Sumomo 2013 jún. 12. - 13:22:08 Előzmény Cordelia
(77/177)
csak egy picit:))
Keep the Faith 2013 jún. 07. - 13:06:38
(76/177)
Sikerült még este megnéznem. Majdnem leragadt màr a szemem, de végig néztem. Mit mondjak? Brutális! Teljesen beleéltem magam, és hihetetlen, hogy az ember mikre képes az életben maradàsért. És hogy mi mindent kibìr.
De az õ szerencséjük az volt, hogy mindez olyan magassàgban történt, ahol van elég oxigén.
Az Andok làtvànya lenyûgözõ, és egyben félelmetes.
Cordelia 2013 jún. 07. - 11:38:57
(75/177)
te is hegymászó vagy?
Sumomo 2013 jún. 07. - 08:49:50
(74/177)
a pruszik csomó megcsinálása ilyen körülmények között!
amúgy egy egyszerû csomó, de nagyon okos csomó:))
Sumomo 2013 jún. 07. - 08:48:00
(73/177)
spoiler

A lényeg, hogy a két férfi már lefele ereszkedik a hegyrõl, amikor Jack kicsúszik és eltöri a lábát. Ilyen magasságban ez a vég. Simon mégsem hagyja ott barátját, hanem megpróbálja leereszteni. Azonban ez nem olyan egyszerû, nem véletlen, hogy van egy határ , ahol már csak magdra szabd gondolni (bármilyen önzõen is hangzik) és Simon és meghozza élete addgi legnehezbb döntését és elvágja a kötelet.
Ez a film félig-dokumnetum film. A hegyi jelenteket természetesen két másik fiatal hegymászóval vették fel, de producer ragszkodott ahhoz, hogy mindent úgy csináljanak végig, ahogy eredetileg történt.
Nagyon ajánlom a könyvet! Bár lehet, hogy laikus nem tudja átérezni mekkora teljesítmény egy pruszik csomó megcsinálása, ezzel azt akarom jelezni, hogy elég sok "szakmai" dolog is elhangzik

A film nekem az Andok látványa miatt adott pluszt. Csodálatos volt.
Keep the Faith 2013 jún. 06. - 21:44:03
(72/177)
Elkezdtem nézni, de rossz a laptop, ìgy a telefonomon kezdtem el, amivel nem lett volna gond, de belecsörögtek. Véletlenül kiléptem a filmbõl, és most nem tölti vissza. :-(
Nem sokat làttam, talàn fél óràt, tehàt még a lényeg hàtra van, de azt màr tudom, hogy bàrmi is történik, 7000 alatt vannak. És azért ez nem mindegy. :-(
Vagy hülyeséget ìrok?
Sumomo 2013 jún. 06. - 18:58:00
(71/177)
Így igaz.Szép gondolat.

Bár belõlem még nem halt ki a teljes remény.
Most néztem meg ezt a filmet, a könyv még sokkal jobb:
Hihetetlen mire képes az ember:

http://www.youtube.com/watch?v=_8fRkCu26rU
Keep the Faith 2013 jún. 06. - 15:06:41
(70/177)
Én laikus vagyok, 500 métert sem màsztam még, de sejtésem van hogy milyen csodàlatos lehet!
Ma fogtam fel hogy tényleg vége, és le sem tudom írni, mekkora a fàjdalmam!
Szép àlmokat mindkettõnek ott fenn a Kancsendzöngàn!

"Erõss Zsolt nem hõs volt. Boldog ember.
Keresett valamit. Elment érte. Megtalàlta. Õ legalább.
A mûlàba nyomàba sem érhetünk."
B. Cs. H.
Keep the Faith 2013 jún. 06. - 15:06:15
(69/177)
Én laikus vagyok, 500 métert sem màsztam még, de sejtésem van hogy milyen csodàlatos lehet!
Ma fogtam fel hogy tényleg vége, és le sem tudom írni, mekkora a fàjdalmam!
Szép àlmokat mindkettõnek ott fenn a Kancsendzöngàn!

