Téma: Saul fia

domo.robi 2015 jún. 25. - 23:41:22
(232/612)
"Márminthogy te nem akarsz ennél többet mondani?
A rendezõ és a fõszereplõ ugyanis többet mondott."

Neked mit mondott a rendezõ és a fõszereplõ? Kíváncsi vagyok.
domo.robi 2015 jún. 25. - 23:40:29
(231/612)
Nem vágyom "hatásos" képekre. Ha ilyen hatásokra vágynék, akkor megnéznék egy bárddal hentelõs horrort.
Ha nincs kézzelfogható haszna a jelenre és a jövõre, akkor felesleges a múlttal sokkolni magunkat.
eIemes 2015 jún. 25. - 18:31:40
(230/612)
"Rossz volt a holokauszt? Rossz. Akarunk ennél többet mondani? Nem."

Márminthogy te nem akarsz ennél többet mondani?
A rendezõ és a fõszereplõ ugyanis többet mondott.
domo.robi 2015 jún. 25. - 08:41:56 Előzmény eIemes
(229/612)
"A horror és a halál átélése még soha nem adott szeretetet vagy életet senkinek."

Dehogynem. És pont azon az úton, amin elindulták :)"

Gondolkodtam, hogy miért nem tetszik nekem ez a válasz. És rájöttem. Azért nem tetszik, mert én nem a film hatására kezdtem el gondolkodni a dolgokon, a film csak régi gondolataimat hozta elõ. Újat nem adott, csak felkavarta a régieket. Aki nem szereti ezt a témát, annak sem ad újat, csak kavar egyet az "elég volt már a holokausztból" érzelmein. És pont erre nincs szükség, hogy mindenkit felkavarjon csupán a film, de ne adjon újat, amit a felkavarodás utáni leülepedéskor hozzá tudok építeni a személyiségemhez. Nekem nem adott újat. Minden ezzel kapcsolatos gondolatom régi. Már megvoltak, néhány év alatt épültek bele a világlátásomba.

És akkor felmerül a kérdés: kinek szól a film, ki a célcsoport? Akarunk valakinek mondani valamit a témáról, vagy csak fel akarunk kavarni mindenkit egy újszerû képi világ és néhány filmes hókuszpókusz segítségével? Sajnos hiányoltam az üzenetet. Az nem üzenet, hogy az is meghal, aki nem néz szembe a valósággal, és az is, aki szembenéz és van jövõképe. Ilyen alap lelki témákról egy "elhagyott ház" horrorfilm is tud mesélni két zombihörgés között. Ott is mindig van olyan aki bepánikol, és azért hal meg, és olyan is, aki nyugodt marad, mégis meghal.

Rossz volt a holokauszt? Rossz. Akarunk ennél többet mondani? Nem. Akkor ez a film egy B kategóriás hentelõs horrorral van egy szinten.
Tudnak még ilyeneket csinálni? Tudnak. A szögesdrót szemszögébõl még senki nem örökítette meg a borzalmakat, illetve lehet egy rövidfilmet forgatni, amikor a kamera a krematórium belsejébõl néz kifelé, és a lobogó tûz közepette látszó krematórium elõtti arcok látványa keveredik a tûzbe betolt hullák látványával. De ha nincs mögötte mondanivaló, akkor lehet még ZS kategóriás horrort is csinálni a holokauszt témájából.
offtopic
eIemes 2015 jún. 24. - 22:58:13
(228/612)
Ezek nagyon szép dolgok. Örülök, hogy nem vagy allergiás. Beszéljünk hát másról :)
offtopic
eIemes 2015 jún. 24. - 21:55:12
(227/612)
"Csak az igazat mondd és amit igaznak érzel"

Na ez a két dolog soxor elég messze van egymástól. Ott van a kettõ között a személyiség.
Gimi igazgatója (igen okos ember, de pocsék pedagógus) mondta az elsõsök szüleinek:
a gyerek nem azt mondja el, ami történt, hanem azt, amit õ átélt.
a két dolog sokszor nagyon távol van egymástól, pedig mindkettõ lehet igaz.

"vállald, hogy nem leszel népszerû"

ez gyakran így van -- de ez fordítva szinte sosem:
a népszerûtlenség nem bizonyíték az igazad mellett.
offtopic
eIemes 2015 jún. 24. - 21:27:27
(226/612)
nem értem hogy kerül ide az igazmondás meg a társadalom.
én csak az allergiáról beszéltem. vannak páran, akik tipikus allergiás tüneteket mutatnak.
érdekes lenne megvizsgálni, hogyan alakult ki ez az allergia.
vannak, akiket egy ilyen helyzet arra inspirál, hogy felülmúlják. õk a normálisak.
vannak, akikben haragot ébreszt, és fikázni kezdenek. na õk az allergiásak.
vagy nevezhetjük irigynek is.
offtopic
eIemes 2015 jún. 24. - 21:20:01
(225/612)
"Ez olyan mint az önsajnálat, sajnálkoztatás"

Biztosan. Van egy csomó gyenge "holocaust" film is. Ez pont egy jó film.
Hogy neveznéd azt, amikor valaki más csinál egy jó filmet, és fikázod, mert nem a te kedvenc témád?

