kaboca11 2015 ápr. 07. - 16:15:39 Előzmény olahmiki1959
(111/191)
Ez a film nem a Bibliáról szól, az csak a magyar kiegészítõ alcímben szerepel. Eredetileg "The greatest story ever told" a címe, ami az evangéliumra, azaz örömhírre vonatkozik, melyet Jézus hírdetett, s arról is szól.
Hogy a fordítók miért egészítették ki, arról max elképzeléseim lehetnek...
Ettõl függetlenül sem kell elégedettnek legyél vele, de ne feledd ez egy 50 éves klasszikus alkotás, ami azt jelenti, hogy egy késõbbi verziónál már eleve támpontul szolgált. Minimum meg kellett próbálni túlszárnyalni a szinvonalat, hogy értelme legyen a forgatásnak.
offtopic
Sz Peter 2015 ápr. 06. - 20:47:08
(110/191)
Nem kell hozzá vallásosnak lenni, csak végiggondolni.
Mikor még(már) az õsemberek törzsekben éltek ahol egy fõnök és/vagy varázsló vezette õket, szükségük volt rengeteg magyarázatra azokra a dolgokra amiket nem értettek. Illetve kellett valami amivel irányítani lehetett a tömeget.
Így kitalálták a mindenható, teremtõ alakját (akár többet is) és létre is jött a vallás.
proklima 2015 ápr. 06. - 20:22:52
(109/191)
Valóban.
A világ legszebb története lehetett-volna-a Biblia.
Arany János családi kör címû költaménye eredetileg 14 versszakból állt.
A cenzúra hatására csak 13 verszak jelent meg, azóta is ez a széles körben elterjedt és ismert változat.
Ezt tanítják az iskolákban is.
A bibliával ugyanez a helyzet, csak "nagyban".
A keresztény vallás eredetileg sokkal színesebb és szerteágazóbb volt, mint amilyennek most ismerjük.
A mediolanumi (milánói) ediktumot követõen a keresztény vallás rohamosan terjedt a római birodalomban, és a 382-es dekrétummal kizárólagos államvallás lett.
Az egyház, hogy "monopolhelyzetét" stabilizálja, elindította a kanonizációt (római zsinat, amely a karthágói zsinattal vált befejezetté.
Ennek a folyamatnak az volt a célja, hogy egységesítse a vallást.
Mi történt?
A zsinatok öszzeálltották a Jézus életérõl és tanításáról szóló, általuk egyedül hitelesnek elfogadott és Istentõl sugalmazottnak tartott iratokat.
Egyszerûsítve: a szájízüknek legjobban megfelelõ és céljaikat legjobban megfelelõ írásokat megtartották, s a továbbiakban szegény hívõknek-"az eszik, nem eszik, nem kap mást" alapján ezt nyomták le a torkán.

Azóta csak a négy evangélista, Máté, Márk, Lukács és János könyvei alkotják az újszövetségi szentírás hivatalosnak tekintett evangéliumait. A Jézus korában, illetve az azt követõ idõszakban keletkezett közel 280 korai keresztény irat sorsa az elhallgatás, feledés, illetve megsemmisülés lett.

Arról nem is beszélve, hogy egyes írásokat egyenesen eretnekké nyíílvánítottak (pl. Júdás evangéliuma).
A legnagyobb, 13 kódexet tartalmazó gnosztikus könyvgyûjtemény a Nag Hammádi-i leletben került elõ.
jani-wan 2015 ápr. 06. - 17:47:58
(108/191)
Nos ha abból indul ki az ember, akkor valóban nincs.
olahmiki1959 2015 ápr. 06. - 17:39:25
(107/191)
Magáról a filmrõl...

