olahmiki1959 2012 okt. 05. - 19:20:09
(553/713)
Ha hegedûs volt az a kimondhatatlanul hosszú nevû Shankar, akkor szerintem Lakhsminarayana Shankar lehetett.
Õt véletlenül jól ismerem, mert a kedvenc gitárosommal, John McLaughlinnal csinált néhány fantasztikusan jó lemezt, amin a dzsessz, és az indiai zene keveredik, megfejelve az emberi teljesítõképesség határait súroló virtuozitással.
Miután az indiai zenészek az úgynevezett zenei félhangokon túl, a negyedhangokat is hallják, - mi európai emberek nem, ezt úgy képzeld el, hogy a zongorán a meglévõ hangok közé elméletileg még egy hangot be lehetne játszani, ami fizikai képtelenség, - ezért sokkal tisztábban hallják a zenét.
L. Shankar a legvirtuózabb futamok közepette, a legmagasabb hangokat is kristálytisztán játssza, amivel sokszor kenterbe veri még a "klasszikus" hegedûsöket is.
Itt egy szám ebbõl a korszakból, a zene is nagyon jó, a gitár ebben nem játszik fõszerepet, L.Shankar viszont annál inkább "kijátssza magát", figyeld meg a hegedûszólót, mennyire magával ragadó, és a legnehezebb, szinte lejátszhatatlan részeknél is mennyire tiszta.

http://www.youtube.com/watch?v=XbQdXIOpxlk&feature=related

Kíváncsi vagyok, a beillesztés sikerült-e.
olahmiki1959 2012 okt. 05. - 18:52:29
(552/713)
"Hatalmas koncert volt, éjjel kb. fél egytõl háromig, utána jam..."

Volt ott minden, jam, vaj, kaviár, marmelád, ami szem-szájnak ingere, és persze jam session, örömködés, játékosan egymás szemének a kijátszása, hangszerek füstölése, a dzsessz új alapokra való helyezése.

Akkor most színre színt, ahogy mondani szokták.
Én viszont 1974-ben - ennek utána kellett néznem, mert a dátumra nem emlékeztem, - kölyökfejjel Stan Getz koncertjét láttam élõben az Erkel-színházban. Összesen egyszer járt nálunk, akkor sikerült elcsípnünk.
Zsúfolásig megtelt a nézõtér, az elsõ néhány sorban ott ült az egész "szakma", az összes ismert dzsesszzenész, Pege, Szakcsi, de rádiósok, tévések, tánc-és vendéglátós zenészek az éjszakából, régi, dörzsölt, rutinos rókák, köztük sok olyan, aki ha Amerikában születik, a tehetsége alapján sokkal többre vihette volna, ehelyett elnyelte az éjszaka, a lokálok és a bárok világa.
Mindenki annyira várta, hogy végre egy ekkora világsztárt, a dzsessztörténet egyik meghatározó alakját élõben láthasson.
Apám, - aki csodálatosan szaxofonozott, és nagy példaképe éppen Stan Getz volt, - ha jól emlékszem, még egy lemezt is odavitt neki dedikáltatni a koncert után, a színpad mellett, ahol pillanatok alatt elég nagy tolongás alakult ki, úgyhogy én oda sem fértem.
De a zene baromira tetszett, egy fekete srác, Albert Dailey zongorázott, - 45 évesen halt meg, tüdõgyulladásban! - George Mraz bõgõzött, - eredeti neve Jíri Mraz, cseh származású amerikai, - a dobos szintén egy fekete srác volt, a neve nem ugrik be.
Ismert dzsessz örökzöldeket, meg nagyon korszerû, modern dzsesszt játszottak, egyetlen hiányérzetünk az volt, hogy a Stan Getz által hihetetlen népszerûségre szert tett bossa nova stílusú számokból gyakorlatilag nem játszottak, pedig az egész nézõtér leginkább azt várta, a plakáton meg ráadásul az is szerepelt, hogy Monica Getz, ének.
A hölgynek híre-hamva nem volt, nem lépett föl, azt sem tudjuk, hogy egyáltalán eljött-e, a mai napig nem derült ki, hogy Stan Getz felesége volt-e, esetleg a lánya, vagy kicsoda, és hogy ki és miért rakta fel a plakátra.
Talán húzónévnek, vagy mit tudom én.
De ezek akkoriban, a szocializmus kellõs közepén olyan bájos, megbocsájtható, kicsit bénázó, kicsit suta dolgok voltak, túlléptünk rajta, az volt a lényeg, hogy Stan Getz egyáltalán látható és hallható volt élõben, itt Magyarországon.