"Erõss Zsolt nem hõs volt. Boldog ember.
Keresett valamit. Elment érte. Megtalàlta. Õ legalább.
A mûlàba nyomàba sem érhetünk."
B. Cs. H.
offtopic
Sumomo 2013 jún. 06. - 11:58:37
(68/177)
folyadék és oxigén hiány
Sumomo 2013 jún. 06. - 11:57:13
(67/177)
Még valami,laikusként lehet nem érteni a hegymászók szenvedélyét.
Lehet nem elfogadni õket.
Egy dolgot nem lehet egy intelligen, magára valamit adó ember, aki soha mégy csak 3 ezrest sem mászott meg:
Ítéletet mondani!!!
Sumomo 2013 jún. 06. - 11:52:30
(66/177)
Cordelia 2013 jún. 06. - 10:37:09
(65/177)
nem tetszik, hogy Kollár nyilatkozgat, gondolom ez egy emberi tulajdonság, hogy utáljuk azt, akinek sikerült túlélni.
hogy mi történt pontosan a hegyen csak Erõss Zsolt és Kiss Péter tudná elmesélni. Lehet, hogy Zsolt elzavarta Pétert, hogy ne segítsen, induljon el lefelé és Péter zaklatott állapotba kerülve csúszott meg? De vajon kerülhet zaklatott állapotba egy tapasztalt hegymászó? Talán nem, mert akkor nem lenne hegymászó... Nem értek hozzá, nagyon sajnálom õket. Most már csak Erõss feleségének hiszek ebben az ügyben. Õ ismerte a legjobban, õ mászott vele, õ áll a legközelebb az igazsághoz, õ volt az, aki a harmadik napon már tudta, nincs remény...

"Akikkel lefelé ment, késõbb azt mesélték Péterrõl, hogy könnyen haladt, õk nagyobb bajban voltak, mint Péter. Amikor visszafordult, megijedtek, hogy tán megbolondult. Oscar és a serpa próbálták visszatartani, de csak olyasmit mondott, meg kell néznie Zsoltot. Körülbelül kétszáz métert kapaszkodhatott visszafelé, amikor felbukkant mellette. Zsolt akkor egy átbivakolt éjszaka után volt, szép lassan ereszkedett lefelé, mindkettõjükkel beszéltem rádión. Péter mondta, Zsolt rosszul néz ki, megmasszírozza, rendbe hozza. Egy óra elteltével újra beszéltünk, Péter megnyugtatott, minden rendben.

Távcsõvel néztem õket, aztán köd ülte meg a hegyet. Egy óra múlva, amikor újra elõtûnt, már csak Zsoltot láttam."
Keep the Faith 2013 jún. 04. - 16:43:54
(64/177)
De aranyos vagy! És pont olyan naìv mint én! :-)
Cordelia 2013 jún. 04. - 13:24:42
(63/177)
igen, én is arra várok, hogy talán még leérnek a lenti táborba egy nagy vigyorral és elmondják, hogy meghúzták magukat egy hasadékban, erõt gyûjtöttek és mégis életben maradtak...
Keep the Faith 2013 jún. 04. - 10:55:36
(62/177)
Kijavìtanàm az elõzõ kommentemet, mert K.P.-rõl megfeledkeztem. Sajnos róla most hallottam elõször, ìgy gyakran kifelejtem a mondandómból.
Természetesen Õt is nagyon sajnàlom, és csak remélni tudom, hogy nem szenvedett! Mint ahogy mindenhol leìrtàk, emberségbõl és bàtorsàgból jelesre vizsgàzott. Ha csak negyed ennyi jóérzés szorult volna az emberekbe, nem ott tartana a vilàg, ahol épp' tart.
Keep the Faith 2013 jún. 04. - 10:18:58
(61/177)
Ha esetleg érdekelnek ezek a beszélgetések Kollàr Lajossal, a 4bakancs.com-on meghallgathatod. Ha jól emlékszem több is van. És a pontos történet is le van ìrva.
Én is úgy gondolom, hogy aki màr annyira el van gyengülve mint E.ZS., valószínûleg nem utasítanà vissza a segítséget. És remélem, hogy az oxigénhiànyos àllapotban nem fogta fel, hogy itt a
VÉGE. Istenem, minden egyes alkalommal amikor ezt elképzelem, olyan mérhetetlenül fàj, és annyira hihetetlennek tartom, mintha egy közeli rokonommal történt volna mindez. Pedig csak a TV-bõl ismertem.
Tudom hogy lehetetlen, de olyan jó lenne azt hallani, hogy valami csoda folytán élve elõkerült!
gladiolus 2013 jún. 04. - 09:00:10
(60/177)
Szép a Webulon féle film, valóban gyönyörûek a hófödte hegyek, és itt a lélek tényleg igazán szabad lehet. Azt hiszem, megértettem a lényeget. :)