Szombaton leadta tv, 3 órás, és nem igazán tetszett.
Gyakorlatilag csak Jézussal, Jézus életével, a környezetével, a népekre, a körülötte élõkre gyakorolt hatásával foglalkozik, holott a Biblia hatalmas alapanyag - lenne - kimeríthetetlen tárháza az érdekesebbnél érdekesebb történeteknek, példabeszédeknek, a mai idõkre is átültethetõ tanulságoknak, ehhez képest egy ilyen hosszú filmben csak Jézussal foglalkozni, egy hatalmas aránytévesztés - szerintem.

Max von Sydow alakítása ebben a szerepben - is - hibátlan, a szinkron tökéletes - többek között Szakácsi Sándor csodálatos, pótolhatatlan szinkronhangjával - de sok az üresjárat, a sivatagban való órákig történõ vándorlás, a sziklákon történõ, messzerévedõ arckifejezéssel való üldögélés, ami nem lenne baj, csak túl sok idõt vesz el.

Én azt hittem, hogy ha "Biblia" címmel készítenek egy hatalmas filmeposzt, akkor az olyan lesz, mintha egy csodálatos színekben pompázó képeskönyvet lapozgatnánk, tele érdekfeszítõ, tanulságos történetekkel, feszes dramaturgiával, és a film annak a funkciónak is megpróbál megfelelni, hogy azokkal is megismertesse ezt az egyébként az emberiség történetére, kultúrájára is döntõ jelentõséggel bíró alapmûvet - vallástól függetlenül! - akik kevésbé járatosak a régi idõk kultúrtörténetében.

Ennek a funkciónak nem felel meg a film, meg lehet persze nézni, de ennél sokkal jobb televíziós és nagyfilmes feldolgozások is születtek már...
olahmiki1959 2015 ápr. 05. - 14:23:32
(106/191)
Mesealak volt?...

Nem tudom, ki hogy van vele, de én eddig mesében a legritkábban olvastam Jézusról.
boom49 2015 ápr. 05. - 12:55:43
(105/191)
Nincs ellentmondás.

Mesealakról van szó.
jani-wan 2015 ápr. 05. - 10:53:42
(104/191)
Nem akarok beleszólni mások vitájába, de lehetetlen válaszolni a kérdésedre, ugyanis elõször meg kellene határoznod pontosan, hogy melyik állítás az amit te Hazugságnak mondasz, és bizonyítani hogy hazugság.
jani-wan 2015 ápr. 05. - 10:49:54
(103/191)
Nekem úgy tûnik ellentmondásban vagy magaddal. Azt is állítod ugyanis hogy Jézus nem létezett, és hogy gyûlöletet és háborút prédikált.
jani-wan 2015 ápr. 05. - 10:32:42
(102/191)
"hiszen általános iskolától a marxista diplomáig ezt tanították nekik."
Szép. Szóval aki nem hisz istenben, az kommunista. Éljen az agymosás!
proklima 2015 ápr. 05. - 06:41:13
(101/191)
Teljes mértékben egyetértek.
Sõt, fokoznám: nem kicsit, hanem sokkal bonyolultabb.
Azonban úgy gondolom, hogy ezt a fórumot nem az ilyen témák részletes kifejtésére hozták létre.
Remélem, ebben egyetértünk.
offtopic
Roah 2015 ápr. 05. - 00:14:23
(100/191)
:D Ma már másodjára!

Az elõzõ, lentebbi hozzászólásodat, azt a terápiásat, voltam olyan gyanútlan, és illetlen, hogy telefonról olvastam el - társaságban. Akkorát nevettem, hogy fel kellett olvasnom az elõzményt is.
offtopic
olahmiki1959 2015 ápr. 05. - 00:11:36
(99/191)
Ha én egy autógumi felnijére ráragasztok egy Lenin-arcképet, milyen összefoglaló címet lehet adni ennek az egész kompozíciónak?

