Téma: Tudorok

4/10
napraforgó 2012 máj. 05. - 05:35:38 4/10 Előzmény Letty72
(310/390)
Nem tudtam, hogy mi a podagra, rákerestem, ez a köszvény másik neve. Húgysav túltengést jelent és fõleg a láb ujjaiank izületeit támadja meg elõször. Ezért sántított VIII. Henrik és alapvetõen ezért fájt a lába. A fekély csak a másik ok.
4/10
napraforgó 2012 máj. 05. - 05:31:31 4/10 Előzmény Letty72
(309/390)
Abból a szegény, elnyomott kis Máriából lett a rettegett Blody Mary, akinek a nevét mi Véreskezû Máriának fordítjuk. Katolikus lévén rendesen üldözte a protestánsokat, és ugyanolyan kegyetlenséggel irtotta is õket, mint atyjaura a katolikusokat anno.
10/10
bermike 2012 máj. 05. - 00:04:08 10/10
(308/390)
Mária,csak jó késön megy férjhez a spanyol II.Fülöphöz, amikor már Edward halála után királynõ lesz.Fülöp nem szereti, s Mária álterhessége után jön rá.h.vége a házasságának s hamarosan meghal.Ekkor következik a nagy Erzsébet korszak....de ezt nem ez a sorozat lesz azt gondolom.
tdk 2012 máj. 04. - 23:02:42 Előzmény Letty72
(307/390)
Az lehet, de majdnem egyöntetûen árulónak bélyegezték elõtte, szóval onnantól kezdve már nem sok illúziója lehetett. Mindenesetre Henrik most úgy tûnik, kezdi ezt is bánni.

A másik meg, ez is elhangzott, hogy a Protestáns Liga támogatására próbáltak játszani, ha jól emlékszem, pont Cleve-i Annával kötendõ házasságával. Ha még ki is végezte volna a nõt, errõl végképp lemondhatott volna, persze arról már valószínûleg így is (a válással), csak ezzel mégsem válnak ellenségessé.

Ez az utolsó széria viszont már igencsak szenzációhajhász, úgy értem, a legegyszerûbb fajta nézõfogó módszerekkel próbálkozik.
Letty72 2012 máj. 04. - 19:44:31
(306/390)
Én is olvastam, hogy feltehetõleg II-es típusú cukorbetegségben szenvedett, további lehetséges betegségek szifilisz és a podagra.

A tegnapi részben viszont megsajnáltam Maryt szegényt teljesen tönkretett Henrik. Úgy értem, hogy nem adott meg neki a férjhez menés és a családalapítás esélye, és a kis királyné is odaszúrt ahol a legjobban fájt.

Abban mondjuk igaza volt Marynek, hogy a tiszteletet ki kell érdemelni, és a "rózsa tövis nélkül", királyné viselkedése valóban nem volt kifogástalan.

Úgy tûnt azonban, hogy Culpepper karjaiba George Boleyn özvegye lökte, puszta irigységbõl és rosszindulatból.
4/10
napraforgó 2012 máj. 04. - 06:16:32 4/10 Előzmény Letty72
(305/390)
Érdekes ez a lábszárfekély. Azt írják a források, hogy a király köszvényes volt, emiatt sokszor fájt a lába.
Nem vagyok orvos, de a nem gyógyuló fekély akár 2. tipusú (öregkori) cukorbetegségre is utalhat. Nem hiszem, hogy akkoriban ismerték a tûneteit. Azt viszont lehet tudni, hogy a király rengeteget evett, ivott, iszonyú túlsúlyos volt, így nem lehetetlen. A cukorbetegségnek egyik tünete a diabéteszes láb, amely egyfajta fekélyesedés, és jellemzõje, hogy nem gyógyul, illetõleg kiújul, terjed.
Ha valóban egy korábbi hadi sérülésbõl eredt volna az a seb, a kitisztítás után nyilván begyógyult volna.
Letty72 2012 máj. 03. - 20:38:17 Előzmény napraforgó
(304/390)
Mindenesetre Henriknek vasból lehetett a szervezete, hányszor kifakadt már a sebe, és hányszor csapolták. Egy ilyen fertõzésbe az akkori higiénia illetve hiánya miatt sokan belehaltak akkoriban, Henriknek is sokszor hajszálon függött az élete.
4/10
napraforgó 2012 máj. 03. - 08:12:19 4/10
(303/390)
Útálom, hogy állandóan mozgatják a kezdési idõt, fõleg ilyen késõ este.