De minden ember más, és a célok is mások Én is szoktak hegyre menni, illetve inkább csak vakondtúrásra, mert itthon csak azok vannak. Egyszer Izraelben viszont végigmentünk egy olyan hegyi úton, ami kb. másfél méter széles volt, és mellette szurdokvölgy, nagyon mély szakadékkal. És mindeközben egy beduin gyerek kísérgetett minket egy szamáron lovagolva, az a kis dög meg elég csálén közlekedett, és hátúlról még böködött is minket az orrával, csupa szeretetbõl. Hát nem szerettem õt ott és akkor. Azt hiszem ott tört rám elõször a félelem. De végigmentem. Viszont eldöntöttem, hogy nekem ez nem való, mert bár szép volt, gyönyörû dolgokat láttam, de akkor is féltem, tériszonyom volt a szakadéktól.
Felmegyek én a hegyre, csak ne legyenek ilyen bazi meredek hegygerincek, mint itt a filmben, és ne a szélén kelljen menni. Akkor minden rendben van.

Ahhoz, hogy teljes életet éljünk, sok út létezik. Mindenki választhat utat magának, olyat, amin a legnagyobb örömmel tud végigmenni. Van aki fentrõl a hegycsúcsról néz le a völgybe, és van, aki a völgybõl néz fel a hegyre. Egyik sem kevesebb, és egyik sem több a másiknál. És azt hiszem, mind a kettõ teljes értékû élményt nyújt. Van aki életben marad, és van aki nem.
De megértem, hogy nem hagyják abba a hegymászást csupán félelembõl.

Ha nekem azt mondanák, hogy soha többé ne üljek le zongorázni, mert pohos lesz a hátam elõbb utóbb, én sem hagynám abba, csak ezért… :)
gladiolus 2013 jún. 04. - 08:16:31
(59/177)
Azt nem hallottam,:) ezt az egészet az utolsó beszélgetésrõl egy cikkben olvastam, ez az:
http://inforadio.hu/hir/sport/hir-565302.

Igazából ebbõl a cikkbõl vannak az információim.Az egész helikopteres ügyet azért találtam ki, mert nem hiszem el, hogy amikor már valaki ennyire rosszul van, és órákon múlik az élete, akkor nem fogadná el a segítséget. Szerintem õ is inkább élni akart volna. Nem volt azon a hegyen ott akkor semmi sem, csak végtelen hómezõk, hideg, oxigén alig.
De én másként gondolkodom, mint a hegymászók. Nekem az élet fontosabb, mint a dicsõség.:)

De végül is, szerintem lehetséges, hogy akkor ott õ a végén megbékélt a sorsával, mert még egy ilyen helyen is jobb átlendülni a másvilágra, mint egy kórházi ágyon.

Remélem, a másik srácnak, Kiss Péternek sem tartottak soká a szenvedései. Õt viszont hõsnek tartom.Mert végül is õ talán le tudott volna jönni, de inkább visszament a halál torkába a barátjáért. Hát ennyi.
Cordelia 2013 jún. 04. - 07:35:51 Előzmény gladiolus
(58/177)
jó a gondolatmenet, ha már ûrszondát küldünk a Marsra, akkor miért nem tudjuk megoldani a mentést a Földön?

a nagy légtornászok az igazi szaltókhoz inkább nem használnak hálót ...

valahol ott a válasz abban a kisfilmben, amit Webulon feltett ...