Téma: Trónok harca

9/10
Stevie19 2011 jún. 29. - 16:52:04 9/10
(513/2153)
tanhu 2011 jún. 29. - 12:28:34
(512/2153)
George R. R. Martin



A Hugo, Nebula, és World Fantasy Awardot elnyerõ George R. R. Martin, a New York Times kiugró tehetségû és éllovas szerzõje akit a Tûz és Jég Dala címû fentezi sorozata miatt méltán “amerikai Tolkiennek” is neveznek .
George R. R. Martin New Jersey megye Bayone nevû városában látta meg a napvilágot, elsõ írását 1971-ben vásárolták meg, és ettõl kezdve hamarosan a hetvenes évek egyik legnépszerûbb S.F szerzõjévé nõtte ki magát. Amit hamarosan követett a Ben Bova által szerkesztett tudományos-fantasztikus magazinban az Analogban történõ folyamatos oszlopos szerzõsége olyan történetekkel mint a "With Morning Comes Mistfall," "a Seven Times Never Kill Man," a "The Second Kind of Loneliness," vagy a "The Storms of Windhaven" (aminek társszerzõje Lisa Tuttle, és amelyik történet késõbb Windhaven címmel regénnyé terebélyesedett) de említhetnénk a , "Override-ot," és sok más mûvét is, hiszen más lapok is- a teljesség igénye nélkül felsorolunk néhányat - sûrûn vásárolták és jelentették meg históriáit mint pl az Amazing, Fantastic, Galaxy, Orbit, és még sok hasonszõrû ujság. Az Analogban sorjázó felnõttmesék remekmívû sorából kiemelkedik a rangos irodalmi Hugo díjat 1974-ben teljesen jogosan elnyerõ kitûnõ elbeszélése "A Song for Lya amivel a valóságos díjesõ a kezdetét vette.
A hetvenes évek végére számtalan megkerülhetetlen történetet alkotott szájensz fiksön szerzõként és a mûfaj legmesteribb írásait álmodta papírra, lássunk néhányat közülük; pl a legismertebb a Homokkirályok ( lásd Galaktika 1991. 127. számában) ami 1980-ban megérdemelten söpörte be mind a Nebula mind a Hugo díjakat (öt év elteltével ezt egy Nebula követte a "Portraits of His Children"-ért) ,még ’80-ban begyûjtött egy Hugot A kereszt és sárkány útjáért ( így lett Martin az elsõ olyan szerzõ aki egyazon esztendõben kétszer is megkapta Hugo díjat) aztán folytatván az ismert írások sorát ott vannak még pl. , "Bitterblooms,"a "The Stone City," "Starlady," és a többiek. Amit a Homokkirályok c. kötetben egy csokorban adtak ki, és ami korának egyik legerõsebb hatású gyûjteményévé vált. Noha akkorra már szinte teljesen eltávolodott az Analogtól ennek ellenére mégis történetek sorát alkotta meg a magazin számára, Haveland Tuf sötét humorú csillagközi kalandjait ( késõbb az összefüggõ sorozat Tuf Voyaging címmel egy kötetbe gyûjtve is megjelent), ami végigkísérte a tudományos-fantasztatikumot és a tényeket összevetõ újság nyolcvanas évekbeli pályafutását, beleértvén a Stanley Schmidt szerkesztõi bábáskodásával telt idõszakot is, aminek idején hasonló sajátos hangulatú történetei születtek mint a Nightflyers ; ám valójában Martin munkáinak legjavát a kései hetvenes években illetve a nyolcvanas évek elején az Omni hasábjai képviselték. Ennek az idõszaknak az eredménye a szerzõ egyetlen egykötetes emlékezetes S.F regénye a Dying of the Light, de termékenységét nem csak evvel igazolja, hanem elbeszéléseinek, kisregényeinek a következõ címekkel megjelent gyûjteményes kiadásaival is: A Song for Lya, Sandkings, Songs of Stars and Shadows, Songs the Dead Men Sing, Nightfly-ers, és a Portraits of His Children. –nel.




