8/10
jani-wan 2015 dec. 21. - 16:14:29 8/10
(369/389)
TE teszel alaptalan feltételezéseket.
Félreértelmezel mindent.

***SPOILER***
1. Aki nem tagja a Köztársaságnak annak nincs képviselõje a Szenátusban.

"The chair recognizes the senator from the sovereign system of Naboo"
"Megadom a szót a szenátorának a független Naboo rendszerbõl."
Sovereign = szuverén, saját önrendelkezésre jogosult, azaz független
(Sovereignty is understood in jurisprudence as the full right and power of a governing body to govern itself without any interference from outside sources or bodies.)
Aki nem független annak nem lehet képviselõje sem. Észak-Írország sem képviseli saját magát az ENSZ-ben.
Mert nem független állam. Az Egyesült Királyságnak van képviselõje.

És hol mondják a Tatooine-ról hogy független?
Én csak ezt hallottam:
"Here, Master. Tatooine. Small, out of the way, poor. The Trade Federation have no presence there."
"It's controlled by the Hutts."
Mert ez szerint sehol. Sõt épp az ellenkezõje igaz, mivel a Huttok ellenõrzése alatt áll. Tehát NEM független.

"nem a Köztársaság része, a hutok fennhatósága alá tartozik"
Ha magyarul ezt mondják a filmben hogy nem a Köztársaság része, akkor ezt is sz*rul fordították, de az hogy egy rendszer nem a Köztársaság része, önmagában semmiféleképpen sem jelenti hogy független. Viszont ha meg ezt mondják, hogy "a hutok fennhatósága alá tartozik", akkor nem tudom honnan szedted hogy független.
"A függetlenség vagy szuverenitás mint politikai gyûjtõfogalom egy nemzet, ország vagy szervezet saját kormányzását jelöli. Alapja az függetlenséghez való jog.
A „függetlenség” szót rendszerint a „hódoltság” ellentéteként használják, amely arra vonatkozik, hogy egy régiót külsõ hatalom tart politikai és katonai ellenõrzés alatt."
Esetünkben a Huttok.

2. De igen, õ Naboo szenátora:
"The chair recognizes the senator from the sovereign system of Naboo"
Ez elég egyértelmû, de ha nem elég akkor itt van Palpatine:
http://starwars.wikia.com/wiki/Darth_Sidious

És azért nem Palpatine tárja az ügyet a Szenátus elé mert "õ nem tudja" (persze tudja mivel Õ találta ki az egészet, de ezt mások nem tudják) hogy a Kereskedelmi szövetség megszállta a Naboo-t. A megszállás elõtt ugyanis megszakadt a kapcsolat, és mivel a Szövetség zavarta a kommunikációt, a bolygóról már nem lehetett elérni a Coruscant-ot.

Mert a Kereskedelmi Szövetség az nem független rendszer. Nem is lehet az mivel egyáltalán nem rendszer. Az egy cég ami olyan hatalmas, hogy elérte hogy saját képviselõje legyen a Szenátusban.

3. Milyen ÉS?
Ezt írtad:
"A Köztársaság megadóztatott egy, a Kötársaság és a FÜGGETLEN NABOO RENDSZER közti útvonalat"
Kiderült hogy ez nem igaz. Majd ebbõl teljesen rossz következtetéseket vontál le, amibõl egy szó annyi nem stimmelt. Ennyi.
Szóval milyen ÉS?
8/10
cellasto 2015 dec. 21. - 15:41:59 8/10
(368/389)
-----SPOILER----

én úgy udom,palpatine a naboon született,szóval lehetett a naboo szenátora is
az pedig,hogy miért nem õ tárta a blokád/megszállás ügyét a kongresszus elé,sztem nyilvánvaló:

mivel õ corusan-ban volt abban az idõben,amikor a kereskedelmi szöveség blokád alá vette a bolygót
és mivel a bolygó kommunikációját blokkolták,így nem is tudhatott róla elvileg

(gyakorlatilag persze tudta,mivel õ irányította az egész blokádot,de nem árulhatta el magát azzal,hogy õ áll a kongresszus elé)
Torolt Felhasználo 2015 dec. 21. - 14:54:54 Előzmény jani-wan
(367/389)
Alaptalan feltételezéseket teszel.

