10/10
tombenko 2014 febr. 21. - 19:21:39 10/10 Előzmény Ljerk
(370/810)
Erre a kilométeres dagályhullámra dobhatnál valami hivatkozást, mert így kicsit megdöbbentõ. Fõleg, hogy a Hold gravitációja csak áttételesen felelõs a dagályért, ugyanis annak köszönhetõen a Föld-Hold rendszer egy közös tömegközéppont körül kering, ami a föld belsejében van. Így a Föld excentrikus mozgást végez, aminek köszönhetõen az óceánok vize kissé "lötyög". De a dagályt legjobban a domborzat befolyásolja, ahol a part összeszûkül, ott a dagályhullám egészen nagy, akár tíz métert is meghaladó lehet. A kilométernek ez is alig 1%-a.
mmBálint 2014 febr. 21. - 17:15:13
(369/810)
Tegnap néztem meg a filmet - sokszor elveszett a fonál, nem sikerült szinte egyszer sem újra felvennem: nem értem mi miért történt, az azóta elolvasott elemzések és kritikák mintha más filmrõl szólnának.
A dologgal (az értetlenségemmel) összefügghet, hogy nagyon nehezen viselem a túlontúl átfogó, nagy világértelmezéseket, szimbólumokat megcélzó alkotásokat. De persze ettõl a filmbéli logika még mûködhetne, még (a köny olvasása nélkül) világos kéne hogy legyen, kivel mi történik, és (nagyjából) miért...
boom47 2013 dec. 12. - 23:07:02
(368/810)
Épp ezt mondom: a mû maga értelmetlen. Csak mûelemzések tippelgetnek arra, mi is lehetett benne.
ways 2013 dec. 12. - 21:19:35 Előzmény boom47
(367/810)
Én azt javaslom neked, hogy olvasd el a 30/33. oldalon S.Zsolt (igen hosszadalmas) elemzését, abból elég könnyen megértheted az érthetetlent. Nekem is segített néhány dologban.
offtopic
Anditos 2013 dec. 11. - 19:08:33
(366/810)
Szerintem maradjunk annyiban, hogy számodra az. :)
boom47 2013 dec. 11. - 00:48:22
(365/810)
Wazz, én is olvastam a mûelemzést a könyv végén, de attól maga a mû még értelmetlen marad.
offtopic
Anditos 2013 dec. 10. - 22:40:33 Előzmény boom47
(364/810)
Már hogy lenne tök értelmetlen, amikor elég sokan megértették. :)
Csonger 2013 dec. 10. - 21:22:56 Előzmény Anditos
(363/810)
Most néztem meg a 2010-et. Véleményem a megfelelõ topicban olvasható. :)
boom47 2013 dec. 09. - 18:34:46
(362/810)
Teljesen felesleges elolvasni a könyvet, az is tök olyan értelmetlen a befejezést tekintve mint a film.
Anditos 2013 dec. 09. - 13:41:35
(361/810)
Szia!
Javaslom, olvasd el a könyvet, szenzációs, és mindenre választ kapsz. :) A filmbõl valóban nem igazán derül ki amire kérdezel.

---spoiler---

A kutatócsoport története véget ér, mert az emberiség olyan fejlettségi szintre ért, hogy eljutott a Holdra és rátalált a Monolitra, így az jelet küldött az ûrbe a Jupiter irányába értesítve azokat, akik odahelyezték.


---spoiler vége---


Hogy Dave-vel mi történik a film végén....Ajánlom a könyvet, mert Clarke úgy ír, hogy te magad is ott vagy a Doscovery-n, látod a Jupiter világát, és átéled amit Dave él át a végén. No és hogy HAL miért lett "gonosz". (Én annyira belemerültem a könyvbe, hogy elfelejtettem leszállni a buszról és csak a végállomáson tértem vissza a "Földre". :))

Olvasd el a folytatást is, a 2011 a Kapcsolat Évét, és nézd meg a belõle készült filmet Roy Scheiderrel. Nem tudom melyek a jobbak, a könyvek vagy a filmek. :-)
Sõt, van 2061 és 3001 Ûrodüsszeia könyv is, de az elsõ két rész a legjobb, szerintem.
Csonger 2013 dec. 09. - 12:10:17
(360/810)
Az imént néztem meg a 2001-Ûrodüsszeiát, és õszintén szólva le vagyok nyûgözve.

