slybacsi 2011 szept. 30. - 21:38:44 Előzmény Cordelia
(51/71)
én most láttam ezt a fantasztiuks filmet, de vitáznom kell veled. ha az öreg nem volt zsidó, akkor a végén miért van dávidcsillag a sírján és miért áll a fia kippával a fején a temetésnél? sántít az elméleted szerintem. sajna túl sokat beszélnek a filmben oroszul, én meg nem figyeltem oda áltisiben, így néha már kezdett idegesíteni, hogy tíz percen keresztül semmit sem értek.
Cordelia 2011 szept. 14. - 13:46:12
(50/71)
nemrég meghallgattam hangoskönyv formájában, eredeti nyelven. Kirázott a hideg. Nagyon-nagyon jó. A szerzõje egy fiatal srác különben.
Cordelia 2011 máj. 13. - 14:47:59
(49/71)
Az odesszai srác neve Alexander Perchov, beceneve Alex vagy Szása. Nem tudom miért szerepel az összes mûsoros újságban és itt a porton is, hogy Alexey a neve? (Alexey beceneve Aljosa.)
Cordelia 2011 máj. 12. - 21:24:07
(48/71)
A spoilert elfelejtettem kitenni az alábbi hsz elé. bocsánat.
Cordelia 2011 máj. 12. - 20:43:52 Előzmény od.gszal
(47/71)
***SPOILER PÓTOLVA***
Az öreg nem volt zsidó. De a legjobb barátja, Herschl zsidó volt. Amikor a németek felsorakoztatták õket, szóltak, hogy a zsidók lépjenek elõre. Senki nem lépett ki. Akkor elkezdték egyenként kérdezni, hogy ki a zsidó a faluban és lelõtték azt, aki nem mutatott rá egy zsidóra. Az öreg az egyik kezével a zsidó barátja kezét fogta, a másikkal a terhes felesége kezét (a feleség nem a mamóka volt a napraforgó táblánál, az egy Liszta nevû nõ volt és jól ismerte az öreget). A barátja suttogta, hogy "nem akarok meghalni". De az öreg a felesége és a gyereke (Szása apja) életét választotta és rámutatott a barátjára, akit betereltek a zsinagógába. Utána meggyújtották a zsinagógát. "Minden vilángolt."
Az öreg megmenekült és elköltözött, hogy örökké elfelejtse azt, ami történt. De a véletlen úgy hozta, hogy újra találkozott Lisztával, aki elmesélte a történetet és az öreg nem bírt tovább azzal a tudattal együtt élni, hogy megölte/halálba küldte a legjobb barátját. Bár nem volt sok választása, mert ha nem tette volna meg, akkor õt, utána pedig a feleségét és a kisfiát lövi le a német.
Ráadásul a fiából, akit meg akart menteni (Szása apja), egy rosszindulatú barom lett (Szása a leveleiben utal arra, hogy az apja csúfolja õt és az öccsét, durván bánik a családjával, a saját apjával, stb.)

Szóval volt oka az öregnek meghalni...

Megrendítõ történet. Félek, hogy igaz. A könyv szerzõje alíg 20 éves srác, kutakodott a nagyszülei múltjában.
10/10
toth1218 2011 márc. 13. - 23:01:48 10/10
(46/71)
Kedves fórumozók! Szeretném azt gondolni magamról, hogy minõségi módon tvzek, hogy igényes fogyasztó vagyok. Jó ideje segít nekem a választásban, ha elolvasom itt, mit írtok a filmekrõl: tetszik nekem, hogy többnyire átgondolt, okos, gyakran értõ, fontos gondolatok, észrevételek kapnak itt helyet. Most is így tettem. És a Minden vilángol.... megrázó, gyönyörû, derûs-szép élmény volt. Köszönöm mindenkinek
mikusz 2011 márc. 13. - 14:44:38
(45/71)
Úúú, én ezt olvastam, nagyon jó volt.
bigcroker 2011 febr. 04. - 19:48:14
(44/71)
nagyon jó! néha humoros, néha komoly, véresen komoly. ha a horror meg a csihi-puhi filmeken kívül szeretsz mást is, akkor ezt látnod kell.
a zenéjét már méltatta más, teljes joggal!
9/10
zetorka 2011 jan. 31. - 20:42:59 9/10 Előzmény Borella
(43/71)
jót nevettem azon, hogy "Mindenki nagyot alakított, még a kutya is..." és szerintem is tökre igaz.
9/10
zetorka 2011 jan. 31. - 20:37:05 9/10 Előzmény csoki@
(42/71)
hát én is pont így jártam, épp ki akartam kapcsolni a TV-t, erre elkezdõdött és ott ragadtam