1) Sehol nem mondja hogy a Naboo a Köztársaság része lenne. Ellenben azt mondják a Naboo független. Tudod mirõl mondják még hogy független? A Tatooinról. Ami "nem a Köztársaság része, a hutok fennhatósága alá tartozik".

2) Nem vagyok biztos benne hogy Palpatin a Naboo képviselõje lenne. Sõt, épp ellenkezõleg. Amidala Választott Királynõ azért utazik a Coruscantra, hogy a Szenátus elé tárja az ügyet. Ha a Naboo tag lenne, és Palpatin az õ szenátoruk lenne, akkor Palpatin tárná a Szenátus elé az ügyet.
És még ha Palpatin BIZONYOS ÉRTELEMBEN a "Naboo-szektorért" felelõs szenátor lenne, akkor sem jelenti hogy a Naboo tag. Simán lehet hogy csak a környezõ csillagrendszerekért felelõs, és a Köztársaság terjeszkedési törekvéseit fejezi ki hogy a Naboo benne van az elnevezésben, vagy a körzet Köztársasághoz tartozó tagjainak jelentõsége a Naboohoz képest eltörpül, így bár független világ a Naboo, mégis használja a nevet a Köztársaság.
Vagy egyszerûen azért hivatkoznak Plapatin kapcsán a Naboora, mert épp annak az ügyével foglalkozik a napirend.
Még az is lehet, hogy Palapatin a Naboon született, és ezért áll ki a FÜGGETLEN Naboo rendszer mellett a szenátusban.

Mert ha összehasonlítjuk a szóhasználatot másik szenátornak való megadásával vagy nem-megadásával a szónak, akkor pl. a Kereskedelmi Szövetséget már nem nevezi "független rendszer"-nek. Nyilvánvalóan azért, mert szemben a Nabooval a Kereskedelmi Szövetség a Köztársaság RÉSZE, és nem független, azaz nem a Köztársaságon kívüli.

3) Ja. "útvonalAK" és "csillagrendszerEK" - azaz nem csak a Naboo érintett, hanem a teljes Peremvidék nyögi a Köztársaság korrupt zsarnokságát. És?
8/10
jani-wan 2015 dec. 21. - 12:56:54 8/10
(366/389)
Mindegyik rendszer független a Szövetségen belül. Mint ahogy Magyarország is független az Európai Unión belül. Bajorország, mint Németország része, meg nem független.

Nem. Elõször Amidala Naboo megválasztott királynõje, és Palpatine Naboo szenátora. A második részben Palpatine a Köztársaság Fõkancellárja, és mivel mint Fõkancellár, Palpatine már nem lehet a Naboo képviselõje, valakinek képviselnie kell a Naboo-t. Ez Amidala szenátor.

".. the taxation of trade routes to outlying star systems..."
ami magyarul:
"... a távoli csillagrendszerekbe vezetõ kereskedelmi útvonalak megadóztatása..."
Az ÚTVONALAK és a CSILLAGRENDSZEREK is egyértelmûen többesszám.
Nem említi Naboo-t.
Torolt Felhasználo 2015 dec. 21. - 12:19:40
(365/389)
Az 1. részbena Naboo NEM a Köztársaság tagja, hanem FÜGGETLEN BOLYGÓ:

1044
01:26:55,717 --> 01:26:59,797
The chair recognizes the senator
from the sovereign system of Naboo.

1025
01:26:55,465 --> 01:26:59,545
Megadjuk a szót a naboo-i
Független Rendszer szenátorának.

------------

A Naboo szenátora a szenátusban AMIDALA. Majd a Klónok Támadásában. Miután felvették a rendszert a Köztársaságba.
Palpatine az1. részben pusztán egy akármelyik-szenátor,aki politikai érdekében támogatja a FÜGGETLEN NABOO RENDSZER tiltakozását a bevezetett blokád miatt.

