Téma: Stigmata

Newcastle United 2007 márc. 30. - 13:33:59 Előzmény delorin
(43/123)
Ha a hitet tudományosan közelíted meg akkor inkább vallástörténész vagy, mint pap. A papnak/lelkésznek más a feladata, semmi köze a tudományos vizsgálódáshoz. A hit és tudomány sok helyen összekapcsolódik, de el is tér. Vannak olyan dolgok, amiket nem lehet egyszerre szellemi és anyagi síkon megközelíteni.
Azt meg megítélni, hogy a katolikus egyház mennyire rombolta le önmagát, az nem az én tisztem, de legalább ugyanennyire le is rombolták.
delorin 2007 márc. 28. - 21:10:46 Előzmény Newcastle United
(42/123)
Szerintem nem egyházrombolás!Az un.egyház már réges rég lerombolta magát!Inkább ez egy olyan történet ami szól egy emberrõl történetesen egy papról aki nem szemellenzõsen hisz az un. Isten igéiben hanem tudományosan közelíti meg a csodákat...a vallást..az egyháza.Nagyon nagy film!Gabriel Byrne hihetetlenül jól adta vissza a karaktert, és szerintem a legszebb jelenete a filmnek amikor a végén kiderül hogy nem csak pap nem csak tudós de érzõ szívû férfi is !!
Maia 2007 márc. 22. - 21:14:12
(41/123)
Most ugy gondolom, ha feltehetnek szamomra a kerdest, Hogy Megtudhatom azt, hogy lletezik Isten...akkor azt mondanam, hogy nem. Igy erzem jol, nem kell mindenrol tudnunk...jobb neha a sotetsegben tapogatozni...mert anelkul nem lehetne remenykedni... A bizonytalansag annyi erenyt adott nekunk, igy vetek lenne elvesziteni oket azzal, hogy mindent tudunk... En meg mindig abban a nagy gondban szenvedek, hogy nem tudom mi is vagy ki is az Isten...
zszoltan 2007 márc. 22. - 20:32:55
(40/123)
Tényleg! Sosem írtam még hosszabb hozzászólást, mint a maximum. Ezentúl figyelmesebb leszek.

"Egy olyan celt tuzunk ki magunk ele, ami eleve kudarcra lenne itelve?" Úgy rémlik, Buddhát kérdezték tanítványai, hogy létezik-e Isten. A válasza valami ilyesmi volt: "Most még korai lenne válaszolni erre a kérdésre. Nekünk most arra kell koncentrálnunk, hogy a hozzá vezetõ úton haladjunk. És ha majd odaértünk, akkor újra feltehetjük ezt a kérdést." Persze akkor már nem biztos, hogy annyira fog minket ez a kérdés izgatni...
Maia 2007 márc. 22. - 20:22:01
(39/123)
Mi volt Buddha valasza? A vege lemaradt!!!
zszoltan 2007 márc. 22. - 18:46:05
(38/123)
Húha... Maia... De sok kérdés! És mind érdekes. Jelentõs részükön már én is gondolkoztam. Na, akkor párat kiragadok:

Kétségkívül veszélyes egy vallást egy emb... személy legendájára építeni. De ez a felemelkedés leggyorsabb útja, és a kereszténység ezt választotta. Hogy elbukik-e ha a Krisztusáról kiderül valami kompromitáló? Nem hinném. Szerintem már van a Vatikánnak valami jó kis terve, amivel kimászhatnak egy ilyen slamasztikából. De azt nekünk nem kötik az orrunkra!

