Mutatunk pár kiállítóteret, ahova bejgli előtt és töltött káposzta után megéri ellátogatni.
A "kétünnepközt" az egyik legjobb alkalom, hogy elmenjünk egy múzeumba, galériába. Vagy kettőbe. Megnézzünk egy régóta halogatott kiállítást, egy időszakit, amely talán be is zár év végével, vagy esetleg egy olyat, amely álladó, csak sose esett útba. Indulhat a túra!
Fine Dining: Az ősi Kína gasztrotörténetei
Néprajzi Múzeum, január 19-ig
A Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei című a messzi Kínából származó, Liechtensteint, Párizst és Hong Kongot is bejárt kiállítás jelenlegi állomása a budapesti Néprajzi Múzeum, ahol 2025. január 19-ig tekinthető meg. A páratlan tárlat mintegy 90 műtárgyat jelenít meg a Kínai Nemzeti Múzeum gyűjteményéből – az ókortól a modern időkig. Ennek köszönhetően a Városligetben járó közönség mélységében is megismerheti a kínai étkezési szokások évezredeket átívelő hagyományait, varázsát és sokszínűségét. A látogatók betekinthetnek egy olyan kultúrába, ahol az ételek és italok elkészítése spirituális erővel is bírt.
Cleverfood – Együnk okosan
Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár (MMGM)
A Lisszabonból érkezett, gondolatébresztő kiállításon a globális élelmiszerrendszer komplex hálózatát, annak társadalmi, környezeti és gazdasági hatásait ismerhetitek meg, miközben a kiállítás rávilágít a jelenlegi rendszer fenntarthatatlanságára. Fedezzük fel az élelmiszerrendszer átalakításának lehetőségeit, és tegyünk a fenntarthatóbb jövőért!
Egy magyar úr New Yorkból – Kövi Pál és az Erdélyi lakoma
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Kultea, február 23-ig
A kiállítás a legendás magyar gasztronómus és üzletember életét és munkásságát tárja a látogatók elé.
Az Erdélyi lakoma című mű szellemisége és tartalma túlmutat a konyhaművészet világán: egy olyan kulturális utazásra hívja az olvasót, amelyben az erdélyi konyha soknemzetiségű, gazdag hagyományai kelnek életre. A kiállítás célja ennek a kulturális örökségnek a megőrzése és bemutatása, amely során a látogatók megismerkedhetnek a régió jellegzetes ételeivel, receptjeivel, történeti gasztronómiai vonatkozásaival, sőt, néhány különleges receptet is hazavihetnek. A tárlat emellett további érdekességeket is kínál: szimbolikus tárgyakat, interjúkat, hanganyagokat, és vetítések révén ad teljes képet Kövi Pál örökségéről.
Mézes élet - A Beliczay mézeskalácsos és viaszgyertyaöntő műhely története
Kiscelli Múzeum, február 23-ig
A Mézes élet – A Beliczay mézeskalácsos és viaszgyertyaöntő műhely története című kiállítás rendkívül gazdag anyagot prezentál a család személyes dokumentumaiból is, amelyet a leszármazottaktól kölcsönöztek. A tárlat rávilágít Beliczayék küldetésére is: a méhek, a méz szeretete elengedhetetlen szükséglete életünknek. Hogy ezt a látogatók is megtapasztalhassák, nem csak az ütőfák használatát próbálhatják ki, de bárki magával viheti a hajdan titkos Beliczay-receptet is.
Istenek és démonok királysága. Mezopotámia Kr. e. 1000-500
Szépművészeti Múzeum, február 2-ig
Az MTA–ELTE Lendület Asszír és Babiloni Istenvilág Kutatócsoporttal közösen szervezett kiállítás a civilizáció bölcsőjét, az ókori Mezopotámia örökségét mutatja be. A tárlat hét prominens európai gyűjteményből összesen több mint 150 kölcsönzött tárgyon keresztül mutatja be az ókori Mezopotámia kultúráját. A régióban utoljára Bécsben, a Kunsthistorisches Museumban rendeztek hasonló időszaki kiállítást több mint húsz évvel ezelőtt.
Hommage - Tiszteletadás | Keserü Ilona kiállítása
Műcsarnok, január 26-ig
A kiállításban kiemelt hangsúlyt kap a tiszteletadás gesztusa. A rendkívül gazdag életmű fontos mestereknek, pályatársaknak, elméleti szakembereknek, költőknek állít emléket egy-egy kép erejéig. Ugyanakkor saját korábbi munkásságára is folyamatosan reflektál az alkotó, visszatér motívumokhoz, formákhoz, színkombinációkhoz és gondolatkörökhöz.
