Téma: Acu hercegnõ

dorombka 2013 febr. 06. - 08:04:14
(933/1793)
Hogy hol a határ a különc, magának-való, deviáns személyeknek, biztos van rá szabatos orvosi magyarázat.

Én úgy látom talán ott a vízválasztó,
hogy az illetõ AKTIV tevékenysége az adott kor és TÁRSADALMI elvárásoknak, szokásoknak mennyire felel meg.
Talán az sem mindegy, hogy pozitív hatású, , öncélú avagy negatív kisugárzású .

Például ez a teknõsbékás, hajlongás és földön csúszás ma Európa szívében eléggé különc dolognak hatna, ott meg ez volt a mindennapi , megszokott és elvárt.
De ha valaki ezt mondjuk hatalmánál fogva kötelezõvé tenné például egy párizsi iskolában, mint igazgató,
akkor az már betegesen deviáns.....
de ha egy régészkutató ilyen hajlongás útján tudná megtalálni a legújabb kincsét,
akkor lehet, hogy utat mutató tudós.
Bocs a példáért...de nem jutott eszembe értelmesebb.
8/10
napraforgó 2013 febr. 06. - 07:07:03 8/10 Előzmény dorombka
(932/1793)
Szerintem nem is biztos, hogy ez betegség. Vannak magányra "teremtett" emberek, közülük néhány kiemelkedõ képességû, de vannak, akik nem.
A különcség meg aztán végképp nem betegség.

Hogy ez a szegény Ijeszada sógun csak különc volt, vagy játszotta a bolondot, az még most sem egészen világos. Az biztos, hogy "rátett" a furcsaságaira. Tudta, hogy az életére törnek, folyamatosan mérgezik, ezért nem lesz hosszú életû.
Bár rejtély, hogy miért gondolta, hogy a furcsasága valamiképp megóvhatja.... talán így kevésbé állt útjában a hatalmi harcoknak....
Ha sokaknak útjában áll, erõs kezû sógunként is megmérgezhették volna. Ha meg "alkalmatlan", akkor pont azért állítanák félre.

Az mindenesetre látszott, hogy a különbözõ erõvonalak szerették volna erõsen befolyásolni az általuk választott sógunt, nemigen akartak volna "csak úgy" engedelmeskedni neki. Ha nem tetszett volna mûködése, hát hamar megszabadulnak tõle és új sógunt, új bábot választanak.
offtopic
dorombka 2013 febr. 06. - 06:52:11
(931/1793)
Szerintem tengernyi méretû gardróbja volt.Ljerk fel is tett régebben több térképet a palotáról, ahol látni a terembeosztásokat.
offtopic
dorombka 2013 febr. 06. - 06:50:23
(930/1793)
Kérdés hol a határ ?
Ha nem tud kapcsolatot teremteni a körülötte élõkkel, akkor az több mint különcség....szerintem.
dorombka 2013 febr. 06. - 06:48:18
(929/1793)
Ha jól értem a cikkbõl, akkor ez olyan úri huncutság volt .És egyébként is a fémeszközök is inkább az uraknak jutott.Gondolom ezért is tették a fejét tele Acu méltóságos asszonynak, nem baj, ha beletörik a nyaka. :)
dorombka 2013 febr. 06. - 06:35:13
(928/1793)
Tegnap utolértem a filmet a tv adással.
Igencsak megsajnáltam a sogunt.
Nem annyira deviáns, mintsem egy ijedt kisgyerek.
Hogy fognak ebbõl kijönni ?

Nehezen találtam meg az ajánlott cikked, de találtam benne sok idevágó gondolatot:
Einstein és Newton kapcsán :
<< Glen Elliott pszichiáter azonban túlzónak találja a professzorok megállapításait: szerinte a zseniknél teljesen megszokott a szociális "alkalmatlanság" és a türelmetlenség; ezek korántsem jelentik azt, hogy autisták lennének. "Türelmetlenek a lassú felfogású emberekkel, önimádók, és megszállottan hajszolják azt, amit a küldetésüknek tartanak. Ezért nehéz esetnek és remetének tartják õket, de ettõl még nem autisták.">>

Én is felteszem a linket, hátha most kinyitja
http://www.origo.hu/tudomany/elet/20030506einstein.html
8/10
napraforgó 2013 febr. 06. - 06:00:57 8/10
(927/1793)
Az biztos, hogy nem azt mondták, "hogy ha azt elszalasztja", inkább valami olyat, hogy "ha azt nem fogadja el" és az is biztos, hogy a mondás úgy végzõdött, hogy akkor nem érdemelte meg azt. (nos, talán a lehetõséget...)

Vissza kellene keresni, de én nem archiválok semmit. Talán a neten, ha valaki megtalálja....
8/10
napraforgó 2013 febr. 06. - 05:48:46 8/10
(926/1793)
Vajon hová pakolják azt a rengeteg ruhát, kimonót, amit Acukó hord? Mert napjában 5X kell átöltöznie és nemigen látjuk rajta ugyanazt. Na és legalább 3 réteg ruha van rajta, ha nem több... Ilyen minimalista berendezés mellett mindez hova fér? Sõt azt is láthattuk, hogy a gyönyörû selyemkimonókat - hogy ne gyûrõdjenek - állványra teszik, nem hajtogatják össze kicsire.