------------

A Köztársaság megadóztatott egy, a Kötársaság és a FÜGGETLEN NABOO RENDSZER közti útvonalat. Ennek a Kereskedelmi Szövetség NAGYON ÖRÜLT, viszont a Naboo nem, mert így a Naboora érkezõ import ára az egekbe szökött, viszont az exportja nevetségesen olcsó lett az erõs köztársasági valuta miatt.
Ennek következtében a Naboo bojkottálta a kereskedelmet a Köztársasággal, amire a Kereskedelmi Szövetség berágott, és blokádot húzott fel hogy a Naboo akkor senkivel se tudjon kereskedni - vagy fogadja el az árakat amiket a köztársasági cégek diktálnak.
8/10
jani-wan 2015 dec. 21. - 11:16:50 8/10
(364/389)
Persze gondolhattam volna hogy az összes részt a Cseh 2-õn nézted.

"Adott egy Naboo nevû FÜGGETLEN bolygó/állam, tehát egy olyan ország, ami nincs a Szövetség/Köztársaság/EU fennhatósága alatt, emiatt annak szenátusában nem szólalhat fel, mert milyen alapon?"
A Naboo a Köztársaság tagja! A Naboo szenátora a köztársasági szenátusban Palpatine! És bizony fel is szólalnak.
(Lehet hogy a Csehek ezt a részt kivágták?)

"A Szenátus pedig nem adóztathatja halálra a Naboot"
"A Köztársaságnak nincsen joga megmondani hogyan kezelje egy cég egy más országban lévõ üzleti ügyeit."
Nem is a Naboo-t adóztatják.
Nem is mondják meg.
A kereskedelmi útvonalakat adóztatják meg, hogy növeljék a köztársaság bevételeit. Ez kb. olyan mint pl. hogy a kamionoknak minden út használatért fizetniük kellene, akkor is ha másnak az ingyenes (kamion adó). Ez nem tetszett a Kereskedelmi Szövetségnek, és tiltakozásul blokád alá vették a Naboo-t.

"És ez csak az alaphelyzet, a jedik belekeverése egyáltalán semmit nem segít a dolgon. A "béke és igazság õrei" lopnak, csalnak, hazudnak, zsarolnak, megfélemlítenek és pocsék munkájukkal háborús konfliktust robbantanak ki."
Te vagy valami teljesen más filmet néztél, vagy Sidious a rokonod.
Torolt Felhasználo 2015 dec. 20. - 13:57:18
(363/389)
Hm.

A 7 kedvéért gondoltam csak végignyomom az összes filmet hogy legyen mi alapján elemezni, és ezúttal a történetet tartottam szem elõtt.
Fura módon így ha nem lennék több 12 évesnél akár "jó" minõsítést, 4/5-öt is adhatnék rá. De 12 éven felül egyáltalán nem ajánlott, mert:
- szakmailag f*s
- mint SW-film sz*r
- ellentmond a 4-6-nak minden szempontból.

A cselekmény önmagában is logikátlan, önellentmondó trágya, de kb.egy Looney Toons szintjén lehet bámulni a villódzó képernyõt, vagy mint egy Disney Chaneles mûsort. Bár azokban is több a koherencia.

De komolyan, valaki valaha megnézte mirõl is szólna a történet?

Adott egy Naboo nevû FÜGGETLEN bolygó/állam, tehát egy olyan ország, ami nincs a Szövetség/Köztársaság/EU fennhatósága alatt, emiatt annak szenátusában nem szólalhat fel, mert milyen alapon?
A Szenátus pedig nem adóztathatja halálra a Naboot, vagy ha mégis, annak nincs alapja ezen hõbörögni, fõleg nem olyan szinten ami fegyveres beavatkozást provokál (a Kereskedelmi Szövetség ezért vonult ki embargót hozni).
A Naboon a Köztársaság helyi Tesco/Auchan/CBA üzletlánca, azaz a Kereskedelmi Szövetség úgy kezeli üzleti érdekeltségeit ahogy akarja a Naboon. A Köztársaságnak nincsen joga megmondani hogyan kezelje egy cég egy más országban lévõ üzleti ügyeit. Pláne nem a Szenátus/Parlament. Maximum valami céges bíróságon lehetne perelni az üzleti etika megsértéséért, vagy ilyesmi (onnantól más kérdés hogy hadsereggel le is szállnak persze).