A 80-as évek elejére eltávolodott a fantasztikus történetek írásától és a borzonga mûfajban csillogtatta meg páratlan tehetségét nyitva a kiváló és roppant eredeti vészipoly horror nagyregénnyel a Lázálommal ( Valhalla Páholy 2002) amivel egy másik írásával egyetemben a The Pear-Shaped Man-nel megnyerte a Bram Stoker Díjat ,illetve egy vérfarkasos noáros hangulatú vétekrémmeséjével a The Skin Trade-del a World fantasyt. Az évtized végén dacára a borzonga és a kommersz mûfaj piacképességét megpecsételõ válságnak sem fordított hátat a horrornak, olyannyira nem, hogy ekkor írta meg irásmûvészetének egyik fénypontját a félelmetesen eredeti The Armageddon Rag-et ami ennek ellenére hatalmas bukás lett, és a kudarc ami kishíján derékbetörte pályáját, rögvest ki is ragadta a regényírói mesterségbõl, hogy helyette tehetségét karrierjét egy másik mûfajban is kamatoztathassa,tehesse próbára a televíziózás berkeiben,és azt sikerre is vigye több mint egy évtizeden keresztül akár dramaturgként(story editor) vagy producerként olyan alkotásokban, mint a Homályzóna vagy a Szépség és a szörny címû sorozatok,amelyeknek nem egy esetben forgatókönyíróként is maga gombolyította, irányította, teremtette meg cselekményfolyamát.
Évek múltán Martin 1991-ben visszatért az írói mesterséghez és az 1996-os esztendõben dicsõségesen igazolta döntésének helyességét, jogosságát, az elképesztõen sikeres Trónok Harca a Tûz és Jég dala sorozat nyitókötetével.Ami 1997-ben egy a ciklus egy különálló novellaként a Blood of the dragon címmel is megjelenõ részlete egy újabb Hugot hozott a konyhára, amivel egyébként folytatódott a döbbenetesen vaskos fanthistória ciklus aminek cím szerinti kötetei sorrendben a következõk:Királyok Csatája, Kardok Vihara,Varjak Lakomája ezt követi majd a közeljövõben várható Sárkányok Tánca(még pár nap))), és a két záró kötet ami egyértelmûen és megérdemelten népszerûségével, és sikerességével toronyként magaslik a modern fentezi sorozatok fölé. Noha nem, korántsem könnyû olvasmányok. A legutóbbi könyvei erõteljesen retrospektív gyûjteménykötetek amik felölelik alkotói pályájának minden egyes szakaszát olyanok mint a GRRM: A Retrospective ; a Starlady and Fast-Friend elbeszélések kisregények csokra, a Gardner Dozois és Daniel Abraham társszerzõi köremûködésével írott regénye a Hunters Run vagy a vaskos kötetek sorával büszkélkedhetõ Wild Cards antológia sorozat legutóbbi három kötete a , Busted Flush, Inside Straight, és a Suicide Kings. aminek szerkesztõje volt.
Martin az alacsony származású Ser Duncanjével A Magassal és fegyvernökével elõször a Kóbor Lovag c. kisregényben találkozhatott az olvasó, ami végül egy újabb World Fantasy Díjat eredményezett. A két fõszereplõ roppant népszerûvé vált, és kalandjaik folytatódtak a Felesküdött Kardban. A sorozat következõ sziporkázóan fordulatos és igen szórakoztató kisregényében, Martin olyan kalandok, elé állítja hõseinket, ahol egy olyan baljóslatú bajvívásban kell helyt állniok ahol senki és semmi sem az aminek, akinek látszik-beleértvén magát Dunkot és Egget sem!
