Értékelés:

669 szavazatból
Szerinted?
Vetítések:
20:00, szombat (április 26.)
TV2
Botrányok, politikai, hatalmi játszmák, udvari intrikák, erős női karakterek... A Bán Mór azonos című regényfolyamából készült epikus sorozat Hunyadi János életét tárja elénk, aki 1456-ban dacolva az óriási túlerővel döntő győzelmet arat a nándorfehérvári csatában a törökök felett.

Egyéb epizódok:

Stáblista

Játszási időpontok

Hozzászólások

Szerinted?
6/10
Osimate40 ápr. 22. 10:44:01 6/10
Igazából maga a sorozat nem lenne rossz, ha nem lenne túlszexualizálva.
De egyébként egy nézhető sorozat, elég mid lett, ami ennyi pénzből sajnos szomorú, de ugye haladni kell a korral.
10/10
Izma-el Farad ápr. 22. 10:14:33 10/10
"okostelefon"stílusban beszéltek galuska szaggatot képek a mozihoz szokottaknak jó lehet-talán nem kéne a napi politika tán élvezni kéne a filmet mozit se káel se rákay se noir se nagy ervin
amikor láttuk az aranyember filmet nem a bűnös komcsi visszaélésekkel teli történelmi hátteret néztük hanem a nagyon jó filmet bár akkor ellenzéki hangot sem lehetett megfogalmazni....
10/10
Izma-el Farad ápr. 22. 10:09:45 10/10
a nyugatnak Mindenkinek az lmbtq-nak 'és a mára mármegváltozott amerikának"-akartak megfelelni-jó csatjelenetekkel többségében török oldalt pattogott a labda-Szilágyi mihály az mihók?!?az Erzsébet apja vagy testvére wtf?!?mindenben miért kell a napi politikát keresni pártállástól függetlenül magyar szemmel egy történelmi filmként kezelni???...
Pimpalini ápr. 22. 04:43:40
Erről a filmsorozatról nagyon sokat lehetne írni, s már önmagában ez a tény mindent elmond arról, mennyire lett érdekes, azaz miért érdemes megnézni. Mert, hogy látni kell, az egyértelmű.

Az ugyebár látszik a hozzászólások és a pontozások mennyiségén (mindkettő 600 felett van), hogy a szélsőséges, s sok esetben politikailag motivált, negatív megnyilvánulások színtere lett ez a munka, illetve az erről szóló oldal is.
Ez persze szomorú, de mivel évtizedek óta politikai indíttatású kultúrharcban kell élnünk, ahol a "mindenszaristák" és "mindentjobbantudniakarók" határozzák/határoznák meg a közízlést, na meg ők akarják uralni a kultúrát, s annak értékelését is, így ha készül egy magyar film, akkor sajnos nem lehet kikerülni ezeket, a távolról sem objektív leértékeléseket. Gondolok itt az 1-2-es pontozásdömpingre.

De, hogy érdemben is hozzászóljak a témához, mialatt a hétvégén végig pörgettem a Netflixen az egész sorozatot, szóval abban a pár órában több alkalommal is önkéntelenül azt kellett mondanom, "ez nagyon jó", "ezt tökéletesen oldották meg", vagy "ezek a párbeszédek frappánsak" , stb...

Szóval szerintem a Hunyadi rendkívül élvezhető, nagyszerű sorozat lett, még úgy is, hogy mi, magyarok számára tudható, melyik karakterrel mi történt valójában, mi fog történni a későbbiekben, s melyik esemény milyen véget ért. Ez pedig nagy szó, mert kevés film lehet úgy érdekes, ha előre tudjuk a végét.

Nyilván, mint a legtöbb történelmi témájú filmnél, úgy itt is vannak érdekes megoldások, vannak pontatlanságok (egy év alatt nagyot nő Mohamed; vagy plusz 5 év kiírás a 6. rész elején, amely Mohamed jeleneteinél ("korosodásánál") még rendben is lehetne, de az ugye kronológiailag 1447-et jelentene. Majd a 7. résznél hirtelen "vissza(?)ugrunk" 1444-be, s Várna következik. Vagyis a 6. részben a felirat nem stimmelt. Persze ha a kiírás csak az epizód expozíciójára vonatkozik, akkor rendben van.
Ezeken felül még néhány apróság is ide citálható volna, de azokat azért nem említem, mert esetükben vagy a fantázia lépett működésbe, vagy a történetvezetés, a dramaturgia indokolta/indokolhatta a változtatásokat).

