Téma: Saul fia

moderator3 2015 jún. 15. - 20:24:52
(172/612)
Tisztelt Fórumozók!

Többek között azért is lett lezárva a topic mert a film bemutató elõtt már eldurvult az "emberi hang".
A film itthoni bemutatója 11. történt meg, ezért nyitottuk meg újra.
Örülnénk ha értékes gondolataitokat kulturált hangnemben tennétek meg.
Ellenkezõ esetben néhány posztoló miatt kénytelenek leszünk sajnálatunkra a szokásos intézkedéseket meghozni.

PORT.hu
8/10
giggs985 2015 jún. 15. - 18:40:39 8/10
(171/612)
Elég sajnálatos, hogy rengetegen anélkül nyomták rá az egy csillagot erre a filmre, hogy látták volna (már a premier elõtt volt egy csomó szavazat, és az átlag a bányászbéka hátsója alatt volt), pedig ez a film hosszú idõk óta az elsõ magyar film, ami igazán sikeres lehet idehaza és külföldön egyaránt.
Bár korántsem tartom remekmûnek (spoiler: elsõsorban a történet miatt: számtalan olyan dolgot tesz meg / esik meg Saullal, amiért biztos halál várt volna rá. Pl.: a hulla rejtegetése; a lapát folyóba dobása, majd a vízbe ugrás után futni hagyják; mikor a ruháját odaadja a rabbinak az utolsó pillanatban megmenekül a kivégzéstõl; mikor visszamasíroznak a táborba nem egyezik a csoport létszáma, de az õrök beengedik õket, ott találják egyedül a hullaházban, de csak bohóckodnak vele, stb - ez így túl sok volt, számomra kicsit hiteltelenné és hihetetlenné tette a sztorit), mégis az újfajta hozzáállás és látásmód, a kiemelkedõ és egyedi operatõri munka, a magyar filmtõl szokatlanul jó minõségû hangkeverés fontos mûvé teszi a Saul fiát, ami miatt érdemes megnézni, és kár érte, hogy sokan csak odáig jutnak, hogy a téma miatti ellenszenvükbõl látatlanban lepontozzák valami sértõdött óvodás módjára.
8/10
giggs985 2015 jún. 15. - 17:09:05 8/10
(170/612)
Hát figyelj, szerintem elég sok olyan filmet találhatsz, amelyik nem a zsisókról, vagy a holokausztról szól, ha ennyire zavar a téma. Nézd azokat, és megoldódik a problémád. :D
eIemes 2015 jún. 15. - 16:06:08
(169/612)
"miért kell ehhez a dologhoz nekem bárhogy is viszonyulnom?!"

Azt én honnan tudjam? Te tudod, miért jöttél ide :)

Engem a szociálpszochológiai vonatkozása érdekel. A szereppel
való azonosulás és a szerepbõl való kilépés lehetõsége és ennek
hiteles ábrázolása. Konfliktusok (azokkal, akik nem tudnak vagy
nem akarnak kilépni).

"miért nem lehet pl. kulákokon és Don-kanyarban odaveszett magyar
katonákon bemutatni"

Miért ne lehetne? Nagyszerû könyvek és filmek készültek már a
magyar történelem fontos és tragikus pillanatairól. A kõszívû
ember fiai, amit rémesen utáltam Zsoké Mór rétestésztaként nyúló
tájleírása és rokokó stílusban túldíszített történetmesélése miatt,
hasonló dolgokat boncolgat. Leonin és Baradlay Ödön barátsága a
semmibe veszett, vagy majdnem a semmibe veszett, amikor Leonin
belebújt a cári egyenruhába, Ödön pedig a bujdosóéba - de Baradlay
Jenõ, aki osztrák csajért rajongott, egy kritikus ponton képes volt
megtenni azt a lépést, amihez sokunknak nincs bátorsága.

Ma másfajta stílusú filmeket és könyveket készítenek. Más nyelven
értjük meg a mûalkotásokat. Az ingerküszöbûnket is megemelték az
amerikai szemétgyárból kiguruló Zs-filmek, robbantásokkal, bosszú
és viszontbosszú történetekkel.

Nehéz jól eltalálni a hangot, ami ebben a zajban is meghallatszik.

A "hétmilliárd" meg nem érv. Tudod, hogy múlt héten is meghalt ezer
kínai szénbányász? EZER. És ez nem rendkívüli dolog, hetente meghal
ezer bányász kínában. Néha ezerötszáz. Nem hír. Messze van.

