10/10
Sadenal 2010 júl. 25. - 22:47:17 10/10
(143/243)
Hát ez tényleg igen lenyûgözõ alkotás. A képi megjelenítés meg minden. Azért durva milyen lelki változáson megy keresztül Alex (Malcolm McDowell élete legjobb alakítása szerintem (azért milyen durván néz ki fiatalon :)) Az egyik legagresszívebb film, amit eddig láttam. Valószínû, hogy beiktatunk egy Kubrick-menetet is...:)

10/10
10/10
15o0o23o3o10 2010 júl. 23. - 09:37:55 10/10
(142/243)
Egyik kedvenc filmem! 10/10
10/10
horas 2010 febr. 25. - 12:52:30 10/10
(141/243)
Na volt szerencsém,ehhez az örültséghez.Azt hittem a társadalom-boncolgatásokból több lesz benne,legondolkodtató film és nagyon eredeti,egyéni,egyedülálló mint zinte minden Kubrick film.Ez a hetvenes évek elején maga lehetett a botrány,a hippi korszak 'Harcosok Klubja'.
Vitatott film,vitatható kétes értékû,mint minden Kubrick film,ahogy márírtam,de zseniális az is biztos. 10/10
10/10
horas 2010 febr. 05. - 13:47:47 10/10
(140/243)
A film hatásáról,többek között csak annyit,hogy a Juventus ultráinak egy vezetõ csoportja innen vette a nevét.

http://www.drughi.com/
Christian29 2009 dec. 18. - 00:03:58
(139/243)
Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot azzal, hogy ez egy irdatlan nagy baromság!!! Az elsõ pár perc elég is volt. Egyébként is egész nap mást se ad a marha sok mozicsatorna csak érvagdalós depi filmeket (kiv. HBO Comedy), az ember ilyen késõn valami normálisabbra vágyik pl. egy háborús Nick Nolte film után, erre... Ez egy moslék...
TCITR 2009 dec. 09. - 20:54:48
(138/243)
Szerintem nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy a filmtörténet meghatárzó alkotása! Akik szeretik a filmeket, ezen belül még talán kicsit ínyencek is, akkor kötelezõ! :)
Zseniális képek, zseniális hang és zene, és természetesen ezek egyvelege!
Nickelodeon00 2009 okt. 12. - 07:07:33
(137/243)
Kedvencem. Különben szombaton volt talán a cinemax2-õn!
10/10
Mykolnajt 2009 júl. 19. - 16:35:33 10/10
(136/243)
Polgárpukkasztás, poszt, szarkazmus. Kubriktól a kedvenc alkotásom.
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 27. - 15:58:54
(135/243)
"Nem csatlakoznék se a biztatók, se az ellenkezõk oldalához. Általában a magyar filmek többségétõl nem vagyok elragadtatva, és amennyire téged, mint filmszakost érdekel Jancsó újraértelmezése vagy mondjuk úgy: varázstalanítása, engem, kvázi mint laikust annyira nem foglalkoztat."

El is hiszem, hogy nem annyira érdekel. Mert hát, legyünk õszinték: ki az aki, akit Jancsó egyáltalán még érdekel? :)



"Különben is, Tarantino lábfétise valahogy jobban szaglik, mint az, amit Jancsóról állítasz."

Hát, akár igazam van, akár nem, az bizonyos, hogy Jancsó nemsokára már jobban fog szaglani, mint Tarantino "lábfétise"... :) (he-he, mit kapok én majd ezért a szolid kis beszólásomért "egyesektõl")



"Aztán szerintem nem annak kellene utána járni, hogy Jancsónak mennyit síboltak ki az államtól, hanem inkább azt megnézni manapság kiket és miket mennyivel támogat az MMK. (Pl. a Kis Vuknál volt is nagy hõzöngés, ha jól emlékszem.) Megbecsülni mennyi ezek közül a filmtörténeti jelentõségû mû."

Egy: ez nem az én szakterületem, vagy ahogy Virág elvtárs mondta Tusinger elvtársnak, egy valóban kikezdhetetlen magyar klasszikusban: "Vannak, akik ehhez jobban értenek..."

