Téma: Meteo

perry 2009 márc. 23. - 21:19:45 Előzmény feketevipera
(28/68)
Tortával megdobhatlak ?:)
feketevipera 2009 márc. 23. - 18:38:25
(27/68)
Na, ezt is végigszenvedtem, és csodák csodájára túléltem. Próbáltam valami értelmet és mondanivalót találni a filmben, de nem ment. Esetleg szándékosan nem is akart szólni semmirõl ez az egész? Nem vagyok a pozitív értelemben vett mûvészfilmek ellensége, sõt megnézem a "háború utáni, lepusztult világban" játszódó alkotásokat is - ha van mondanivalójuk. Számomra ez a film puszta stílusgyakorlat volt, semmi több. Pedig állítólag kultfilm volt (vagy ma is az), de nekem nem jött be. Most pedig várom, hogy mikor jönnek megkövezni a rajongók.
kgyuri0 2009 márc. 19. - 00:53:05
(26/68)
Az általam hivatkozott rész a fúvósrész, ami annyira kellemetlenül hangzik a közben látható látvány miatt afilm 3/4-e körül taláélható
(ez valamiért "megbokrosodott" az lõbb)
kgyuri0 2009 márc. 19. - 00:48:05
(25/68)
Annak idején külföldön éltem, nem láttam. Most nagy várakozással néztem elébe.
Sajnos csalódtam.
Egyáltalán nem tetszett, leginkább az itt olvasható hozzászólások közül wim-ét idézném, a 12-est:

„Míg a Mátrix fókuszában virtualitás és valóság kettõse áll, a Meteóban nem tartom ezt olyan elsõdlegesnek. Egyetértek a posztmodern vonásokról írottakkal, DE AZ ELBIZONYTALANÍTÓ, ÁLOMSZERÛSÉGET ERÕSÍTENI HIVATOTT MOZZANATOK MÖGÖTT NEM ÉRZEK EGYSÉGES KONCEPCIÓT”

A számomra lényeges részt nagybetûkkel kiemeltem.

Igen-igen a koncepció hiányzik, régiesen mondhatnám, bosszantóan tudálékos formalista semmitmondás.
Ráadásul Eperjessel egyébként se vagyok kibékülve, s olyan hatással van rám ebben a filmben, mint aki pontosan önmagát adja, a rosszbeszédû(színésznél érthetetlen és megbocsáéthatatlan!) vadbarom, ahogy valahol a fórumon olvastam a „legényanya” , na aztán már a vége felé semmi egyéb nem hiányzik, csak még a hisztérikusan sipákoló Esztergályos.
Mondok viszont csodát, ennél tán még a Hídember is elviselhetõbb. Szegény-szegény Bereményi!
A legutóbbi adást háttérként érzékeltem, nem tudtam figyelni, de talán igazságtalanul az elsõ benyomásnak annak idején engedve túlzóan leírtam a Hídembert, valószínû a humorára kellene odafigyelni, nem pedig Széchenyi filmet várni.
Na, de most nem is errõl van szó, hanem a Meteoról:
Engem is emlékeztetett a Szárnyas fejvadászra, - azt sem szeretem!
Aztán emlékeztetett még egy lebutított Eldorádóra is.
Ne hogy már azt gondoljátok, valami akciófilmre kihegyezett teenager vagyok, bár így lenne, de a kedvenc magyar rendezõim TarrBéla, SzászJános s néhány ízben Jancsó.

Amúgy kétségtelen, nincs ellenemre, ha egy filmnek épkézláb, füle-farka története van, a Meteonak nincs. Egyszer olvastam, hogy egy modern festõ beküldte egy tárlatra a keretre feszített festékes rongyát, és sikere volt. Talán JacksonPollockról olvastam, lehet, csak egy rosszindulatú mûvészetellenes pletyka, nekem azonban aMeteotól ez ugrott be.
Nagyinvenció: Szimbólummal s metafórával csordultig töltött mû, amely nincs súlyosbítva ezek jelentésével, na hiszen!
Szépelgõ, fontoskodó, tartalmatlan, összefüggéstelen jelenetek összegányolt kupaca.
A zene: hát az valóban nagyon jó! A film nagyban rontja, pl. az a rész, amikor úgy a film ¾-énél táncolnak a pincehelyiségben, ha jól csalódom szaxofon szerû fúvós szól, s a látvány annyira bántóan inadekvát, hogy kifejezetten rossz hallgatni. Persze ez szubjektív véleményem, de hát azért jöttünk, hogy elmondjuk.
.... 2009 márc. 18. - 21:42:47
(24/68)
Ki alakítja a nõt, aki beül Eckermannhoz a kádba? Fajer Khaled? Ki volt, mi lett vele?
Nyálon lõtt vágy 2009 márc. 18. - 19:08:32
(23/68)
De miért kellene az álomgyárban utazni ezért a hasonlatért?
Vágyvillamosa 2009 márc. 18. - 18:06:28
(22/68)
Engem is egyértelmûen Tarkovszkij Stalkerére, annak is a Zónájára emlékeztet a film, ami ugyebár fényévekkel jobb hasonlat a Mátrixnál, mivel ez utóbbinak köze sincs a mûvészfilmekhez, így szerencsétlen a vele való összehasonlítás is. Ez persze azoknak szól, akik nem csak Hollywoodban utaznak. Tarr Béla Sátántangója is ezerszer hamarabb jut eszembe a Meteo-ról, mint a Mátrix, hogy honi vizeken is evezzünk. Ennek ellenére tiszteletben tartom mások véleményét is, és kíváncsian várom a velem egyet nem értõk hozzászólásait is. Hajrá! :)
perry 2009 márc. 18. - 12:12:19
(21/68)
Akkor illik mondani róla néhány sort,aki nem ismerné :