"Az embernek mindig szüksége lesz egy égi szülõre..." Erre csak egy... sõt két másik idézettel válaszolhatok:
"Az emberi szellem reménytelenül éghezragadt."
"Nietzsche feltette a kérdést, hogy tud-e az emberi faj Isten nélkül, saját lábán megállva élni. Lassan megadhatjuk a választ: nem tud."
Volt egy harmadik, sokkal jobb idézetem is ebben a témában, de elfelejtettem. Ha bárkinek eszébe jutna, kérem, ossza meg velem is. :)

A Szûz Mária kérdésben meg én nagyon tudományhozragadt vagyok. Persze a mai biológiai ismereteinkkel ez nekünk könnyeb, mint a középkorban - vagy még korábban - volt. (Azért is elmondom, bár senki nem kíváncsi rá.) Egy bejutott hímivarsejtet szerintem könnyebb úgy manipulálni, hogy Isten Gyermeke szülessen meg, mint egy nõ testén belül létrehozni ugyanazt az egészséges Y kromoszómát. Persze tudom én, hogy Isten mindenható...
Apropó mindenható: Ismeritek azt a klaszikus kérdést, hogy "Isten tud-e olyan követ teremteni, amit nem bír felemelni?". Ismeri valaki, mivel cáfolták meg? Mert én egy cáfolatot kitaláltam, de érdekelne a másik is, 'a történelmi cáfolata az egyháznak'.

Hadd idézzem tõled saját gondolataimat Vki: "Isten kinyilatkozása...de emberek írták le". És ez a válasz minden félreértelmezésre.

Nem idézem az egész (31)-es hozzászólásodat, pedig szeretném.
Tökéletes Világ... Nem tudja véletlenül valaki, hogy melyik lengyel (vagy milyen) író írt az egyik Robur (vagy Galaktika) végén egy Tökéletes ember címû egyoldalast. Azóta sem találom...
A különbözõség elválaszt és összeköt. És a vita elõbbre visz. Én szeretek vitatkozni, de nem szeretek veszekedni. (Ez utóbbi így világos, vagy fejtsem ki?)

Vki: "Csak akkor lehetne egy igazságunk, ha mind egy ember lennénk. De mivel ez nem így van, így sosem fogjuk megtudni, hogy mi a teljes, tökéletes igazság." A vallás az 'isteni igazság' alatt ezt érti. Persze azt nem akarjuk belátni, hogy ezt csak Isten láthatja, mi túl kicsik vagyunk hozzá. Prózaian mondjuk azt, nincs elég agykapacitásunk.
Nekünk megmaradnak a kis hazugságaink... Hazugság... Ha valaki tévedésbõl, de teljes hittel állít valamit: az igazság. Hogy is vethetnénk a szemére, hogy át akar minket verni. Vagy éppen magát... Bah! Ez az igazság kérdés nekem túl bonyolult. Akárcsak a létezõ fogalma. (Ld: Solaris)

"Egy olyan celt tuzunk ki magunk ele, ami eleve kudarcra lenne itelve?" Úgy rémlik, Buddhát kérdezték tanítványai, hogy létezik-e Isten. A válasza vala
zszoltan 2007 márc. 22. - 18:44:11
(37/123)
A hittel kapcsolatban tudom ajánlani mindenkinek Asimov robot-történeteibõl a harmadikat. Csak magyarul olvastam, de remélem nem ferdítették félre annyira, hogy az eredeti másról szólna. Az eredeti címe találóbb, mivel szerintem mindkét fõ jelentés egyszerre: 1-(indító)ok, érv; 2-(józan)ész.
Asimov: Én, a robot - Logika
Isaac Asimov: I, Robot - Reason
kessy6 2007 márc. 22. - 17:01:15
(36/123)
Bar mindenkivel egyetertek kicsit....de az egyhaz nagyon messze all tolem.....ott bukott el a dolog,mikor egy pap kozolte,hogy nem kereszteli meg az ocsemet,meg az apukam meg nem keresztelkedik,es a szuleim ossze nem hazasodnak ujra.........ennyit a nyaj eterelesrol......

A kovetkezo,mikor mar tudtm,hogy nem a golya hozza a gyereket,megkerdeztem egy papot,ha Adamnak meg Evanak ket fia volt,akkor hogy szaporodtak.........mire valamit arrol hablatyolt,hogy voltak mas emberek..........de azok meg hogy lettek.......na mindegy.............

