Némaság

Silence
18 éven aluliak számára nem ajánlott amerikai-tajvani-olasz-mexikói kalandfilm, 161 perc, 2016

Értékelés:

151 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

151 szavazatból
Szerinted?
Japán a 17. század derekán, amikor a kereszténység tiltott dolognak számított. A két ifjú, jezsuita szerzetes, Sebastiao Rodrigues és Francisco Garrpe azért utazott a távoli országba, hogy megtalálják eltűnt mentorukat, Cristóvao Ferreirát.
Bemutató dátuma: 2017. március 16. Forgalmazó: Freeman Film

Stáblista

Díjak és jelölések

Hozzászólások

Szerinted?
6/10
Samu-Nagy Emese 2024 ápr. 23. - 15:26:26 6/10
Nagyszabású történet, amiben mindenki koszos, sáros, és nyomasztóan kiszolgáltatott. Nem az én filmem. Jelen élethelyzetemben nem kötnek le a vallással kapcsolatos etikai kérdések. És véééégtelenül hosszúra nyúlik a morális tanítás előkészítése. Valami olyasmiről szól ez a film, amit a mai embernek nagyon nehéz átélnie.
6/10
parduc100 2021 júl. 31. - 22:02:43 6/10
"Halottakat produkálni könnyű – de olyan halottakat, amelyek esznek, isznak, dolgoznak, és úgy tudják befogni a szájukat, akár egy valóságos és originál halott, az már nehezebb dolog! Magának nem komilfó hullákra van szüksége, hanem élőkre, akik úgy engedelmeskednek, és úgy fogják be a szájukat, mint a hullák!"
.
Az ötödik pecsét (Sánta F.) mászott elő a gondolataimból, újra és újra, ahogy a filmet néztem...
.
A némaság c film olyan egyszerűen, és egyértelműen indul: mi vagyunk a jók, akiknek van hite és van hivatása...
mikor időszerű a hit feladása? Amikor a saját életünk az ár? Amikor mások élete az ár? Amikor egy falu élete az ár? Vagy soha?
.
Ki az, aki jól cselekszik?
Aki megmenti mások életét de feladja a hitét, vagy aki kitart hite mellett, minden áron?
Aki megvédi saját kultúráját minden áron, vagy aki átadja a sajátját egy messzi, távoli világban?
.
És egy határfeszegető kérdés: mit keres a katolikus egyház Japánban és vállalja-e azok életéért a felelősséget, akiket odaküldött?
.
És még egy kérdés, ami folyamatosan előbukkan: bátran vétkezhetünk, ha utána meggyónjuk? Hányadik alkalomnál van az a pont, amikor már nincs megbocsátás? Létezik ilyen szám egyáltalán?
.
"A két és fél órás játékidő, a testi és lelki szenvedés sulykolása, illetve a történet viszonylagos eseménytelensége azonban mind-mind kellettek ahhoz, hogy a vetítés egy lelkigyakorlattá váljon, amely végső soron az ilyesmire fogékony nézőt a saját hitbéli meggyőződéseivel és kételyeivel szembesíti." https://www.origo.hu/.../20170319-nemasag-kritika-martin...
.
Igaz történet.
.
#spolier: "A Némaság a tizenhetedik századi Japánban játszódik, és két jezsuita szerzetesre koncentrál, akik arra vállalkoznak, hogy felkutatják tanítómesterüket, Ferreira atyát (Liam Neeson)."
.
7.3. a port.hu-n: https://port.hu/adatlap/film/tv/nemasag-silence/movie-182035
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=M5nJeEZD8q4
Önkényes mérvadó: https://www.youtube.com/watch?v=Z1BusgZ1Hbc
10/10
anything 2020 febr. 10. - 02:37:45 10/10
Akkora súlya van, hogy az ember alig bírja.
10/10
ligetiz51 2019 dec. 31. - 22:15:48 10/10
Aki érti tudja, hogy ez több mint egy 10/10-es mestermű. Scorsese nem csak zseniális filmeket készített hanem az emberiség működésének mechanizmusát is érti. Ez a film erről szól.
9/10
InteriorLulu 2019 nov. 28. - 10:35:23 9/10 Előzmény Urquidez
"Minden esetre nekem ez a tömény szenvedéstörténet elég értelmetlennek és céltalannak tûnik. Ha már keresztény propaganda, és hit megerõsítõ film, akkor a Fegyvertelen Katona. Abban jobban kijön a személyes elhivatottság."

A film egyáltalán nem hitmegerősítő keresztény propaganda. A portos kritika jól írja: "Scorsese most sem rejti véka alá, kikkel szimpatizált, de képes árnyalt képet festeni és mások álláspontját is tisztességes módon bemutatni, sőt, talán megérteni is." És én ebből a mondatból a talán-t mindenképp kivenném, ugyanis az amúgy igen tartalmas érdemi vitákból elég jól átjön a japán urakodó réteg egyébként abszolút respektálható álláspontja.
Sőt (és itt már egy szubjektív gondolat jön) én sokkal inkább úgy érzem, hogy a film a korabeli, ugyan megkérdőjelezhetetlenül tisztességes és jószándékú, ám az egyetlen üdvözítő igazság kétségeket nem ismerő abszolút eszméjével maradéktalanul átitatott papok általi térítő kereszténységet mutatja. Amelyről pontosan tudjuk, hogy ugyan Japán vonatkozásában - kizárólag annak kicsiny szigetország volta okán - éppen nem, ám a világon mindenütt máshol hathatós katonai segédlettel végtelenül agresszíven, senkire és semmire tekintettel nem lévő módon terjesztette az igét. Márpedig mind a vakhit bemutatása, mind a tűzzel-vassal való térítés általános gyakorlatának óhatatlan eszünkbe juttatása igen messze áll a kereszténység propagálásától...
10/10
laszlo-1 2019 jún. 10. - 20:56:11 10/10
A film Endo Shusaku regénye alapján készült - amit a végén írnak is -, igaz történet alapján. Igy működött ("fulladt kudarcba") a japán misszió. Akit érdekel a téma érdemes megnézze, sőt annak a könyvet is ajánlom, ami természetesen sokkal részletesebb korképet nyújt.

