9/10
BOKORARCU 2009 jan. 16. - 12:20:28 9/10
(266/566)
Még nem olvastam a könyvet, és magamat ismerve nem is fogom! :) A film az egész jó, a végén a gruppen party az azért odaba..., még a szent atyát is megrontják! :DD
9/10
Evvica 2009 jan. 09. - 12:09:34 9/10
(265/566)
Olvastam a könyvet, nagyon tetszett, egyik kedvencem lett. Érdekes, hogy a leírtakat a saját képzelõerõ oly mértékig engedi megjeleníteni, hogy azt el tudjuk fogadni. De a vásznon mindenki ugyanazt látja, az már nem tõlünk függ. Morbid, gyomorforgató, ennek ellenére odaszegezett a képernyõ elé, és lélegzetvisszafojtva figyeltem, hol pro hol kontra drukkoltam , annak ellenére, hogy a könyv alapján tudtam mi fog történni. Dave1-nek igaza van, tágabb látókörûeknek ajánlott.
10-bõl 9 pont.
dave1 2009 jan. 03. - 19:06:50
(264/566)
Nagyon sok maradanadó filmélményem volt, de kevés újabb mozi van, amit máris olyan remekmûnek érzek, hogy a kedvenc filmes top10-embe bekerüljön, mivel ott inkább csak klasszikusok foglalnak helyet, és íme egy kivétel. A regényt nem olvastam, de a sztori rendkívül izgalmasnak tûnt, egyébként is a thriller a kedvenc mûfajom, és ez elsõ olvasatra annak tûnt. Persze, ahogy elkezdõdött, kidrült, hogy itt másról, valami sokkal mélyebbrõl van szó. Az indítás iszonyatosan erõs, az emberi kegyetlenség, a bûz, a mocsok kendõzetlen bemutatása leszögezi a nézõt a képernyõre. Ezután elindul egy nagyon különös élettörténet elmesélése, egy olyan fiúról aki más mint a többi. A fiú különleges képessége vele született, hiszen már születése után pár perccel a halak szagát megérzi. És mindjárt az elején ennek bemutatása különleges vizuális élményt ad. Szenzációs, ismétlem SZENZÁCIÓS az operatõri munka, az embernek a szeme-szája tátva marad a gyönyörû képektõl, ahogy a fiú kilométerekre megérzi az illatát mindennek. Azt kívánjuk közben, bárcsak nekünk is megadatódhatna az isteni képesség. Aztán megy tovább a történet, és Grenouille nem-e világisága idõnként kiröppent minket az egyénként bûnnel és sárral teli világból, ahol a történet továbbfolyik. Az egyik ilyen a film talán legmeghatározóbb jelenete, aholis megtörténik az elsõ gyilkosság. Grenouille olyat érez, amit sosem, egy lány illatát. Olyan érzés tölti el, ami szebb mindennél. Ahogy ez megvan jelenítva a vásznon, az pedig fantasztikus, minden egyes képkocka és Whishaw minden egyes arcrándulása kifejezi az érzelmi vívódással teli gyönyört. Végül persze megöli, és miután rájött mit tett, vélemlényem szerint valami megváltozik. Grenouille isteni képessége valahogy elveszti fényét, hiszen vér tapad miatta a fõhõs kezéhez. Grenouille ebbõl az esetbõl tanul, elraktározza az illatot saját magában, és elhatározza, hogy megismerteti egyszer a világgal. Ebben segítségre talál a nagy parfümkészítõ személyében, aki elõbb ódzkodva bár, de befogadja, majd szinte tanítványaként foglalkozik vele, és kiderül, hogy közelebbi szálak is fûzik hozzá, elkezdi egy idõ után úgy szeretni, mint saját fiát. Elmondja neki, hogy a nagyvárosba kell mennie, hogy megtudja, hogy lehet az emberi illatot megõrizni, hogy Grenouille végre meg tudja valósítani hõn áhított vágyát, hogy elkészítse a parfümök parfümjét. Nem tudja ezzel, milyen rosszat tesz, és alighogy Grenouille elhagyja mestere házát,Baldini meg is fizet akaratlan bûnéért.Grenouille végül eljut Párizsba, ahol is szembesül a rengeteg lehetõséggel, és el is kezdi bevégezni tervét. Itt ütközik ki az is, hogy igazából fel sem fogja mit tesz, a cél elvakítja, rémisztõ nyugodtsággal és hidegvérrel öli meg sorra a nõket. Wishaw játéka itt válik még erõsebbé, a szörnyeteg zsenit hátborzongatóan, de