Téma: Mindenki

9/10
elemes 2017 febr. 27. - 08:47:51 9/10 Előzmény Vacskamati12
(34/294)
Én azért nem szólnám le emiatt a filmet, mit mondhatnánk akkor kaszkadõrökrõl? Nagyon jól tudnak ugrani meg esni -- de amikor a kamerába kell mondaniuk, hogy "drágám, neked túl kell élned, a gyerekedért, a gyerekünkért": azt a drámai arckifejezést egy olyan színésznek kell megmutatnia, akinek elhisszük. A Lizát és a Zsófit alakító kislányok nagyszerûen játszották a filmbeli szerepet. A Bodzavirág szólója pedig nagyon nehéz darab.
9/10
elemes 2017 febr. 27. - 08:37:04 9/10 Előzmény Vacskamati12
(33/294)
Pedig megtörténhet. Csak azért nem írok néhány konkrét példát mert akirõl írnék, tegnap elkottyantotta, hogy olvassa a hozzászólásaimat.

Írok inkább általánosságokat. Csányi Vilmos (etológus, humán etológus) írta egyszer, hogy az ember nagyon szociális állatfaj. Rengeteg csoportos viselkedés, pontosabban az ezekre való belsõ késztetés genetikailag kódolt -- nagyszerû, olvasmányos könyveket írt errõl a prof. Legtöbben tudnak felidézni gyerekeik vagy saját iskolai éveikbõl "diákcsínyeket," amikor csupán a vicc kedvéért kiszúrtak egy tanárral: elég volt hozzá egy ötlet, valaki, aki kimondta, hogy csináljuk meg, és az emberbe épült csapatszellem segítette a megvalósítást. Ha emögött ott van egy általánosan elfogadott, népszerû vezéregyéniség (és a filmbeli Liza az volt, még ha egy rövidfilmben csak néhány rövid jelenetben láthattuk), aki emellett szókimondó (ezt is láthattuk) és erõs igazságérzete van (igazából minden gyereknek lenne, csak mi szülõk soxor letörjük): a recept minden összetevõje adott, már csak a helyzet kell.

A spicliségrõl: egy gyerekcsapat összefogásával szemben álló felnõtt, vagy tanár (akár a filmbeli, jogos igazságérzetrõl van szó, akár egyszerû diákcsínyrõl) alapvetõen két dolgot tehet:
1. ha felismeri, hogy a gyerekek személyiségfejlõdésének ez természetes fokozata (10-12 éves korban lépnek túl az individualizmuson), akkor támogatja ezt a fejlõdést. Amennyiben az elkövetett csíny nem maradhat következmények nélkül, a következményeket az egész közösségnek kell elszenvednie. Kollektív büntetés, akármilyen furán is hangzik, mert ez erõsíti a közösséget. Ha valaki megpróbálkozik a besúgással, a tanár süketnek tetteti magát. Ha a közösség úgy ítéli, hogy egy konkrét gyerek hülyesége miatt kell elszenvedniük a kollektív büntetést: rendezzék el a csoporton belül.
2. ha a tanár nem ismeri fel, hogy ez egy természetes, sõt: szükséges fejlõdési lépcsõfok, akkor megpróbálhatja erõvel megtörni a csapatot, vagy megpróbálhatja megosztani õket: a hozzá lojálisakat megjutalmazza (megdicséri), a többieket megszégyeníti. Amikor én gyerek voltam, a felsõ tagozatos tanároknak ez pedagógiai irányelv volt, találjanak "spicliket", legyenek olyan diákok, akikre számíthatnak az osztály formálódó közösségével szembeni konfliktusokban. Tegye fel a kezét, aki emlékszik (van bátorsága emlékezni), hogy õ maga fogadott el kedvezményeket a lojalitásáért cserébe. Vagy aki tudja, hogy beköpték (és van bátorsága megbocsátani).