Kedden reggel, 54 éves korában meghalt Gasner János gitáros, billentyûs, zeneszerzõ, a magyar underground popzene elmúlt évtizedeinek meghatározó egyénisége – erõsítette meg a Quartnak Müller Péter Sziámi. Gasner sok más formáció mellett a nyolcvanas évek ikonikus zenekaraiban, az Európa Kiadóban és a Sziámi-Sziámiban is játszott.


Gasner János, 1955-2009
efes 2009 márc. 18. - 11:27:50
(20/68)
Egyik helyszín az, amirõl perry bácsi ír, az óbudai gázgyár, vagy annak környékén lévõ óriási ipartelep (ahol mellesleg a nyolcvanas években sok alternatív színházi kezdemény is játszott, pl. a Stúdió K, a Jeles-féle Monteverdi Birkózókör is, asszem), a másik fõ helyszín viszont, ha lehet, még ennél is érdekesebb:
http://budapestjovoje.freeblog.hu/archives/2007/11/29/Pincerendszer_Kobanya_alatt/
Tegnap kb. a felétõl néztem ezt a filmet, nem láttam szerintem bemutatása óta, és meglepett, tényleg mennyire sajátos és markáns post-war-dream hangulata van a filmnek. Mint egy Stalkerbe rendezett Mátrix, igen. Azt hittem, ilyen mára ótvar budapesti underground feelingje lesz, de nem. Mûködik a film ma is.

Kedden hajnalban meghalt Gasner János, aki ugyan nem játszik e filmben, de akár játszhatott volna... Most õ lebeg azokon a ballonokon.
perry 2009 márc. 18. - 08:53:01
(19/68)
+t
perry 2009 márc. 18. - 08:37:50
(18/68)
Kár Tiberionak tulajdonítani az "összemosást", mert én vontam a párhuzamot a Márix és a Mateo között.
Persze te annyira tömör vagy, Vicc:)) ,hogy már fél szavakból is képes vagy a kritikai "alkotásra".
De Thomas Mann köszöntésére írt József Attila versel élve csak azt mondhatom :
"Foglalj helyet. Kezdd el a mesét szépen.
Mi hallgatunk és lesz, aki csak éppen
néz téged, mert örül, hogy lát ma itt
fehérek közt egy európait."
perry 2009 márc. 18. - 08:22:16
(17/68)
Óbudán forgatták egy lebontásra itélt fémmegmunkáló csarnokban.
Egyebek iránt kapásból 5 olyan magyar klasszis film van ami Bereményi Géza forgatókönyve, mint a jelen film is inkább az övé forgatókönyv szinten. Ezzel nem Monory érdemét akarom leszólni.
shamanix 2009 márc. 17. - 23:29:15
(16/68)
..beszélgessünk filmekrõl.. csak semmit a lényegrõl..

Felesleges bármirõl is beszélni, viszont mindenrõl muszáj beszélni, éppen ezért ezen irományoknak se haszna, se értelme nincsen, és mégis van. Ilyen nincs, és mégis van… „Jaj nektek ti írástudók, mert ti vagytok azok, akik bezárjátok a mennyeknek kapuit.”

szerencsére van nekünk iróniánk és humorunk
10/10
James Dean 2009 márc. 17. - 23:22:40 10/10
(15/68)
Érdekes én pont a tartalmat hiányoltam a hozzászólásodból.
AMúgy tényleg érdemes volt beírnod és összemosnod a filmeket egymással.
Mátrix, meg Meteo.
Vicc:-))


Részletes elemzésbe pedig egy ilyen laza fórumon nem kezdek a Meteoról - és filmekrõl sem teszem - , mert egy picit hosszú lenne leírnom, h mit jelent nekem a film, ezért maradnak az egyszerûsítések.