A múltkor említetted, hogy inkább a fúvósokat szereted hallgatni a dzsesszben, hát õszintén megmondom, hogy annak ellenére, hogy gitáros vagyok, én magam is inkább a régi nagy szaxofonosokat, trombitásokat szeretem hallgatni, sõt, az általuk játszott frázisokat, figurákat, hangulatokat, futamokat próbáltam mindig is játszani a gitáron, mert az tetszett.
John Coltrane, Stan Getz, Paul Desmond, Gerry Mulligan, Miles Davis, és a többiek...
Tudod, ha meghallgatod az ötvenes, hatvanas éveknek ezeket a zseniális zenészeit, a lemezeiket, a számaikat, engeded, hogy hassanak rád ezek a zenék, sokkal többet megtudsz az akkori Amerika hangulatáról, közérzetérõl, feelingjérõl, mintha lexikonokat, vagy történelemkönyveket lapozgatnál.
Én mindenkinek ajánlanám, hogyha amerikai regényeket olvas, a háttérben halkan szóljon valami finom dzsessz, sokkal összetettebb, teljesebb, mélyebb lesz az élmény.
Talán hosszabb voltam a kelleténél, csak mindig abba a hibába esem, hogyha érzem, hogy valakivel, - mint veled - egy hullámhosszon vagyunk, akkor rögtön mindent el szeretnék neki mondani, és ez lesz belõle.
Szia.
10/10
-greghouse- 2012 okt. 05. - 17:42:47 10/10
(551/713)
Bocs, ez Pesten volt a Körcsarnokban. Debrecenben még nem Mazur dobolt, nem tudom ki, majd utánajárok. Viszont ott volt L. (kimondhatatlan hosszú nevû, tehát nem Ravi) Shankar.
10/10
-greghouse- 2012 okt. 05. - 17:24:12 10/10
(550/713)
..kb így, csak Garbareknek fekete haja volt még...(félig lengyel).
10/10
-greghouse- 2012 okt. 05. - 17:19:10 10/10
(549/713)
A Debreceni Jazz Napokon láttam (mikor még volt), és az akkori rádió (még URH-nak hívták) közvetítette is élõben Kis Imrével (mikor még közvetített...), én élõben láttam Jan Garbarekkel, Nana Vasconselossal, Eberhardt Weberrel játszott, és a csaj végigdobolt két és fél órát, talán negyedóra szünettel mikor csak Garbarek volt a színpadon. Keress egy olyan képet, ahol a dob mögött ül. Elég dögös volt, egy szál fekete trikóban, kb. ötmillió féle dob és cin körülötte, alig látszott ki, de ami kilátszott, nagyon szép volt...:-) ...értesz a dzsesszhez, tudod, hogy dobolni fizikailag is igencsak megerõltetõ, fõleg húszperces dobszólókkal, és nõk ezt nehezen bírják, le a kalappal elõtte.
Hatalmas koncert volt, éjjel kb. fél egytõl háromig, utána jam...
...hát, már a dzsessz koncertek sem a régiek, Ványadt Ványadtovics Vinyakov...:-)
olahmiki1959 2012 okt. 05. - 15:29:45 Előzmény -greghouse-
(548/713)
Marilyn Mazurról eddig életemben nem hallottam, de most rákerestem a neten, és azt kell mondjam, nagyon érzi a ritmust a csaj. És nem is néz ki rosszul.
10/10
-greghouse- 2012 okt. 04. - 18:04:45 10/10
(547/713)
Gondoltam is rá, dehát...mondjuk még egy Tom Sellecknek vagy Brad Pittnek kiadhatnám magam, de ha azt mondom én vagyok maga az Oláh Miki, megrohannak a fotósok, papparazzok, gyõzök majd autogrammot adni, Woody is rögtön meghív a lakásába a születésnapi partijára, eddig rendben is van, adok pár interjút a Peoplenek, a Varietynek, a Timenak, de aztán ha kezembe nyom Woody egy basszusgitárt, hogy Keith Jarrettel a zongoránál, Marilyn Mazurral a dobnál, õ klarinéttal, négyesben ugyan jam sessionozzunk már egyet, akkor bajban lettem volna...csak ezért nem mondtam, hogy én vagyok az Oláh Miki.
olahmiki1959 2012 okt. 04. - 17:05:19
(546/713)
"hacsak nem én vagyok Woody Allen barátja, vagy mondjuk Spielberg."

