Tibeti Halottaskönyv

Bakancslistához adom
90 perc, 1994

Értékelés:

6 szavazatból
Szerinted?

Részletek a filmszövegből:

A Tibeti Halottaskönyv leírása szerint a haldoklás és a halál utáni állapot állandóan választási lehetőségeket kínál. Vagy belekövesedünk kötődéseinkbe és félelmeinkbe, vagy felismerjük valódi természetünk szabadságát. A Tibeti Halottaskönyv arra tanít minket, hogy ez a lehetőség életünk minden percében nyitva áll.

A Lét tündöklő folyamának se kezdete, se vége nincs; csak mi, emberek vetítjük (ki) rá az élet és a halál, az öröm és a rémület, az istenek és a démonok képeit.

A haldoklás bardója a testi hanyatlással kezdődik, és addig tart, amíg a tudat el nem válik tőle. Amig élünk, négy elem: a föld, a víz, a tűz és a szél támasztja alá a tudatunkat, és ezek szabják meg észlelésünket. Haldoklás közben ezek az elemek sorra egymásba olvadnak, és végül, amikor a hétköznapok minden leple szertefoszlik, láthatóvá válik a tudat közvetlen valósága.

"Cering Szönam! Azért jöttünk, hogy segítsünk. Cering Szönam! Figyelj most jól! Cering Szönam, ütött a halálod órája! Ne félj! Most, hogy haldokolsz, tested alkotóelemei egymásba enyésznek. Úgy érzed, mintha hegyek közt préselődnél, mintha hullámokon hánykolódnál, mintha tűz emésztene, mintha erős szél sodorna el. Ez a haldoklás bardója. Itt az idő, hogy felismerd a saját természeted! Ne rémülj meg!"

"Ez a világ szilárdnak, tartósnak tűnik, pedig valójában nincs benne semmi maradandó. Az élet, akárcsak a víz, a hó és a jég, állandóan változik, alakot vált." - tanítja Pema Csödren.

Stáblista:

Hozzászólások

Szerinted?
szorokin 2011 jún. 11. - 23:22:15
a témakörben ajánlom, mint:
az elsõ egészestés játékfilm amely feldolgozza/adaptálja a tibeti halottaskönyvet.

Enter the Void (Gaspar Noé)
http://filmesoffos.blog.hu/2011/06/11/enter_the_void_2011
Coleman 2010 jan. 10. - 17:14:39
Én olvastam a hallottaskönyvet, nem akadtam fönn és nem is okozott meglepetést a második rész. Az animáció maga egyébként nekem sem tetszett. Az elsõ részt inkább tekintem dokumentumfilmnek, a második valami mást is akar adni, elfogadom, hogy szerinted nem megfelelõ módon. Az megfontolandó, hogy mennyire volt szükséges a második rész, mivel alapvetõen más a funkciója a két résznek, szerintem mindkettõnek megvan a létjogosultsága.
Coleman 2010 jan. 10. - 14:27:23
Úgy tudom mindkét részt ugyanazok készítették, a kanadai részért (az elsõ részen belül) McLean a felelõs (õ volt az egésznek is a rendezõje), a többiért a japánok. Az animációkat egy japán rendezte és egy indiai volt a készítõje. Franciáknak semmi köze hozzá, csak a gyártásban vettek részt, ha jól tudom. Lehet, hogy tévedek, én még akkor így olvastam.
A két rész között meg szerintem jól elhatárolható különbségek vannak, de ez csak az én szubjektív véleményem.
kisbogáncs 2010 jan. 10. - 11:58:53 Előzmény Coleman
hm,köszi a véleményt, én csak most bukkantam rá a filmre,meg is lesem majd:)
Coleman 2009 júl. 10. - 14:59:18
Igazán üdítõ és bölcs dokumentumfilm, léleknek, értelemnek és szemnek egyaránt.
Az elsõ rész, 'A halál, mint életmód' (A Way of Life) bemutatja a hagyományokat és általában beszél a halálkultúráról, betekintést nyerünk a tibeti életbe és gondolkodásba. Emellett megismerhetünk egy különleges programot, ami San Fransisco-ban zajlik, ahol a haldoklókat készítek föl a halálra. A Dalai Láma is megosztja velünk gondolatait.
A film ezen része is rendkívül érdekes, okos és számtalan rendkívüli pillanatot tartalmaz.

A második rész, 'Végtelen szabadság' (The Great Liberation), ami konkrétan bemutatja a bar-do thos-sgrol-t (azaz a tibeti halottaskönyvet). Az elsõ részben is láthattunk egy idõs embert, akin elvégzik a szertartást, de ott az csak bepillantást kapunk, ebben a részben végigvezet minket a film, többek közt animáció segítségével ábrázolja a elhunyt útját. Ez a rész csodálatos, már-már spirituális élmény, harmónia árad belõle.
A film narrátora Leonard Cohen, aki tökéletes, nemcsak autentikus személy, de hallgatni is élmény.