De ez még így is jobb, mint butaságokat írni, hm?:-)
shamanix 2009 márc. 17. - 22:59:30
(14/68)
hú de sulyos film, elképesztõ, hogy ilyen magyar filmek vannak, nekem is voltak szárnyas fejvadász flasheim, .. és igen a zene, és én akkor még kisgyerek voltam, szürkés, cyber, szoci, futurisztik, hol forgatták vajon?
(gondolom csak vhs-en beszerezhetõ)
10/10
hurvinka 2009 márc. 17. - 22:46:07 10/10
(13/68)
Hatalmas film. Az egyik legkiemelkedõbb magyar alkotás így 20 év távlatában szerintem. De a maga idejében is siker volt a kult filmek közt. A zene pedig önállóan is megállja a helyét. (anno walkman -ben hallgattam a szürkés szoci városunkban baktatva) Nagyon pszihedelikus volt.
10/10
Kakukk76 2009 márc. 17. - 22:27:29 10/10
(12/68)
Jadehogyigen, jut eszembe még az is, hogy ugye a másik forgatókönyvíró Bereményi Géza volt, ami azért is érdekes, mert neki több dógában is megjelenik a világmegfejtés processzusa (Az arany ára c. színdarab, ami inkább alkimisztikus) vagy az idõjárás (Frontátvonulás c. album, vagy a Dal a ravaszdi Shakespeare Williamrõl c. dalban a III. Richárdról szóló résznél), de biztos lehetne mondani még mást is. Talán össze lehetne még rakni a Simon mágussal és Az alkimista és a szûz filmekkel is. Talán.

"Valószerûtlen púpot a háton
Valószerûvé tenni kell.
Méghozzá úgy, hogy világnak hátát
Hajlítni kell egy púpig el.

És ha egy gigászi gerinc is hajlik,
Richard-nak púpja nagy mintát követ.
Meggörbedt idõben meggörbedt férfi
Legelsõ divatfi még lehet.

Viszketõ háttal bámuljuk õt,
Idõk hajlását felismerõk,
Mert Richard király a nagy vég elõtt
Négy felvonásra divatba jött."
10/10
Kakukk76 2009 márc. 17. - 22:15:06 10/10
(11/68)
Nekem is az egyik kedvenc filmem, a zenéje a filmtõl külön is öröm. Én nem igazán a Mátrix-szal próbálnék egyezéseket keresni, mint inkább William Gibson posztmodern írásaival és Philip K. Dick: Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal c. filmjével. Nem vagyok filmesztéta, a posztmodern nekem közvetlenebb dolgokat jelent, a modernség egyszerre túlhajszolása és továbbfokozhatatlansága és kilátástalansága. Ebbõl fakad még az elidegenedés, az abszurditás (amirõl megtudtam, azt jelenti: süketség, vagyis hogy a dolgok elvesztették egymással a kapcsolatot), az ábrándozással és egyéni világainkkal, látásmódunkkal sokkal több kapcsolatunk van, mint a közösségi világgal. Mint a tengeri képeknél a vízcseppek ûrbéli hangja, amit a környezet csak visszhangoz, mert nincs ami befogadja. Másrészt az üresség hangja is, ami például a buddhizmusban elõnyös dolog, de csak ha nem a hiánnyal teli ürességrõl van szó. Ezt viszont nehéz megkülönböztetni.
Felhõcske zsenialitása szerintem abban áll, mint meteorológus, az idõjárásból (szép szó a magyarban: az idõ járása) tudja meg a lóverseny eredményeit, kvázi felismerte a világ menetét. Azt hiszem most lusta vagyok többet írni (talán nem is jut eszembe most más...)
No, de bikajó film amindenit, imádom...
j0e79 2009 márc. 17. - 22:10:43
(10/68)
Ezt a filmet még nem láttam, most nézem. A képi világról és a film hangulatáról tíz perc után Ridley Scott - Szárnyas fejvadász (1982) címû filmje jut eszembe...hangsúlyozom a képi világról beszélek.
10/10
James Dean 2009 márc. 17. - 20:11:58 10/10
(9/68)
Ez a kedvenc magyar filmem. Fantasztikus a hangulata és a képi világa.
Eperjes lazán megkaphatta volna az oscart az alakításásért, az egyik legnagyobb magyar színész, ha tetszik, ha nem.

A Meteonak semmi köze nincs a sem a brazilhoz, sem a matrixhoz, fölösleges összemosni velük.

A záró jelenet már önmagában felejthetetlen, és felemelõ.
Szó szerint is.