Ajánlunk horroron kívül sok minden mást is, még olyat is, amiről nem is gondolnátok, hogy halloween idején játszódik!
Átkozott boszorkák (1998)
Sally (Sandra Bullock) és Gillian Owens (Nicole Kidman), a két testvér mindig tudta, hogy nem olyan, mint a többi gyerek. Szüleik halála után különc nagynénjeik nevelték őket, és a háztartásuk egy cseppet sem volt hétköznapi, már kiskoruktól gyakorolták a családjukban generációról generációra öröklődő varázslást. Egyetlen apró gond van csak a csodálatos örökséggel: egy átok, miszerint az a férfi, aki beleszeret a család valamely nőtagjába, idő előtt meghal… A színészként is tevékeny Griffin Dunne rendezése egyszerűen tökéletes (és nem csak halloweenre): szinte minden egyes elem stimmel benne, Alan Silverstri zenéjétől kezdve Akiva Goldsman és alkotótársai fordulatos forgatókönyvén át a látványtervezők és díszletesek munkájáig,
akik a kísérteties Owens házat és az olyan apróságokat is kifogástalanul varázsolták a vászonra, mint például az Owens nővérek varázsigés könyve.
Elérhető a Rakuten TV kínálatában.
Sikoly VI. (2023)
Egy, pontosabban két testvérpár áll a középpontban listánk legfrissebb filmjének cselekményében is: a Sikoly-franchise legújabb felvonásában az előző részben feltűnt Samantha (Melissa Barrera) és Tara Carpenter (Jenna Ortega), illetve Chad és Mindy Meeks elköltöztek Woodsboróból, miután túlélték a legutóbbi Ghostface-gyilkosságokat. Új életükre New York Cityben azonban árnyékot vet egy vadonatúj sikolyálarcos gyilkos felbukkanása. S habár – legalábbis a film reklámszlogenje szerint –
New York olyan nagy, hogy senki sem hallja a sikolyodat,
a fiatal hősök segítségére siet a két veterán túlélő, Gale Weathers (Courteney Cox) és Kirby Reed (Hayden Panettiere) is. Az előző évben bemutatott reboot/legacyquel után az új helyszín bevetése friss lendületet adott a franchise-nak, az alkotók ráadásul nagyon jól használják ki New York adottságait, így a Sikoly VI. a széria egyik leghangulatosabb része lett, amelynek köszönhetően biztosan máshogy tekintünk majd a legendás New York-i halloweenekre.
Elérhető a Netflix kínálatában.
Ez is érdekelhet
Nem csak a Sikoly VI.-ot nézhetik kizárólag felnőttek.
Tovább
Casper (1995)
Nincs emberfia, aki be merne lépni az elhagyatott kastélyba! A környéken ugyanis mindenki tudja, hogy az ódon épületben kísértetek tanyáznak. Az új tulajdonos számára azonban a megoldás kézenfekvő: ki kell űzni a kísérteteket. Casper, a vidám kis szellem eddig halálra unta magát, és most nem is sejti, hogy hamarosan számos látogatója lesz, köztük ördögűzők, szellemirtók és építési vállalkozók.
De csak egyvalaki akad, aki legény a talpán, egy tizenéves kislány.
Először ő is sikít, mint a többi, aztán elájul, mint a többi – de ami ezután következik, az Casper és goromba bácsikái legmerészebb álmait is felülmúlja. Brad Silberlingnek a gyermek Christina Ricci és az apukáját alakító Bill Pullman főszereplésével forgatott műve az egyik legbájosabb halloweeni mozi (a barátságos szellem és a főhős kislány egymásra találása egyenesen csoda szép benne), így tökéletes választás egy közös családi tévézésre.
Elérhető a SkyShowtime kínálatában.
Az Álmosvölgy legendája (1999)
A Hudson keleti partvidékének tágas völgyei egyikében húzódik meg az a titokzatos, eldugott, csendes kis szurdok, amit Álmosvölgynek hívnak. Mesebeli, varázslatos táj, tele mindenféle helyi mendemondával, kísértet járta helyekkel, éji babonával. Ide érkezik 1799 egyik vészjósló napján New Yorkból a legújabb tudományos nyomozási módszerek iránt elkötelezett Ichabod Crane felügyelő (Johnny Depp), hogy kivizsgálja a kis faluban történt rejtélyes eseteket. Három rendkívül különös gyilkosság zaklatta fel ugyanis a békés közösség nyugalmát: mindhárom áldozatnak levágták a fejét, és a fejek eltűntek – a falubeliek pedig váltig állítják, hogy a rémtetteket a legendás Fej Nélküli Lovas követte el!
