8/10
edimir 2019 jún. 24. - 07:47:40 8/10 Előzmény Illiona
(236965/239045)
Köszönöm, érdekes volt, ahogy a fordítás berkeibe engedett betekinteni. Igazi csapatmunka, jó volt ezt olvasni.
Illiona 2019 jún. 21. - 08:42:34
(236964/239045)
Sziasztok!
Megjelent egy cikk a Parasite cimű nagy sikerű mozifilm angol forditójával.
az angolul biróknak:
http://www.korea.net/NewsFocus/Culture/view?articleId=171974&fbclid=IwAR0AXft2NynnSbZcd7RMGgrIveyy2IIQqZ2L-Zbo1BH7tw0tA_rShHSs40o
és akik nem tudnak angolul, azoknak egy googlés forditás:

""2019. június 19.
Darcy Paquet, a Bong Joon-ho Palmas d'Or-győztes "Parasite" (2019) angol nyelvű feliratfordítója, június 14-én Szöulban található kávézóban.
Lee Hana
Fotók = Kim Sunjoo
Szöul | 2019. június 14.
Darcy Paquet, egy amerikai filmkritikus, aki közel 20 éve él Koreában, sok kalapot visel a koreai filmiparban: kritikus, előadó, szerző, fordító, művészeti vezető és részmunkaidős színész.
Legutóbb megragadta a média reflektorfényét a rendező Bong Joon-ho "Parasite" angol feliratának fordítójaként, amely idén nyerte el a Cannes-i Filmfesztivál legjobb díját.
A fekete vígjáték párbeszéde révén egyfajta humort ad. A kritikusok dicsérik a film feliratainak minőségét, mondván, hogy a külföldi közönségeknek "minden helyszínen nevetni".
A Korea.net-vel készített interjúban június 14-én Paquet elmondta, hogy boldog volt, hogy a feliratok fordítása a hírekben volt, és hogy az igazgatóval való szoros partnerség, a jó tervezés és a feliratok átdolgozásához szükséges idő, végül egy jobb eredmény.
"Ahhoz, hogy nagyszerű feliratokat kapj, jó fordítóra és jó rendszerre van szükséged. A feliratok fordítása során gyakran kreatív döntéseket hozsz, mert annyi módja van annak, hogy ugyanazt a párbeszédet értelmezzük. kérdezze meg a rendezőt, majd a legközelebb áll a szándékolt jelentéshez. "
Egy lágyan beszélt ember, aki a koreai mozi megvitatásakor kigyullad, a Massachusettsi őshonos beszélt a Bong és más híres koreai rendezőkkel való munkáról, és arról, hogyan találta meg a rést a koreai moziban.
A következők az interjú részleteit tartalmazzák.

