Téma: Avatar

blacknet 2013 máj. 09. - 13:28:19 Előzmény Meklód fia
(3999/4319)
"a vizuális effekt kell hogy érjen valamit, a többi igazából lényegtelen"
Erre a hozzáállásodra ne legyél büszke, elég nagy ostobaság. Amúgy sz*rok a mostani generációkra, ha ilyen igénytelenek, talán meg is érdemelnék, hogy kipusztuljon a Föld.
blacknet 2013 máj. 09. - 13:25:37
(3998/4319)
Nekem majdhogynem istenkáromlással ér fel egy Avatart összevetni a 2001-el, ami könyvben és filmben is alapmû a maga kategóriájában. Arról nem is beszélve, hogy Cameron egy igazi mainstream rendezõ, míg Cubrick egy filmmûvész. Ezzel nem Cameront akarom leminõsíteni, mert a közönségfilmjei közül azért jó néhány kifejezetten mérföldkõnek számít, de azért Stanley Kubrick nevét a filmszakma, Réz András és társai egészen más polcra helyezik.

A Kubrick-féle 2001 egyébként pont a szimbolikájában nyújt többet magánál a történetnél, ettõl nem "csak" egy sci-fi, hanem filmmûvészeti érték. A történetet (egyébként nincs vele semmi baj) pedig a hatvanas évek kontextusában kell értelmezni, az akkori sci-fi storyline-okkal összehasonlítani, mert értelemszerû, hogy a 2000-es években már ennél is komplexebb, színesebb forgatókönyveket lehet kiagyalni.
Vagy lehetne, az Avatar esetében ez nem sikerült. Illetve nyilván nem is akarták, mert mint az élet bármely más területén, elõreemésztett termékekkel dolgozik Hollywood is, ne kelljen rajta olyan sokat csócsálni.

A Kapcsolat egy bájos, kedves történet, egy romantikus családi film, ami ugyan sci-fi-közegben játszódik, de a film lényege az emberi kapcsolatokról szól. Ebben az értelemben a film címe áthallásos is.

"leszoktatták a polgárokat a felelõsségvállalásról. Ez a fûtés tényleg nagyon jó dolog, viszont senkit sem izgat, honnan jön a gáz, és mi lesz ha elfogy, és mekkora a vele járó szennyezés mértéke a természetre nézve."
Ebben igazad van. Lehet itt nagy hasraesés, ha egyszer csak beüt a krach, erre senki sincs felkészítve, nyilván egy harc indulhat a rendelkezésre álló (alternatív) energiaforrásokért. Vagy tudnánk-e tüzet rakni, meggyújtani gyufa nélkül? De hogy erre az Avatar figyelmeztetne, azt nem hiszem, ezt itt már mi gondoltuk tovább.
Az a gondolat valóban ott van, hogy elfogy körülöttünk a bolygó, de ez az üzenet már számtalan csatornából ömlik felénk jó pár éve. Amúgy eredménytelenül, hatástalanul, és hát nem is az Avatar fogja megváltani a világot ez ügyben, mert az üzenet megformálásában nincs semmi rendkívüli, tehát a film készítõi semmi újat nem mondanak nekünk, éppen ezért a legtöbb ember igen gyorsan el is felejti. Ebben még pluszban rásegít, hogy az igen erõs látványvilága el is homályosítja ezt a mondanivalót.
3/10
offtopic
Meklód fia 2013 máj. 07. - 18:33:04 3/10
(3997/4319)
moziba nézd meg és 3D-ben, ez a film direkt arra készült, mert minden másra szar. Majd biztos lesz mozinapokon. De ha úgy nézed akkor ez egy 10 pontos film
3/10
offtopic
Meklód fia 2013 máj. 07. - 15:11:31 3/10
(3996/4319)
pont ez volt a baj. nem megy egyszerre a kettõ, mert akkor már nem oda figyelsz
3/10
offtopic
Meklód fia 2013 máj. 07. - 14:36:19 3/10
(3995/4319)
ez még jobb, de attól is függ hogy milyen hangulatba nézed meg. Szerintem érdemes lenne még egyszer megnézned!
offtopic
Sz Peter 2013 máj. 06. - 16:21:08
(3994/4319)
Naja, az USA-nak különösen nagy érdeke fûzõdött 1990-ben ahhoz, hogy "lekenyerezze" az indiánok megmaradt leszármazottjait. :)
3/10
offtopic
Meklód fia 2013 máj. 06. - 16:14:47 3/10
(3993/4319)
akkor a tavalyi év egyik legjobbját a csatahajót nem ajánlom neked. pedig egy új mûfajt teremtett, mert semmi sztorija nincs, de mégis rohadt jó!
1/10
Viki1080 2013 máj. 06. - 14:55:23 1/10
(3992/4319)
Tessék az én értékelésem:
Készült 1990-ben egy film,melynek címe:Farkasokkal táncoló,lehet h nem ismered,de onnan lopta Cam bácsi a történetet. Abban nem voltak trükkök,se hiperszuper gépek,csak színészek,szép tájak és állatok.7Oscart nyert,és akkor még nemigen volt olyan h vizuális trükk.Hogy miért nem tetszik ez a film?Mert az egész lopott és csak a trükkök "eredetiek"benne,azok meg egyedül nem visznek el a hátukon egy 3óráa filmet,amit úgy nézel végig h közben ezt mondogatod:Basszus ez a farkasokkal táncoló és minden jelenetnél tudod,h mi fog történni,hisz már láttad egyszer....
Nah,nálam ezért egyes:))
Elég rendesen leírtam?:)
3/10
offtopic
Meklód fia 2013 máj. 06. - 14:29:14 3/10
(3991/4319)
jó, de már nem az õskorban élünk! Igenis a vizuális effekt kell hogy érjen valamit, a többi igazából lényegtelen, mert úgyis a 3D miatt fogjuk megnézni. Régen én is fordítva gondolkodtam, azért adtam 3 pontot rá. De változott az álláspontom, az új generációnknak látványfilmekre van szüksége!
blacknet 2013 máj. 03. - 12:56:35
(3990/4319)
Szándékosan kerülöm a Transformers, Expandables vonalat, pontosan azért, amit írtál, nálam bõven vonal alatt vannak. A Total Recall-t is csak az eredetit láttam, nem mostanában. A Másnaposok meg másik ligában focizik, hülyevígjáték hülyegyerekeknek (mondjuk a Pite-filmekhez képest kifejezetten Oscar-díjas alkotások).
Az Avatart két dolog miatt néztem meg: bûnöm, de a hype engem is magába szívott, illetve az elõzetesen beszerzett értesüléseim, és a Titanicos elõélete ellenére mégiscsak kíváncsi voltam, hogy egy James Cameron mit hoz ki a témából. Nos, lópikulát...

