Az aktuális rész ismertetője:
A film három testvéren keresztül kívánja bemutatni az egykoron a Borsodi Szénbányák feketevölgyi és ormosbányai üzemeiben dolgozó hídvégardói cigány bányászok történetét, mindennapjait. A két bánya számos, a Bódva-folyó, Cserehát és az Aggteleki-karszt területén található falu férfi lakosságának biztosított munkahelyet. Az érintett területen a cigányság aránya évszázadokra visszamenőleg felülreprezentált volt a mai értelemben vett Magyarország más vidékeihez képest. A bányák fokozatos kimerülésével és az 1980-as években elkezdődő bezárásokkal mind a falvak mind a bennünk élők sorsa egyre nehezebbé vált.
A három főszereplő (Berki József, Berki Lajos, Berki István) napjainkban már nyugdíjasok. Élettörténetük magába foglalja a munkához való jutás sikerét, a eredményeként elért társadalmi felemelkedést, megbecsültséget. A szocializmus éveiben tömegével dolgoztak cigány származású munkavállalók a bányákban. A munka világába való szocializáció nagymértékben elősegítette az egzisztenciális megerősödést és a többségi társadalomhoz való integrálódást.
Hidvégardón a roma - nem roma együttélés mintapéldája alakult ki, melynek egyik pillére a rendszeres munkavégzés volt. A falu nem roma és roma férfijai ugyanarra a munkahelyre jártak dolgozni, ugyanazt a munkát végezték, amelyek során ismeretségek, barátságok kötődtek. Ezek a kötelékek később formalizálódtak, létrejött a cigány - nem cigány (helyi terminológia szerint: paraszt) emberek között komaság intézménye, amely kölcsönösségi alapon szerveződő segítségnyújtást jelentett.
A műsor ismertetése:
A sorozat nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mit a romákkal, a fogyatékkal élő személyekkel és a nőkkel szembeni előítéletekből, sztereotípiákból fakadó hátrányos megkülönböztetés csökkentése, valamint az egyenlő bánásmód, az esélyegyenlőség és a nők és férfiak társadalmi egyenlősége eszméjének terjesztése érdekében, a társadalom széles rétegeit elérő, antidiszkriminációs témájú, a társadalom érzékenyítését célzó, felvilágosító, figyelemfelkeltő műsorokat készítsen.
Célunk, hogy a romákat ne sztereotipikus szerepekben, hanem mindennapi életükben mutassuk be, betekintést nyújtsunk a fogyatékkal élő emberek, valamint a nők hétköznapjaiba. Legfontosabb elvárásunk a műsorok tartalmával szemben, hogy ne a problémát, a szegénységet, munkanélküliséget, a diszkriminációt, a fogyatékosságot, hanem az embert helyezze előtérbe. A témákat is az egyéni sorsokon, családok életén keresztül szeretnénk a néző elé tárni, hogy "Arcot adjunk" a diszkriminációval fenyegetett társadalmi csoportokhoz tartozó személyek számára.
Az előbb vázolt területeken felgyülemlett problémákat megoldani, ha nem is tudjuk, de beszélni szeretnénk róla.
Hozzászólások