190618_darcypaquet_2.jpg

Darcy Paquet az észak-szöuli kávézóban június 14-én.
- Hogyan kezdődött el a koreai filmiparban?
1997-ben Koreába jöttem, hogy a koreai egyetemen tanítsam angolul. Akkoriban a filmek csak egy hobbi, a nyelv és a kultúra tanulásának módja. Akkoriban érdekes filmek jöttek létre, mint a "Karácsony augusztusban" (1998), az első koreai film, amit izgatottam. De amikor online kerestem az angol nyelvű információkat a koreai filmekről, nem találtam semmit. Így 1999-ben elindítottam egy filmfilm felülvizsgálati oldalt, melyet a Koreafilm.org neveztek. Meglepő módon sokkal gyorsabban nőtt, mint amire számítottam, és végül ajánlatot kaptam, hogy írj a Screen International-nek, a londoni filmkereskedelmi magazinnak és a koreai filmnaplónak (Cine21). Ezeken a koncerteken a koreai emberek elkezdték kitalálni, hogy ki vagyok.
- Mikor kezdted le a feliratok fordítását?
A fordítási munka egybeesés volt. Amikor a Koreai Egyetemen tanítottam, csak az út mentén volt a koreai filmtanács (KOFIC), és részmunkaidős szerkesztőt kerestek a meglévő feliratok és egyéb marketinganyagok kijavítására. Amikor egy barátom visszavonta a munkát, helyettem vettem. Így kaptam meg a kezdetemet, és hogyan találkoztam Bong Joon-ho-tal is.
Bong első filmje "Barking Dogs Never Bite" jött létre 2000-ben, és az elosztó cég megbízást adott, de a rendező nem volt elégedett vele, és megkérdezte a KOFIC-t, hogy ajánljon egy szerkesztőt. Elküldtek engem. És így leültem Bongdal, és együtt néztük a filmet, nevetve a vicceket, változtatásokat végeztünk. Bong később elmondta, hogy szereti, hogy javaslatokat tartok a lehetséges fordításokról. Amikor második filmjét "A gyilkosság emlékei" (2003) készítette, megkért, hogy végezzem el a fordítást.
A 2000-es évek elején többnyire feleségemmel vagy barátommal dolgoztam, hogy befejezzem a fordítás első tervezetét. Körülbelül öt évvel ezelőtt kezdtem többé-kevésbé fordítani magam.
- A "Parasite" esetében Ön és Bong együtt felülvizsgálták a feliratok végleges változatát. Milyen volt ez a folyamat?
A feliratokat körülbelül egy hét és félig írtam. Néhány levelet küldtünk oda-vissza. Később két napig tartottak találkozók az igazgatóval, a termelővel, én és több emberrel az elosztó cégtől. Mindannyian angolul beszéltek és javaslatokat tettek. Hasznos volt, ha egy csoportunk gondolkodik együtt a fordítás kihívó részeit illetően.
- Egy jelenetben egy nő egy "jjapaguri" edényt hív, de a felirat azt mondja: "ramdon". Igaz, hogy a "jjapagurit" a legnehezebb lefordítani?
Zavarban voltam, mert ezt a szót "ramdon" készítettem. Azt hittem, az emberek nevetni fognak rám, de a filmben működik. A szót először telefonbeszélgetés közben használják. Később, amikor egy karakter előkészíti az ételt, látjuk a képernyőn lévő csomagokat, és „ramyeon” és „udon” feliratot írtam rájuk, hogy megmutassák, hogyan jött létre a „ramdon”.
Tényleg G""

Egyetlen kifejezést emelnék ki a cikkből: "fekete vigjáték". Lehet elmélkedni mit is jelenhet+
hanguktaekwondoo 2019 jún. 21. - 00:25:52
(236963/239045)
feltétlenül.
8/10
edimir 2019 jún. 20. - 01:46:46 8/10 Előzmény edimir
(236962/239045)
30. LIBAGOLY TALÁLKOZÓ

Megszületett a dátum, remélem, hogy sokaknak megfelel.:) Elő hát a naptárat, lehet bejelölni a nagy libagoly ünnepet!

Időpont: július 20. (szombat)
Helyszín: Városliget - szokott padok

Amit feltétlenül hozz magaddal: jókedv, pergő nyelv, figyelmes fül, befogadó szív!:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Szeretettel várunk!:)
Illiona 2019 jún. 18. - 20:52:19
(236961/239045)
Sziasztok!
Sydneyben a Filmfesztiválon a Parasite cimű koreai film nyert.
Bong Joon Ho filmje egy hónappal ezelőtt Cannesben nyert nagydijat, és a hazai (Dél-Koreai) mozikban már több mint 8 millió néző vett rá jegyet.
Nos, aki épp Sydneyben jár junius 27 után: meg is nézheti!

https://www.hancinema.net/bong-joon-ho-s-parasite-grabs-another-international-gong-130655.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&fbclid=IwAR34hoDQpi0al8X57DiKCM9Abq8s2ys_NUsv-RrhtLKh-ES49x5q6TKv47I

Még én letöltőlinket nem találtam hozzá az Avistazon.
8/10
edimir 2019 jún. 18. - 17:18:06 8/10
(236960/239045)
off
Ritkán hozok verset, de néha idekívánkozik... most is... csak úgy....

Bornemissza Endre: Kötődések

Én nem tudom, hogy ki mihez kötődik.
Kötődésekkel van teli az élet.
Kötődések nélkül élni nem lehet.
Kötődünk egy szóhoz, egy baráthoz,
egy marasztaló, szíves kézfogáshoz,
egy udvarhoz, egy tornáchoz, egy házhoz,
egy terméskőhöz, egy öreg akáchoz.
Holdas estékhez, rekkenő nyarakhoz,
mézét csurgató szilvához, barackhoz,
egy zörgő magvú nagy csíkos almához,
meg egy hanghoz, a hang bársonyához.
„Vigyázz magadra” féltő búcsúzáshoz,
az iskolához, az ott szerzett jusshoz,
egy életen át hű barátfiúhoz,
a gyermekkorhoz, a hangos ifjúsághoz.
Kötődni sok kis kudarchoz, sikerhez,
későn jötthöz, vagy a sihederhez,
kötődni gyászhoz, könnyhöz és örömhöz,
az olajágat küldő vízözönhöz.
Hazához, múlthoz, jelenhez, jövőhöz,
a kövek közül kiperdült időhöz,
akármihez, de kötődni, kötődni,
a kötődésekbe beleszövődni,
s a titoktartó rejtőző talányhoz,
kötődni élethez, halálhoz.
8/10
edimir 2019 jún. 17. - 21:31:52 8/10 Előzmény Illiona
(236959/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER


Sajnos igen, ebben a forgatókönyvíró bizony előrángatta a jó öreg sablont és ráhúzta a Képviselőre. A stikában cigizés a WC-én, a tabletre köpés és a többi gusztustalanság szerintem is felesleges sarkosító túlzás, enélkül is tudjuk, hogy a környezetében szorgoskodó segítőit nem veszi emberszámba, hogy mennyire egoista. A másik képviselő esetében szerencsére már ügyesebben oldotta meg mindezt, ott utalások, piszkos kis húzások mutatják a jellembeli fogyatékát... és ez szerintem bőven elég....

KÉP: a köpésben a képviselői kitűző... a mozdulat, amivel letisztítják a kitűzőt és aztán Mr Képviselőt is... elég direkt utalás az átvitt értelmű megfeleltetésre... igen, a segítői gyakran "mossák tisztára" Mr Képviselő renoméját is, pucolják el utána a szemetet, tisztítják meg az utat előtte az ellenfelektől... Van dolguk kézzel és fejjel egyaránt!:)

De ezt lehetett volna kicsit kevésbé direkten és sablonosan a karakterbe építeni.....
hanguktaekwondoo 2019 jún. 17. - 18:39:29
(236958/239045)
mint a verkli.
Látom, megihlettelek ;-)
Illiona 2019 jún. 17. - 17:43:45
(236957/239045)
Aide

Nekem tetszik maga a történet, a szereplők, jó kis politikai adok-kapok kerekedhet ki belőle.
a 10 epizód miatt talán nem lesz unalmas sem, egyenlőre nem hoznak be uj témákat, szinte csak a csatározás van a párt két oldala között.
3 generáció van: 1. a legidősebb: a két képviselő jeleniti meg, mindkettő tetőtől talpig korrupt, a hatalom érdekli csak.
2. Van a Titkár (Lee Jung Jae) és a lány generációja: ők kiszolgálják a képviselőket, de már saját morális szabályokat jelenitenek meg, felhasználják a régi, elkövetett csalásokat, de maguk azért már nem csinálnak ilyeneket. De ők sem maradnak makulátlanok, de küzdenek azért, hogy tiszták maradjanak
3. végül ott van a legujabb generáció: maga a megtestesült tisztaság: a fiatal fiú ártatlanul jut be a politikai küzdőtérre, valószinűleg ő lesz az, aki majd nem alkuszik meg.
A koreai történelemben is vannak akik velejéig korruptak, nekik végük, már a végtáncot járják, de ne feledjük el : ők épitették fel ezt az országot ilyen szépre, szinte tökéletesre! (már máskor is emlitettem: az egyszerű ember vérével és verejtékével)
Azután ott van a közép generáció: ők már lebuknak, börtönbe mennek, de azért van hatalom is még a kezükbe: mostmár lehet keresni az igazságot, mert minden fel van épitve.
És jön a fiatalság: csak bele kell ülni a készbe, és harcolni a jogaikért: lást a szex botrányt, a Samsung botrányt, Y botrányát, stb... Ők a jogaikért küzdenek, de már felépiteni semmit nem fognak.
És ez igy megy körbe, körbe, ahogy a Föld is forog....
hanguktaekwondoo 2019 jún. 17. - 17:28:53 Előzmény hanguktaekwondoo
(236956/239045)
bocs.rosszul írtam.
WorkLé
hanguktaekwondoo 2019 jún. 17. - 17:27:36
(236955/239045)
nah
kezdődik mán.
beindult megin a verkli
https://www.youtube.com/watch?v=iVIIwO_hWK8
Illiona 2019 jún. 17. - 17:23:51
(236954/239045)
Aide