Hogy van erkölcsi tanulság benne, nyilván, de már többször írtam is, mintha óvodásoknak fogalmazták volna az üzenetet, didaktikusan szájbarágós. Ezt úgy nevezik, és egyben az átlagpolgár válasza, amikor így akarnak az agyára menni: bla-bla-bla...

A tudomány meg sok haszontalan dolgot is kitermelt magából már. Tegnap találkoztam egy igazán nívódíjas marhasággal, a szendvicstojás-készítõ masinával, és így, mint a rúd szalámit, olyan formában árulnak tojást:
"A feltaláló elmondta, hogy a tyúk nem olyannak tojja a tojásokat, amilyennek a hidegkonyhai mesterszakács szeretné. Õ azt szeretné, ha minden szelet fõtt tojás egyformán "szabályos" lenne, mert bután néz ki, ha az egyik szendvicsen kicsi gömbölyû fehérje van, a másikon féloldalas...
A szerkezet lényege két tölcsér, amelyeket egymásba illesztenek és a tojást feltörve a fehérjét az egyik, a sárgáját a másikba teszik. Egy (,vagy két) kis szivattyú lassan elõre nyomja a nyersanyagot, miközben a tölcsér görbitett szára forró vízbe merül és a tojás megfõ. Innentõl hurka-formában jön ki a gépbõl és szeletelhetõ, csomagolható.
Készítettek olyan mintát is, ahol a sárgája volt kívül(!). Igen furán nézett ki..."

De fûtenek ránk, télen a szobából csak a romantikáját érzed a télnek, nem kell gallyakat gyûjteni a vacsorához, szóval a létfeltételeinken nagyságrendeket javított a technikai fejlõdés. Hogy ezt mi ellentmondásosan használjuk, az már nem Einstein, Siemens, Neumann, Szent Györgyi hibája.
blacknet 2013 máj. 02. - 16:18:31
(3989/4319)
Én egy pillanatra sem kacsintottam ki a tudományos kánonból, nem emlegettem semmilyen kettõs honfoglalást, UFO-megfigyeléseket, satöbbi. Te hoztad elõ a több ezer éves civilizációkat, ami persze pontosan ugyanolyan elbírálás alá esik, mint az elõbbiek.

