Téma: Viridiana

Tenebra Mors 2008 jan. 09. - 01:04:06
(5/25)
Jujj, de jó film! A rohadt életbe!
Elõször egyetemen láttam, vetítésen. Szerelmem, Hiroshima utáni volt, így kissé féltem, hogy mi lesz. Illetve én elõtte a mestertõl, Bunuel-tõl, csak az Andalúziai kutyát láttam (illetve A nap szépébõl részletet - az meg is gyõzött, hogy azért van potenciál Bunuel-ben), s az, bár tetszett, de irtó betegnek tartottam.
Nos, ebben nagyon kellemesen csalódtam! Nemcsak, hogy gyönyörû formai szempontból, de még a története is érdekfeszítõ, izgalmas. Már, ha az ember a felszínnél tovább tud hatolni.
Vallási és szexuális kérdések találkoznak itt és csapnak össze. Tulajdonképpen az egész egy esszé, a vallás és a szexualitás kölcsönhatásáról.
S valóban: látva Viridiana-t, és szépségét, valamint azt, hogy ez a csaj a vallási tézisek miatt akarja ezt elvetni és ítéli természetesnek, felháborítja az embert. Bár ott a kérdés: a nagybátyája vajon a vallás vagy a szexuális ösztön miatt jutott oda, ahova jutott?
Ezért isteni ez a film: nyitva hagy egy csomó kérdést, melyen el kell gondolkodni, és meg kell válaszolni.

Ami nagyon tetszett még benne, az a zene aktív használata. Aktívon azt értem, hogy nemcsak hangulati, hanem fontos szimbolikai elem. Az, hogy komolyzene szól a film végéig a lejátszóból, s a végén, mikor Viridiana leül kártáyzni, jazz-be vált, igencsak fontos a jellemfejlõdés, a véleményalkotás szempontjából.
10/10! Véleményem szerint jó bizonyítéka a film annak, hogy igen is lehet mûvészfilmet valóban szórakoztatóvá is tenni, s nem kell feltétlenül olyan mértékû destrukcióig elmenni a mûvészi hatás érdekében, mint pl. a Tavaly Marienbad-ban. Én legalábbis szeretem, ha egy film fenntartja az érdeklõdésemet, és nem alszok el rajta (a Marienbad-on ez megtörtént XD).
10/10
csavarlazito 2007 nov. 28. - 20:12:18 10/10
(4/25)
Az Öldöklõ angyal is zseniális, de szerintem a legjobb Bunuel film a Burzsoázia diszkrét bája, vagy a Szabadság fantomja.
10/10
denilson 2007 nov. 28. - 14:20:24 10/10
(3/25)
TV-ben nem adják, de dvd-n megjelent "Az öldöklõ angyal" c. filmje, ami szerintem még jobb, mint a Viridiana. A kultúrsokk dvd-gyûjteményben keressétek, ha meg szeretnétek nézni.
kisGabi 2007 nov. 25. - 23:48:01
(2/25)
Éreztem én, hogy nem akármilyen film ez... Bunuel rendezte, így már érthetõ, ezt ugyanis nem tudtam.
10/10
csavarlazito 2007 nov. 25. - 19:04:54 10/10
(1/25)
Szerintem Bunuel a szürrealista fimek királya a mai napig!
Kár, hogy a többi filmjét nem nagyon adják a tv-ben.