Azt kellett volna mondanod, hogy te vagy Oláh Miki, akkor sebtiben valahonnan még egy vörös szõnyeget is elétek gördítettek volna, és egész este a ház számlájára fogyaszthattatok volna bármit.
Sebaj, majd legközelebb...
10/10
-greghouse- 2012 okt. 04. - 15:30:19 10/10
(545/713)
Tudom. Kedd esténként játszik, és ilyen indokkal nem jelent meg (valójában utálja a felhajtást). Mikor New Yorkban voltam, próbáltunk bejutni oda, ahol a Mester játszik, széles vigyorral fogadtak, hogy talán úgy nyolc év múlva lesz hely, hacsak nem én vagyok Woody Allen barátja, vagy mondjuk Spielberg. Hát egyik sem, sajnos, így csak bámultuk és fényképeztük, mint a hülye turisták.
8/10
fredi60 2012 okt. 04. - 12:02:29 8/10 Előzmény -greghouse-
(544/713)
Woody Allen is rendszeresen lép fel hétfõnként Eddie Davis New Orleans Jazz Bandjével, klarinéton játszik a New York-i Carlyle kávéházban... ezért is marad le az Oscar-díj átadásáról.
10/10
-greghouse- 2012 okt. 03. - 20:57:33 10/10
(543/713)
...és nem azért, hogy "haza beszéljek", de Hugh Laurie fiatal korában jazz zenész akart lenni, és most is azt jelentette ki, hogy végzett a tévével, zenélni fog. A lemeze, amit most kiadott, a Let them Talk, inkább laza blues, de Laurie jól játszik gitáron, zongorán, és valamely fúvósokon is. Kritika szerint ahhoz képest, hogy amatõrnek számít, meglepõen jó. (Számonként le lehet lopkodni a netrõl, az egész albumot nem sikerült, vagy csak én voltam ügyetlen).
Na, itt a vége, fuss el véle.
10/10
-greghouse- 2012 okt. 03. - 20:50:26 10/10
(542/713)
Semmi nem lett. Biztos a Barátok köztöt nézi a moderátor.
Charles Mingus, Jaco Pastorius...én a billentyûsöket és a fúvósokat szeretem nagyon (persze a többit is), talán már írtam, hogy volt szerencsém élõben hallani Wynton Marsalist, Keith Jarrettet, Jan Garbareket (Eberhardt Weber bõgõzött, ha jól emlékszem), és szegény Stan Getz-et is...na, off oft the off.
olahmiki1959 2012 okt. 03. - 20:12:46
(541/713)
Nem moderálta ki. De ha azt írom, hogy basszusgitár, akkor kíváncsi vagyok, mi lesz.
olahmiki1959 2012 okt. 03. - 20:11:41
(540/713)
"Jazz párti vagyok."

