Jazzstaféta - Gonda János ünnepe

2021. augusztus 28. (szombat) 20:00 Müpa 1095 Budapest, Komor Marcell utca 1.

Ár: 2500, 3200, 3900 Ft
Bágyi Balázs előadó, művészeti vezető
Binder Károly előadó
Márkus Tibor előadó
Oláh Kálmán előadó
Szabó Dániel előadó
Hárs Viktor előadó
Kőszegi Imre előadó
Balázs Elemér előadó
Berki Tamás előadó
László Attila előadó
Borbély Mihály előadó
Bacsó Kristóf előadó
Szalóky Béla házigazda

Km.:  Bágyi Balázs (dob, művészeti vezető), Binder Károly, Márkus Tibor, Oláh Kálmán, Szabó Dániel (zongora), Csuhaj-Barna Tibor, Hárs Viktor (bőgő), Kőszegi Imre, Balázs Elemér (dob), Berki Tamás (ének), László Attila (gitár), Borbély Mihály, Bacsó Kristóf (szaxofon), Friedrich Károly (harsona), Szalóky Béla (házigazda)


Nincs olyan szereplője a hazai jazzéletnek, aki valamilyen módon ne lehetne hálás a nemrég elhunyt Gonda Jánosnak. Nélküle ki tudja, mikor válik magas szinten intézményessé a magyar jazzoktatás, és hogyan verbuválódik a jazz ügyét minden lehető módon támogató szövetségbe a műfaj iránt elkötelezettek társadalma. Ezen az esten szerzeményeivel, kedves örökzöldjeivel idézik meg munkásságát, szellemiségét zenésztársai, a Magyar Jazz Szövetség későbbi elnökei és a Zeneakadémia jazz tanszakának (ma már tanszékének) őt követő vezetői.


Zenetudományt Szabolcsi Bencétől és Bartha Dénestől tanult, zongoraművészi és tanári képzésben Solymos Péter és Horusitzky Zoltán részesítették. 1961-ben a Magyar Hanglemezgyártó Vállalatnál helyezkedett el, egy évvel később pedig megalapította a Qualiton együttest. A nyolckötetes Modern Jazz antológiával a műfaj hazai elfogadtatása, népszerűsítése volt a célja. 1976-ban következett az avantgárd stílusú Sámánének című album Berki Tamással, Kántor Péterrel, Sipos Endrével, Friedrich Károllyal, Balázs Gáborral, Kovács Gyulával, valamint Dely Lászlóval és Istvánnal, 1980-ban a Vonzások és választások című szólózongora-lemez, öt évvel később pedig a Keyboard Music, melyet vele együtt Kruza Richárd és Pleszkán Frigyes jegyzett. Az 1999-es Képek - Emlékek szóló- és Berkes Balázzsal közös duódarabokat tartalmaz. Alkalmi koncertjein is ezeket a formációkat, illetve Kőszegi Imrével kiegészülve a triójátékot részesítette előnyben. Filmek, pantomim- és balettzenék szerzőjeként viszont nagyzenekari apparátussal is dolgozott. Pedagógiai munkásságához tartozott még a tatabányai Nemzetközi Kreatív Zenepedagógiai Intézet és a jazztábor megszervezése. Széchenyi- és Erkel Ferenc-díjakkal tüntették ki.