én is megnéztem az 1-2 részt, és nem is a történések leirásához kapcsolódnék, hanem a karakterekre, illetve a forgatókönyviró silányságára.
Azért a vezető emberek karaktere nagyon ugy lett megirva, hogy a nagyon egyszerű emberke is megértse, még akkor is ha görnyedve a munka közben, csak fél szemmel pislog oda.
A képviselő ábrázolása olyan iszonyúan, brutálisan ocsmány, hogy azért ilyen nincs.
Amikor nézem ezeket a koreai hiradókat, és mutatnak vezető pozicióban embereket, azért mind intelligens, jó modorú emberek. Hogy közben simán átgázolnak bárkin, kiadnak parancsot arra, hogy megöljenek valakit, amit elfogadható veszteségként élnek meg, de nem büdös a lábuk.
Ez persze a forgatókönyvirót és talán a rendezőt minősiti.
Ebben a sorozatban ez az alpári igénytelenség biztosan nem jellemzi a koreai elitet, hiszen jó nevű egyetemeken, sokan közülük külföldön tanulnak, stb..
Az , ahogy köpköd: a saját tabletjét, amit használt, leköpte, a büdös zokniját odanyomta a sofőr orra alá, azért ezek olyan tulajdonságok, amik bármelyik nemzet bármelyik tagját jellemezhetnék, de nem vezető körökben !
Ez már másik sorozatokban is feltünt, pl a My love Drop by Drop ciműben is a kőgazdag, elithez tartozó vállalati elnökasszony olyan iszonyúan közönséges tudott lenni a szegény, de okos lánnyal, hogy egyetlen pillanatra sem hittem el, hogy ilyen van. (lökdöste, rugdosta, trágárul beszélt hozzá). Mert a közönségesség nem egyenlő azzal, hogy utálom, és kicsinálom.
A szinész egyébként jól megoldja ezt a feladatot, már ezernyi szerepben láttuk, és sosem okozott csalódást mindez nem az ő hibája.
A Képen: a főszereplő Lee Jung Jae
8/10
edimir 2019 jún. 17. - 17:19:56 8/10
(236953/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER

A sorozatokban számos esetben a bűnügyek megoldásában nagy szerepük van a megfigyelő kamerák felvételeinek...
KÉP: itt pont annak örülnek, hogy a munkahelyi liftben nincs biztonsági kamera... gyorsan ki is használják:) Pásztóra helyett csak egy kis kézfogás, de ez is milyen jó lehet, ha ritka és tiltott!:))))))))
8/10
edimir 2019 jún. 17. - 17:14:35 8/10
(236952/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER

Főhősünk mellett természetesen számos érdekes karakter bukkan fel a sorozatban..

KÉP: ezek egyike az új fiú a csapatban....
8/10
edimir 2019 jún. 17. - 16:49:39 8/10
(236951/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER

KÉP: - felirat - az interjú során még magabiztosan jelenti ki... Vajon a sorozat végére is ilyen magabiztos marad, vagy történik a maradék 8 részben olyan döntése, amit majd kénytelen lesz megbánni.....

Majd meglátjuk...:)
8/10
edimir 2019 jún. 17. - 16:46:32 8/10
(236950/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER
KÉP: A sikerek következtében aztán egyszer csak megnyílik előtte az a bizonyos Ajtó...
Igen, így nagybetűvel, mert ez már egyúttal egy minőségileg másik szint, a bennfentesek szűk köréhez vezető ajtó, végre beléphet.....

Vajon ez egyúttal a lelke eladást is jelenti? Képes-e az eredeti célkitűzése felé haladni, vagy letérítik róla? Ő idomul hozzájuk, vagy képes rájuk hatni, esetleg finoman befolyásolni, irányítani őket?

8/10
edimir 2019 jún. 17. - 16:38:19 8/10
(236949/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER

Jang Tae-Joon férfi is, mégpedig szerelmes férfi. A szerelme pedig nem más, mint az a Kang kisasszony, aki a szintén pártvezéri pozícióra aspiráló másik képviselő sajtószóvivője. Így bár egy párton belül. de két másik, egymással szemben álló képviselő csoportjának tagjai. Kapcsolatuknak ezért is kell titokban maradnia.

Vajon mi az erősebb, a főnökhöz való lojalitás, vagy az egymás iránti érzelmeik? Mindketten a saját bőrükön tapasztalják meg, hogy főnökük számára nem pótolhatatlanok, sőt az első hibánál, vagy pusztán a népszerűség fokozása érdekében vki mást tennének a helyükre... Mégsem játszanak össze, csak finoman besegítenek a másiknak egy-egy nagyobb baj esetén.