Fiatal korban az sem gond, ha az ember a földön fekszik, valami futon-szerû ágyon. Na de az idõ halad, és ha valaki már 50-60, vagy 70 éves, reumás, meg minden, hát tuti nem szeret a földrõl fölkecmeregni reggelente az elmerevedett izületeivel....
8/10
napraforgó 2013 febr. 06. - 04:38:11 8/10
(925/1793)
Tényleg, pont ilyen pipákat láttunk a filmben is.
8/10
napraforgó 2013 febr. 06. - 04:34:43 8/10
(924/1793)
Én Kikomoto többször emlegetett mondására úgy emlékszem, hogy: "Egy nõnek csak egy útja van és ha nem fogadja el, akkor meg sem érdemelte" (Quasi az életet...)
Lehet, hogy nem egészen pontosan idéztem, de ez is valami olyasmit jelent a számomra, hogy a nõk sorsa eleve elrendeltetett (meghatározott sínen kell haladjon), attól nem térhet el, el kell fogadnia, ami neki jutott, akár tetszik neki, akár nem.
Tilli 2013 febr. 05. - 21:54:33
(923/1793)
Találtam egy jó oldalt, ahol a japán lakások enteriõrjérõl írnak. Nagyon jól összefoglalja, ahogy mi is látjuk ebben a sorozatban, ezeket a rendkívül minimalista módon berendezett belsõ tereket.

http://www.lakberendezok.hu/otthon-teremtes/lakberendezesi-otletek/feng-shui/foldreszek-enteriorjei-a-japan-tradicionalis-lakasok-jellemzoi.html
Tilli 2013 febr. 05. - 21:45:52
(922/1793)
"A deviáns emberek idõnként elõre viszik a társadalmat"

Ez igaz, pl. Einstein és Newton is valószínû, hogy Asperger szindrómás volt.

http://www.origo.hu/tudomany/elet/20030506einstein.htm
offtopic
UsagiYojimbo 2013 febr. 05. - 21:44:10
(921/1793)
Az nem ópiumpipa, hanem dohánypipa...
http://en.wikipedia.org/wiki/Kiseru
Tilli 2013 febr. 05. - 21:40:16
(920/1793)
:)))))))
Tilli 2013 febr. 05. - 21:39:11 Előzmény UsagiYojimbo
(919/1793)
A mai részben "ima teremnek" mondták. Persze lehet, hogy egy kastélyban a mérete miatt "ima terem", míg egy lakásban csak házi oltár.
Tilli 2013 febr. 05. - 21:34:52
(918/1793)
Teljesen feleslegesek voltak ezek a tûk, a "hálószobában" Acuko úgyis kibontott hajjal ment.

Hát vicces volt, ahogy az óoku "nagyasszonyai" "brain storming"-oltak" és próbálták rájönni, hogy a bolondos sógunt, mi is hozza vajon tûzbe. :)

Acuka sokkal gyakorlatiasabb volt, õ az ágyashoz fordult.... bár sok sikerrel õ sem járt.

Úgy látszik, hogy a sógunnak azért kezd "bejönni" Acuko, mert már 3-szor volt esti randijuk... igaz, eddig inkább csak a sumózós kisegerek birizgálták fel a mi sógununkat. ;) :))))))))))
Tilli 2013 febr. 05. - 21:25:39
(917/1793)
Hát igen, tényleg börtön volt. Hierachia, értelmetlen kötöttségek, napi rítusok... És bár sok minden nagyon vonzó nekem a japán kultúrában , de ez állandó, hogy csúnyán fogalmazzak "csúszás-mászás", hajlongás...hát rémes. Próbáltam utána nézni a neten, hogy ez a rendkívül erõs hierarchia és ez a mérhetetlen, külsõségekben is megnyilvánuló alázatosság hogyan alakulhatott ki.

Egy biztos, szerintem, hogy Japán gazdasági sikerében ennek szolgalelkûségnek is fontos szerepe volt.
Nekem volt japán céggel ill. annak magyar képviseletével kapcsolatom még pár évvel ezelõtt, és a hierarchikus viszonyok sokkal jobban jelen vannak, mint pl. nyugati cégeknél.
Tilli 2013 febr. 05. - 21:13:09
(916/1793)
Ez aranyos :) Azért a neten találtam egy ilyen filmkockát is... bár egy biztos, én még nem tartok ott a sorozatban, hogy ezt láttam volna.
Tilli 2013 febr. 05. - 21:10:03
(915/1793)
Igen én is gondolkodom azon, hogy mit szimbolizálnak a nyitó képsorok egyes jelenetei.

Egy biztos, amikor Acuko egy kékes virágmezõt átszelõ ösvényen távolodik egyedül, magányosan - akkor nekem mindig Kikomoto szavai jutnak eszembe, amit Acukónak mondott és ami kb. így szól: egy nõnek csak egy útja van az életben, azon kell mennie és soha ne nézzen vissza.

Mondjuk , én ezzel nem értek egyet, de hát lehet hogy Japánban , akkoriban ez így volt.
Tilli 2013 febr. 05. - 20:57:47
(914/1793)
Szerintem nálunk is furcsa lenne, minthogy Széchenyit sem ábrázolták annak.

De egyébként mostanában ebben sorozatban egyre több paródiaszerû elemet érzek. Úgy látszik a japánoktól ez nem idegen. De nekem ezzel együtt is igazán üdítõ, nagyon jó kikapcsolódás ez a sorozat.