SPOILER
az elején fõleg nevettem, a végén meg sírdogáltam, érdekes módon a nagypapa halálán viszont nem

csak ezzel az egész gyûjtõszenvedéllyel nem tudtam mit kezdeni, érthetetlen számomra
Borella 2011 jan. 31. - 00:06:37
(41/71)
Köszi az idézetet, nagyon különleges szép írás.
Borella 2011 jan. 30. - 23:53:50
(40/71)
Nem is tudtam eddig ennek a filmnek a létezésérõl, egészen mellbevágóan gyönyörû film volt. Mindenki nagyot alakított, még a kutya is, és a kis szemüveges kifinomult amerikai fiú is zseniálisan játszott, nem csak az ukrán srácot alakító színész. Az öregrõl nem is beszélve, az valami fenomenális alakítás.
Az öngyilkosság szerintem szinte várható volt, több okból. Az öreg egész életében várt valamire és egyre ingerültebb volt a bevégezetlen feladata miatt, a sors összjátéka kellett ezzel a félig-meddig rokon amerikai fiúval és az õ múlt iránti érdeklõdésével, hogy fény derüljön a tragikus múltra. Amikor szembesültek azzal, valóban mi is történt, ahogy az öreget egykor megmentõ szép idõs hölgy elmesélte, akkor vált világossá a megváltoztathatatlan dráma minden szereplõ számára, de ezen túl az öreg újra, elõször a szörnyûség óta szembesült azzal a helyszínnel is, ahol mindez megtörtént (hogy lelõtték és túlélte, de ugyanakkor mindenki más meghalt, ahogy a keresett nõ húga is, akit szintén meggyilkoltak terhesen). Ez a szembesülés egyben egy lezárása is volt annak, amit túlélt, ami megtörtént és aminek a terhét cipelte egy életen át. Egyrészt elérte a célját, a múlt tisztázását, másrészt egy nehéz és szörnyû emlékekkel terhelt élet után úgy érezhette, nem tud ezzel a fájdalommal és veszteséggel tovább élni, õ a túlélõ, annyi sorstársa halálának emlékével. Bele lehet fáradni kegyetlenül ezekbe a szörnyûségekbe, és még azt is feltételezem, hogy a feltáratlan múlt tisztázásának szándéka tartotta benne a lelket, hogy bírja az életet, amit érezhetõen nyûgnek tartott és nagyon elege volt belõle.
Én így láttam legalábbis. Nagy élmény volt, örülök, hogy születnek ilyen filmek is ebben a mai szennyáradatban.
10/10
pityesz78 2011 jan. 30. - 23:46:01 10/10
(39/71)
"@zitam

röviden nem lehet leírni...

idézet a könyvbõl:

"'Elõbb a köd ereszkedett le, aztán esni kezdett, oly lassan, hogy a cseppeket estükben szabad szemmel is követni lehetett. A férfiak és nõk tovább ropták a csoportos táncokat, miközben a klezmerbandák zenével árasztották el az utcákat. Fiatal lányok szentjánosbogarakat fogtak muszlinszövettel, felnyitották a bogarakat, és a szemhéjukat kifestették a foszforeszkáló anyaggal. A fiúk hangyákat morzsoltak szét ujjaik közt, s fogalmuk sem volt, hogy miért. Az esõ még jobban megeredt, az ünneplõk betegre itták magukat vodkával és sörrel. Az emberek vadul, sietõsen szeretkeztek az összeérõ házak sötét tövében vagy a szomorúfüzek védõsátra alatt. A Brod sekély vizének kagylóin, kavicsán és gallyain párok karistolták össze a hátukat. Az ûrahajóból az ûrhajósok apró fénypontoknak látják a szeretkezõket. Igazándiból nem is fénynek, hanem sugárzásnak, amely összetéveszthetõ a fénnyel-ez a közösülés kisugárzása, mely nemzedékeken keresztül mézként árad a sötétben az ûrhajósok szeme elõtt. Százötven év múlva-miután a sugárzó szeretkezõket véglegesen kiterítették-vilángló metropolisok látszanak majd az ûrbõl. Egész évben vilánglanak. Látszani fognak a kisebb városok is, de azok nem olyan könnyen. Egy stetlt meglátni gyakorlatilag lehetetlen. Az egyes párok láthatatlanok. A vilánglás szeretkezõk ezreinek összegzõdésébõl születik: ifjú házasok és kamaszok, akik szikráznak, mint a butánnal töltött öngyújtó, sebesen és fényesen égõ emberpárok, nõk párosával, akik órákig vilánglanak, lágy többszörös fénnyel, orgiák, akár az ünnepségeken árusított, pattintott kovakõ játékok, párok, amelyek sikertelenül munkálkodnak, akik beleégetik frusztrált képmásukat a földrészbe, akárha egy frissen kipattant, üde zöld levél képe lebegne a szemed elõtt még azután is, hogy elfordultál. Bizonyos estéken bizonyos helyek fényesebbek. Bálint-napkor nagyon nehéz New Yorkra nézni, vagy Dublinra Szent Patrik napján. Jeruzsálem fallal körülvett óvárosa gyertyaként lobban fel a hanuka nyolc estéjén.""
10/10
pityesz78 2011 jan. 30. - 23:32:21 10/10 Előzmény csoki@
(38/71)
Az író, Jonathan Safran Foer az elején szerepel a filmben a temetõben. Õ a kertész, a leveleket fújja. (Leaf Blower)

A film zseniális, az "öreg" elképesztõen nagyot alakít, a zene is 100-as!

10!
apuska 2011 jan. 30. - 03:34:43
(37/71)
Nem értetted, miért lett öngyilkos...?
Rád van bízva, hogy végignézve a filmet, mit gondolsz errõl... Lehet, hogy a Mamóka volt a régi nagy szerelme, akivel 60 év után találkozott ismét (már a fényképet nézve látványosan jelezte a rendezõ, hogy felismerte), feltolult a múlt, lehet, hogy azért, amiken Te is merengtél, stb. Lehetett egy ok, lehetett mind. Rád van bízva...
Amúgy, szerintem, a "fényképfelismerés" után az Öreg vált fõszereplõvé, és alakításban értettem, hogy lemosott mindenkit. E. Wood és Alexej csak narrátorok voltak.
offtopic
aggodalmas 2011 jan. 30. - 02:49:30
(36/71)
Biztos vagyok benne, hogyha a szerzõ helyett több elvetemül Hollywoodi producer bábáskodott volna a film elkészülténél, akkor így is lett volna... ;-)

Valami hasonló értelmi-érzelmi hatásokat kiváltó, magasröptû-mélyenszántó, erõs képiséggel operáló film kishazánkra is ráférne szembenézés témában!

...fõleg így a Holokauszt évforduló környékén - 56 nap alatt 435 000 honfitársunk deportálása, minimális ellenállás, és hatványozott együttmûködés mellett! Mint oly' sok mindenben, ebben is elsõk voltunk Európa szerte... :-/
offtopic
aggodalmas 2011 jan. 30. - 02:30:55
(35/71)
Az agyaroggyant ebbel az oldalán... ;-)

A szerzõ képét és az imbd-t segítségül hívva sem vagyok benne biztos kit alakított benne a szerzõ... :-/
9/10
od.gszal 2011 jan. 30. - 02:24:48 9/10
(34/71)
Szép film volt, nevettem is, sírtam is.

Spoiler!!!
Nem értettem, hogy az öreg miért lett öngyilkos? Mert miután megmenekült, megtagadta a zsidóságát?
Vagy mert neki is ott kellett volna pusztulnia? Vagy ezzel vezekelt, illetve így tért vissza a zsidó gyökereihez?
No mindegy, én az öreg helyett ott maradtam volna a mamókával. :)
apuska 2011 jan. 30. - 02:06:26
(33/71)
Az öreg lemosott mindenkit...
Spoiler-Killer 2011 jan. 29. - 14:10:29
(32/71)
Az se semmi mondjuk, hogy egy ilyen filmmel kezdi a rendezõi pályafutását Liev Schreiber.
Kardfog az X-men-Wolverine-bõl, stb.