Egy idõben sokat jártam osztálykirándulásokra kisérõ szülõként, számomra nagy élményt jelentett látni, ahogy 9 éves koruktól fokozatosan közösségé érnek. Nem volt köztük spicli.
Edmond Dantes 2017 febr. 27. - 08:36:25
(32/294)
Ha csak a film szimpla cselekményét nézzük, számomra nem kimagasló alkotás. Nem tudtam, hogy (gyerek)kórusokat "tátikázókkal" = "némán éneklõkkel" vattáznak-vattáztak ki. Nem tudnék állást foglalni, mi a jó megoldás a filmbéli eset(ek)ben. Ekkora pozitív gyerekszolidaritás pedig elég életszerütlen, sokkal gyakoribb az ellenkezõje: ld. a nagyfilmek között Oscart nyerõ Holdfényt mint legfrissebb és -sajnos- hihetõ példát. Amit a Mindenkibe/bõl viszont beleláttam-kiolvastam: igenis létezik összefogás! Összefogás a rossz ellen, a rossz akarat ellen, a rossz felsõbbség ellen, a rossz hatalom ellen. Gratula az alkotóknak!
Szaracén 2017 febr. 27. - 05:57:41
(31/294)
Igeeen!
Megvan az Oscar!
5/10
fzsuzsi23 2017 febr. 26. - 23:13:05 5/10
(30/294)
Én mindent úgy gondoltam ahogy leírtam, itt legalább nem nézték le egymást mert nem tud olyan jó énekelni, nálunk ált. mi akik nem voltunk a kórusban és bekerültünk a másik csoportba (nekünk énektörténetet tartottak) jól le is szartak még a tanár is unta tartani az órát (nem a kórus vezetõ tartotta). Sõt a tanár a kis kedvenceit beprotezsálta a középiskolába is, szerinted ez nem rosszabb???
Meg amúgy mindenkinek lehet saját véleménye, és sem húztam le a másikat, és nem kell mindenkinek hogy minden tetsszen. Aranyos film de nem estem hanyatt tõle. Nem tudom mik a többi jelölt filmek, de szerintem nem eléggé erõs egy oscarhoz :/
Jeán Bálzsám 2017 febr. 26. - 23:08:55
(29/294)
nem számít
a hang az ami belém mászott,a kislányt abban a pillanatban nem is láttam magam elõtt ahogyan a kórust sem, a hallott hang annyira elhomályosította elmémet :-) egyáltalán nem érdekes számomra,hogy ki énekelte,nem kötöttem össze a hangokat az alakokkal,köszike,hogy szólsz fent van,rákeresek azonnal,köszke :-)
Vacskamati12 2017 febr. 26. - 22:54:24
(28/294)
Most megnéztem a szereposztást... Énekes kislány: Dorogi Panni. Hát, akkor csakugyan nem az õ hangja.
Milyen már egy ilyen filmben megkérni az egyik fõszereplõt, hogy tátikázzon?? Pffff...
Vacskamati12 2017 febr. 26. - 22:49:14
(27/294)
Fenn van a youtube-on.
Egyébként úgy hallottam - nem feltétlenül autentikus forrásból, tehát nem feltétlen igaz - , hogy nem a saját hangja a kislánynak a végén.... ha így van, ez eléggé hiteltelenné tenné a mondanivalót, nem?
Jeán Bálzsám 2017 febr. 26. - 22:27:32
(26/294)
és ennyi volt?
örökre eltûnik a film végén elõadott ének?jaj nem szeretném!
soha többé nem fogom hallani?mert ez földöntúlian gyönyörû,mennyeien gyönyörû volt (jól van,még a hatása alatt vok na :-)
hol vadásszam majd,mikor adják megint le valami tévében,éjszaka közepén.
eddig a ,,Kórista'' filmbõl a srác énekhangja volt elsõ helyen de mától a kislányé és a kórusé,minden bajom lett amikor rákezdtek.
nem tudom miért,úgy megeredtek a könnyeim a gyönyörûségtõl,hogy 5 perc kellett mire picit csillapodtak,a bennem elnyomott eddigi problémáim jöhettek elõ? hát kihozta a dal.
ez a film nálam bejött kedves rendezõ úr,csak az a kár,hogy ilyen rövid,készítsen egész estéseket is.további sok sikert!
Vacskamati12 2017 febr. 26. - 22:22:16
(25/294)
SPOILER
Ha öten lennének, esetleg. De ennyi gyerekbõl, akik nem mind osztálytársak és barátok, mindig lenne legalább 1, aki nem meri.
8/10
InteriorLulu 2017 febr. 26. - 22:18:12 8/10
(24/294)
Nem árt néha elolvasni az elõtted írt hozzászólásokat, pláne ha csupán 22 van belõlük. Különösen ajánlom a 7-est, a 14-est és a 19-est. Ha megtetted volna, máris nem tûnnél olyannak, amilyennek így most tûnsz. Mármint remélhetõleg.
Amúgy pedig szerencsére nemcsak nagy "bûnökbõl" készülnek filmek, továbbá érdemes talán rábízni magára a filmkészítõre, milyen témából készít filmet.
5/10
fzsuzsi23 2017 febr. 26. - 21:43:24 5/10
(23/294)
Örüljenek a gyerekek hogy legalább benne lehettek a kórusban ha még csak tátikázva is. Én általános iskolában énekszakos osztályba kerültem 6-ban. Az ének-kórus tanár elsõ alkalommal kizárt a kórusból, egyáltalán nem foglalkozott velem, mert nem volt olyan tökéletes a hangom. Itt legalább lemehettek versenyere, meg abban az idõben külföldre. Persze nem volt szép a tanártól, de szerintem nem akkora bûn, hogy ebbõl kellet filmet csinálni, az iskolákban szoktak ennél nagyobb problémák is lenni azt kellet volna filmre vinni.
9/10
elemes 2017 febr. 26. - 21:38:35 9/10
(22/294)
SPOILER

"ilyen fiatal gyermekek a valóságban nem visznek végig egy ilyen tervet."

