LajtaJ 2014 jan. 28. - 00:11:05
(15/35)
Nem tudom, hogy feltûnt-e bárkinek is, hogy a film kiinduló eseménye - a gyerekek Angliába történõ kimenekítése - 1939-ben játszódik, mert a németek által megszállt Csehszlovákiából (sicc!), azaz az akkori Csehországból és a Tiso vezette Szlovákia nevû fasiszta bábállamból már akkor menekülniük kellett a zsidóknak.

1939-ben Magyarországról még senkinek sem kellett menekülnie, hiszen a Horthy Miklós által vezetett Magyarország a béke szigete volt, sõt Európa több országából ide menekültek a nácizmus üldözöttei is. Az I. bécsi döntés révén 1938-ban felszabadult Felvidék déli részén élõ zsidók megmenekültek Tiso fasiszta bábállamának üldözésétõl, Magyarországon ismét hazára, menedékre találtak. A német megszállásig - 1944. március 19. - a különféle zsidó törvények ellenére is, de biztonságban éltek a zsidók. Jobb bizonyos foglalkozási ágaktól eltiltva, de biztonságban élni, mint már 1939-ben állandó halál félemben élni, hogy ugyan hány nap még az élet.

Ezt csupán az utóbbi napok vitáira - mikor is kezdõdött a magyarországi holokauszt? - adott válaszként írom. Ha 1944. március 19-én nem következik be Magyarország német megszállása akkor a teljes magyar zsidóság megmenekülhetett volna, túlélhette volna a háborút.

Korunk legnagyobb élõ magyar történészét - Szakály Sándor - ért igaztalan támadások és vádak nagyon történelmietlenek és tudománytalanok. Az 1941-ben Magyarországról kiutasított zsidók (Kamenyec-Podolszk) olyan állampolgárság, mindenféle magyar papírok nélkül itt élõk voltak, akik már évtizedek óta rendezetlen viszonyok között éltek, bújkáltak itt, a kiutasításuk már bármikor várható volt (a schengeni határokról ma nem küldik vissza az idegen migránsokat?). Az ilyen idegen személyektõl az akkori Európa minden egyes országa igyekezett nagyon gyorsan megszabadulni.

A Magyarországon élõ zsidók a filmben jelzett 1939-hez képest nyertek az élettõl 5 év boldogságot. Az akkori viszonyok között mindenki igyekezett túlélni valahogy a háborút. Az hogy Magyarországon ez nem teljesen sikerült, annak a német megszállás volt az oka (ilyen értelemben jogos a Szabadság-téri emlékmû felállítása), amelyrõlk Horthy Miklós, a magyarság nem tehetett.