Habár a rémmesék nagymestere, Tim Burton által Washington Irving klasszikusa alapján rendezett filmben a szó szoros értelmében nem jelenik meg a halloween,
ráadásként tökéletesen ötvözi a horrort, a fantasyt és a románcot a hátborzongató gyilkosságok utáni nyomozás izgalmával.
Elérhető a Rakuten TV kínálatában.
Karate kölyök (1984)
Amikor a kamasz Daniel (Ralph Macchio) édesanyjával új városba költözik, azonnal a helyi vagány csávók bullyingjának áldozatává válik, ám egyszerre két helyről is nem várt segítséget kap: megismerkedik egy helyes lánnyal (Elisabeth Shue) és egy idős japán férfival is. Mr. Miyagi (Pat Morita) látszólag Daniel új lakhelyének gondnoka, valójában viszont a harcművészetek mestere, a karate legöregebb, legjobb és leghíresebb oktatója. Amikor összebarátkozik a szerény és félénk főhőssel, rájön: a fiú nemcsak a karate fogásainak, hanem a harcművészetek egész filozófiájának elsajátítására is alkalmas, így méltó lehet arra, hogy az örökébe lépjen.
Ez a nyolcvanas évekbeli kultklasszikus nem hagyományos halloweeni film (habár a William Zabka által játszott Johnny és bandája, illetve a rivális karateoktató, Martin Kove kegyetlen Kreese-e elég félelmetes benne), mégis illik a listánkba, hiszen egyik kulcsfontosságú jelenete halloweenkor játszódik (a Johnny és haverjai által viselt csontvázjelmezek ráadásul annyira ikonikussá váltak, hogy még a film utódsorozatában, a Cobra Kaiban is felidézték).
Daniel és az antagonista végső küzdelme pedig az október 31-én kötelező borzongásról is gondoskodik a nézők számára.
Elérhető a Google Play Movies kínálatában.
Donnie Darko (2001)
Ez a független kis sci-fi/thriller az X-aktákból ismert misztikumot vegyíti a kertvárosi tizenévesek szorongásaival, így egyszerre működik nemzedéki közérzetfilmként, megfejthetetlen sci-fiként és gonosz humorú kisvárosi szatíraként. A sajnos „egyslágeresnek” bizonyuló Richard Kelly pár millióból forgatott szenzációja nemcsak sztárt csinált a címszerepet alakító Jake Gyllenhaalból, de van benne egy ikonikus halloweeni jelenet is, így Donnie „Tesco gazdaságos” csontvázjelmeze azóta is népszerű választás az ünnepi beöltözésnél. Ezenkívül
Frank, a félelmetes nyúl is
– aki a film elején közli a főhőssel, hogy 28 nap, 6 óra, 42 perc és 12 másodperc múlva, éppen halloween idején vége lesz a világnak – gondoskodik a borzongásról, amihez nem keveset tesz hozzá a meglehetősen borongósra hangszerelt filmzene és Donnie nyugtalanító hallucinációi.
Az egyik a Donnie Darko
Ma már értékeljük őket, de a mozikban csúnyán megbuktak.
Tovább
E.T. – A földönkívüli (1982)
Steven Spielberg klasszikusa nemcsak a legegyszerűbb halloweeni jelmez lelőhelye (piros kapucnis pulóver, bicikli és egy fehér lepedőbe burkolt valami), de ebben látható minden idők egyik legbájosabb halloweeni jelenete. A barátságos földönkívülit szellemnek öltözött kisgyereknek álcázó hadművelet ráadásul a kis főhősök, Elliott és csapata számára sokkal nagyon jelentőségre tesz szert, mint egy átlagos „csokit vagy csalunk”-ünnep, mivel a nap végén próbálják meg visszajuttatni E.T.-t az otthonába. Az ezt megkoronázó jelenet a magasba szálló biciklivel pedig olyan ikonikussá vált, hogy talán nincs is ember, aki ne tudná azonnal beazonosítani – főleg, hogy utóbb ez lett Spielberg produkciós cége, az Amblin Entertainment logója.