A király lábszárfekélye meg egyre följebb csúszik. Már majdnem az ágyékánál jár.
Letty72 2012 ápr. 23. - 21:53:43
(302/390)
Eszembe jutott még, hogy elõzõleg úgy jött ki a királytól, hogy Henrik az egekig dicsérte, ilyen elõzmények után senki sem számít rá, hogy a Towerben köt ki.
Letty72 2012 ápr. 23. - 21:52:11
(301/390)
Cromwellt valahogy nem tudtam sajnálni, egy tisztességes kivégzést azért õ is megérdemelt volna. A sorozatban ez egy kicsinyes bosszú volt Charles Brandon részérõl mert Cromwell kényszerítette rá a yorkshire-i lázadás leverését, Edward Seymour részérõl mert a posztjára pályázott (az õ bukását is a hatalomvágya okozta és szintén a fejébe került, csak ezt az unokaöccsének köszönhette), a félszemût viszont nem értem, hogy miért volt benne ebben a kicsinyes bosszúban.
tdk 2012 ápr. 23. - 19:36:16
(300/390)
A Cromwellt úgy értettem, hogy amikor cipelték be a Towerbe, ott volt az a jelenet, amikor már a cella felõl mutatták, és a kamera hátrált. Neki ott esett le, hogy le akarják csukni, pedig már tudatosulhatott volna benne, fõleg, hogy jól ismerte a helyet, tudta, hogy mi merre található benne.
4/10
napraforgó 2012 ápr. 23. - 17:33:42 4/10
(299/390)
Úgy tûnik, Henrik agya kezd elborulni.
Wolseynak azért kellett buknia, mert nem tudta elérni a pápánál a Katalinnal kötött házassága érvénytelenítését, Cromwellnek meg azért mert beleerõltette ebbe a házasságba.
Letty72 2012 ápr. 23. - 17:25:06 Előzmény tdk
(298/390)
Kisemmizheti volna, ahogyan elsõ feleségével tette, aki a korabeli követek jelentése szerint méltatlan körülmények között élt szó szerint nyomorgott - erre gondoltam - , hogy jól járt. Cleve nem volt egy jelentõs hercegség, ellentétben Spanyolországgal és V. Károllyal. A XVI. században Spanyolország volt a szuperhatalom, és V. Károly - Katalin unokaöccse volt -. Szerintem Henriknek óriási szerencséje volt, hogy a franciák és a spanyolok egymás ellen hadakoztak, ha összefogtak volna Henrik ellen bevonva a skótokat is VIII. Henrik csúnyán ráfizetett volna.

Cromwell pedig tisztában volt vele, hogy neki vége, azt is mutatták amikor Sufolk hercege vagy Edward Seymour felkereste a börtönbe és megíratták vele a vallomását.

Érdekes volt látni, hogy Mórus Tamást a kivégzésekor sajnálták, imádkozott érte a nép, addig Cromwell kivégzését örömujjongás kísérte, hiába magas lóról lehet nagyot esni. Mórus Tamás méltósággal halt meg, Cromwell nem és itt nem a leitatott hóhérra gondolok.Mellesleg Cromwell szenvedései sehol sem voltak, Lady Salisbury - Reginald Pole édesanyja - szenvedéseihez. Ott ugyanis 11!!! csapás kellett, hogy leválasszák a fejet a törzsrõl.Gondolom az arisztokrácia nehezen viselte, hogy egy egyszerû szegkovács fia a király után a második ember lett a országban, így mindent megtettek a bukásáért.
tdk 2012 ápr. 21. - 20:39:21 Előzmény Letty72
(297/390)
"Így is Cleve Anna járt a legjobban a feleségek közül: a válás után birtokokat és tetemes összegû évjáradékot kapott, és õ lett Henrik "szeretett nõvére", valamint 10 évvel túlélte az exét."

Az mondjuk nem kevés diplomáciai bonyodalomhoz vezetett volna, ha lefejezteti, és ezt szerintem nem merte vállalni, épp nem volt olyan helyzetben.

