük az a sznobizmus, ami az ilyen jellegű érveléseket mintegy körbe szokta lengeni.
Hogy érthetőbb legyek, célszerűnek látom színt vallani: konzervatív meggyőződésű vagyok, de ettől még egyáltalán nem tudom elfogadni a klikkesedésnek azokat a jeleit, amelyekre páran a film készítése kapcsán utaltak ,- szerintem sem alaptalanul. Sőt, konzervatívként még kevésbé, mert a konzervativizmus lényegének az egyetemes értékek tiszteletét, a követésükre irányuló törekvést gondolom, és ha hozzám hasonló vagy azonos meggyőződésűek vétenek az ebből következő elvek ellen, azt hatványozottan bántónak érzem, legyenek mégoly jámbor szándékok is mögötte. Feltevésem szerint ez a film arra is példa, hogy a jámbor szándék önmagában kevés.

10/10
Ildikó Nóra 2022 febr. 27. - 20:28:39 10/10
(18/29)
A film tetszett, mindenképp érdemes megnézni, szomorú, fájdalmas, elgondolkodtató, megható történet. Nagyon jó a szereposztás, a színészi alakítások, a ruhák, a berendezés, az operatőri munka, a filmzene is. Kár, hogy Lippai Lászlót már nem láthatjuk új filmekben, nem hallhatjuk a hangját új filmekben szinkronként.
10/10
Tuti Ágika 2022 febr. 26. - 22:49:11 10/10
(17/29)
Zseniális. Lélegzetelállító alkotás.
10/10
Pumika86 2022 febr. 26. - 13:13:42 10/10
(16/29)
Zseniális remekmű, igazi filmtörténeti alkotás. Sok apró többjelentésű mozzanat rejtezik benne. Többször meg kell nézni, hogy az ember felfedezze ezeket.
8/10
marzsöri 2022 febr. 25. - 23:46:34 8/10
(15/29)
Nagyon szép film. Mély, a félelmeket/borzalmakat bemutató és mégis felemelő. Pozitívan csalódtam benne. Külön erénye, hogy nem tipizál (Egyház - ÁVH), túlmegy a sztereotipiákon. Egy mély kapcsolódás története számomra: egymáshoz, Krisztushoz. Mindenki a maga emberi sorsát, egyéni útját járja benne végig. Illetve különösen a két főszereplő.
Nagy bravúr szerintem, hogy a nagyon pozitív végkicsengést (ami a hitben értelmezhető) a borzalmakon keresztül is be tudja mutatni. Hogy végül nem a borzalmakon van a hangsúly. Ezt külön "köszönöm" neki: az első olyan film ebben a témában, ami ezt helyrerakta bennem.
A zenéje, és egyéb "megoldásai" pedig felemelik a művészi kategóriába.
Igen, lehetne kritizálni benne ezt-azt, de számomra annyival több van a másik oldalon, hogy nem érzem szükségét.
10/10
BicskaMaxi 2022 febr. 25. - 07:43:19 10/10 Előzmény csipi73
(14/29)
Ezt is elolvashatja, mert kordokumentum ez is. "Az 1950-es évek a Kárpát Medencében" fejezetcím alatt, a "Pilátus hite" c. írás például Kerényi Lajos atyáról, és egykori kihallgató tisztjéről, a halálos ágyán megtért ÁVÓ-s ról, Olty Vilmosról szól. https://www.szepi.hu/irodalom/vallas/kozma/tanusagtevok/index.html
10/10
BicskaMaxi 2022 febr. 25. - 07:17:36 10/10 Előzmény csipi73
(13/29)
10/10
ligetiz51 2022 febr. 08. - 12:41:26 10/10
(11/29)
Bevallom a film nézése alatt éreztem, hogy ez nagyon nagy film de az érzésemre a választ (csak a film utáni közönség találkozón) Eperjes Károly egyetlen mondata adta meg "akkor a világ egy része de manapság az egész világ rohan a kataklizmába DE DE utána eljön a katarzis kora, tehát "bízz és bízva bízzál Madách". Sajnos mi a kataklizma korát éljük de remélem, hogy utódaink utódai a katarzist hozzák el. Nem könnyű film, a megértése sem, de aki megnézi nemsokára a TV-ben úgy, hogy a film előtt és utána lesz beszélgetés Eperjes Károllyal...úgy már eléggé érthető lesz.
offtopic
SallaiT 2022 jan. 18. - 01:32:11 Előzmény Sindelar
(10/29)
Te jó ég... Ez szinte már nevetségesen ostoba hozzászólás. Nem is érti az ember miért van itt.