Na de lényeg a lényeg, a Casper mellett az E.T. is kiváló választás, ha az egész család számára keresünk halloweeni szórakozást.
Elérhető a Prime Video és a SkyShowtime kínálatában.
Karácsonyi lidércnyomás (1993)
Az Ünnepek Birodalmában Rosszcsont Jack uralkodik. Halloween város polgármestereként a frászt hozza az emberekre, de már nagyon elege van a fárasztó elfoglaltságból, az egyre unalmasabb rémisztgetésből. Amikor hírét veszi az elbűvölő Karácsonyvárosnak, megérlelődik benne a gondolat, hogy a saját irányítása alá vonja karácsony ünnepét. Ám a legjobb tervbe is hiba csúszhat. Hiába teszi el az útból a Mikulást, rá kell jönnie, hogy a helyettesítése nem gyerekjáték. A megszokott ajándékok helyett nem semmi meglepetések várják a gyerekeket a karácsonyfa alatt…
Ez a Tim Burton szellemében készült, de nem általa, hanem Henry Selick által rendezett stop-motion animációba oltott musical (amelynek Burton „csak” a producere volt)
sikerrel ötvözi a két népszerű ünnepet, a karácsonyt és a halloweent,
így a kettő közül bármelyik alkalommal elő lehet venni. Annál is inkább, mivel a lenyűgöző látványvilág mellett Danny Elfman fülbemászó betétdalai is emlékezetesek belőle.
Elérhető a Disney+ kínálatában.
Hókusz pókusz (1993)
Az egykor Salemben boszorkányként megégetett Sanderson nővérek a XX. század végének egyik halloween éjszakáján kelnek újra életre. A megelevenedett, szeleburdi boszorkányok, Winifred (Bette Midler), Sarah (Sarah Jessica Parker) és Mary (Kathy Najimy) ott folytatják, ahol 300 évvel azelőtt abbahagyták. Kezdetben megidézőjük, a kis Max Dennison és húga lesz zaklatásaik elsődleges célpontja, mígnem feltűnik a színen a gyönyörű Allison és három gyermeke, akik természetfeletti képességükkel megtörhetik a 300 éves hölgyek varázsát. A Hókusz pókusz vonzereje elsősorban a három említett főszereplőben rejlik, de azért is méltó a figyelmünkre,
Elérhető (a második részével együtt) a Disney+ kínálatában.
Halloween – A rémület éjszakája (1978)
Listánkról természetesen nem maradhatott le minden halloweeni mozik alfája és omegája, John Carpenter horrorklasszikusa, a slasher alműfajának megteremtője. Amennyiben felnőttkorúak vagyunk, minden bizonnyal ez a legjobb választás a mindenszenteket és a halottak napját felvezető éjjelre – és nem csak a címe miatt. A borzalmas prológust követően (amelyben a gyermek Michael Myers lemészárolja a nővérét, amit végig szubjektív kamerával mutatnak) a film cselekménye 15 évvel később, egyetlen éjszaka leforgása alatt játszódik, amitől még borzongatóbb lesz az egész, hiszen a szűk időhatár ellenére a felnőtt Michael szép komótosan kaszabol le mindenkit, akit csak ér. A zsigeri izgalmak mellett pedig öröm figyelni a fiatal Jamie Lee Curtis játékát is, aki egyszerre lett (egyik) ősképe a „final girl” (az egyedüli, legtöbbször nemcsak erényes, de kifejezetten szűz hősnő, aki túléli a vérontást) és a „scream queen” (sikolykirálynő) archetípusának is.
Elérhető a Cultpix kínálatában.
Bővebben a final girl fogalmáról
Habár a nők által artikulált dühnek is ugyanúgy megvan a maga kultúrtörténete, mint a toxikus maszkulinitásnak, még ma sem teljes az egyenjogúság férfiak és nők között – ezen a téren sem.
Tovább
(via Variety)