"miért mindig errõl a népségrõl van szó?!"

Nem csak róluk van szó. Te vagy az, aki a zsidókról szóló hírekre
ugrasz. Ezt veszed észre. A te érzékenységed okát magadban kellene
keresni. Nekem nincsenek zsidókkal kapcsolatos különleges érzéseim
ezért mindig csodálkozom azon, aki ragaszkodik az állásfoglaláshoz.
Zsidó film? Gõzöm sincs, hogy zsidó vagy nem zsidó. Jó film? Ez számít.

Legalábbis egy filmes fórumon :))))

"Pont az által hiteltelenedik el a film"

Legfeljebb annak az embernek lesz kevésbé értékes, aki nem a filmet
nézi, hanem azt, hogy zsidó vagy nem zsidó. De visszatérek az elsõ
kérdésemhez: miért fontos NEKED az, hogy zsidó vagy nem zsidó? Az
USA-ban készült kb ezer film a vietnami háborúról. Nekik az volt egy
jó nagy trauma. A világ legerõsebb hadseregét így elkalapálja néhány
rizstermesztõ. Az ezer vietnamos filmbõl van vagy tíz, ami elég jó.

"De nem, ide ZSIDÓ kell. Hát akkor csak nézzétek, élvezzétek!"

Ez a kérdés neked fontos :))) Shakespeare miért nem szerelmes angolokról
írta a Rómeó és Júliát? Miért olaszokról? Nem unalmas ez, hogy mindig
csak az olaszok? Pont ez hitelteleníti el Shapespeare-t, hogy folyton
az olaszokat isteníti. Meg a dánokat. Meg a niggereket. A saját népét
folyton csak fikázta, itt egy púpos király, itt egy geci királynõ...
Nem lehet, hogy balkézrõl olasz vér is folyt Skapespeare ereiben...?
1/10
GABRIELH78 2015 jún. 15. - 15:42:24 1/10
(168/612)
Tök oké amiket írsz, és az érvrendszer is. Tetszik. Tényleg. Már csak egy dolog nem világos; miért kell ehhez a dologhoz nekem bárhogy is viszonyulnom?! A különbözõ emberi sorsokat és szerepeket, miért nem lehet pl. kulákokon és Don-kanyarban odaveszett magyar katonákon bemutatni, vagy bárkin. 7 milliárdan vagyunk, több száz milliárdan éltek eddig az emberiség történetében, miért mindig errõl a népségrõl van szó?! Õk ennyivel érdekesebbek? Vagy õk adják a pénzt a filmre?:) Pont az által hiteltelenedik el a film bármilyen távlati kérdésfelvetése - amely az egész emberiségre vonatkozhatna - , hogy már megint az ún. "holokauszt" és egy koncentráló tábor a helyszín. Miért nem egy külváros? Miért nem egy iskola? Abban a környezetben is fel lehetne tenni ugyanezeket a kérdéseket. De nem, ide ZSIDÓ kell. Hát akkor csak nézzétek, élvezzétek!
eIemes 2015 jún. 15. - 14:40:10
(167/612)
Európa kb a 16. század óta a humanista eszmék európája akart lenni.
Magasröptû erkölcsöt hirdetünk és kultúrát. A nagy mûvészek majdnem
mind európaiak. A nagy gondolkodók majdnem mind európaiak. A szentek
majdnem mind európaiak. Amerika egy utilitariánus ország, azt nézik
csak, miben van pénz. Mi európai népek az eszmét is látjuk.

Aztán ez a büszke európa egyszercsak zsebredugott kézzel nézi végig
két tömeggyilkos rendszer lassú kiépülését. És a büszke európát csak
a lenézett, kapzsi rokon segítsége menti meg. Ez azért elég komoly
tökönrûgás európa önérzetének. Jó sokáig próbálták letagadni. "Nincs
itt semmi látnivaló, tessék oszolni" - "De én ott se voltam" - "Igaz,
ott voltam de nem csináltam semmit" - "Igen, de parancsra tettem."
eIemes 2015 jún. 15. - 14:30:00
(166/612)
"nem rágódom rajta"

hát persze :)

"Egyszerûen csak hozzászóltam a témához"

nem. mint mondtam, ennek a filmnek NEM a holocaust a témája.
a holocaust a TE témád, ezért te mindig ahhoz szólsz hozzá.
de ne engem gyõzködj arról, hogy "de nem is." neked fontos.

