8/10
napraforgó 2016 dec. 03. - 04:16:13 8/10
(455/715)
Nem feltétlen. Tudjuk, hogy akkoriban nemcsak a lányokat adták férjhez, hanem a "férfiak" is nõsültek 13-14-15 éves korban. Cseppet sem volt meglepõ, ha ebben a korban már gyermekük is volt.
OFF
Nézem a Szultánát is, a történelembõl ismert, hogy Ahmet szultán 13 éves korában került trónra és 15 évesen már 2 gyermekes apa volt.... Úgy gondolom, hogy akkoriban a legtöbb országban a nemi érést követõen már semmi akadálya nem volt a tényleges házasságnak és gyermeknemzésnek....
De talán azokban az idõkben nemmis nagyon tért el a szellemi érés a nemi éréstõl. Egy alattvalótól csak azt követelték meg, hogy szolgáljon, a nemesmint katona katonaként, a paraszt a földeken, a nõk meg szüljenek minél több gyermeket. Ezt azért elég hamar meg lehetett tanulni és onnantól.... ment minden a maga útján.
malvinkicska 2016 dec. 02. - 20:08:47
(454/715)
A mai részben az jó volt mikor a császár annyira nagyoskodík a király elõtt, és mennyire szeretné Szüngöt, mindent kitalál csak a közelébe legyen.
bori4 2016 dec. 02. - 18:54:55
(453/715)
.
Rhu Barb 2016 dec. 02. - 18:35:02
(452/715)
Andó Gertrúd 2016 dec. 02. - 18:12:21 Előzmény Ljerk
(451/715)
Valoszinüleg hihetetlen vagy hiteltelen lenne ha egy gyerek csinälna gyereket a csäszärnenak :)
Cafee. 2016 dec. 02. - 15:14:29
(450/715)
Ket dolog nem tetszett a mai epizodban, az egyik a fultisztitas, a masik Vangjuek aranyosztogatasa 20 lepesenkent, mindketto olyan megalazo.
R.mara 2016 dec. 01. - 18:57:26
(449/715)
Én senkinek sem ajánlanám, hogy elõre nézze meg a végét a sorozatnak. Mint ahogy a Sillát sem praktikus az utolsó résszel kezdeni.
Az hogy a történetet a koronázással kezdték, megint más tészta. Amikor odaérünk, akkor és ott, ugyanaz a jelenet úgy is másképp fog hatni.
R.mara 2016 dec. 01. - 18:47:31
(448/715)
Mikor elõször néztük a sorozatot, mi is meg voltunk gyõzõdve, hogy csak megjátszotta az írástudatlant. Aztán kiderült, hogy tényleg nem ismeri az írásjegyeket.

Ez olyan volt, mint Csuncsu lovagló tudománya. Neki sem hittük el, hogy nem tud lovagolni. Pedig nem tudott.
9/10
K. Judit 2016 dec. 01. - 10:36:34 9/10
(447/715)
Jó, akkor úgy helyes, hogy MOST MÉG nem tud írni.
(Emlékszem jelenetekre, amikor írni tanult.)
8/10
napraforgó 2016 dec. 01. - 10:36:11 8/10
(446/715)
Nem, nem nézek semmit elõre, ezt aztán meg pláne nem. Köszi a spoilert, én valahogy úgy gondoltam, hogy azért csak tud olvasni. Az vicces volt, hogy a kivégzési parancsnál Temûr figyelmeztette, hogy fordítva, fejjel lefelé tartja az iratot..... Szerintem nagyon ügyesen játsza az ostobát...
De még ha elég éleselméjû is, sajna nem tud semmit tenni Temûr hatalma ellen. Neki semmi hatalmi bázisa nincs....
Az, hogy a szolgálólányokkal mit tesz, hát.... a világon semmit se számít.....