Látom némelyek nem értették az okokat, miérteket. Nem könnyű, még azoknak sem akik jártasabbak vallási kérdésekben. Akik egyáltalán, azok unni fogják a filmet.

Mellesleg a buddhizmus is úgy került Japánba. Csak akkor az uralkodó réteg arra hivatkozva zsarnokoskodott. Az beletörődést hírdetett, a kereszténység viszont azt az örömhírt hozta, hogy Isten szémélyes és törődik velük. A filmből nem derül ki ugyan, de leginkább a kereszténység megosztottságára hivatkoztqk, ami lángba borította Európát. "Ha ti nem tudtok megegyezni egymás között, akkor mi hogyan ismerhetnénk ki magunkat? Vallásháborút (polgárháborút) nem kérünk." - mondták.
Xxy92 2019 ápr. 22. - 18:54:48
Úgy volt, hogy ma este 23:00-tól leadja a TV2, de utolsó pillanatban megváltoztatták a Wall Street farkasára.. Ami jó film, de könyörgöm, havonta egyszer biztos leadja valamelyik adó, ez pedig tudtommal még nem volt tévében!!!
8/10
doktormacko1 2018 febr. 18. - 22:18:55 8/10
8 / 10 Nekem tetszett a film. Néha ilyen filmeket is meg kell és lehet nézni.
4/10
Atis88 2018 febr. 02. - 19:30:21 4/10
Reménykedtem benne, hogy jó film lesz, de hosszú, vontatott és unalmas is. Kevés a cselekmény ehhez a játékidõhöz. 4/10.
Mzero 2018 jan. 20. - 23:35:55 Előzmény Snoopyzit
Azért azt nem árt tudni, hogy ezek a papok nem mentek be a házakba csak úgy szó nélkül, és kezdtek el erõszakkal téríteni, keresztel hadonászni, ahogy ma sem ezt teszik. Az inkvizíciótól és az elvilágiasodott erõszakos/véres, sokszor politikai indíttatásból történt hittérítés sorozattól ez messze volt.
Azt, hogy a muszlim papok ide jönnek téríteni nehezen tudom elképzelni, mint hasonlat (pláne úgy, hogy a térítés szó már önmagában eléggé összeegyeztethetetlen bárminemû békés céllal (továbbá nem bele folyva a gondolatba európát fegyverzörej nélkül is simán el tudja majd árasztani az iszlám néhány évtizeden belül, s akkor talán sokan visszasírják a keresztény kultúrát minden mai gyermekbetegségével együtt).
Visszatérve eddig aktívabb hitterjesztõ tevékenységgel csak a Jehova tanúinál találkoztam, de náluk sem volt nehéz tudatosítani, hogy keresztény ember vagyok, ám nem értek velük egyet néhány igemagyarázatban. Nyilván vannak rámenõsebbek is, de ez szintén nem kereszténység, maximum címszóban.
Japánban sem azért kellett szörnyû halált halnia a papoknak, mert elõre kitervelt szándékkal háborgatták Jézus nevében a pórnépet, akiket ezért meg kellett védeni tõlük nehogy ettõl ördögûzést kövessenek el. A keresztény papok és a hatásukra megtért emberek megbontották a belsõ vallási/társadalmi stabilitást, s ezt az akkori vezetõség úgy vélte, hogy a késõbbi esetleges "viszályok" elkerülése érdekében súlyosan meg kell büntetni és el kell fojtani. Elrettentõ példát kellett mutatni. Ez a római birodalom idején is megtörtént (volt idõ amikor azt gondolták, hogy a keresztények miatt sújtják az istenek õket aszállyal), de a kommunizmus idején is ugyan így ment végbe egy tisztogatás és közben mindenre hivatkoztak. Az iszlám állam is ezt teszi, pedig ott sem jár senki kopogtatni Krisztus nevében napi 3x hogy az emberek értékes nyugalmát zavarják.
Jézus nem "térítés" útján akar benne hívõ embereket, hanem szabad akarat, belsõ elhatározás alapján. Ez a belsõ elhatározás nem tud létrejönni külsõ hatásoktól, mert abból maximum "vallásosság" lesz . Az ember lelkiismeretére van bízva (sokaknál azért még szól néha), hogy ki kit akar követni az életében.
Merem ajánlani a - A dárda vége (End of the Spear) - c. filmet pontosabban ennek mondanivalóját. Ez szól arról, milyen is a kereszténység (és milyennek kellett volna lennie sok esetben a történelem során) valójában.
Összes hozzászólás