"nem ezen a fórumon kell bizonygatnom, hogy mit hoztam létre"

persze hogy nem ezen a fórumon. ha neked mindenrõl a zsidók
jutnak eszedbe, akkor magadnak alarsz bizonygatni valamit.

"ez az egész dolog az "arcomba van tolva".

ha oda lenne tolva, akkor észrevetted volna, hogy ez nem a
holocaustról szól, sõt, még csak nem is a zsidókról (ahogy
pl. a rómeó és júlia sem az olaszokról szól.)

"Te, akik kizárólag egyénben gondolkoznak"

Nem tudhatod, hogy én miben gondolkodom :)

"mégiscsak társas lények vagyunk."

Igen. Errõl szól ez a film. Mi, a társas lények, mennyire
a sorsunk rabjai vagyunk. A fõszereplõ egyszercsak ki lett
nevezve bûnösnek, deportálták, elvitték egy gyûjtõtáborba.
Egyszercsak rámutattak: mostantól te leszel az, aki itt ezt
a munkát fogja végezni. Két ember, az egyikre ilyen ruhát
adtak, a másikra olyan ruhát. Az egyikbõl õrt csinált a sorsa,
a másikból hullarakodó munkára beosztott rabot. Mindketten
engedelmesen követték azt az utat, amilyen címkét kaptak.

Egy ponton a fõszereplõ kapott egy esélyt arra, hogy kilépjen
ebbõl a szerepébõl. A körülmények között ez teljesen abszurd
és értelmetlen. Hisz valójában semmit nem tehet. De hát addig
sem tett semmit. De élt az eséllyel, annak ellenére, hogy a
környezetében majdnem mindenki értelmetlennek gondolta. Olyan
emberek gondolták értelmetlennek az erõfeszítéseit, akik maguk
is legalább olyan értelmetlen dolgokat csináltak. A fõszereplõ
a sorsnak való engedelmességet tagadta meg és ezen bukott ki a
legtöbb ember, akivel szembekerült.

A filmben nincsenek jó emberek és nincsenek rossz emberek. Csak
ez van: lásd meg a lehetõséget, amikor DÖNTHETSZ a sorsodról.
És dönts. Nem az "Arbeit machts frei", hanem ez a döntés.

Társas lényként belesimulunk a szerepeinkbe, hol ebbe, hol abba.
Egyénként vehetjük észre, hogy a szerep, amiben élünk, méltatlan
és értelmetlen, egyénként tudunk kilépni belõle.

Rengeteg dolog van, amit egyetlen film nem tud megmutatni.
Nem fér bele. Ezért értelmetlen is számonkérni rajta, hogy mit
nem mutatott meg. EZT AZ EGY DOLGOT meg tudta mutatni. Aztán hogy
ki mit lát meg benne, az már õrajta múlik. Te a zsidókat látod.
1/10
GABRIELH78 2015 jún. 15. - 13:41:46 1/10
(165/612)
Kedves ELEMES, Nem, hidd el, nem rágódom rajta. Egyszerûen csak hozzászóltam a témához, mint bárki más. Ugyanígy a finn-magyar meccshez is hozzászólhatnék, vagy az abortusz témaköréhez. Bármihez. És azt hiszem nem ezen a fórumon kell bizonygatnom, hogy mit hoztam létre eddig, vagy mit nem...
Inkább arra kívántam felhívni a figyelmet, hogy ez az egész dolog az "arcomba van tolva". És bár az olyanok számára, mint Te, akik kizárólag egyénben gondolkoznak, valóban ez nem zavaró, hiszen át lehet lépni (én is ezt teszem folyamatosan), de azért mégiscsak társas lények vagyunk. És bármennyire is anakronisztikusan hat, én Európában nem akarok lépten nyomon, nap mint nap ezzel szembesülni. Tudomásul veszem, elfogadom, de nem érdekel. Továbbléptem ezen a témán. És azt érzem, hogy ez a film is arra hivatott, hogy folyamatosan napirenden legyen tartva a "zsidó téma"?! Miért? Miért olyan fontos ez? A legviccesebb az, hogy ez is (mármint a folyamatos napirenden tartás) a neutrális szemlélõben is egyfajta unalmat, késõbb háborgást, végül pedig utálatot fog kiváltani a választott néppel szemben.
eIemes 2015 jún. 15. - 13:12:13
(164/612)
"DE ZSIDÓKÉRDÉS MINDIG VAN?"