Viszont abban hiszek,hogy van valami ami bizonyos szinte iranyitja az eletunket,hogy ezt most Allahnak,Jahvenak,Istennek vagy barmi masnak hivjuk,sztem teljesen mindegy............

"A vegen megiscsak az a lenyeg,amit TE hiszel........."
Maia 2007 márc. 22. - 11:09:23
(35/123)
Igen, akkor en most fogom magam es egy nagyon megvalosithato celt tuzok ki...porszivozom!:)) Tovabbi jo eszmecseret!!
Arden 2007 márc. 22. - 10:59:37
(34/123)
Mármint mindig olyan céljaink vannak - vagy olyan célja van néhány embernek - ami a mostani tudásunk alapján kudarcra van ítélve.:)
Arden 2007 márc. 22. - 10:58:57
(33/123)
Sztem alapvetõen ilyen az emberi természet. Ha nem így lenne, akkor még mindig a sztyeppéken terelnénk a nyájakat... vagy rosszabb.:)
Maia 2007 márc. 22. - 10:34:08
(32/123)
Igen, ez teljesen ugy van ahogy mondod, igazsag nincs...megis mennyire sokat vitazunk miatta nem igaz? Mennyien osszeveszunk miatta. Miert keressuk olyan elszantan megis? Egy olyan celt tuzunk ki magunk ele, ami eleve kudarcra lenne itelve?
Arden 2007 márc. 22. - 10:19:50
(31/123)
Sztem nincs igazság. Szóval hiába tudnánk minden szót a történelembõl, az vki más igazsága, nem a miénk. A történelmet egyrészt mindig a nyertesek írják... másrészt ez is olyan, hogy ki hogyan él meg dolgokat. Persze vannak dolgok, amik megtörténtek, de a köréjük épülõ benyomások, érzelmek, a megitélés mind egyéni. Csak akkor lehetne egy igazságunk, ha mind egy ember lennénk. De mivel ez nem így van, így sosem fogjuk megtudni, hogy mi a teljes, tökéletes igazság.
Maia 2007 márc. 22. - 10:08:42
(30/123)
Teljesen egyetertek veled abban amit irtal, Isten tervez, ember vegez...:)) Na de ha ez maskepp lenne akkor minden ugy sikerulne, akkor minde tul tokeletes lenne. Nem hibazhatnank es akkor nem hajtana minket semmi, akka, hogy jobbak legyunk vagy erosebbek. Az elet tokeltelnul szep, es ha minden ami a tortenelem soran megtortent szo szerint tudnank mindent ami tortent, akkor nem lehetve vitazni es hypoteziseket felallitani...azokat bizonygatni tobb vagy keves sikerrel. A kezdelem az szamit szamunkra...mindenki a maga igazat akarja igazolni, vagy bizonysagot szerezni, ,hogy masok is hasonlekeppen gondolkoznak, es akkor nem erezzuk magunkat egyedul. Vajon ez tart ossze minket es valaszt el egymastol? A velemeny es a gondolkodas? A nezetek? Hogyan kezeljuk azt, ha kulonboznek?
Ez most teljesen eltert a targytol:) De valahogy erre lyukadtam ki...
Newcastle United 2007 márc. 22. - 09:49:05
(29/123)
A protestáns egyházak tanításai szerint sem volt ember Jézus, hanem Isten fia. Ha ezt valaki kétségbe vonja, akkor az egész keresztény vallás alapjait vonja kétségbe. Ezért a jogos és érthetõ ragaszkodás.
Arden 2007 márc. 22. - 09:44:19
(28/123)
Sztem is ez volt a jó a könyvben a filmben. Hogy tényleg tök mind1. És miért ne lehetett volna Jézus szerelmes+ilyesmi? (Félig) Õ is ember volt, ha tetszik, ha nem... az isteni nagyságát a tettei adják. És persze, hogy van (volt) teste, mert csak a lélek lehet halhatatlan... Sztem az a legkisebb baj, hogy Jézus életét "átírták". Ez már tökmind1 bizonyos szempontból. Sztem az a gáz, hogy egy csomó más dolgot is átírtak - mégpedig úgy, hogy az nekik jó legyen. Én azért kezek fenntartásokkal mindent ami egyházi, mert lehet h Isten kinyilatkozása...de emberek írták le.

