Téma: Mephisto

efes 2008 febr. 16. - 13:09:29
(18/98)
az általad említett fiatalok (õk is már 30on felüliek! tán a faur nem) filmjei azért buknak, mert ha nem is rosszak, de nem elég jók. a megy a gõzös kétszázezres nézõszáma a siker? nevetek egyet. ennél még a dunatévé versmûsora is nagyobb nézettséggel rendelkezik, megérdemelten.
norton15 2008 febr. 16. - 11:03:34
(17/98)
Ismerõs ez a gyáva, nyalizós hozzáállás... Amúgy nagyon jó film, csak mindenütt ezt lehet látni, hogy elveit feladja, mindent megtesz, hogy ne ütközzön a hatalommal, akkor sem, ha az az elveivel szemben áll... És az a magyarázat (kifogás), hogy õ színész. Klaus Maria Brandauer nagyon jó volt, a film is, megérdemelte az Oscart.
alex4427 2008 febr. 16. - 10:51:48
(16/98)
1.Szabó István tudását, tehetségét NEM vontam kétségbe. Jelentéseit én NEM említettem.
Röviden: a Mephistó zseniális film!
2.Gyávaság. Nem ítélkezem. Csak megállapítom pl. hogy a rendszerváltás kapcsán másfél millióan veszítették el állásukat! Mindezt a társadalmi szolidaritás legcsekélyebb jele nélkül! Megemlítem továbbá, hogy abban a korban (amihez nekem is volt szerencsém!) valamire való értelmiségitõl (mai becenevén: szellemi „elit”) nem volt szokásos kiállni a hatalom mellett! (Mint most teszik sokan.) Pláne! Utána átvenni a „megérdemelt” kitüntetést! (Mint most tették egyesek)
3.Magyarországot „sikerült” elvezetni (megvezetni!?) a legvidámabb barakktól a legszomorúbb plázáig – egyebek mellett, gyáva és megalkuvó „elitünk” segítségével!
4.És végül: hol vannak a rendszerkritikus nagy filmrendezõink? (Miközben pl. a cseh Vera Chytilová vagy a szerb Goran Paskaljevic , továbbá németek, románok stb....õk, igen!)
perry 2008 febr. 16. - 08:32:30
(15/98)
Azért talán tegyük tisztába a "gyermeket".Más egy rendszerbe beépülni és más a rendszerben élni, létezni.
Höfgen tehetsége rendezõi ambíciója vitathatatlan. Annál is inkább , mivel élõ személyrõl volt szó az õ alakjában. A fim egy nagyszerû színész, ember becsvágyát térképezi fel, aki jelen esetben egy olyan társadalom kiszolgálását választotta mely meghatározója a fasizmus, mint a filmen is látszik sok vívódással ezt fogadja el. Így válik aztán a mozi annak az üzenetnek a hordozójává,hogy a karrier és a választás, valamint a tudatosan vállalt társadalmi szerep visszaigazolható-e?
A gyávaságról pedig annyit annak van csak joga gyávának lenni vagy nem , aki az adott helyzetet átélte és döntött. Védett helyzetbõl megállapítani a gyávaságot nem több mint ítélkezni a kor ismerete nélkül. Ez nem igazolása a tettnek, csak néha hajlamosak vagyunk minden empátia nélkül dönteni valakirõl.
Arra pedig , hogy Szabó jelentéseket készített csak annyit tudok mondani, hogy rengeteg módja
van a kényszerítésnek ebben a viszonylatban.
Szabó interjúban volt szerencsém olvasni, hogy
raadásul nem is terhelõ jelentései voltak. Lehet ez szerecsen mosdatás is, nekem Szabó István továbbra is az az ember marad aki zseniális filmekkel örvendeztetett meg.
Volt szerencsém a 70's években lázadó színházat
csinálni /Manézs/ és volt szerencsém még látni Halász szoba színházának külföldre deportálását. A mi esetünkben csak rendõri megfigyelések voltak és nem jutottunk ki fesztiválokra. Viszont voltak emberek akik ha nem csinálták akkor a karrierjük vagy az életük dõlt romba.
alex4427 2008 febr. 15. - 23:48:22 Előzmény efes
(14/98)
Azt hiszem a mi "nagy öregjeink" egyszerûen csak gyávák!
Lásd Mephistó figuráját!

A fiatalok (Hajdu Szabolcs, Török, Mundruczó, Faur Anna) kritikus, mai problémákat bemutató filmjei pedig sorra buknak a mozikaban.
A Megy a gõzös, a 9 és fél randi viszont biztos siker!:(
alex4427 2008 febr. 15. - 23:38:41
(13/98)
Most adták újra Szabó István Mephistóját.
Döbbenetes. Mai szemmel meg különösen.
A hatalomhoz dörgölõdzõ, hiú és gyáva, és minden gyávaságát megmagyarázó, (ön)magát felmentõ mûvész (meglehetõsen visszataszító) figurája!
Milyen remekül ismeri Szabó ezt a figurát!
feketevipera 2008 febr. 15. - 20:25:29
(12/98)
A film maga tényleg megéri az Oscart. De ha már a mûvész és a hatalom (vagy akár a mindennapi ember és a hatalom) közötti kapcsolatnál tartunk, érdemes lenne elgondolkodni ezen Szabó István esetében is (ld. az "átkos" rendszert). Mert állítólag õ is készített jelentéseket (én legalábbis úgy hallottam). Tehát akkor Mephistót azért tudta ennyire ragyogóan megrendezni, mert õ maga is hasonló helyzetbe került? Nem tudom. Mindenesetre érdekes kérdés...
amozijo 2008 febr. 15. - 18:53:23 Előzmény efes
(11/98)
Koltai Lajos valóban a szakma mestere. Ez nem is vonható kétségbe. A világ legjobb operatõrei között van...
efes 2008 febr. 15. - 16:22:27
(10/98)
Hol vannak pl. a nagy magyar filmrendezõk rendszerkritikus (mai rendszer!), rendszerváltás-kritikus filmjei!?-->nincsenek ma nagy magyar filmrendezõk. aki voltak, megöregedtek, meghaltak, elhasználódtak. a fiatalabbak meg a divatár hullámaiban fuldokolnak vagy pedig lila fingokat eregetnek. de azért van valami. az idei filmszemlén pl agyonhallgatták almási, egyébként tök korrekt fimjét (márió, a varázsló), na az ilyen pl. vagy nézz szét a dokumentaristák sajnos eléggé nehezen hozzáférhetõ filmjeihez. állítólag a bem mozi dokumentumfilm-mozi lesz.