Dresszkód: art deco
Ráth György-villa, január 12-ig
A Dresszkód: art deco című kiállítás az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében őrzött ruhák és viseletkiegészítők segítségével a két világháború közötti női divatot és a megváltozott életmódot mutatja be. A tárlaton nemcsak különleges estélyiket és hétköznapi viseleteket láthatunk, hanem megismerkedhetünk a korszak smink- és frizuradivatjával, valamint az is kiderül, az első világháborús anyaghiány, majd az 1929-es gazdasági világválság miatt milyen anyagok és kiegészítők kerültek a női ruhatárakba.
Női kvóta 01. Női alkotók, alkotó nők a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum gyűjteményéből
Ludwig Múzeum, január 5-ig
Az alapításának 35. évfordulóját ünneplő Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum először mutat be kizárólag női alkotók műveiből álló válogatást a gyűjteményéből. A kétrészes kiállítás első fejezete elsősorban a női szerepekkel, valamint a nők művészeti (ön)reprezentációjával foglalkozik. A másodikban bemutatja a nők által választott műfajokat, témákat, illetve művészeti teljesítményeiket és eredményeiket az elmúlt fél évszázadból, a múzeumban őrzött műveken keresztül.
Frida Kahlo fotógyűjteménye
Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház, január 12-ig
A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítás a mexikói művésznő életének rejtett pillanataiba enged bepillantást, új szemszögből láttatva a latin-amerikai művészet egyik legrejtélyesebb és legemblematikusabb alakjának viharos sorsát. A 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a tárlat a világot járja, húsz városban már közel egymillióan keresték fel. Budapesten a Mai Manó Házban tekinthető meg 2025. január 12-ig.
Ragyogj! - Ékszerek ideje
Magyar Nemzeti Múzeum, január 12-ig
Ragyogj! – Ékszerek ideje a címe a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Magyar Nemzeti Múzeum kiállításának, amely korszakokon átívelve mutatja be, hogy milyen mélyebb jelentéseket hordoznak az ékszerek – azon túl, hogy kiemelkedő esztétikai értéket képviselnek.
Vajda Júlia – Fantomszál I. – Művészfeleségek nyomában
Szentendre, Ferenczy Múzeum, március 30-ig
A Ferenczy Múzeumi Centrum képzőművészeti gyűjteménye tízezernél is több darabot számlál, és folyamatosan gazdagodik. Olyan alkotók fontos művei találhatóak itt meg, mint Ferenczy Károly, Czóbel Béla, Barcsay Jenő, Vajda Lajos, Korniss Dezső vagy Kondor Béla. A Ferenczy Múzeum központi kiállítása ezt a páratlan anyagot ismerteti.
drMáriás: Sex & Drugs & Karácsony
Turbina Kulturális Központ, január 4-ig
A Turbina mikuláscsomagjában és a 'kollektív karácsonyi őrület' jegyében különleges képeket láthatnak az érdeklődők: politikusokat, akik művészek ellen harcolnak, művészeket, akik politikusok ellen harcolnak, politikusokat, akik művészkednek, művészeket, akik harcolnak, s azokat is, akik békét kötnek, vagy tudomást sem vesznek bármilyen harcról, s még hosszan sorolhatnánk azokat az abszurdnak tűnő, mégis mélyen realisztikus témákat, amelyekkel drMáriás immár évek óta megajándékoz bennünket.
A zene szabadsága – Hommage à Cziffra György
Magyar Zene Háza, január 26-ig
A jubileumi Cziffra Fesztivál részeként látható a Cziffra György életét és művészi pályáját eddig legátfogóbban bemutató kiállítás a Magyar Zene Házában. Az aulát látványosan átalakító tárlat egy gigantikus méretű zongora köré épül. Cziffra fordulatos, nehézségekkel teli élete, nemzetközi karrierje, különleges egyénisége, a káprázatos improvizációs képességekkel megáldott zsenialitása és a korszak hangulata mind-mind megjelenik a kiállításban, amely 2025. január 26-ig ingyenesen látogatható a helyszín nyitvatartási idejében.
Gyermekkorunk legszebb karácsonyai
Ráth György-villa, január 5-ig
Ki ne emlékezne az álomszép mackóra, amelyet egy régi karácsonyra kapott az angyalkáktól? Vagy a saját gyermekeinek, unokáinak fénylő arcocskáira a feldíszített fa alatt? Idén a Ráth-villa a legszebb emlékeinket idézi fel az ünnepi dekorációival.
Biedermeier mindennapok. Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867)
Magyar Nemzeti Galéria, február 9-ig
Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) címmel. A nagyszabású, több mint 300 műtárgyat – főként magyar és osztrák festményeket, grafikákat, bútorokat, viseleteket és egyéb használati tárgyakat – felsorakoztató tárlat összművészeti szemlélettel mutatja be a 19. század első évtizedeinek kultúráját. A kiállítás a hazai biedermeier festészet ikonikus ábrázolásai mellett a korabeli bécsi művészeti élet legnagyobb mestereinek alkotásaival is megismerteti a közönséget.