Téma: Reggeli gyors

Sopánka2 2016 júl. 03. - 15:03:44
(12080/20900)
Hova tûnt Pártállamicsökevény? Csak nem vetette magát a Temzébe a brexit miatt?
Sopánka2 2016 júl. 03. - 15:02:51
(12079/20900)
Ez egy nehezen követhetõ performance volt...:-)) De kíváncsi lennék kinek a kiállításáról írta a nõ a botrányt kiváltó kritikát.
3/10
Caffe 2016 júl. 03. - 14:41:41 3/10
(12078/20900)
Nagyon kedvelem Papp Reka Kingat, de amit ebben a musorban ezzel a novel muvelnek, az kimondottan idegesito, egymas szavaba vagnak, baromira egyetertenek, mindenki hulye, mindenben nekik van igazuk, szornyu.
Sopánka2 2016 júl. 03. - 12:10:10
(12077/20900)
Hát, meglehetõs lekicsinyléssel beszélt az iskoláról, a tanárokról, az oktatásról általában. Nem csak õ, Sándor Klára is.
Sopánka2 2016 júl. 03. - 12:07:19
(12076/20900)
Ezen kellene talán dolgozni és nem rezignáltan széttárni a karunkat, hogy ez van, nincs mit tenni. Tudom, hogy idétlen, de, ha egy patikában feltétlenül kell lennie legalább egy szakképzett embernek, miért ne kellene a médiában kötelezõen korrektorokat alkalmazni. Olvasószerkesztõrõl már nem is beszélek. Valóban nekik köszönhetõ a legnagyobb szennyezés. Csináljanak szép, helyes beszéd versenyeket, díjakat a nyelvileg legigényesebb médiumoknak. Nyilvános vitákat, mûsorokat errõl a kérdésrõl. Szóval sok mindent lehetne csinálni. Bármit, mint elfogadni a teljes beletörõdést és még ideológiát is gyártani mögé. Egyébként képzeld milyen örömmel hallgatja egy magyar tanár, amint a nyelvész kolléga halálra simpfeli a teljes oktatást.
oxális 2016 júl. 03. - 11:35:10
(12075/20900)
Ha pedig az iskolában elvárás, akkor bizony mégiscsak megítélhetõ, hogy ki tahó és ki nem, ahogy Elisáról is tudta mindjárt Higgins. Nekem sem okozott sosem gondot, gondolom a humán érdeklõdésem megkönnyítette, sosem kellett helyesírást tanulnom és a fiam is ilyen volt. 5 éves korától gyönyörûen, választékosan beszél, az unokáim is, bár náluk elõfordul helyesírási hiba. A nyelvtanulásnál más a helyzet, ott sztem attól reménytelen a helyzet, mert semmit nem változik a koncepció és a nyelvtan megöli a beszédkészséget.
offtopic
Vak Béla 2016 júl. 03. - 11:17:53
(12074/20900)
Azt viszont sohasem mondta Kálmán László, hogy ne kellene az iskolában helyes beszédet, stílust vagy akár helyesírást tanítani. A hagyományos általános iskolai nyelvtan tanítást kritizálta sokszor, amelyik szerinte túl sok, gyakran értelmetlen és leginkább kontraproduktív. És ebben igaza van szerintem is, ha nem egy egészen kivételes pedagógus csinálja.
Mondom ezt úgy, hogy én nagyon szerettem a nyelvtant (mert valamiért érdekelt és sikerélményt adott). Engem az idegen nyelv tanulásának sem ijesztettek el a nyelvtani szabályok, de hogy az idegen nyelven való beszédkézségemnek nem tett jót, hogy túlságosan figyeltem ezek miatt a magam megértetése helyett a feltétlen helyes beszédre, az biztos.
És látok magam körül sok embert (például a férjemet, a lányomat), akik óriási erõfeszítésekkel sem jutottak a hagyományos oktatásban elõre a nyelvtanulásban, csak idegen nyelvi környezetben, hallás és az élet által kikényszerett gyakorlattal tudtak elõre jutni.
És nekik az iskolai magyar nyelvtan is egy idegesítõ, érthetetlen szabályhalmaz volt annakidején.Amin persze valahogyan túljutottak akár jó osztályzatokkal, de hasznukra nem vált.
oxális 2016 júl. 03. - 11:05:53
(12073/20900)
nem évig, korig.
oxális 2016 júl. 03. - 10:59:12
(12072/20900)
ez igaz, de iskolák (azok is olyanok, amilyenek) még vannak. Bennük tanárok is. Ha 16-23 évig elvárás egy színvonal, beleivódik az emberbe, ahogy belénk is. Nem csak média van, szülõk is vannak. Ha nem fordulhatna elõ, hogy az unokám matek füzete tele helyesírási hibákkal, mert az nem a nyelvtan....
offtopic
Vak Béla 2016 júl. 03. - 10:45:44
(12071/20900)
A parlamentben felszólaló képviselõk beszédének sokfélesége tényleg rossz példa a mai világban, amikor a képviselõknek jó okkal semmi presztízse sincs. De kik, mik volnának szerintetek a példaadók a mai tömegmédiával teli világban?
Amíg átlátható számú, gondosan szerkesztett, lektorált írott sajtó volt meg max. pár tévécsatorna, addig lehetett újságírók, bemondók, példaadásáról beszélni.