Ezektől függetlenül a film látványos, néhol erőteljes, a feszültséggel és a drámai elemekkel jól játszik, s ahol csata van, vagy bármilyen egyéb harci cselekmény, az profin megoldott, nemzetközi színvonalú. Jó néhány helyen a film eljut a katarzisig, például az utolsó résznél, vagy az 5. rész végén (szebeni csata - egyébként az egész 5. rész pazar lett minden szempontból), de nagyon profi volt Ali "félretolásának" megvalósítása, vagy az egész várnai csatával foglalkozó rész is - kiváltképp utóbbi hadi eseményeinek megjelenítése. Ha azt nézem, hogy ez egy történelmi témájú kalandfilm, akkor azt kell írjam, ennél jobban nehezen lehetett volna megoldani 10 résznyi játékidőben egy Hunyadi János eposzt a kezdetektől a végkifejletig.

Ha magát a várnai csatát és feldolgozását a történtek fényében vizsgálom és értékelem, akkor nekem volt hiányérzetem, vártam a két nagy lovasrohamot, amelyekben Hunyadi porrá zúzta a két török szárnyat, s csupán a török centrum maradt a hadszíntéren, de a harci szekeres jelenetek, na meg a pár másodpercre (sajnos csak annyira) bevágott totálkép részben kárpótolt ezek miatt. Egyébként általában véve sajnáltam, hogy az (Netflix szerint) 50 perc körüli részek csak annyik, amennyik, mert ha kicsit is hosszabbak, akkor a csatajelenetekből is többet láthattunk volna (így például a várnai totálképből is). Az in medias res megoldás szerintem különleges és hatásos volt, s valószínűleg azért lett a csata kevésbé hangsúlyos, mert takarékoskodni kellett az idővel/erőforrásokkal, az utolsó nagy "kalandra", azaz Nándorfehérvár ostromára.

Emiatt, és a fenti, illetve lentebb felsorolt "hiányok" miatt magam még betoldottam volna az alkotásba pár részt, például a Narcos sorozatok mintájára, ahol mind Escobar, mind Félix Gallardo sztorija ugyebár két évad volt, mert az események sokasága talán itt is indokolttá tette volna ezt, vagyis a 10-nél több epizódot. Mert így kimaradtak jelentős események: a hosszú hadjárat; az 1444-1453 közötti időszak nagy része; a 2. rigómezei csata (1448); a nyugati-, vagy huszita harcok, bár ez utóbbi kettőért annyira nem kár.
Ami viszont tényleg megért volna egy-két résznyi játékidőt, az a hosszú hadjárat a hadi sikereivel, mert így sokkal érthetőbb és jobban felvezetett, jobban érthető lett volna a szultán békeajánlata, és az azt követő, a várnai csatáig vezető hadjárat. Ugyanis valójában azért kért a török fél olyan, számunkra előnyös békét, amilyet, mert a hosszú hadjáratban Hunyadi gyakorlatilag tönkreverte az európai török seregeket (a többi meg Ázsiában volt), visszafoglalta Kragujevácot, Nist, Szófiát, s csak a Balkán-hegység hágóinál kifejtett, kétségbeesett török ellenállás, és a tél akadályozta meg abban, hogy teljesen kiszorítsa az oszmánokat Európából. Így más felvezetéssel jöhetett volna a várnai csatát feldolgozó rész is, sőt, maga Ulászló karaktere is kicsit árnyaltabbá válhatott volna, mert a király a hosszú hadjáratban tökéletesen együtt tudott működni Hunyadival. Írhatnám azt is, hogy kora ellenére volt bölcs annyira, hogy hagyta Hunyadit vezetni és ezáltal győzni.

Nándorfehérvárról is lehetne néhány mondatot írni, de nem teszem, mint ahogy a főhős származására utaló momentumokról, vagy a "Drakula"-vonalról sem írok, mert nem dokumentumfilmként fogom fel ezt a művet, hanem egy történelmi témájú kalandfilmként. Annak pedig nagyon jó, nemzetközi színvonalú lett.
Ha pedig valaki érdeklődését felkeltette a korszak és a téma, utána olvasni a tényeknek bármikor lehet.