Kettõ: ja, bizonyára a Kis Vukra elfolyt állami pénzek, különösen a mostani válság tekintetében, botrányosnak számítanak a kész produkció tükrében, ám, csak, hogy tudd: Miki bá állítólag 500 millát gründolt össze, nagyrészt állami forrásokból egy Mátyás király filmre - aztán most azzal mi is van?



"De, ha tényleg nekiveselkedsz a Jancsónak, akkor úgy vélem nem éppen a propaganda* és a shotszám felõl szerencsés közelíteni. Hitchcocktól a Rope csupán egyetlen shot, ha a tekercscserétõl eltekintünk, mégsem rossz a film."

Ja, csak tessék megnézni, mennyi pozitív tartalmú üzenet van Hitchock "egysnittesében", szemben Jancsó másfél órás tizennégy snittes izéjével szemben.



"Érdemes figyelemmel kísérni a mai propagandafilmek létét is. Ott van pl. Kálomistának a Szíven szúrt ország címû, saját finanszírozású filmje vagy a másik oldalon Groó Diana új, 50 millióval támogatott játékfilmje, melynek történetét nem titkoltan az aktuális események újraszabják.
http://magyar.film.hu/object.8c1bcc7f-569c-42db-9491-006ef84d2a63.ivy"

Na, nem tudom, hogy ezt így a jelen körülmények között mennyire tudom megítélni.

Kálomista pl. nem egy szegény producer, sz'al megengedheti magának, hogy megcsináljon egy ilyen dokufilmet, míg Groó Diána mellett mást is támogathatna az állam bácsi 50 millával.

Másfelõl meg: Groó tehetséges, sõt félig-meddig befutott, relatíve fiatal rendezõ, míg Kálomista egy befutott producer, akinek lenne bõven pénze még két-három ilyen áldokumentumfilmre bukta esetén is, úgy hogy a kisasszonynál mindenképpen jobb helyen landolt az a pénz.

Vagy most mire is akarsz kilyukadni egész pontosan (merhogy elvesztém a fonalat)???
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 25. - 11:44:01
(134/243)
Tudod mit: ezúttal én mondok csak annyit erre az egészre, hogy "úristen"...

Mert idézni csak klasszikusoktól szabad. :)
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 24. - 20:49:38
(133/243)
Én befejeztem a vitát: a hangnemed egyre inkább kezd kritikán aluli lenni, így nem folytatom a dolgot.
Egyébként láthatóan te kaptál vérszemet a "Mester" védelmének hevében...

És bizony, három-négy különbözõ forrás révén hallottam már ezt a dolgot. Még ha rágalom is, bizony nem elképzelhetetlen.
Ha pedig nem igaz, akkor is igen mutatja "közkedveltségét", hogy ilyesmi elterjedhetett róla saját kortársainak körében.


De mondom: alapvetõen most lett elegem az egészbõl. Egymást úgy sem fogjuk meggyõzni. Mindketten tudjuk, vagy tudni véljük, amit tudunk, és csak a tények mozdíthatnak ki az álláspontunkról.

OFF vége (most már tényleg.)
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 24. - 15:57:45
(132/243)
Na jó, én most léptem...

Erre reagálhatnék, de a hozzászólás pont önmagáért beszél, így nem szorul kommentárra. :)

OFF VÉGE
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 24. - 15:53:55
(131/243)
"Érdeklõdéssel várom. De, a priori, akármilyen következtetésekre is jutsz, atombiztos pillérekkel megtámasztva, mindez csupán egy vélemény marad, míg Jancsó életmûve ott van, ahová való: a filmtörténetben. Onnan még soha senki nem tudott kiradírozni semmit, ha már egyszer belekerült."

Nem kívánom kiradírozni, csak helyre rakni - úgy, ahogy eddig még senki nem tette meg.



"Széljegyzetek kerülhetnek ide-oda, de ami a lényeg, az a film. (vö.: Riefenstahl is ott van, Eisenstein is, Frank Capra is, Jancsó is, Szabó is, Radványi is, míg pl. a Veit Harlan-féle Jud Süss nem, és nem azért, mert antiszemita, hanem azért, mert rossz."