"Ennyi erõvel filmezhetnék a hajléktalanok kilátástalanságát a nyomor különbözõ helyzeteit"

Stb. Vannak olyan filmek is. Miért zavar téged, hogy nem csak arról készülnek filmek?

"Olyan ez mintha folyamatosan az együttérzést kérnék, kéregetnék."

Azt hiába kérik. Nem jön magától. Jó film kell hozzá.
A gyenge holocaustfilmek nem kaptak elismerést, sem együttérzést.

"Az meg, hogy nem lehet jegyet kapni rá, csak mese..."

Most már lehet, persze. A premier elõtti vetítésekre nem lehetett.
offtopic
eIemes 2015 jún. 24. - 19:11:10
(224/612)
"többen megjegyezték"

bizony. én pedig megállapítottam, hogy ezek az allergia tünetei.
eIemes 2015 jún. 24. - 16:42:23 Előzmény makovecz1972
(223/612)
Szerintem ez félreértés. Mészítettek sikertelen filmeket a témában (ld alább: Szürke zóna).
Ha egy film gyenge, akkor gyenge, akármirõl szól. Nem nyer díjat, kevesen nézik meg, stb.
Szóval ha számos sikertelen film után készül egy sikeres, ami neked nem tetszik, akkor max
azt mondhatod, hogy neked nem jön be, nem érted, vagy egyébként utálod a zsidókat ezért ha
jó lenne a film, sem tudnád értékelni. Ez becsületes állásfoglalás lenne. Nem mondom, hogy
egyetértek vele, de sokféle vélemény van.

Viszont az, amikor hamis érvekkel próbálják ócsárolni a filmet, az bizony gerinctelenség.
offtopic
cellasto 2015 jún. 24. - 11:30:27
(222/612)
elnézve a facebook profilját (már ha õ az),igazad lehet :)
1/10
offtopic
makovecz1972 2015 jún. 24. - 11:28:14 1/10 Előzmény Sz Peter
(221/612)
Aki a kutya nem foglalkozna vele, és nemhogy hollywoodba, de még a érdi városi tv-t sem érdekelné. A téma miatt olyan "sikeres"! Amúgy egy ritka gagyi film!
eIemes 2015 jún. 24. - 06:31:45
(220/612)
"A film üzenete: nézd, kicsirigó, úgy megholokausztollak, hogy beleõrülsz. Mert ebbe mindenki beleõrül. Igen, és? Mitõl leszek én jobb, ha ilyeneket nézek? Mitõl leszek empatikusabb a szenvedõk iránt? Semmitõl."

A döntés a te kezedben van.

A 19.században divatos volt az az istenkép, hogy a hatodik napon Isten befejezte a teremtést és visszavonult a Olümposzra. "Be van fejezve a nagy mû, igen. A gép forog, az alkotó pihen." - A valóságban azonban nem egy alkotó van, hanem kettõ: a rendezõ és a nézõ (te). Ha a rendezõ minden kérdést megválaszol és a szájadba rágja, akkor valóban könnyebb a helyzeted, ismerõs érzés, általános iskola, kettõõõ meg kettõõõ az néééégy, a költõ itt azt akarta mondani hogy ... elõre megrágva. Egyik füleden be, másikon ki.

A jó alkotás nem válaszol meg minden kérdést. Te is része vagy az alkotásnak. Saját válaszokat kell adnod. Akkor is, ha ez ismeretlen, szokatlan érzés. A filmnek tovább kell dolgoznia. Mitõl lettek az átlagos normális emberek részei ennek a gépezetnek? A mûvelt, humanista Európa közepén, néhány évtized alatt két gyilkos rezsim kiépülését néztük végig karbatett kézzel, sõt, asszisztálva ehhez...?

"A horror és a halál átélése még soha nem adott szeretetet vagy életet senkinek."

Dehogynem. És pont azon az úton, amin elindulták :)
eIemes 2015 jún. 24. - 06:23:08
(219/612)
" túl sokszor marad életben, ennyi véletlen nem lehetett a valóságban"

Igen, bár nekem Indiana Jones gyanúsabb, szerintem ott már egy kicsit túlzott a rendezõ.
eIemes 2015 jún. 24. - 06:21:58
(218/612)
"A film nem válaszolja meg, miért alacsonyodik idáig az ember, hogyan juthat egy értelmes társadalom idáig. Nem válaszolja meg a kérdést"