KÉP: a nő lakásán a Reggel.... Meghittség, tökéletes összhang... nem újkeletű románc, régi, kipróbált kapcsolat az övék... a férfinak kulcsa van a lakáshoz, külön gardróbszobája, nem csak egy-két itt tartott ruhadarab+ 1 fogkefe.
8/10
edimir 2019 jún. 17. - 16:22:48 8/10
(236948/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER

S bár látszólag a sorozat kezdetben két képviselő pártvezéri vetélkedéséről szól, amiben nem saját képességeiknek, elveik, eszméik, programjuk erejének köszönhetik a másikon való felülemelkedést, hanem a háttérben segítő csapatuk rátermettségének.

Jang Tae-Joon pedig igazi ásznak bizonyul ebben. De vajon mi motiválja Jang Tae-Joon-t? Biztos, hogy nem főnöke, a képviselő megnyerő személyisége, mert az Mr Képviselőnek nincs. Mr. Képviselő egy roppant tehetséges színész, aki mennydörög, ha kell, jópofizik az egyszerű polgárokkal, ha érdeke úgy kívánja, remek kapcsolatai vannak a befektető körökkel és a politikusi berkekben. Viszont kapunk egy meglehetősen sablonos karaktert Mr Képviselő civil alakjaként, egy igazi bunkót, egy alpári, viselkedni nem tudó úrhatnám vkit, aki egységesen és szívből tudunk utálni.

De akkor miért választotta őt főnökének Jang Tae-Joon? Mert egyszerűen kellett vki, akinek pozíciójában ott az esély, hogy még magasabbra juthat, s persze általa a neki dolgozó, őt segítő is. Jang Tae-Joon szeretne karriert építeni, munkál benne az ambíció.

Már csak az a kérdés, hogy ez az ambíció kizárólag önös érdeket rejt-e?

Jang Tae-Joon egy végtelen szegény családból származik, ahol az anya életmentő műtétjére sem volt pénz. S bár az apjával megromlott a viszonya, de a kiszolgáltatottságot, amit a szegénység okoz, nem felejti....
Valaha kitüntetéssel végezte a rendőrtiszti egyetemet. Ám csalódnia kellett rendőrtisztként, amikor épp az óriáscég ellen tüntetők szétverésére vezénylik ki. Ez a csalódás készteti pályamódosításra. Hogy ne leverni kelljen a tüntetőket, hanem a problémájukat megoldani segíthessen. Ehhez pedig a politikai életbe való átnyergelést látja célravezetőnek.

Tehát nem a húsosfazékhoz akar közelebb kerülni, hanem a társadalmi problémák megoldásához. Már 4 éve húzódik az cégóriás elleni tiltakozás, már négy éve csak tovább nő az áldozatok listája...
Most talán nyílik alkalom, hogy változás történjen az ügyben...

KÉP: -fenn, mint egykori rendőrtiszt, akit a tüntetők ellen kivezényeltek 4 éve - lenn, a jelen, az esély - felirat - hát igen, egy kis Machiavelli is szorult bele, csak eredmény legyen végre....
8/10
edimir 2019 jún. 17. - 15:55:36 8/10
(236947/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER

A sorozat nyitóképsora egy reggeli kocogás, párhuzamosan vele bevágva egy a főhősünkkel készült interjú.... Természetesen még fogalmunk sincs a kettő összefüggéséről... pedig van...

KÉP: a kocogás során mindig érinti az áldozatokra emlékező sátrat, ahol éhségsztrájkot tartanak a tiltakozó társak.... Hogy kik az áldozatok? Egy cégóriás meghalt alkalmazottai. Olyanok, akik a nem megfelelő munkakörülmények, a törvénytelen elbocsátások miatt vesztették életüket.....
8/10
edimir 2019 jún. 17. - 00:58:52 8/10
(236946/239045)
off
Chief of Staff 1-2. rész
SPOILER

Főhősünk Jang Tae-Joon, az egyik képviselő segítő csapatának főnöke. Határozott fellépés, remek elemző és problémamegoldó készség, felkészült, magasan képzett... s nem utolsó sorban jókiállású.........

De azért ne legyenek ebben sem illúzióink.... Mr. Képviselő nem tekinti többnek egy körömvágócsipesznél...

KÉP: - felirat - hibázni nem lehet, mert akkor mehet a süllyesztőbe, mindig a topon lenni, mindent megoldani a háttérből... nem tűnik túl hálás feladatnak....