A Jud Süss-öt, légy erõs, oktatják filmtörténeti stúdiumokon szerte a világban, és kizárólag azért, mert a viszonylag kis számú durván erõteljes náci propaganda-játékfilm egyike, következményeit tekintve sajnos alighanem az egyik legrosszabb film, amit valaha készítettek. Amúgy meg, objektíve is vitathatatlanul gyenge darab.
A Rökk Marikás musical-szerûségek között legalább voltak nagyon könnyen fogyaszthatóak - ízlés dolga.
Stirlitz pl. hányingert kapott tõle - érthetõ okokból. :)

Szabót és Jancsót, meg Eizeinsteint és Jancsót azért már ne említsük egy szinten...

Van némi különbség. ;)



"A Máriássy-féle Teljes gõzzel és hasonló baromságok sem, mert azok is rossz filmek.)"

Ezek a filmek szintén részei a filmtörténetnek: ráadásul Máriássy egy kitûnõ rendezõnk, aki kitörölhetetlen a magyar film történetébõl, még az ilyen "alkotások ellenére is".
Olyan egy évvel ezelõtt pl. éppen az õ egyik filmje, az "Imposztorok" topikjában rendeztünk parázs vitát, ha még emlékszel. :)

Akkor már inkább a Keleti-Dobozi együttmûködés 56-ról szóló gyomorforgató darabját említeném: a Tegnapot.



"Mondjuk, a Szabóval való összehasonlítást sem érte, mert míg Szabó -bár közvetve filmben mindent elmondott, bár filmjeinek ezt a vetületét jobbára csak azután vettük észre, amikor kibukott a lóláb az Oscar-díj mögül- mégis hazudott, addig Jancsó sohasem hazudott."

Szabó hazudott.

És?

Mégis mit rakott le az asztalra nemzetközi szinten?
Az Oscar-díjas Mephistót?
A Hanussent?
A Riedl-t?
A napfény ízét?
A Szembestést?

Szabó nevet szerzett a magyar filmnek, sokan megnézték a filmjeit külföldön is - Jancsót lehet, hogy oktatják a világ számtalan egyetemén, de senki nem tud róla két mondatnál többet mondani, mert senki sem látta filmjeit.

Jancsó olyan külföldön, mint pl. a Tavasz Marienbad-ban c. Resnais klasszikus: sokan hallottak róla, de senki se látta.

A kedvencem, mikor jön valamilyen filmes szakember Magyarországra, és rákérdeznek, hogy kit ismer vagy szeret a magyar filmesek közül, legtöbbször Jancsót említik - pedig lehet tudni, hogy ez kb. olyan, mint mikor azt mondják, hogy "Yes, yes, Budapest is beautifull..."



"De ezen a nyelven sohasem mondta, hogy õ azt a rendszert utálta volna, vagy ellensége lett volna. kritikai megjegyzéseket tett csupán, ám ezeket is csak így tehette meg (erre utaltam a Dixi-Aczél poénnal is, az direkt volt, de hát Dixi se volt egy Jancsó)."

Ugyan, kérlek alásssan, nem tett õ kritikai megjegyzéseket. :)

Kósa tett kritikai megjegyzéseket, vagy Fábri, vagy Kovács András.

Jancsónak viszont nagyon jó volt akkoriban... :)



"Ergo, egy alapvetõen baloldali gondolkodású mûvésznek miért kellene mindenáron szembehelyezkednie egy baloldali rendszerrel, annak történelem-, kultúra-, stb. szemléletével?)"

Ugyan kérem, ki beszélt itt Jancsó baloldaliságáról.
Én Jancsó hatalomimádatáról beszélek, és ez itt a lényeg.