Ilyen értelemben is igaztalan dolog a magyarságot bûnös nemzetnek beállítani!
Rebbeka 2014 jan. 27. - 23:12:59
(14/35)
Pozsonybol is rengeteg gyeremeket mentettek ki Svedorszagba, nem tudom ki, de a nagynenemet 8 evesen vittek Svedorszagba igy maradt eletben. Csak 1964-ben talalta meg Voroskereszt Israelben. A csaladbol csak Nagypapa, apukam es nagynenem maradt eletben. Rengeteg onfelaldozo ember volt, ismeretlenul is halas vagyok nekik. Emlekezni kell ezekre az emberekre, hosok voltak.
Rókatündér 2014 jan. 27. - 22:59:15
(13/35)
Az utóbbi két hozzászólónak": titeket kellett volna kitépni a családotokból annyi idõsen! Hogy sírjatok rajta még öregemberként is.. Akkor nem "holo"-znátok itt.. ://
7/10
adamnagysweetmovie 2014 jan. 27. - 20:41:31 7/10
(12/35)
holo film az ilyen nácistikus menõzés?
10/10
mirr_murr 2014 jan. 27. - 08:26:04 10/10
(11/35)
Évekkel ezelõtt láttam és szülõként is nagyon megérintett. Mikor ma megláttam, hogy újra vetítik, libabõrös lettem. ... spoiler... A történet szerint képekrõl válogatják ki a gyerekeket, hogy melyiket akarják örökbe fogadni. Azt hiszem, egy oldalon 6-8 fénykép volt. Akkor a férjemmel mindketten arra gondoltunk, hogy egy egész "oldalnyi" gyereket vállaltunk volna... Biztos megnézem újra.
efes 2014 jan. 26. - 13:43:40
(10/35)
...megtörtént eseményeket elmesélõ...
efes 2014 jan. 26. - 13:41:20
(9/35)
Ez a film nem "fikciós", tehát kitalált eseményeket elmesélõ, hanem "dramatizált", tehát megtörtént események színészek segítségével eljátszott, a történetmesélés szabályszerûségeinek figyelembevételével megszerkesztett jeleneteket korabeli híradó- és egyéb felvételekkel kombináló dokumentumfilm. Nagyon nem mindegy.
10/10
KarZsuzsa 2012 febr. 10. - 09:52:12 10/10
(8/35)
Fantasztikus film, csodálatos ember. Példamutató, követendõ. Ezt a filmet MINDENKINEK meg kellene nézni!!! És csendben, ahogy Õ tette, tenni valami jót. Több papírzsebkendõt eláztattunk...Jó lenne több csatornán látni a filmet!!!
10/10
hajvasalo01 2012 febr. 02. - 08:39:35 10/10
(7/35)
Remélem fogják még adni, mert nagyon megható és tanulságos!!! Ha rajtam múlna az biztos, hogy mindenkivel megnézetném!!!
10/10
Macika5 2012 jan. 28. - 16:39:34 10/10
(6/35)
Így van. Még pénzébe is került, de hogy honnan teremtette elõ arról nem esik szó. Elõteremtette, ez a lényeg. Kavarodnak bennem az érzések, reggel elmeséltem a családomnak és ismét nem tudtam megállni sírás nélkül... Nagy hatással volt rám és ezért kéne mindenkinek látnia, hogy beleivódjon a lelkünkbe, hogy önzetlen, nagylelkû emberek igenis vannak és lesznek a földön és ezek példával kell, hogy szolgáljanak mindannyiunk számára. De lehet, hogy igazad van a gyerekeket illetõen...
10/10
Mozila 2012 jan. 28. - 00:59:27 10/10
(5/35)
...Én is nehezen találom a szavakat.Férfi létemre végig könnyeztem a filmet!Belegondoltam minden oldalról.Szõrnyû lehetett a menekülni nem tudó tehetetlen szülõknek,akik sokan sejtették is,h soha többé nem találkozhatnak gyermekeikkel,de azok életének ez az ára.A gyermekek felöl,akik -igaz csak lassan-de végül szembesültek gondoskodó,drága szüleik elvesztésével....És belegondoltam a közönyös világ cinkos bûnébe.A menekülni kényszerülõket sehol nem fogadták be,még a gyermekeiket is egyedül csak Angliában fogadták,de ott is államilag állított akadályok,és sarc ellenében.
Szerintem jó volt az idõrend,az arcívfilmek,a dokumentum játék és a korabeli anyagok aránya,idõzítése.Nagyszerû volt a végkifejlet.Egyet értek,h mindenkinek látni kellene!Attól,h a hõs(Nicky)szerény,még nagyszerübb példaképe lehet a világnak.Azonban ha belegondolunk abba,h az emberi önzés,de még a hitványság is jóval nagyobb tömegeket hódít meg mint az özetlenség,de még akár az általános emberségességnél is, nem tudom,h ez gyermekeknek való történet-e?!...
10/10
Macika5 2012 jan. 27. - 23:39:55 10/10
(4/35)
Teljesen egyetértek. Döbbenetes volt ez a gyermekmentési akció! Valóban mindenkinek látnia kéne, de fõleg a gyerekeknek ezt a filmet. Többször kicsordult a könnyem..., belegondoltam, hogy mit érezhettek a szülõk, amikor elengedték a pici gyermekeiket. Rettenetes még belegondolni is! Soha nem szabad elfelejtenünk a II. világháborút és azokat, akik miatt ezek a szörnyûségek történtek...!
10/10
Macika5 2012 jan. 27. - 23:29:05 10/10
(3/35)
Csodálatos film egy csodálatos emberrõl és a megmentett gyermekekrõl! Nem találok szavakat...
10/10
thebestmam 2012 jan. 27. - 23:23:44 10/10
(2/35)
A mai önzõ világunkban kötelezõvé kéne tenni ennek a filmnek a megnézését a gyerekek számára!!! Felnõtteknek is nagyszerû, megrendítõ, tanulságos.
7/10
adamnagysweetmovie 2011 nov. 18. - 11:40:39 7/10
(1/35)
Igényesen összepakolt dokufilm, sok forrást felhasznált, sok embert megkérdezett. És Winton (azaz Nicky) is érdekes karakter, mintha maga is elfeledte volna élete ezen epizódját. Megtette, amit akkor tennie kellett, aztán ment tovább. Az egészre csak egy véletlen derített ismét fényt.
A folyamatos alázenélés kissé zavaró. A film azon szándéka, hogy Wintont hõsként tüntesse fel, szerintem élesen szembenáll az õ karakterével (ahogy fentebb is írtam). A rendezõ kicsit megerõszakolja az anyagát.
A dramatizált részek általában zavaróak, esetlenek (pl. az Ember a dróton-ban), itt az elején, amíg ironikus távolságot teremt velük szemben az alkotó, addig kedvesen esetlenek, aztán viszont már puszta illusztrációvá laposodnak.
Én szomorú vagyok, hogy ez a szájbarágós, televíziós trend uralkodik el a dokufilmezésben, de mint ez a film is mutatja, lehet ezt a "pompát" igényesen is csinálni. És talán mindezt elfogadhatóvá is teszi, hogy így Winton története több emberhez juthat el. Kár, hogy enélkül elkapcsolnának.