És ez csak az alaphelyzet, a jedik belekeverése egyáltalán semmit nem segít a dolgon. A "béke és igazság õrei" lopnak, csalnak, hazudnak, zsarolnak, megfélemlítenek és pocsék munkájukkal háborús konfliktust robbantanak ki. Az egyetlen "pozitívum" talán hogy nem csapdossák le ártatlan járókelõk végtagjait. Azt majd csak a többi filmben.
Torolt Felhasználo 2015 dec. 20. - 12:18:11
(362/389)
És 1:24:30-nál fektetik le a mitológiát:
- aki nem jedi, az sith. A sithek a sötét oldalon lévõ jedik.
Tehát a ren-lovagok ha nem jedik, mert a sötét oldalon állnak, akkor sithek.
Torolt Felhasználo 2015 dec. 20. - 12:00:33
(361/389)
Hm, most veszem csak észre:

R2D2 eredetileg a Kereskedelmi Szövetség tulajdona volt. Az azoktól LOPOTT ûrhajón volt tartozék.
Torolt Felhasználo 2015 nov. 26. - 11:26:36
(360/389)
Ezeket az értékeléseket szerintem kevesen látták, de mégis mindent elárulnakamit magunktól nem tudtunk szavakba önteni:

https://www.youtube.com/watch?v=c_W5OuuV-hk
https://www.youtube.com/watch?v=ENc7e8g9kFI
Torolt Felhasználo 2015 nov. 25. - 10:45:18
(359/389)
Komolyan érdekel vkit milyen extrákat pakoltak a lemezekre?
Ivy66 2015 nov. 25. - 07:32:14
(358/389)
Ezzel a folytatással (de tulajdonképpen az egész újabb trilógiával) több bajom is akadt, már amikor elõször láttam, akkor is, és ez nem változott. Túl soknak találtam pl. a számítógépes animációt, amitõl olyan lett a film, mintha animációs mesefilmet néznék. A jó öreg, részletesen kidolgozott makettek sokkal hatásosabbak voltak a régi szériában. Pl. itt némely úrhajó úgy nézett ki, mintha csak odafestették volna. A robothadsereg szánalmas, ezek a "pálcikaemberkék" nem félelmetesek, hanem röhejesek. Jar-jar ugyan vicces, de gyerekmesébe való, vagy a filmet 10 éven aluliaknak szánták. Túl sok a szenvelgés, ömlengés is. Pozitívum Liam és Ewan szerepeltetése. Elõzményfilmek helyett inkább valami folytatás kellett volna. Kíváncsian várom az idei bemutatót, mert ennél még a Disney is jobbat tudhat. Ennek a szériának a létezésérõl inkább megfeledkeznék.
8/10
offtopic
cellasto 2015 nov. 23. - 20:57:59 8/10 Előzmény jani-wan
(357/389)
ahha köszi,végülis akkor lehet
max az lehet még,hogy ez az egyesülés az erõvel kicsit gyorsabban ment obi-wannak és yodának
bár így sem teljesen kerek a történet
kéne írni lucas-nak,hogy magyarázza el :D
8/10
jani-wan 2015 nov. 23. - 20:02:42 8/10 Előzmény cellasto
(356/389)
:)
Jó kérdés. Amit kihámoztam a filmekbõl, és a kivágott jelenetekbõl (youtube 13.25-tõl)
https://www.youtube.com/watch?v=C-hFh35U3go
hogy ez az egész Jedi szellem dolog Qui-Gonn-tól indult. Yoda gondolom megtanulta a Dagobán és ugye a film végén mondta Obi-wannak hogy van egy ilyen fakultatív programlehetõsége neki is a Tatooinon.
Tehát összesen 3 Jedi tudott errõl a "technikáról".
Hogy Vader/Anakin hogy a túróba tanulta meg azt ne kérdezd, mert ha kerékbe töréssel fenyegetnének sem tudnám megmondani.
A többiek meg nem tudtak errõl így simán meghaltak. Bocs, egyesültek az Erõvel :)
8/10
cellasto 2015 nov. 21. - 20:56:27 8/10
(355/389)
hahó!!