Bár személyesen nem olvastam apokrif dolgokat (szóval nem tudom ez mennyire igaz), de az egyik tanárom mondta (talán még gimiben), hogy a bibliában eredetileg a reinkarnáció is benne volt - csak aztán ezt elvetették mindenféle pokol+bûnbánati pénzek és egyéb járulékok miatt...>:)
Maia 2007 márc. 22. - 09:39:48
(27/123)
Igen, valoban erdekes dolog az, a keresztenyek szerint miert is ne lehetne Jezus ember. Miert akarja cafolni minden aron a katolikus egyhaz ezt a lehetoseget, miert szamit ez Istenkaromlasnak meg miegymasnak...
Persze csak velemenyem szerint az emberiseg valamennyire mindig is kapcsolatban volt az istennel...vagy istenekkel. A tobbistenhit ugyan atalakult (nem mindenhol) egyistenhitte, de a lenegyeg megmaradt... meg mindig ehhez a termeszet felleti lenyhez (lenyekhez) Imadkozunk, a Bibliaban meg aldoztunk is (Kain es Abel), mint a poganyok....de utana mar csak imadkoztunk, aztan bunbocsanatert fohazkodunk, megaztan arra kerjuk Istent, hogy minden foldi bajtol ovjon meg es bocsassa meg buneinket. Szerintem az embernek midig szuksege lesz egy "egi" szulore, aki hatalmasabb nala...vajon ezt nyujtana nekunk biztonsagot?
Es ha egyszer az "egi" apukat kuld nekunk egy embert az egbol, de ezt csakis ugy tudja...klasszikus sztori - ha egy foldi szuz szuli meg! Es akkor minden adott egy kultuszhoz... Na de meg a Gorog mitologiaban es mas mitologiakban a felistenek szerelmeskedtek foldo emberekkel es akar gyerekeik is szulettek. Akkor aztan az egesz osszekuszalodik es ott vagyunk millio kerdessel es nem jutunk tovabb... Erre a katolikus egyhaz megsertodik es befordul es csak fitiszeket mutogat nekunk, ahelyett, hogy barmit is megmagyarazna... na jo ez lehet egy durva megallapodas volt a reszemrol...ezt bocsi:)
Arden 2007 márc. 22. - 09:37:07
(26/123)
Hát igen. Ugazából annak örülnék, ha egyikünknek sem lenne igaza. De ahogy elnézem, a világ nem erre halad...:(
Newcastle United 2007 márc. 22. - 07:28:29
(25/123)
Ez sajnos így van, ahogy fejlõdik a technika, annak nagyobb pusztításra képes...
kessy6 2007 márc. 21. - 22:54:38
(24/123)
Ez egy nagyon jo kerdes.........nem vagyok hivo,az egyhazat meg vegkepp nem nagyon szeretem......de ha belegondol az ember.......hihetetlen dolgokat vittek veghez....jot is rosszat is......
Elkanyarodva a Da Vinci kodhoz..........azt hiszem a filmbe nagyon komoly mondanivalot rakta a vegere (ezert szeretem nagyon).........."Teljesen mindegy melyik oldalon allsz......a vegen megis az a lenyeg,amit hiszel....Miert ne lehett volna Jezus egyszerre apa,es profeta." Azt hiszem,ez a lenyeg........

En mar eleg regen lattam filmet.........de arra emlekszem,hogy a szineszek isteniek voltak benne.......a film pedig nagyon jo.....