A két fõhõs históriái közül kettõ képregényben is megjelent:Kóbor Lovag(2006. Delta Vision) és Hedge KnightII:Sworn
Sword , A Felesküdött Kard.És a sorozat eleddig utolsó darabja a Mystery Knight,amiben természetesen még nem érnek véget Dunk és Egg páratlan kalandjai,azonban ebben a históriában már nagyon sokat megtudhatunk a Sárkányokról is, ami kiváló elõjátéka a Tûz és Jég dala sorozatnak,és soron következõ köteteinek,különösen a Sárkányok Táncának
tanhu 2011 jún. 29. - 12:15:00 Előzmény McJames
(511/2153)
Akit te csak úgy lazán "lefazonozol" mainapság Õ a legnagyobb vitán felül a spekulatív irodalmi berkekben abban amit letett az asztalra,és ezt nem pusztán szekérderéknyi díjára nézvést mondom, mert a díj semmi ha a mû nem üti meg a mércét azonban itt nemcsak, hogy meg, hanem ki is üti még a harmatosabb novellái esetében is...több tiszteletet.
tanhu 2011 jún. 29. - 12:09:53 Előzmény Stevie19
(510/2153)
Egynek elmegy,korántsem olyan vontatott mint a Tudorok, de azért nem is egy Trónok Harca,pedig ebben vannak szemetgyönyörködtetõ csaták is,igaz nem annyira véresek sajnos.Viszont Jeremy Irons miatt alapból érdemes megtekinteni egyszer legalábbis...a másik pedig aki szemfüles az hazai színészeket is láthat,lévén nagyrészt nálunk forgatták.
9/10
Stevie19 2011 jún. 28. - 19:15:55 9/10
(509/2153)
Az HBO elkezdi ma a Borgiák c. sorozatot, jónak ígérkezik, ha gondoljátok, vetõdjetek rá. ;-)
McJames 2011 jún. 28. - 11:57:31 Előzmény NADALFAN
(508/2153)
Nem. Ez egy könyv(sorozat, a címe: A Tûz és Jég dala), amit George R.R. Martin nevû fazon 1996 óta ír. Ha mond valamit: több Hugo- és Nebula-díjat is kapott, tehát nem amatõr. Tény és való, hogy forgatókönyveket is írt, és hát a saját könyve megfilmesítésének forgatókönyvében is benne van a keze, de ez csak jó, legalábbis eddig biztosan.
6/10
nikato 2011 jún. 27. - 22:28:13 6/10
(507/2153)
Jó sorozat!!:)
10/10
NADALFAN 2011 jún. 27. - 22:27:24 10/10 Előzmény Marcipáncica_
(506/2153)
aha:)) na akkor most vágom igazán-hogy ez egy filmre írt köny gondolom az hbo megrendelésére .na ebben is tévhitben voltam mert naivan azt gondoltam valami irodalmi mû feldolgozása. azért remélem nem csinálnak belõle szappan operát! a 24 -en kivül nem igazán érdekeltek a sorozatok-mondjuk a capadocia jó a cinemaxon pesze ott is várhatunk a 2. évadra,na de holnap jön a borgiák ami szintén érdekelni fog!
MAXGOLD 2011 jún. 27. - 22:13:47
(505/2153)
Bázzz...
10 óra,lehuppanok a tévé elé,HBO-ra váltok,erre Caprio néz rám!Hö?!
Hirtelen azt hittem kedd van,vagy vasárnap.
Az eszembe sem jutott hogy vége az évadnak,annyira természetessé vált.
Remélem sietnek...
10/10
offtopic
Marcipáncica_ 2011 jún. 27. - 01:38:50 10/10
(504/2153)
jav: - meg
10/10
offtopic
Marcipáncica_ 2011 jún. 27. - 01:38:07 10/10
(503/2153)
az "összes rész" nem tud elkészülni, egyrészt még meg az összes könyvet sem írta meg az író, másrészt pedig egyetlen sorozatnál sem csinálnak olyat hogy leforgatják az összes (vagy csak több) évadot. ha az elsõ hozza az elvárt nézõszámot, akkor berendelik a másodikat, és így tovább... itt már az is nagyon nagy szám, hogy a második évadot a napokban kezdik forgatni. sajnos nincsenek olyan illúzióim hogy 2-3 évadnál többet meg fog élni a sori, de ki tudja... a 10. részre ha jól tudom egész szép nézettséget hozott, simán lehet hogy a 2. évadra "beérik", és tudja növelni a mutatókat. na akkor lehet bizakodni!! :)
10/10
NADALFAN 2011 jún. 26. - 21:39:08 10/10
(502/2153)
ja-köszi az infót igy hülyén nem halok meg :)) de mindenesetre ésszerûbnek tartottam volna ha akkor tûzik müsorra ha elkészült az össszes rész. az viszont nem rossz ötlet ,hogy érdemes elolvasni. mondjuk ez nem harry potter vagy alkonyat szint ezért bosszant csak ,hogy most várhatunk a következõ részekre!