Az élet szép, csinos lányok strandolnak alig-bikiniben.
Te, az életerõs fiatalember mégis a zsidókérdésre vagy rácuppanva.
Nem azzal foglalkozol, ami a TE sorsodat jobbá, életedet szebbé tehetné.
Nem akarsz létrehozni valamit, amire büszke lehetsz.
Hanem azon rágódsz, hogy a zsidók mit csinálnak.

Szerintem ez a válasz a kérdésedre.
eIemes 2015 jún. 15. - 13:04:13
(163/612)
Eltévesztetted a házszámot, ez a film nem foglalkozik a Holocaust(R)-tal.
1/10
GABRIELH78 2015 jún. 15. - 12:55:28 1/10
(162/612)
Én annak örülök, hogy végre van egy film, ami foglalkozik a holokauszttal. Borzasztó megélni, hogy sajnos manapság szinte semmit nem hallani az emberiség legnagyobb és bizonyítottan legtöbb halált szedõ katasztrófájáról. Minden nap, minden áldott órájában az egész emberiségnek erre kell gondolnia, és bocsánatot kell kérnie. Én ugyan 1978-ban születtem, de én is naponta többször bocsánatot kérek lélekben minden egyes zsidótól a holokausztért, és bûnösnek is érzem magam...
1/10
offtopic
makovecz1972 2015 jún. 15. - 10:52:49 1/10
(161/612)
Komoly kérdésre, komoly érv! :D :D
1/10
offtopic
makovecz1972 2015 jún. 15. - 10:11:21 1/10
(160/612)
És miért ne nyomnék? Tilos? Ha valami nem tetszik, jogom van véleményezni, akár negatívan is! :D Vagy tévednék! :D
1/10
offtopic
makovecz1972 2015 jún. 15. - 10:09:24 1/10
(159/612)
Képzeld egy csillagot adtam neki, majd megnéztem, aztán azóta rájöttem, hogy még az az egy is sok volt, mert még annyit sem érdemel. Közhelyes és sablonos film!
10/10
4427 2015 jún. 15. - 09:56:49 10/10
(158/612)
Ugye csak azok szavaztak, akik tényleg látták is már?

Ugye te is tudod, hogy nem.
Még a film bemutatója elõtt (sõt, a premier elõtti vetítések elõtt!) megindult a film leminõsítése.
Itt csak egy olyan hozzászólót láttam, aki legalább "névvel" vállalta, hogy nem látta a filmet (nem is fogja megnézni!). de azért rányomta az 1 pontot.
Egyébként, a Port.hu helyében, bemutató elõtt nem tenném szavazhatóvá a filmeket.
5/10
lipgloss 2015 jún. 15. - 08:47:52 5/10
(157/612)
Csalódás! Ezze a szóval jellemezném. Engem személy szerint zavart a folyamatos homályos háttér, a fõszereplõ körül történõ események is érdekeltek volna, értem én, hogy új ábrázolás mód, meg a halált is jobb így fátyolosan bemutatni, hogy jobban „fogyasztható” legyen, de ez nekem abszolút nem tetszik.
A kisfiú meg az Õ találkozása.. na itt vártam volna hogy a nagy érzelmi sokk megjelenik fõhõsünk - a kritikkban agyon dícsért – arcjátékán...de nem. Semmi.
Az egyedüli jó az volt benne, hogy 1 új oldalról is láthattuk a koncentrációs tábor életét, mert eddig a Sonderkommandoval nem nagyon foglalkoztak a filmesek. De itt is többet vártam volna.
Nekem ennél még a Sorstalanság is nagyobb élményt adott, pedig az nagy baj. Sajnálom :(
521478963 2015 jún. 15. - 00:06:10
(156/612)
Ez a többszörös díjnyertes film ebben a pillanatban 5,1 pontra értékelõdött itt. Ugye csak azok szavaztak, akik tényleg látták is már?
9/10
Bellavita 2015 jún. 14. - 23:40:21 9/10
(155/612)
Nekem tetszett a film, végig képes volt fenntartani az érdeklõdést.