Ez a két utolsó rész a III. sorozatból nagyon felületes lett. Cromwellt is csak lecsukták gyorsan (mellesleg kicsit valószerûtlen volt az a jelenet, amikor a Towerben csak a legutolsó pillanatban esett le neki, hogy tömlöcbe fogják vetni), aztán már azt látjuk, hogy viszik is a vérpadra.
Letty72 2012 ápr. 18. - 22:33:48
(296/390)
Igazad van, Howard Katalinnal kapcsolatban mindenben

Én is azt hittem, hogy bordélyból keresnek a királynak egy éjszakás kalandot.

Itt a készítõk nyilvánvalóan ferdítettek az amerikai nézõk kedvéért.

Howard Katalin a nagyhatalmú Howard család tagja volt, a Norfolki herceg unokája, Boleyn Anna elsõ unokatestvére (anyai részrõl). Mary ezért tiszta szívbõl utálta, annak ellenére, hogy Katalin is hithû katolikus volt, na meg persze 5 évvel fiatalabb magánál Marynél is. Ciki lehetett, hogy a mostohaanyja fiatalabb volt nála.

Edward Seymournak meg nem áll érdekében, hogy egy velük ellentétes oldalon álló családból keressenek a királynak szeretõt, a házassága után pedig retteghettek, hogy Katalin esetleg fiút szül, Jane Seymour fia ugyanis egy beteges, vézna gyermek volt - örökölte anyja törékeny egészségét -.

Henrik elõtt a szeretõje Francis Dreham volt, akibe szerelmes volt, a leveleikben egymást férjemnek és feleségemnek szólították. Culpeperbe pedig teljesen belezúgott, ezért lett veszélyes óvatlan. Culpeper viszont csak kihasználta a királyné rajongását.

Különben is Katalinnak kompenzálnia kellett a 177 kg-os, fekélytõl bûzlõ vén zsírdisznóval töltött éjszakákat, szegénynek erõs gyomra lehetett.Ezért keresett egy fiatal, életerõs jóképû szeretõt.
4/10
napraforgó 2012 ápr. 18. - 21:00:05 4/10
(295/390)
Clevei Anna is megkérdezte, ha a király nem lesz elégedett velem, lefejeztet?

Õ megúszta, de ez a kis Howard Katalin nem fogja.
Nem hiszem, hogy ennyire ribi lett volna a valóságban. Úgy választották ki abból a házból, azt hittem, hogy az egy bordély.
Persze a leányzó könnyelmû volt és igen, tényleg megcsalta az öreg, kövér, ronda királyt, de nem hiszem hogy ennyire léha lett volna. Szerintem az ilyen pucéran hintázós jeleneteknél a rendezõ fantáziája kissé meglódult.
Letty72 2012 ápr. 18. - 20:46:10 Előzmény napraforgó
(294/390)
Szerintem ez csak a neveltetésen múlott, Boleyn Anna ugyanis reneszánsz neveltetést kapott, kiválóan beszéltés olvasott és írt franciául, latinul, több hangszeren játszott, a kor követelményeinek megfelelõen jó táncos is volt.

Tegyük hozzá, hogy Henrik nemcsak a kékszakálsága miatt számított rossz partinak, Anglia akkoriban jelentéktelen államnak számított. Európai térképére nagyhatalomként Erzsébet tette fel.
Letty72 2012 ápr. 18. - 20:39:40 Előzmény napraforgó
(293/390)
Lásd: Milánói Krisztina válasza Henrik leánykérésére:
Letty72 2012 ápr. 18. - 20:38:29
(292/390)
Na ja. Ha Aragóniai Katalinnak sikerült volna legalább 1 életerõs fiúgyereket produkálni, az anglikán egyház sosem jött volna létre.

A lelke mélyen VIII. Henrik megmaradt ízig-vérig római katolikusnak.
dantonb 2012 ápr. 18. - 10:52:32
(291/390)
Na ez ahátránya a monarchiának,hogy pl egy pinapecér miatt az egész országnak vallást kell változtatnia.Míg egy demokráciában max. gazdasági szabadságharc címén hazavágják.Mellesleg a Henriket játszó színész abszolút nem stimmel a valódi karakterhez.Alapjában Henrik egy pöffeteg idióta volt,miközben a filmben csupán egy kis görcs .