10/10
Marcipáncica_ 2011 jún. 26. - 20:42:02 10/10 Előzmény NADALFAN
(501/2153)
Nem likvidálták. Véget ért a 10 részes évad.
Az elsõ évad az elsõ könyvet dolgozta fel. A következõ a 2. könyvet fogja, és reméljük
hogy berendelik majd a többit is. Ha tetszett vedd elõ a könyveket és olvasd tovább, ha pedig nem akkor
amúgysem fog fájni a szûk egy év várakozás. ;)
Bakufu 2011 jún. 25. - 21:51:25
(500/2153)
Hol nincsenek évadok? :)
10/10
NADALFAN 2011 jún. 25. - 21:47:04 10/10 Előzmény tanhu
(499/2153)
na most mi a szösz van -ennyi volt a trónok harca ? mert hétföre már likvidálták.azt hittem edzt végig lenyomják de látom itt is évadok vannak -de uncsi ez!
tanhu 2011 jún. 25. - 04:52:42 Előzmény Dorci1103
(498/2153)
Ebben igazad van.Azonban a két kiadás csak külsõleg különbözik, belsõleg sajnos egy és ugyanaz...
Dorci1103 2011 jún. 24. - 14:18:30
(497/2153)
Konkrétan a Trónok harca elejét nyitottam ki, amit kedden kaptam meg és abban ez áll: "Kiadja a Pécsi Direkt Kft. Alexandra kiadója, 2008 ". Elõtte tudtommal kemény kötésesek jelentek meg, nekem meg az újabb puha kötéses kiadás van meg.
tanhu 2011 jún. 24. - 14:10:00 Előzmény Dorci1103
(496/2153)
A 2000 az stimmel a 8 az kissé sok lévén 3. kötet 2004-ben jelent meg az elõzmények meg elõtte 1-2 évvel.Azonban,hogy azóta nem voltak képesek tisztességgel átszerkeszteni ez pofátlanság.Ha valaki látná,hogy is néz ki az én egyik javított kötetem az elborzadna...ha ez valami szerelmes szutyok lenne a kutyának se tûnne fel, azonban nem az.Minden mondatnak jelentõsége lehet,és rendszerint van is...)))Még 17 nap + apró...
Az meg,hogy nem fog meglepõdni bárki is cseppet se zavarjon.Hidd el azok is élvezettel nézték a filmsorozatot akik már többször is elolvasták a könyvet...))))
A zene meg a hagyjuk kategória...arról,hogy jó lett volna a filmhez,vagy hogy illett volna hozzá, nincs az a földi halandó aki engem meg tudna gyõzni az ellenkezõjérõl, a fejemnek szegezett csurig töltött mordály nélkül...
andesz89 2011 jún. 23. - 21:48:01
(495/2153)
ma végighallgattam a sorozat zenéjét és én egyáltalán nem találtam rossznak.kicsit soknak éreztem a 29 számot de ha azt vesszük hogy átlagban 2perces a dalok akkor nem annyira rémisztõ.vannak egészen dallamos, fülbemászó témák és sajnos elég unalmasak is.de ebbõl elsõ hallgatásra keveset fedeztem fel.összeségében illik a sorozathoz és érdemes meghallgatni.
10/10
Rhaegar 2011 jún. 23. - 19:37:07 10/10
(494/2153)
Nem volt semmi ez a 10. rész.
Nem is tudom eldönteni, hogy melyik szálra vagyok a legjobban kíváncsi.

Jaj de messze van még a 2. évad.. :D
A könyvet meg nem akarom elolvasni.. mert akkor tudnám, hogy mi lesz a sorozatban.. és akkor nem tudnék akkorákat "hûûûûû"-zni meg szentségelni amikor megölnek egy olyan karaktert, akivel szimpatizálok.