Ettõl jó film, és ezért marad meg bennünk.
7/10
funfun 2015 jún. 24. - 05:39:05 7/10 Előzmény giggs985
(217/612)
Én is kábé úgy gondolom, mint te: túl sokszor marad életben, ennyi véletlen nem lehetett a valóságban. A bonctermi jelenet egyébként is hihetetlen volt olyan szempontból is, hogy a fiatal náci tiszt mennyire ismerte a zsidó kultúrát, vagyis azt a táncot. Mégis honnan?
Lehet, az a bajom, hogy túlontúl nagy várakozással ültem be a filmre, mert annyi mindent olvastam már róla. Rám sajnos nem úgy hatott. Ami nem biztos, hogy a film hibája.
Remélem, nagy sikert ér majd el a film a jövõben is. Itthon nem fog, az szinte biztos. Mert ha valami zsidó témájú, vagy a holokausztról szól, akkor már nem a tetszik/nem tetszik kategória alapján megy az ítélkezés, hanem rögtön felüti a fejét a Magyarországon egyébként hivatalosan nem létezõ antiszemitizmus.
Nálam a film 7 pont.
domo.robi 2015 jún. 23. - 23:30:16
(216/612)
*** SPOILEREK ***

Beterelik az embereket egy helyre, bezárják az ajtókat. Utána elindul és bevégzõdik az iszonyat. A végén bejönnek a fásult arcú segítõk, és kitakarítanak, hogy jöhessen az újabb transzport.

Ez jutott eszembe, mikor a film után megláttam a fekete pólós mozialkalmazottakat, akik 21. századi sonderkommandóként várták, hogy végre összeszedhessék a mozinézõk hulladékát. Õk is részei a gépezetnek, de eljöhet a nap, amikor utánuk takarítanak.

Eliparosodott az emberiség. Mindenki sonderkommandós a maga területén, apró alkatrészként mûködtet rendszereket, más rendszerek pedig az õ kiszolgálására épültek fel. És persze az emberipar kimaxolása a gázkamra, az iparszerû megsemmisítés. De vajon mennyivel járunk jobban mi, akik a vásznon bámultuk végig Fault, amint rögeszmésen végigszerencsétlenkedi a filmet? Mennyivel járunk jobban a saját életünk sonderkommandóival, akikrõl elõször azt hisszük, hogy kiszolgálnak minket, de a végén kiderül: õk csak takarítanak utánunk, hogy jöhessen egy újabb transzportnyi fogyasztó.

Kapunk-e valódi válaszokat? Nem. A film nem válaszolja meg, miért alacsonyodik idáig az ember, hogyan juthat egy értelmes társadalom idáig. Nem válaszolja meg a kérdést, csak arcunkba nyomja a halálgyár képi világát: nesze, fogyaszd! Feldolgozni, értelmezni, megmagyarázni nem fogjuk, mert nem lehet, vagy csak nem akarjuk. Saját életünk kérdéseire sem ad választ a fogyasztói társadalom: miért vagyunk a Földön? Nesze, egy kis szappanopera, ne gondolkozz! Mi az élet értelme? Igyál, szexelj, élj a mának, inkább ezzel foglalkozz!

Sajnálom, hogy azt kell mondjam, hogy ez a film nagyon túlértékelt. És azt is mondom, hogy ezerszer inkább megnézem a Schindler listáját még egyszer, mint ezt a 4:3-mas képarányú, arcomba nyomasztott borzalomtengert, ami jól táplált szereplõivel (és hulláival) még így is gyenge utánzata volt csak az eredeti haláltábornak. A film üzenete: nézd, kicsirigó, úgy megholokausztollak, hogy beleõrülsz. Mert ebbe mindenki beleõrül. Igen, és? Mitõl leszek én jobb, ha ilyeneket nézek? Mitõl leszek empatikusabb a szenvedõk iránt? Semmitõl. A horror és a halál átélése még soha nem adott szeretetet vagy életet senkinek. Abban pedig nem hiszek, hogy ettõl a filmtõl döbben rá valaki, hogy valami gond van az emberiséggel. Ahhoz ez a film nem elég erõs, hogy ilyet üzenjen.
eIemes 2015 jún. 23. - 22:16:36
(215/612)
az öregember, aki tolja be a tepsiket a kemencébe, az arcán az iszonyat... nem jó. az iszonyatnak az én arcomra kellene kiülnie, azt látván, hogy valaki ezt fásultan, gépiesen csinálja, naponta ezerszer...
eIemes 2015 jún. 23. - 22:12:08
(214/612)
...morálisan szürke zóna... megalkuvó kifejezés.

épp nézem ezt a filmet. nem tudom megmondani miért, de ez egy nem sikerült film. mindenesetre a google a "sonderkommando movie" kifejezésre 120 ezer találatot ad és rögtön az elején ott van a grey zone... de annyira szürke, mint a címe... sajnálom. nem sikerült.
eIemes 2015 jún. 23. - 21:42:51
(213/612)
ez a szürke zóna nem lehet egy túl jól sikerült film. Annak ellenére, hogy a film IMDB oldalán rendezõként Tim Blake Nelson van feltüntetve, a rendezései között nem szerepel: http://www.imdb.com/name/nm0625789/