más. divat sz*rrá fikázni koltai lajost, egyenesen kétségbe vonva filmes szakértelmét. hát az orrturkászok nézzék meg ezt a filmet, mit mûvel benne koltai a fénnyel, árnyékkal... az maga oscaros. ha semmi mást nem csinált volna sutyi az életében, e film alapján megérdemeléné a szakma mestere címet.
alex4427 2008 febr. 15. - 14:20:40
(9/98)
A gazdasági szükségszerûség az, ami rányomja a bélyegét az alkotói megnyilvánulásra – írod!
Pontosabban: a gazdasági kiszolgáltatottság!
És nem a rendszert kell kiszolgálnod, „csak” a fõnököd! (Ha van munkád egyáltalán!)
Persze a szellemi „elit” csak a kiváltságait félti! Gáz-, villany-, fûtés stb. számláinak kifizetése nekik nem okoz gondot!
7/10
pozsizsuzsi 2008 febr. 15. - 10:41:36 7/10
(8/98)
Rosszul közelíted meg a dolgot.
A szellemi "elit" ma nem konfrontálódik ezzel a kérdéssel. Ez a rendszer ilyen, olyan, de nem totális diktatúra. Senki nem kényszerül a kiszolgálására. A gazdasági szükségszerûség az, ami rányomja a bélyegét az alkotói megnyilvánulásra.
alex4427 2008 febr. 15. - 10:21:59
(7/98)
... meddig terjed a mûvész felelõssége egy totalitárius rend kiszolgálásban. ...Éppen olyan frissen szól 2008-ban mint 1982- ben.

Hát, igen!
2008-ban talán még érdekesebb és frissebb, mint 1982-ben.
Azóta ugyanis tudjuk, hogy a szellemi "elit" ma is erõs késztetést érez a mindenkori hatalom kiszolgálásában.
Hol vannak pl. a nagy magyar filmrendezõk rendszerkritikus (mai rendszer!), rendszerváltás-kritikus filmjei!?
Exodus 2008 febr. 15. - 10:09:40
(6/98)
Mindig is szerettem Szabó István filmjeit,de talán tényleg ez a legjobb!!
perry 2008 febr. 15. - 07:08:42 Előzmény *Bátorszív*
(5/98)
A Mephisto Szabó István filmes átiratában izgalmasabb mint Klaus Mann kisregénye. Tömörebb és hangsúlyosabb korfestést ad a náci birodalomról, jelesül arról a morális kérdésrõl miszerint meddig terjed a mûvész felelõssége egy totalitárius rend kiszolgálásban. Szegény Klaus Mann elég sokat küszködött apja árnyékával, nehéz alkotni egy író óriás árnyékában. Ez és magánéleti problémái vezették az öngyilkosság felé.
A film zsenialitása abban gyökerezik, egy részrõl
közérthetõen beszél erkölcsi értékekrõl, másrészt képes ezt mûvészi színvonalon közvetíteni.
Azon kevés magyar alkotások közé tartozik, mely átível koron és idõn. Éppen olyan frissen szól 2008-ban mint 1982- ben.
Oldalakat lehetne írni a színész választásról, Brandauer káprázatos alakításáról, a mûhöz adekvát képi megfogalmazásról.
Ezt a mozit látni kell, érezni a kor torokszorító mindennapjait, és elgondolkozni, hogy a tett maga az ember és senki sem bújhat ki a cselekedetei felelõssége alól.
*Bátorszív* 2008 febr. 10. - 18:27:42
(4/98)
Nagyon egyetértek Veled...!
(...Úgylátszik, ma mindenkivel egyetértek...;... Jó napom van...:)...)
*Bátorszív* 2007 jún. 06. - 15:21:11
(3/98)
(kiig.) ,---> "... tudta überelni..." ( kétszer írtam le a 'csak' szócskát...; ... Csupán kisebb stilisztikai hiba; de ezt, Én! mégsem engedhetem meg Magamnak...! ( úgyhogy elnézést a 'kiig.'-ért... !)
*Bátorszív* 2007 jún. 06. - 01:17:29
(2/98)
(kiig.) ,---> "... ( K. M. Brandauer )..."
*Bátorszív* 2007 jún. 06. - 01:14:10
(1/98)
"... Takarodj innen te színész... !!!... "
-- Az ördögi, és brutális, náci tábornagy (Rolf Hoppe) torz, gyûlöletteljes ordítása, -és- az abban a pillanatban megalázottan, szinte senkivé zsugorodó "komédiás" ( C. M. Brandauer) képe, egyetlen villanással mindent kifejez...
Ezt, csak a lélekdöngölõ zárójelenet (explicit'um) tudta csak überelni...;