Pláne, ha tényleg kiderül, amit már ketten-hárman is mondtak nekem, hogy Maniu-gárdistaként "szublimált bele a világba" 1944 õszétõl - ó, ha ez véletlenül tényleg kiderülne... :)
9/10
offtopic
efes 2009 máj. 24. - 14:09:09 9/10 Előzmény eroberter
(130/243)
Több is, mint gondolnád.
9/10
offtopic
efes 2009 máj. 24. - 14:08:05 9/10 Előzmény Vinogradov
(129/243)
Érdeklõdéssel várom. De, a priori, akármilyen következtetésekre is jutsz, atombiztos pillérekkel megtámasztva, mindez csupán egy vélemény marad, míg Jancsó életmûve ott van, ahová való: a filmtörténetben. Onnan még soha senki nem tudott kiradírozni semmit, ha már egyszer belekerült. Széljegyzetek kerülhetnek ide-oda, de ami a lényeg, az a film. (vö.: Riefenstahl is ott van, Eisenstein is, Frank Capra is, Jancsó is, Szabó is, Radványi is, míg pl. a Veit Harlan-féle Jud Süss nem, és nem azért, mert antiszemita, hanem azért, mert rossz. A Máriássy-féle Teljes gõzzel és hasonló baromságok sem, mert azok is rossz filmek.) Mondjuk, a Szabóval való összehasonlítást sem érte, mert míg Szabó -bár közvetve filmben mindent elmondott, bár filmjeinek ezt a vetületét jobbára csak azután vettük észre, amikor kibukott a lóláb az Oscar-díj mögül- mégis hazudott, addig Jancsó sohasem hazudott. Még ellenállónak sem tüntette fel magát: kitalált magának egy nyelvet, amelyen beszélt, és amit néhányan értettek, néhányan meg félreértettek, egy csomóan meg érthetetlen halandzsának hittek. De ezen a nyelven sohasem mondta, hogy õ azt a rendszert utálta volna, vagy ellensége lett volna. kritikai megjegyzéseket tett csupán, ám ezeket is csak így tehette meg (erre utaltam a Dixi-Aczél poénnal is, az direkt volt, de hát Dixi se volt egy Jancsó). Ergo, egy alapvetõen baloldali gondolkodású mûvésznek miért kellene mindenáron szembehelyezkednie egy baloldali rendszerrel, annak történelem-, kultúra-, stb. szemléletével?) Attól, hogy baloldali, vagy jobboldali eszmerendszereken keresztül szublimál bele valaki a világba, még lehet jó szándékú ember, nekem Jancsóról filmjei, és párszori személyes találkozás alapján az a benyomásom, hogy jó szándékú, és kortársaihoz, kollégáihoz mérve tisztességes ember. És nagy filmes, volt.
9/10
zee944 2009 máj. 24. - 12:33:19 9/10
(128/243)
A Szegénylegények az egyik. Egyébként bajban vagyok a címekkel, volt neki egy rakás propagandajellegû filmje az ötvenes-hatvanas években, azokból is láttam tévében, de összesen szerintem kb. kettõt néztem meg elejétõl a végéig. A Pepe-Kapa filmek gondolom meg már nem játszanak. Azok is nézhetetlenek számomra, de más okból.
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 24. - 12:22:25
(127/243)
Kösz, nagy öröm, hogy egyre többen támasztják alá az állításaimat: bár számomra a nagy áttörés a kritikák elolvasása és jó pár, Jancsó szûkebb és tágabb környezetébe tartozó embertõl hallott vélemények után következett be. Akkor rájöttem, hogy mivel nem kevesen gondolják úgy, ahogy én is, muszáj, hogy végre tisztázzuk a dolgokat.

Fölösleges dicsérõ vagy elmarasztaló felhangok nélkül, kizárólag a tények alapján - ez az igazi leleplezés!


Melyik filmjét láttad, egyébként?
9/10
offtopic
zee944 2009 máj. 24. - 10:40:20 9/10 Előzmény Vinogradov
(126/243)
Én is csatlakoznék Directorhoz: hajrá. Nem ismerem igazán Jancsó munkásságát, így nem tudom, mi az igazság, de amit láttam tõle, az azt támasztja alá, aminek a leleplezésre készülsz.
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 24. - 10:06:19
(125/243)
Ez csakugyan azt jelenti - és bocsáss meg az egyenes kérdésért - hogy te sem kedveled éppen kifejezetten nagy mértékben Jancsó munkásságát???
offtopic
Vinogradov 2009 máj. 23. - 21:18:56 Előzmény efes
(124/243)
Nem feledkeztem ám meg remek írásodról - az érveid kitûnõek, és megtisztelõ, hogy ilyen részletesen foglalkoztál erõs emocionális tartalmú hsz-emmel.

Az ellenérvek is megvannak, de most nem fogom eléd tárni õket. Azt hiszem majd valamikor, amikor több idõm lesz, érzelemmentesen és tárgyilagosan kifejtem neked, mi is a véleményem Jancsóról.

Ki tudja, talán még tényleg megírom azt az elemzõ kötetet. Ha sikerült kiadnom, feltétlenül küldök majd egy példányt. :)