Egyrészt nagyon hatásos, hátborzongató a zene.
Másrészt, csodásak a nyitójelenet tájképei.
Harmadrészt, lenyûgözõek a látványtrükkök, még ennyi év elteltével is. El sem tudom képzelni, annak idején hogyan csinálták meg a forgó gravitációt. Pár éve az Eredet kapcsán milyen nagy szám volt a zérógravitációs verekedés, amihez megépítettek egy forgó hotelfolyosót. Itt meg az egész filmben szinte folyamatosan a változó irányú gravitációt láthatjuk, és nagyon profin megoldva.
Az ûrbéli jelenetek sem idejétmúltak. Én azt mondom, makettekkel közel ugyanolyan élethû látvány érhetõ el, mint számítógéppel.

De a legjobban az tetszik, hogy mennyire a jövõbe láttak a filmkészítõk. Például ez a párbeszéd az apuka és a kislánya közt:

- Mit kérsz ajándékba?
- Telefont.
- De hiszen annyi telefonunk van már otthon!

Tök durva! A hatvanas években nagyon ráéreztek erre! De azon meg teljesen kész voltam, hogy a két asztronauta evés közben a híradót nézte az asztalra helyezett TÁBLAGÉPEIKEN!!! Én még két éve nem is hallottam a tablet fogalmát, ezek meg negyvenvalahány éve már elõre látták!!!

És eleve az, hogy az egész filmben rengeteg kijelzõt látunk, de egyik sem képcsöves képernyõ! Mind síkképernyõ. Még évtizedekkel késõbb is a sci-fik tele voltak képcsöves tévékkel...


Amit viszont nem vágok:
- Mi történt a Holdra utazó doktorral, miután a monolit azt a sípoló hangot kiadta? Annak a kutatócsoportnak ott vége lett?
- És mi a rosseb volt az az egész furcsa utazás a film végén?? És aztán abban a furcsa szobában mit jelentett, hogy a fõhõs mindig egy életszakasszal öregebbként látta önmagát?
halayl 2013 nov. 20. - 20:16:57
(359/810)
Igen, el tudom magyarázni. Bár ne tudnám. Együttes jelentésrõl van szó. Ahogy a két szem együtt ad ki egy olyan képet, amely különbözõ agyi utakat bejárt két kép agyi összefésülése által keletkezik (a bal szem képe a jobb-, a jobb szem képe a bal agyféltekén utazik át), úgy ad ki a könyv és a film egyetlen összefésült jelentést. A könyv a bal, a film a jobb agyfélteke számára készült, tudván tudva azt, hogy a befogadó agya úgyis egyesíti majd õket. A programozók bal oldali agyfélteke-rajongók és - ebbõl eredõen - jobb oldali egyszem-mániások. Kubrick és Clarke úgy viszonyulnak a programozási tevékenységhez, ahogy a kormányszóvivõk a kormányhoz: nem kérdés, hogy õk is a hatalom oldalán állnak, szemben a lebutításra ítélt programozottakkal, akik nézik az ütõs képeket és a bizseregnek a scifi gondolatoktól. A film és a könyv közös jelentése a TRANSZHUMANIZMUS szóval írható le. A transzhumanizmus gondolatát, mint az eugenetikáét, akár szeretni is lehet, sokan szeretik is - igaz, többnyire még csak titokban -, õk a programozók közé tartoznak, függetlenül attól, hogy ténylegesen tesznek-e bármit is.
A 2001 Ûrodüsszeia címû duplikátumért fennálló rajongás vagy a programozott rajongása, vagy a programozóé. Tertium non datur.
buddyisrael 2013 nov. 16. - 12:48:32
(358/810)
amit kifelejtettem: a látvány és a díszlet kifogástalan, megérdemelte az oscart.a végkifejlet tetszett, bár ebbõl is sokkal többet lehetett volna kihozni.
buddyisrael 2013 nov. 16. - 12:43:21
(357/810)
ez most mitõl is kultfilm?141 perc tömény unalom és semmitmondástól?én szeretem a sci-fit és nem vagyok ellene a régi filmeknek, sõt, de ez kifejezetten rossz film.gyakorlatilag semmi nem történik, annyira próbál mûvészi lenni...elhiszem, hogy a regény egy értelmes mondanivalóval íródott remekmû, valszeg ez fogom olvasni, de hogy ezt a förtelmet látnom kelljen még egyszer...semmi feszültség, semmi.mik ezek a párbeszédek te jó atyám.(az az összesen 20 percnyi ami van egyáltalán) elhiszem, hogy a könyvben ott a mondanivaló és az intelligens tartalom, de ebbõl kimaradt.
Doc Holliday 2013 szept. 25. - 21:06:58
(356/810)
ebben van némi igazság:) hehe. De hát ez a 2001 Ûrodüsszeia fóruma. Gondoltam nem árt abban a szellemben gondolkodni kicsit.. Legeyn akkor esetleg a Pirx Kapitány kalandjai?
offtopic
zottyo534 2013 szept. 25. - 21:01:58
(355/810)
Ezzel egyetértek. Nem kell rögtön a mélyvízbe dobni, indíthatna valami habkönnyûvel is, mint például a Stalker.
Doc Holliday 2013 szept. 25. - 20:01:46
(354/810)
Jó sci-fik? Lehet neked ezek nem annyira tetszenek mert kicsit nehezebb emészteni de mondok párat.