Saul, aki a haláltábor Sonderkommandósaként a zsidó társai gázkamrába terelésében és a hullák kihordásában éli gépies mindennapjait egészen a saját várható végzetéig, fia (vagy sajátjának vélt fia?) halálakor a gyermek emberi, zsidó szertartás szerinti temetésének megtartására teszi fel életét. Ez mániává alakul benne, s a film szenzációs operatõri munkája segítségével szinte együtt élünk Saul-lal, ahogy küzd a céljáért. Mindennél fontosabb lesz ez, olyan mintha elvesztette volna saját eszét, a saját szabadulását és életét is számtalanszor kockára teszi, csakhogy a zsidó szertartást megtarthassa.

A haláltábor eseményei a háttérben zajlanak, a képkockákon elmosódva látjuk, ahogy hozzák-viszik a hullákat. Saul egyéni sorsáról, életérõl szól a film. A legnagyobb borzalmak hatására az apátiába süllyedt Saul talán ebbe a célba menekült, ebben talált menedéket? Nem tudhatjuk, kevés a beszéd a film egésze alatt- csak a német parancsok végtelen sorát halljuk, ahogy Schnell, schnell kiáltásokkal nyomást helyeznek a Sondernkommandós rabokra.

A film számomra egyrészrõl a megküzdésrõl szól, ki, hogyan dolgozza fel a kegyetlenkedéseket: Saul egy célt talált magának, amely mögé valós vagy vélt családi köteléket gondolva ez segítette a mindennapokban tovább küzdeni. S látjuk, ahogy ez irracionális tettek felé viszi, döntési nem logikusak, a mánia felülkerekedik a csoportérdeken, a menekülés és a túlélés ösztönén is.

A szenzációs operatõri munka segít belehelyezkedni a fõhõs életébe. Ugyanakkor nehéz azonosulni vele, hiszen legbelül azért szurkolunk, hogy ne csináljon hülyeségeket, hanem a saját bõrét mentse.

A rendhagyó rendezésért, a különleges történetért és hangulatért, a kiváló színészi játékért én egy 9.est adok a filmnek.
frottirzokni 2015 jún. 14. - 17:44:56
(154/612)
A gyerekek tudnak úgy fagyit enni, vagy biciklizni, hogy azon a fagyin kívül megszûnik a világ. Esetleg a kerítésig még ellátnak, de neked simán nekedmennek mert nem vagy benne a világukban. Csak a fagyi. Csak a bicikli. Csak apa, meg anya, a fontos dolgok.
SPOILER
Saulnak egyátalán nincs semmilye, ugyanolyan üszkös hamu mint a többi szerencsétlen akiket õk lapátoltak bele a folyóba. Nem néz tovább a kamera fókuszánál, robotol, a fókuszon túli események neki sem léteznek. A szökés sem érdekli. Csak az, hogy végtisszességet adjon a kisfiúnak. Sajátja? Nem sajátja? Mindegy is.
A fagyis gyerekre is lehet mondani hogy micsoda pöcs hogy nem lát, csak nem mondjuk mert kicsi, tudjuk mi a szitu. Olyan könnyû lenne Saulra is azt mondani hogy micsoda köcsög hogy bajba sodorja az orvost, a kápót, a "hitehagyottat", a kamurabbit, lényegében mindenkit maga körül. De ez csak a külsõ szemlélõ senkit nem érdeklõ véleménye lenne. Nem lehet rá azt mondani, mert õ így éli meg a saját valóságát, egyébként majdnem teljesen elszakadva a sonderkommando többi tagjától.
Nem biztos hogy megnézem másodszorra is.
De lehet.
8/10
sáfrányka 2015 jún. 14. - 14:31:59 8/10
(153/612)
Figyelem, nem tüntetem fel pontosan mikor lesz a spoiler, de van benne, szóval nagyon óvatosan olvasgassatok!
Nem tudom miért volt mindenkinek baja ezzel a filmmel. Nyilván a téma miatt volt ennyi elõítéleskedõ, de ha nem látta valaki, akkor ne is nyilvánítson véleményt! Én még nem nagyon láttam holokauszt filmeket (13 éveseknek csak megbocsátható, nem?), de biztos, hogy ez nagyon új a témában. Nagyon érdekes volt az operatõri munka, ahogy Saul sodródik, nem tud egyrõl a kettõre lépni, mert a nácik ide-oda küldözgetik és szinte csak õt mutatja a kamera. Szerintem egy nagyon különleges film, mindenképp érdemes megnézni, de egyszer elég volt. Néha vontatottá válik, de lehet, hogy nekem volt még korai és az art-filmeket szeretõ felnõtteknek élmény lesz mind a 107 perc;).