Amit még kiemelnék, az a színészi játék, mert jó néhány karakter nagyon is emlékezetes, olyannyira, hogy a vonatkozó színészekről eztán jó eséllyel ez a szerepük jut majd a közönség eszébe.

Persze ebbe az alkotásba is betévedt az LMBTQ-vonal, ami a kicsiknek és szüleiknek zavaró lehet (kellemetlen kérdéseket és kényszerű válaszokat eredményezhet), de az összképet még ez sem tudja elrontani, legalábbis szerintem.

Szóval egyrészt nem értek egyet a politikai alapon kritizálókkal, mert az apróbb hibák és pontatlanságok (lásd például a plusz 5 év; vagy a némi egyházkritika; stb...) ellenére a Hunyadi nagyon is ajánlott, nemcsak nekünk, magyaroknak, hanem szerintem nemzetközi szinten is megállhatja a helyét.

Szóval nézzétek meg, mert érdemes! A film pazar képi világú, kreatív operatőri megoldásokkal dolgozik, olykor bravúros hosszú beállításokkal mutat be akár harci jeleneteket is. Hollywoodi filmekben tapasztalható, gyönyörű képeket láthatunk akár csaták alatt, de egyéb jeleneteknél is, emellett kimondottan jó színészi alakításokat, frappáns párbeszédeket tapasztalhat a néző, szinte minden részben. A konfliktusok kidolgozottak, súlyosak, s a párhuzamosan futó szálakat is sikerül hiánytalanul elvarrni. Emellett minden részre jut egy-egy igazán emlékezetes mozzanat, jelenet, vagy színvonalas, igényes, gyönyörű képi megoldás.

Mindemellett pozitívum, hogy a szereplők a filmben a saját, korabeli anyanyelvükön szólalnak meg, nekem ez a tény mindenképpen sokat adott hozzá a film élvezeti értékéhez.
Összességében ilyen magyar filmet még nem igazán láttam, pedig keresem a magyar filmipar régi és legújabb remekeit is.

Mint ahogy mások is, jómagam is várom a folytatást, mert a lezárás után indokolt lenne.


8/10-re osztályoznám, de mivel itt nagyon sokan lepontozták, így kénytelen vagyok felpontozni.
5/10
Cron ápr. 22. 04:12:00 5/10
A förtelmes Petőfi film után egy egészen vállalható Szulejmán utánérzés. Látványban bőven hozza a mai nyugati filmek színvonalát. A szöveg, párbeszédek sajnos a hazai filmek nagy többségéhez hasonlóan bugyuták, színpadiasak, életszerűtlenek. Mindemellett jelen van a szintén haza sajátosságú "kamerába beszél, nem a partneréhez" jelenség is. A zene nagyon semmilyen, cserébe harsány, elnyomja a filmet. A történet pont olyan, mint minden hasonló történelmi film, kár rajta számonkérni a történelemtankönyveket. Szórakoztatásra készült, nem oktatásra, arra szerintem jó.
10/10
offtopic
Vicktory ápr. 21. 19:16:52 10/10
Szenzációsan jó sorozat, imádta minden percét, minden magyar büszke lehet rá. A fanyalgóknak azt üzenem, hogy különösen aktuális mondanivalóval bír, a mai keresztény értékeket nem kellőképpen megvigyázó Európában.
2/10
Maskaport48 ápr. 21. 18:51:03 2/10 Előzmény Pardaillan
A Kincsem és a Semmelweis volt az utsó legjobb magyar filmek.
10/10
Izma-el Farad ápr. 21. 18:23:38 10/10
Kovács kollege(esetleg nem hegedűs hadnagy egerből?!?)ha orbánisztánról van szó pont ők adták a filmre produkcióra a pénzt most miért kell pártoskodni így emelkedhetnek fel a Cilleik meg hasonló emberek a pártütésből nem egy húron pendül a magyar?!?vígad vagy sír a közös produkción?!?ne lehessen már mindenhol széthúzás....".gyufaszál" korszakból miért nincs érdemesre méltányolt film miért csak Várkonyi-kor?!?üdv
8/10
Kovács kolléga ápr. 21. 17:59:30 8/10
Szerintem egy abszolút vállalható sorozat volt, amiben nem érdemes hibákat keresni. Kicsit olyanra sikeredett, mint a Marco Rossi-féle magyar válogatott. Lehet szeretni.
Szerencsére sokkal jobban sült el, mint a szintén tengernyi pénzből forgatott Most vagy soha!