Errõl beszélgettünk gyerekekkel. Sokfélék azért.
Santerhu 2017 febr. 26. - 21:35:12
(21/294)
Imádnivaló filmecske volt, örülök, hogy megnéztem, tartalmasabb lett tõle az estém.
Vacskamati12 2017 febr. 26. - 19:11:57
(20/294)
OFF

Most látom csak, hogy általánosban micsoda nagyszerû énektanárunk volt! Egy idõsebb férfi tanár úr, biztosan nem él már sajnos. Többen is jártunk az énekkarba az osztályból. Prosztó iskolakórus voltunk, sehová nem mentünk, csak az iskolai ünnepélyekre készültünk. Mégis, senkit nem engedett a színpadra, aki egymaga elõzetesen nem énekelte el tisztességesen a saját szólamát az õ zongorakíséretére. Ezt meg lehetett tenni bármelyik foglalkozás végén, õ ikszelte a füzetébe, hogy kitõl melyik dalt hallotta már, amit elfogadott.
Így mindenkinek hosszú ideje volt a gyakorlásra, senki nem érezte magát hátrányban vagy megalázva, ha nem sikerült, lehetett újra próbálkozni. Úgy hívtuk, hogy "lefelelés".
Azt már nem tudom felidézni, hogy értékeléskor mennyire volt szigorú, vagy milyen követelményt támasztott ezekkel az egyéni elõadásokkal szemben. Nekem mindig sikerült, pedig nem voltam jó énekes, de azért igyekeztem és otthon is énekelgettem a dalokat.

OFF vége
Vacskamati12 2017 febr. 26. - 19:02:32 Előzmény tompus
(19/294)
SPOILER

Egyfelõl igazad is lehetne. Fontos szereplõ az igazgató, akinek a szavai ellentmondásosak voltak, hiszen "mindenki csatlakozhat" és "komoly eredményeik vannak". Hát ilyen kórus nincs a világon. A tanárnõ alighanem valamiféle teljesítménykényszer alatt állt, tehát nem jókedvében találta ki ezt a szerencsétlen megoldást.
Ugyanakkor az éneklés egy tanulható dolog. Akár foglalkozhatott is volna ezekkel a rosszul éneklõkkel, hogy fejlessze õket. Elhangzott ugyan egy ilyen, hogy "Majd szólok, ha énekelhetsz." De ez üres beszédnek bizonyult, mert nem esett utalás rá, hogy ezekkel a gyerekekkel foglalkozott volna külön. Tehát nem volt a tanárnõnek koncepciója erre a helyzetre, pedig láthatjuk, hogy nem volt újkeletû a probléma. Vagy: csinálhatott volna egy A-kórust a kifogástalanul éneklõknek, meg egy B-kórust bárkinek, aki szeret énekelni. Ez heti 1 óra pluszmunkát jelentett volna neki.

A befejezés azért nagyon cukros volt, ilyen fiatal gyermekek a valóságban nem visznek végig egy ilyen tervet.

SPOILER VÉGE
CsapóA 2017 febr. 26. - 18:29:39 Előzmény hildi76
(18/294)
ukotaf 2017 febr. 26. - 17:50:32
(17/294)
Kedves Rita! Ez az egyetlen (vagy nem) hibája a filmnek. Én általánosban és gimnáziumban is \"karénekes\" voltam. Aki odavaló volt, azt rábeszélte az énektanár, de akkor elküldött egy gyengébbet (nálam). Olyan pedig nem létezhetett volna, hogy koncerten, de még próbán sem az, hogy tátogjunk, evvel \"szívatva\" a Tanárt. Ettõl még frappáns film, de inkább a \'60- as, \'70- es évekre érzem igaznak ezt a fajta \"szigort\". A \'90- es években biztos nem.
Tisztelettel: Baranyai György
9/10
elemes 2017 febr. 22. - 17:57:43 9/10
(16/294)
A történetnek ebbõl a szempontból fontos szereplõje volt az igazgató döntése.
Neki fontos volt, hogy ez a gyerek oda járjon az iskolába.
Lovely Rita 2017 febr. 22. - 16:45:19 Előzmény alien1976
(15/294)
Nem, én 91-ben kezdtem az általánost, köpenyt még vettünk, de már csak az elsõsfotózáshoz vettük fel :)