Amúgy tényleg azt gondolom, az itteni Avarar-rajongókat is beleértve, hogy alapvetõen kellõ intellektuális szintet meg kellene ugorni ahhoz, hogy az ember keresztüllásson az Avatar igénytelenségén, egyszerû mivoltán, és ne akarjon mást beleérteni, beleérezni a valóban pazar látványvilágon kívül. Érdekesmód te üdítõ kivétel vagy a másik oldalról, vannak gondolataid, amikkel vitába lehet szállni. De nevezzük bár árjamentalitásnak, a tömeg lenézésének, nyilván azért született ez a film, mert eredendõen van olyan hülye a fogyasztói társadalom, hogy megeszi ezt is, elég neki ez is, pénzt termel ez is.
A történetvezetése meg tényleg botrányos, még a hollywood-i közönséghezbutításokhoz képest is. A nagy ho-ho-ho horgász bármelyik 10 perce több kreativitással rendelkezik e tárgykörben, mint az Avatar.
10/10
Jani3333 2013 máj. 01. - 22:55:06 10/10
(3988/4319)
Ez az a film amiért fél millás házimozit vettem! :) Nagy élmény!
blacknet 2013 ápr. 22. - 01:47:26
(3987/4319)
Nem mondta, hogy a Pocahontas jó, azt mondta, hogy az Avatar szar.
Egyébként nyilván meredek dolog lenne összehasonlítani két rajzfilmet, ami között van tizenakárhány év. Az összehasonlítás csak arra terjed ki értelemszerûen, hogy a sztorit már ismerjük, elsütötték párszor, például a Pocahontasban is.
És igen, az Avatar egy rajzfilm (mielõtt ebbe állnál bele). Hogy minek adták el, meg milyen élõszereplõk mozogtak a greenbox elõtt, mellékes. Ez egy mese, még annak is középszerû. A technológiai izom meg nem filmkulturális érték.
10/10
borkasztik 2013 ápr. 14. - 17:53:34 10/10
(3986/4319)
Az alaptörténet valóban ez, de a kivitelezés és az ebbõl kialakított történet vezetés már eredeti. Ennyi erõvel akkor a Farkasokkal táncolót is meglehetett volna említeni, vagy összehasonlítani szintén ugyan ezt a filmet a Pocahontassal.
Sõt el is ronthatták volna, de azt hogy még mindig ennyit beszélnek róla és a mai napig egy film se tudta behozni ezt a bevétel plusz hogy a premierek után több hónappal is igazi visszatérõ vendégek voltak a moziba ezen a filmen, szerintem ez magáért beszél.
blacknet 2013 ápr. 06. - 00:59:34
(3985/4319)
"Voltak civilizációk akik ezer évekig éltek harmóniában."
Ezt a vonalat ne folytassuk, mert jelen tudásanyagunk szerint ez maga a science fiction. Nincs konkrét tényanyag a birtokunkban, és valószínûleg nem is lesz, hogy ilyen civilizációk léteztek-e valaha, úgyhogy minden kategórikus kijelentés ezzel kapcsolatban óvatlan gondolkodásra, kételkedés nélküli elfogadásra vall. Ami az ezotéria szférája, én oda nem kívánok behatolni.
Csak feltételezések megengedettek ezen a területen, minden mondat végén kérdõjellel.

Hogy a civilizációnak vannak káros hatásai, fejleményei, eddigiekbõl is kiderülhet, sosem vitattam. Azt a kérdést egyébként érdemes feltenni, hogy lehet-e egyáltalán hétmilliárdot másképp élelmezni (más kérdés, hogy közben ebbõl meg hányat éheztetünk). Ugyanakkor nem a szerencsétlen parlagfüvet szidom augusztusban, amikor a pollenallergia miatt én is szenvedek, hanem az elsatnyult, civilizált immunrendszeremet. Azt kell látni, hogy vannak pozitív, és vannak negatív hozadékai is ennek a létformának, és mi már nem vagyunk feljogosítva arra, hogy egyik vagy másik nézõpontból egyértelmû ítéletet hozzunk. Mint ahogy az Avatar, maga a film is teszi az egypólusú látásmódjával, például az általad is beidézett mondattal, hogy nincs semmire szükség, amit már a civilizáció révén kaptunk. Ugyanis mi sosem fáztunk heteken keresztül, egy tábortûz szegényes melegét körbeülve, mi már készen kaptuk a központi fûtést. Csak egy dolog, amitõl megszabadított minket ez az átkos civilizáció. És a másikat meg nem éltük meg, szóval hogy is alkothatunk véleményt róla?

A harmóniát pedig bármely emberi társadalomban azért keressük hiába, mert a rendszerhibát mi magunk, a gyarlóságaink jelentik. A kapzsiság, a féltékenység, a szexuális birtokló vágy, az ego, ezek mind, mind egy rossz konstrukció, a saját fajunk paraméterei, és nem pedig a civilizáció termékei.
blacknet 2013 ápr. 05. - 00:47:19
(3984/4319)
"nem tud sakkban tartani valami hatalom"

Valamitõl mindig függünk, valamilyen számunkra nem irányítható folyamatnak, vagy csak alkuk révén befolyásolható szituációnak mindig alá vagyunk rendelve. Legyen az Apeh, vagy vadállatoktól megvédendõ õserdei falu, vagy egy vérhasjárvány.
Olyan nincs, hogy kialakítunk egy harmonikus kapcsolatot minden társadalmi, környezeti szereplõvel magunk körül, és onnantól világbéke. Ez hazugság, ha úgy tetszik, az Avatar hazugsága is.
blacknet 2013 ápr. 05. - 00:38:40
(3983/4319)
Nem véletlenül használtam a törzsi társadalom kifejezést, kulturális antropológusok is kerülni igyekeznek a primitív jelzõt.