LENIN A FELNIN!...:)))

(Saját!...:)
Diablo72 2015 ápr. 04. - 23:39:09
(98/191)
Minek? Annak a filmnek a címe nem azt állítja amit ezé.
Diablo72 2015 ápr. 04. - 22:29:59
(97/191)
A világ legszebb története a Spartacusban látható. A vallásnál is sokkal fontosabb dologról szól, a szabadságról, az emberi méltóságról. Ráadásul kicsit korábbi történet...
eIemes 2015 ápr. 04. - 22:22:17
(96/191)
mit...?
eIemes 2015 ápr. 04. - 21:29:05
(95/191)
a bûnös asszony meg-nem-kövezése sem történt meg úgy, ahogy le van írva.
de szerintem ez nem annyira fontos.
malachit 2015 ápr. 04. - 21:22:52
(94/191)
Egy apróság. A filmben folyamatosan Názáreti Jézusról beszélnek.
A Názáret nevet nem találjuk sem az Ószövetségben, sem az Apostolok cselekedeteiben, sem a Talmudban, sem Josephus korabeli történetíró munkáiban. Ezt egyedül Márk evangéliuma említi, amely 75 körül íródott. De semmi jele annak, hogy akkoriban létezett volna egy Názáret nevû helyiség. Márk valószínûleg a názárénus szektáról hiszi azt, hogy egy helyiség. A názárénus egy zsidó szekta volt, mint az esszénus, vagy a gnosztikus. Pál názárénusként említi Jézust, de egy szót sem szól arról, hogy Názáret nevû helyiségbõl érkezett volna. A 6. században neveztek el egy helyet Názáretnek, amely azonnal zarándokhely lett.
eIemes 2015 ápr. 04. - 21:20:28
(93/191)
szerintem ennél kicsit bonyolultabb :)
kaboca11 2015 ápr. 04. - 20:45:11
(92/191)
Kiváló klasszikus mû, ami a téma iránt érdeklõdõknek "kötelezõ".

OFF TOPIC: (Csak annyira, mint az elõzõekben szóló anti-theista misszionáriusoké.)
Tudod mit Miklós?
Figyeld meg, hogy ezek minden Jézusról szóló filmnél ott vannak és "tudjuk" gõggel oktatják, s intelmezik a népet. Tudják, hiszen általános iskolától a marxista diplomáig ezt tanították nekik.
Azt nem tudják, (nem is akarják):
- hogy mi is oda jártunk, mert hála nékik és atyáiknak mindent eltöröltek azérdekbõl, hogy elûzzék "sötétséget", ami nem tõlük származik.
- hogy a marxista-leninista-ateisták üldöznek és irtottak minden vallást. Hanem terrorszerveik rémtetteit a keresztényekre fogják. A hatalomba fajzatjuk mindig betolakodott, akik azt saját anyagi és elõrejutási érdekeikre használták ki. Õk nem tudják elképzelni az önzetlenséget, önfeláldozást és szeretetet.
- hogyha nem hinnék a gonoszban belõlük még akkor is felismerném, amint odáig merészkedik, hogy erõszakos és vérszomjas szövetségeken keresztül Jézusnak még a létét is ki akarják irtani a tudatból.
- hogy mikor és miért is jött létre az inkvizíció,
- hogy miért is indultak a keresztények a Szentföld felszabadítására (vették egyszer be gonosz Bizáncot),
- hogy az elsõ keresztények nem azért hitték és terjesztették Jézus jó hírét, mert szerettek kínhalált halni (pl. Szt. Lõrinc esete), s valyon miért is volt az a vehemens üldöztetés...

Nem véletlen, hogy a kereszténység szétszakadt, hogy belülrõl is támadás érje, amikor körbevette kivülrõl a próféta hitvány "népe".

Én szégyelleném magam, ha pl. egy akciófilmhez vagy hasonlóhoz hozzáoffolnék éveken át, hogy de hát ez nem is létezett így... A kopogtató jehovisták hozzájuk képest intelligens és toleráns emberek. Ezeket elzavarni sem lehet, mert akkor a kerítésen kívülrõl ordibálnak.
Bocsánat az off-ért, de végigolvastam a témakört...