12 majom
A Hold
A Mélység Titka
A Gömb
Kapcsolat
Szárnyas fejvadász
Harmadik Típusú Találkozások
Doc Holliday 2013 szept. 25. - 19:53:25
(353/810)
De mondok mégegy példát ami arra ösztönzött engem mindig is hogy ne vegyek be minden hülységet azonnal...:)
Ez se ma volt. 20 éve már biztos legalább... Egy haveromnál voltam, és volt egy olyan opció a megyei telefonkönyvben , hogy ingyenesen lehet hirdetést feladni a következõ telefonykönyv szakma (aranyoldalak) , vállalkozói mellékletében. Haverom kitalálta az egyik nagyon jó barátjával, hogy beteszik azt, hogy szellemírtók! Pesze telószámmal együtt. Csak poénból. Lehet leközlik. És mi lett? Kijött a megyei telókönyvben a következõ éviben, hogy szellemírtók stb. Telefonszámmal. Na elindúlt a lavina. Telefonhívások. Általában belehörgések. Egyszercsak újságírók is telózgattak..Haverom mondja, hogy jönnek ki hozzá riportot csinálni mi a fenét mondjon. Mondom neki vazze azt a mit a szellemírtókban is volt. Cukrosvíz kell ellenük stb a többit meg majd kitalálod...Erre egy olyan cikk lejött egy ismertebb akkori bulvárban, hogy szellemírtók. Régóta érdekli õket a paranormális tevékenység, cukrosvízzel lehet nyugtatni a szellemeket (ezt én mondtam havernak amúgy hehe) és ha összejön elég anyag akkor könyvet is akarnak írni...Na persze ez már a maszlag része. Na elkezdõdött a lavina. Eskü jöttek a gyöpösagyú telefonhívások hozzá. Igazi szellemekrõl. Még Erdélybõl is. Menjen ki a padláson szellemek vannak stb...Hirtelen szakemberek lettek...Még egy komolyabb akkori televíziós mûsor ügynöksége is felhívta õket, hogy szerepelnének e. CSinálnak nekik egyenruhát a hitelesség kedvéért.. stb stb. Áááá. Ennyi kell egy õrülethez...
Doc Holliday 2013 szept. 25. - 19:16:33
(352/810)
A piramisos cikk amit meg belinkeltél, az nem semmi. Fõleg az Oldal ami ezzel foglalkozik. Ha ilyen híreket akarsz olvasni amúgy végtelen számra van a neten. Külön erre szakosodott oldalak. A http://hu.wikipedia.org/wiki/Boszniai_piramisok_v%C3%B6lgye linken érdemes errõl olvasni. Ennyi amit érdemes. Olvasd végig teljesen , és ne félig. Érdekes, kicsit megmosolyogtató dolgok is vannak benne...
offtopic
Meklód fia 2013 szept. 25. - 19:15:45
(351/810)
talán van abban valami amit mondasz és túl sok mindent elhiszek ami a filmekben és az újságokban van, de nem akarok tovább vitatkozni. Mondanátok inkább jó Scifiket? hátha van valami jó amit nem láttam :)