Érdemes a tanulságokat levonni.
A Hunyadi azért lett jó, mert az összes kulcspozícióban (rendező, forgatókönyvíró, producer) olyan emberek ültek, akik értenek a filmezéshez. Hajmeresztő belegondolni, mennyire borzalmas lett volna ez a széria, ha a Káel Csaba-Lajos Tamás-Rákay Philip-féle bandát ráeresztik.
A színészválasztásnál sem az volt a fő szempont, hogy az illető hogyan csápol bizonyos rendezvényeken. Így kerülhettek be olyan aktorok is, akik a Katonában vagy a korábbi Alföldi-féle Nemzetiben szerepeltek. Így utólag nagyon sajnálom, hogy egy másik filmben Hadik András szerepét nem Fekete Ernő játszotta. Zseniális színész és kifejezetten illett volna hozzá a szerep.
Azt is megértették a Hunyadi alkotói, hogy egy filmet - pláne ha sok pénzbe kerül - nem párthíveknek kell csinálni, hanem az adott médium befogadói közönségének.
És persze nem ártott volna, ha a Most vagy soha! című produkcióban a márciusi ifjak is b*sznak, mint a nyulak.
Végül egy külön elismerés azért, mert a történet egyik leggátlástalanabb karakterét, aki tövig beny*lt a töröknek, volt merszük Orbánnak nevezni (igazodva a valósághoz).

Ui.: Érdemes lenne az utolsó két epizódból összevágni egy mozifilmet. Kíváncsi vagyok, hogy mennyien néznék meg ebben a formátumban. A múlt szerdai akció sikeres volt.
10/10
Izma-el Farad ápr. 21. 17:02:18 10/10
Sokkal többet mutatták a török palotát ágyasait_Csillés Ulrik cselszövéseit mint a Hunyadit valóságban Ő szerepelt legkevesebbet kivéve utolsó részt a Hunyadi herkulesi (szexuálpszihológusként fellépett Ulászlónál )oldalát mutatta Egri várvédőknél a szervezést legalább el tudta mondani Sinkovics alias Dobó-kiváncsi vagyok mi a fikció mi a történelmi tény mi Bán Mór"ténye"vagyis amit leírt abból mit vittek át filmre és mi a többi "körítés"fikció nagyon szívesen meg néznék még pár résztMátyás uralkodásából vagy az akkori Budai várból ott aztán tényleg van Herkulesi kút vagy legalábbis az ezresen mnb a Krónika íróira a felvirágoztatott európa szintű kúltúrára a palotában és az akkori műveltségre-Hunyadi Jánosról int Nándorfehérvár védőjéről nem arról kéne emlékezi még egyszer hogy ad tanácsokat Ulászlónak az ágybéli jelenetekre hang sokszor galuskás elmormolt orrhangú érthetetlenség (koraközépkor barbarizmusát egy "kis gargalizálással tetézve akarták előadni?!?az jól sikerült)sokszor hol vannak az aranyember monte christo grófja szintű beszéd-visszatérve megvolt az egyáltalán szervezve hogy Kapisztrán seregei ami elvonta a török egy részét hogy állnak fel hogy szervezkedtek Hunyadival-elvileg Hunyadi keresztény volt -itt meg ugyan mit számít a hitem...!!!mondja Kapisztránnak amikor vázolja hogy Hunyadi a Jel amit Ő követ-a történelem szerint Hunyadi János nem volt jó stratéga inkább bátorságáról "vakmerőségéről"híresült el....sok vesztett csatározása volt és a kor kevés támogatottságát élvezte királyoktól uraktól-Hunyadi János halála után 70 évig nem lépett Török magyar földre ez történelmi tény
Összes hozzászólás