Na, öregem! Ezzel a megjegyzéssel nem tudod, milyen õrületet szakítottál a nyakadba! Én ugyanis szintén jazz párti vagyok, ismerem, imádom, sõt, gyakorlom is ezt a mûfajt. (gitár, basszgitár - remélem, ez a szót a hülye automata kimoderálja, hadd röhögjek egy jót.)
Úgyhogy legközelebb innen indulunk!
10/10
-greghouse- 2012 okt. 03. - 20:02:47 10/10
(539/713)
Sanja nem ismerem, bár rémlik a neve. Énekesként nekem leginkább (külföldiek közül) Enya ugrik be, sok lemeze megvan, illetve Celine Dion (volt. Míg el nem vitte a volt feleségem). Ez az O. Haza csak nem 27 éves volt õ is mint - khm...sorstársa - Amy Winehouse? Különben mindegy. Jazz párti vagyok.
olahmiki1959 2012 okt. 03. - 19:48:30
(538/713)
Ja, a kedvenc hegycsúcsom meg a MIKImandzsáró... Na nefárasszá!
Szegény Ofra Haza egyébként egy nagyon tehetséges, és - na ezt hogyan írjam le, - azok között, akik közül jött, egy kifejezetten szép izraeli énekesnõ volt. 2000-ben halt meg.
Kerepesi Farkas 2012 okt. 03. - 19:21:11
(537/713)
nagy szellemek ha találkoznak
10/10
-greghouse- 2012 okt. 03. - 17:06:49 10/10
(536/713)
No, nem kis munka, elismerésem...azért nem reagálok, mert a többiek kiutálnak minket innét csupa offolásért.
(Azért kifelejtettem a múltkor MIKelandzselót mint festõdet, és a MIKroszkóp színpadot mint színházadat). A mai listádból elég közeli találat egyébként (bár egyik sem telitalálat) a Felkelõ nap háza (inkább az, hogy egy korszak zenéje, és gyakorlatilag egyszámos zenekar, mint a Procol Harum a Haloványnál is fehérebb árnyék-kal, ami tényleg kedvencem, és jó tudni, hogy valójában nem is létezett ilyen zenekar, a számot két srác csinálta egy pincében, utána próbálkoztak ezzel azzal, de ez maradt meg.) közeli még a Házmestersirató (de még mielõtt valaki nácizni, fasisztázni szeretne Csurka mián, az igenis egy jó darab szerintem, mint ahogy Spiró Csirkefeje is.) Nagyon közeli a Ház a sziklák alatt, amit minden idõk húsz legjobb magyar filmje közé is választottak. A házipálinka is jó, de abbó annyiféle van, ahány ház. A grenadirmarsot is bármikor megeszem.
...De ki az az Opra Haza????
Na, itt hagyjuk abba, mielõtt kiutálnak, és egy másik Svájcinéger mondással:
"Asztalra vissza, bébi"...:-)
10/10
-greghouse- 2012 okt. 03. - 16:56:58 10/10
(535/713)
....és nagyon rokonszenves volt a csaj. (az életben még jobb, én ismerem, nagyon jó fej. Sajnáltam.)
olahmiki1959 2012 okt. 03. - 14:48:42
(534/713)
Ez egész jó volt, tõled meg pláne (hihi!), úgyhogy nincs más választásom, mint hogy emeljem e tétet, és a neved második felébõl is megpróbáljam kihozni, amit lehet. (Mikola István miatt azért még számolunk!)

kedvenc zeneszám: A felkelõ nap HOUSEa
kedvenc film: HOUSE a sziklák alatt
kedvenc énekesnõ: Ophra HAZa
kedvenc tv sorozat: HAZard megye lordjai
kedvenc színdarab: HOUSEmestersirató
kedvenc szexújság: (abból a rengetegbõl, hihi!) HOUSEtler
kedvenc bemondás: HAZta la vista baby!
kedvenc történelmi figura: MaHAZma Ghandi
kedvenc rajzfilmfigura: Mickey House
kedvenc angol énekesnõ: HAZel O'Connor
kedvenc operaária: HOUSEám, HOUSEám, te mindenem!
kedvenc ital: HOUSEi pálinka
kedvenc fröccs: tömbHOUSEmester
kedvenc akciófilm színész: Arnold Housenegger
legjobban utált terrorszervezet: HOUSEbollah
kedvenc operaénekesnõ: HOUSEy Erzsébet

Még a tegnapihoz valami.
kedvenc magyar színész: GREGuss Zoltán
kedvenc gyümölcs: GREGdinnye
kedvenc üdülõhely: GREGnada
kedvenc étel: GREGnadírmars (krumplistészta)
kedvenc, immár klasszikussá vált mondás: "Hazudtunk GREGgel, éjjel, meg este!" (Gy.F.)

Azt hiszem, a csúcson kell abbahagyni, de nekem elõbb is lehet...
Szia! Megyek, meGREGgelizek.