Várom a további részeket, nagyon érdekesek lehetnek!
Rhu Barb 2016 dec. 01. - 10:32:52
(445/715)
Sose fogom megérteni, mi értelem megnézni elõre az utolsó részt.
NEM TUD ÍRNI ÉS OLVASNI!
Nem kiabálni akartam, de fontos, hogy nem tud!
Több szempontból is.
abisztriczky 2016 dec. 01. - 10:25:23
(444/715)
Néztétek elõre a részeket? ***SPOILER***Én belenéztem az utolsó részbe. Azt nem tudom hogy a korábbi részek valamelyikében kiderül-e konkrétan, de az utolsó részben teljes bizonyosságot nyerhetünk, hogy a császár tud írni-olvalsni, amikor saját kezûleg írja meg a trónteremben a halálos ítéletet, ahol jó nagy vérengzést csapnak, nagyon sok embert kaszabolnak le. Hosszú idõn át az eunuchja folyamatosan mérgezte, õt is megölte.
Rhu Barb 2016 dec. 01. - 10:23:26
(443/715)
Biztos, hogy nem tud.
A miértje spoiler lenne.
8/10
napraforgó 2016 dec. 01. - 10:13:48 8/10
(442/715)
Ebben te most tuti biztos vagy? ezt azt ugye tudjuk, hogy a latin ábécébõl azért vagy tud valaki olvasni, vagy nem. A kínai alap ÁBC meg kb. ezer jelbõl áll, hát azt nyilván nehezebb megtanulni.-....hogy azt tudja-e az ifjú császár, vagy sem, azt én nem tudom. Remélem, nem oly buta és tud olvasni. Vagyis ismeri a Kínai írásjeleket...Remélem ez kiderül... azért elég hülye helyzet lenne, ha egy császári sarj nem tudna írni!
Valahol olvastam, hogy csak azért nem õt nevezték ki császárnak, mert épp nem volt a fõvárosban, amikor meghalt a császár. Naná, különben, mint idõsebb fivért, õt illette volna a trón....
Az még úgy hihetõ is, hogy egyes hercegeket eleve nem neveltek trónörökösnek, na de hgy ne is taníttatták volna.....! én ezért ezt nem hiszem....
R.mara 2016 nov. 30. - 22:35:44
(441/715)
Tényleg nem tud olvasni. Csak a császárné pecsétjét ellenõrizte le.
Ljerk 2016 nov. 30. - 16:44:45
(440/715)
"Az állítólagos írástudatlan császár végigolvasta Nyang szabadítólevelét és csak aztán égette el."

:) jó szemed van, én nem vettem észre - mindenesetre majd kiderül, hogy rendezõi baki-e vagy valami turpisság van.
9/10
K. Judit 2016 nov. 30. - 16:28:31 9/10
(439/715)
Ez a mai nagyon jó rész volt.

Elgondolkodtató, hogy Temür kegyetlenre nevelt gyerekein megessen-e az ember szíve. Nehéz eldönteni, hogy Tanashirit a kényszerû megalázkodás, a bocsánatkérés borította-e ki ennyire, vagy tényleg érez valamit Togon iránt. Valószínûleg mindez együtt. Amikor megismerte Togont, mint võlegényét, biztos nagy kõ esett le a szívérõl, sokkal rosszabb férjhez is kényszeríthette volna õt az apja. Lehet, hogy valamennyire megkedvelte, de a beképzeltsége, a büszkesége csorbát szenvedett, amikor Togon nem nagyon vette õt észre. Végül is a legrosszabb az lehetett számára, hogy Pak mégis állapotos.

Micsoda ravaszsággal vannak megáldva ezek a klf. szolgáló lányok is az udvarban. Szándékosan megtévesztették a doktort, hogy aztán még nagyobbat szóljon az igazság.
Hamar megtanulják az udvar szabályait.

(Mindenesetre az anyacsászárnõ "fogamzásgátló" trükkjérõl nem nagyon tud kiderülni, hogy mûködik-e. Biztos elõfordult valaha, hogy mûködött, vagy legalábbis azt hitték, talán belemagyarázták ...)
8/10
napraforgó 2016 nov. 30. - 15:56:51 8/10
(438/715)
Az állítólagos írástudatlan császár végigolvasta Nyang szabadítólevelét és csak aztán égette el.
Tanasirit meg egészen megsajnáltam, amikor panaszkodott, hogy mindig egyedül van, magányos, a császár meg elhanyagolja, nem szereti.
Riamara 2016 nov. 30. - 15:14:06
(437/715)
Császármama döntött úgy, hogy a korjói ágyas mellett korjói személyzet legyen. Abból a megfontolásból, hogy õk majd vigyáznak rá. Így került oda Nyang is. Park úrnõ kezdettõl fogva szemmel tartotta, fõképp mivel meglátta, milyen indulatosan hajítja a tóba Nyang a császár ajándékát. Onnantól kezdve résen volt. Így tudta megakadályozni a merényletet is. És bizony már azt is észrevette, hogy Nyang és a császár viszonya megváltozott. Ezt a minap némi somolygással nyugtázta is.
bori4 2016 nov. 30. - 14:19:34
(436/715)
Igen, ezt korábban jeleztem, hogy nekem ez ügyben most állt teljesen össze a kép Pakról, de valójában nem olyan gyakorlatias és tapasztalt - érthetõ módon -, mint Nyang. Nagyon is jól jár az ágyas Nyanggal .... Ketten ki tudják védeni a gyilkos ármánykodásokat.
De ki tette melllé? Te sem emlékszel? :))