elgondolkodtatóan adja vissza. Vajon mi tulajdonképpen a fiú célja? Örömet szerezni az embereknek? Dehát életeket vesz el. Vagy hogy szeressék? Egy gyilkost? Vagy csak saját magának készíti a parfümöt? Ez valószínûtlen, hiszen egy ekkora tehetséggel megáldott embertõl már elvárandó, hogy a világnak mutassa meg magát. A dolgok végül nem teljesen úgy alakulnak, ahogy tervezte, Grenouillet elkapják és halálra ítélik, gyilkosságainak okát azonban nem tudják meg. A film vége sokkoló, és elborzasztó. Grenouille kivégzése elõtt egy zsebkendõt ereszt el a szélben rajta a parfümje illatával, és ettõl a nép megbolondul, Istent látja benne, és a végén az egész egy hatalmas tömegszexbe bonyolodik. Gyakorlatilag egy mûvészi fricska a társadalomra, az irányítható, tébolyult, befolyásolható világra. Emellett Grenouille mint Megváltó áll a nép fölött, hirtelen õ tûnik a világ legerõsebb emberének. Tisztasága érvényét vesztette ugyan idõközben, de a csodaparfümmel ezt is visszahozza, angyalként imádják. Sajnos közben rájön arra, hogy hiába alkotott nagyot, õ ettõl nem lesz boldog, nem tud viszont szeretni senkit, nem képes átélni a gyönyört, amit a parfüm ad. Emberi akar lenni õ is, érzelmeket adni és érzelmeket kapni, ez azonban születésétõl fogva lehetetlen számára, neki mást adott az élet. A legvégén azonban visszatér emberi mivolta is, õ emeberi lény, és ha nem boldog, úgy érzi, nincs értelme létezni. Mi más is pusztíthatná el, mint idõközben számára teljesen értéktelenné vált parfümje? Magára uszítja vele az embereket, akik nagy szeretetükben fölfalják. Emberek által hal, azon emberek által, akik elõtte kábultan a Messiást látták szinte benne. Ebbe is bele lehet látni egy rejtett, talán kicsit közhelyes üzenetet, a sok jó is szörnyûséghez vezethet, elvakíthatja az embereket. Az utolsó kép, mikor a parfüm utolsó cseppje elpárolog, Grenouille-al állítható párhuzamba, õ is egyik pillanatról a másikra tûnt el a Föld színérõl, mintha nem is létezett volna. Elképesztõ személyes, mûvészi és lenyûgözõ képekkel, nagyon korhû jelmezekkel és díszletekkel, csodálatos zenével, hibátlan színészi játékkal, és rendezéssel megkomponált remekmû. Én ajánlanám mindenkinek, csak hát vannak akik kevésbé nyitottak az ilyenfajta csavarokra, mint ami pl. a film végén van, de hát, akinek kicsit tágabb a látóköre, annak szinte biztos, hogy nagyon fog tetszeni. Nekem örök élmény volt.
andzsin 2009 jan. 03. - 09:00:56 Előzmény reila
(263/566)
Én is erre biztatok mindenkit! A film zseniális, de elsõre nekem nem állt össze a kép mi miért történi, elkövették azt alkotók azt a hibát, hogy a titkot nem fedték fel. Egy kis narráció segíthetett volna ezen. A könyv meg még zseniálisabb.
reila 2009 jan. 01. - 21:53:45
(262/566)
Olvassátok el!!!! Nem minden egyezik, de a történet nagyja igen. Érdemes!
Cosette11 2009 jan. 01. - 21:45:21
(261/566)
Az én ízlésem filmek terén meglehetõsen "kényes"...
Kevés filmre mondom,hogy JÓ.
Ezt a filmet most láttam elõször,õszintén szólva elõtte nem sokat hallottam róla,és MÉG nem is olvastam...
De engem ez a film nagyon megfogott,nálam rögtön bekerült a TOP 10-be.(Minimum...)
Damson 2008 dec. 14. - 13:36:05
(260/566)
Mi is a parfüm lényegében? Tulajdonképpen egyfajta olfaktórikus afrodiziákum. És mi is lehetne hatásosabb afrodiziákum egy férfiember számára, mint magának egy NÕnek az illata? A válasz, amint az a filmbõl is kiderül: 12 nõnek az illata...
eda29 2008 dec. 02. - 18:36:10
(259/566)
Én olvastam a könyvet évekkel ezelõtt és nekem nagyon tetszett a film is. Szerintem jól átadta a könyvben olvasottakat.
Hátborzongató film lett, nagyon jó színészekkel.