lenne egy kérdésem a profikhoz:

miért van az,hogy némelyik jedi eltûnik egybõl ha meghal-némelyik meg nem

------SPOILER-----

-ugye itt qui-gon nem tûnik el(a végén ot van a máglyán)
-obi-wan és yoda ugye egybõl eltûnt amikor meghalt
-darth vader sem tûnt el egybõl,ha jól emlékszem a jedi visszatér-re
-a klónok támadásában ott a rengeteg halott jedi a végén az arénában...

egyszóval nem értem én ezt :)
Sz Peter 2015 nov. 21. - 19:06:17
(354/389)
" a különbözõ harci gépek miért járkálnak 2, meg 4 hosszú vékony lábon?"

Konkrétan azért mert a különbözõ bolygókon, különbözõek a gravitációs jellemzõk és ezért a repulzor hajtómûvekkel szerelt gépek nem mindenhol megbízhatóak. Ellentétben a lépegetõkkel.
offtopic
Torolt Felhasználo 2015 nov. 21. - 09:48:21
(353/389)
Miért, Te nem akadtál fenn mikor Babszem Jankó az alábbi tényállásokat követte el:
- illetéktelen behatolás,
- lopás/rablás,
- gyilkosság,
- emberrablás,
- védett természeti kincsek rongálása,, feltehetõen egy fajkihalásának okozása,
- eltitkolt jövedelem, adómegkerülés,
- pénzhamisítás? bejelentetlen bányászat?, szervezkedés a fennálló gazdasági és társadalmi rend megdöntésére!

Én ilyen erõszakos, félrenevelõ meséket nem engedek a gyerekeim közelébe. Ennél még a videojátékok is kevésbé kártékonyak. Pedig azok elhitetik a gyerekeinkkel még azt is, hogy a békés, mindennapos madarak agresszív sertéstenyésztés-ellenes szörnyek Hitchcock filmjébõl, akik lerombolnák a feltörekvõ magyar mezõgazdaságot. HATMILLIÓ SERTÉST MAGYARORSZÁGRA!

(trololol)
8/10
jani-wan 2015 nov. 21. - 09:05:47 8/10
(352/389)
Ahogy Obi-wan megfogalmazta:
"...sok igazság amihez ragaszkodunk, nagyrészt a saját nézõpontunktól függ."
Nos az õ nézõpontja, meglehetõsen "egyedi" néhány kérdésben.
8/10
jani-wan 2015 nov. 21. - 09:04:23 8/10
(351/389)
Ha már hónapokig elkerültem a Star Wars 7 topikot, legalább innen tudjam meg azt a sok infót, amit nem akarok tudni, mert Spoiler!
napraforgó 2015 nov. 21. - 04:48:30
(350/389)
Szent ég! És azon nem akadtál föl, hogy a különbözõ harci gépek miért járkálnak 2, meg 4 hosszú vékony lábon? És hogy a gyorsan száguldó, embereket szállító "légmotorok" miért nyitottak? A diplomata robotok miért botorkálnak két lábon? Az egyéb robotokba miért nincs beprogramozva a beszéd képessége? Miért kell füttyögniük?
Jajj, százezer dologba bele lehet/lehetne kötni. Na de minek?

Akkor azon is kiakadhatnánk, hogy a Csizmás Kandúr bekapta az egérré változott varázslót, megszerezte a szegény molnárfiúnak a kastélyt meg a királylányt, vagy a béka királyfivá változott, Hamupipõkébõl meg királyné lett, Tündér Ilona meg madár képében lopkodta az aranyalmát.

Ez egy mese! Ûrmese egy elképzelt jövõrõl. NEM IGAZI! És nem is lesz az soha! DE nagyon szórakoztató. Mert nemcsak a gyerekek szeretik a meséket.... és ezért hajlandóak vagyunk elhinni néhány hihetetlen dolgot. Legalább addig, amíg nézzük...