De most, amikor egy pillanat alatt bármi megjelenik egy ismeretlen online portálon, de azt a következõ pillanatban egy nagy olvasottságú idézi, forgatja.
A régi eszközök nem mûködnek, újak meg nincsenek.
oxális 2016 júl. 03. - 08:49:35
(12070/20900)
szerintem meg szigorúan tiltani kéne a suk-süközést, a ba-bezést meg egy csomó többi borzadályt. A parlament meg semmire sem hivatkozási alap, kényelmes megoldás, hogy a nyelv változik, de alap dolgokat meg kéne tartani.
Sopánka2 2016 júl. 03. - 08:46:43
(12069/20900)
Most megnyugodtam. :-)) Egy jó darabig nem fogok telefonálni. De Neumannal értek egyet, aki azt mondta, hogy végül is ettõl izgalmas, érdekes egy mûsor és nem lenne jó, ha mindenki mindig egyetértene mindenben. Majd figyeld meg, hogy még hányan fognak erre visszatérni és benyalni a tanár úrnak...
Sopánka2 2016 júl. 03. - 08:42:42
(12068/20900)
Azért egy kicsit szépíti a kórházi helyzetet...
3/10
Caffe 2016 júl. 03. - 08:38:16 3/10
(12067/20900)
Na azert Kalman is kozbevagott parszor. Erdekes lenne kielemezni Kalman ervelesi hibait es azt , ahogy eloszor berakta sopit a nyelvnacik skatulyajaba, kicsit lenezoen, aztan felismerve, hogy itt nem csak errol van szo, akkor elovette a szokasos modszert, atvenni a szot es reszben igazat adva kicsikarni egy egyetertest, aztan rovidre zarva elkoszonni. Ez most nem ment neki.
Szerintem egy kozos minimumot igenis ki kell rakni colopkent es nem legyintgetni a ba- bezesre, meg a suk- sükozest tajnyelvve nyilvanitani.
3/10
Caffe 2016 júl. 03. - 08:28:11 3/10
(12066/20900)
Atyauristen, ijeszto, amit ez az orvos mesel.
oxális 2016 júl. 03. - 08:00:55
(12065/20900)
nem kerültél:)
Sopánka2 2016 júl. 03. - 07:04:53
(12064/20900)
Az a helyzet, hogy mindig az van elõnyös helyzetben, aki a mikrofont kezeli. Én már hallottam egyszer, amikor egy hasonló telefonálót könnyedén túlbeszélt és végül kurtán-furcsán lekeverte. Én nem akartam ebbe a helyzetbe kerülni. Legalább nagyjából el akartam mondani, amit akartam. Én egyébként a vitában mindig ingerült vagyok, bárkivel, de ez nem jelenti azt, hogy haragszom. És durva sem szoktam lenni.
oxális 2016 júl. 02. - 22:37:55
(12063/20900)
Szerintem tök igazad van, csak kicsit ingerült voltál, meg belevágtál Kálmán szövegébe. Érdekes, hogy ha nem tudtam volna tegnapról, nem ismertem volna fel a hangod. Egyébként sztem minden nyelvész ezt a szöveget nyomja, amit õ. Vagy mi csak ilyeneket ismerünk?
Sopánka2 2016 júl. 02. - 17:25:42
(12062/20900)
Nem akarom én sem folytatni, de eszembe jutott még egy epizód.Valaki megkérdezte, hogy mi a helyes: a bicikli vagy a bicigli. Kálmán azt válaszolta, hogy õ biciglinek mondja és biciglinek is írja. Neumann kicsit tamáskodott és megkérdezte, hogy, ha egy cikkében a korrektor kijavítja, akkor mit csinál. Kálmán azt válaszolta: attól függ, hogy elküldöm-e, hogy éppen milyen kedvemben vagyok. Az én apám nyomdai korrektor, fõrevizor volt. A korrektor, amíg létezett ezekben a kérdésekben élet-halál ura volt. Nyomdában, szerkesztõségben, kiadónál. Ma nem azért nem létezik a korrektor -tisztelet a kivételnek-, mert nem lenne rá szükség, hanem azért, mert nincs rá pénz. Nincs pénz a mai Montág Imrékre és Fischer tanár urakra sem. Ezért néz ki így a sajtó, az írott és elektronikus média, ezért néznek ki így a könyvek. De talán a szükségbõl nem kellene erényt faragni...
offtopic
Vak Béla 2016 júl. 02. - 16:26:07
(12061/20900)
Nem kell objektíven látnod a vitátokat, csak azt nem értem, hogy akkor a másik féltõl miért vársz objektivitást.
Meg azt sem értem, miért ne lehetne egy nyelvészeti (szerintem szórakoztatónak is szánt) mûsor megosztó.
Para-Kovács stílusa, tartalma is gyakran megosztó, mégis jobb - legalábbis a hallgatók egy részének-, mint az önimádatba vagy unalomba fulladó nyálas, vagy a végletekig belterjes harmadik. De nyilván vannak olyanok, akik pont ezt élvezik, mert õk azon mûsorvezetõk vagy témák tekintetében egészen másképp reagálnak.

De befejezem. Amúgy nem rokonom-ismerõsöm Kálmán László :).