Ajánlom mindenkinek. Néha kell hozzá gyomor, de nem vészes :)
10/10
Changu 2008 dec. 01. - 17:35:04 10/10
(258/566)
"Elég parfümje maradt, hogy leigázza az egész világot, ha akarja. A király is a lábát csókolhatta volna Versailles-ban. Egy illatos levél a pápának, és õ lehet az új messiás. Bármit megtehetett volna, amit akar. Hatalma sokkal erõsebb volt, mint a pénz, a megfélelmlítés vagy a halál. Ez a legyõzhetetlen erõ az emberek szeretetének parancsolt. Egy dologra nem volt alkalmas a parfüm: nem lett tõle képes szeretni, és nem lett szerethetõ, mint mások. - A pokolba vele - gondolta. - A pokolba a világgal, a parfümmel, önmagával."
Mermaid 2008 dec. 01. - 11:25:02 Előzmény Vérbeli
(257/566)
Hát érdekes film az biztos! Bár, hogy õszinte legyek, én úgy az elsõ 20 perc után valahogy "meguntam"...
10/10
Vérbeli 2008 nov. 25. - 19:33:39 10/10
(256/566)
Ezt mindenkinek látni kell! 10\10 nálam. Nem tudok mást mondani, nézd meg! Remekmû!
7/10
1asokközül 2008 nov. 24. - 10:43:12 7/10
(255/566)
Nagyon régóta szeretném megnézni, de pénteken lemaradtam róla sajnos. Nem tudja valaki mikor adják legközelebb?
10/10
riakockas 2008 nov. 06. - 16:58:18 10/10 Előzmény zol80
(254/566)
Szerintem ez a film egy mestermû! Nem szabad a könyvvel egy kalap alá venni, ahogy ez más könyv-film variációnál is van. Egy film sosem tükrözi hûen a könyvet, nem is képes rá, éppen ezért kell a filmet külön értékelni, és ezzel a filmmel minden rendben van. Hatalmas vizuális élmény, szinte már "érezni" lehet a szagokat, illatokat. Érdemes megnézni, szerintem kihagyhatatlan.
FrancziskaAaAa 2008 okt. 28. - 12:31:59
(253/566)
én épp most nézem DVD-rõl . eddig tetszik majd ha végignéztem nyilatkozom .
zol80 2008 okt. 26. - 17:31:47
(252/566)
Nekem tetszett, bár a könyv jobb volt.
timikeee 2008 okt. 24. - 21:12:52
(251/566)
õszintén szólva, nekem nem nyerte el a tetszésemet...
a színészek alkotása nagyon jó volt, de nekem ez a film valahogy nem jött be... fõként a végére gondolok...
5/10
twiggy_d 2008 okt. 18. - 12:47:54 5/10
(250/566)
A könyvrõl mindenki ódákat zengett, és emiatt többet vártam a filmtõl. Hosszú, kicsit vontatott, valahogy nem jött be. Egyszer meg lehet nézni. Viszont ha a könyv tényleg annyira jó, akkor elõször a filmet nézze meg, aki meg akarja nézni és utána olvassa csak el a könyvet, akkor nem lesz belõle nagy csalódás.
trillárom 2008 szept. 26. - 17:21:22
(249/566)
Különleges történet az biztos! Aki még nem látta, annak elõször a könyvet ajánlom elolvasásra! Szerintem jobb, mint a film és abban sok mindenre fény derül, amit a film nem részletezzett, nem bontott ki.
offtopic
Sensuelle 2008 szept. 20. - 23:39:47
(248/566)
Ez a film inspirált a parfümök csodálatos világának megismerésére: határtalanul izgalmas élmény, fõleg a mûvészi parfümök világa. A ***moderálva*** gyönyörû indulóhely...
Suzy86 2008 szept. 08. - 10:04:00
(247/566)
Csodálatos film, ami rögtön magával ragadott,és azóta sem hagy szabadulni...nagyon szeretném könyvben is elolvasni..
***spoiler***
Felmerült a kérdés, hogy ha a parfümöt csakis szûz lányok illatából készítette, akkor hogy jön a képbe a prosti? Nos, ha jól figyeltem meg a jelenetet, az elsõ üvegcse amit beletesz a "gyûjteménybe" az az elsõ megölt szûz illata, vagyis a prosti illatát nem keverte bele a parfümbe, az úgymond csak egy kísérlet volt, hogy mûködik-e a módszere (és mivel miután befújta magát a prosti illatával és a kutyája odament hozzá, ezáltal be is bizonyosodott, hogy mûködik.)