Hogy károsít, vagy nem károsít az érzéstelenítés, nem tudom, én csak a végeredményt látom, hogy a gyermekágyi halandóság mekkora most, és mekkora volt mondjuk 100 évvel ezelõtt. Ennek persze nem csak az érzéstelenítéshez van köze, de használjuk az érzéstelenítést most minden orvosi óvintézkedés szinomimájaként. Az eredeti gondolatmenetemben is ez volt a szerepe leginkább.
Babona, istenhit, valami felsõbb hatalomtól való tartás minden társadalomban jelen van, csak a racionalizált társadalmakban sok jelenségre megnyugtató (hogy hamis, vagy igaz, most ne menjünk bele) válaszokat kaptunk a tudománytól, így ezek a félelmek fel lettek puhítva. De a megmagyarázhatatlant féljük, akár lakótelepi összkomfortban, akár egy jurtasátorban élünk. Így ezek a félelmek ugyanúgy megvannak a törzsi társadalmi környezetben is, csak más formát kapnak, és mivel nincsenek felpuhítva, és nagyobb számban is vannak jelen, igenis jelentõsebb szerepet kaphatnak egy ilyen közegben, mint a racionalitásba kapaszkodó társadalmakban. Felpuhító szerepet persze betölthetnek papok, sámánok, varázslók...

Amit ebbõl az egészbõl ki akarok hozni, már harmadik megközelítéssel talán: nincs egy egyértelmûen jó világ, egy természetközeli kánaán, egy paradicsombeli életforma. Mindegyiknek megvannak a maga elõnyei, és hátrányai. Ugyanakkor az nem véletlen, hogy az egyértelmû irány a tudományos alapokon nyugvó, a technikai civilizációra támaszkodó fejlõdés lett, mert még egyszer hangsúlyozom, ez egy adaptáció, a túlélés érdekében végbevitt alkalmazkodás. Hogy ebben vannak hibák, kétségtelen, hogy ezek komoly rendszerhibák, az sem vita tárgya, hogy ezek a komoly rendszerhibák az emberi konstrukció alapvetõen rossz szerkezetébõl adódnak, szerintem ez sem megkérdõjelezhetõ...az egyetlen kérdés, hogy végzetesen rossz kódolásról van szó, vagy esetleg idõben vissza tudunk fordulni a szakadék szélérõl. De még egyszer, nem a barlangba, nem lehet odáig visszamenni, mert nem az adaptáció létjogosultságában, csak annak technológiájában van a hiba.
blacknet 2013 ápr. 04. - 23:45:57
(3982/4319)
Nézd, ha mindent rosszul csinálunk, akkor dobd félre a klaviatúrát, és holnaptól irány a gyûjtögetõ életmód.
Az meg egy téveszme, hogy a törzsi társadalmak biztosan boldogságban élnek. Próbáltad már? Tisztában vagyunk azzal, hogy a babonáik mennyire tartják rettegésben õket? Hogy egy gyerekszülés milyen kínokkal jár, vagy bármilyen betegség fájdalomcsillapító nélkül? Hogy milyen szomjazni aszály idején?

Ez nettó baromság így ebben a formában, és az Avatar ezt a hamis, buta gondolatot közvetíti. Nincs olyan, hogy csak istenátka az emberi fejlõdés számunkra, arról nem is beszélve, hogy ez alapvetõen egyfajta adaptáció, amit az agyi képességeink tettek lehetõvé.
Valójában az az igazi bajunk, hogy mi magunk rosszul megkonstruált lények lévén az atomenergia felfedezése után elõször atombombát fabrikálunk, és csak utána kezdünk el atomerõmûveket építeni. De mondom, az Avatar egyszerû világképe ilyen differenciált gondolkodásmód átadására képtelen.
blacknet 2013 ápr. 04. - 23:15:05
(3981/4319)
Szerintem ez a párhuzam, ez az értelmezési sík mindenkinek lejött, akit IQ 80 felett jegyeznek, mert annyira adta magát. Szinte csak nem beszéltek ki a képernyõrõl az animált figurák, hogy ezt az üzenetet az arcunkba tolják.

Az igazi baj a fantáziatlanság, és nem is értem, hogy miért is nem alkalmaztak például valami Greenpeacest a forgatókönyv megírásakor, nekik vannak mindig ötletek a tarsolyban a téma köztudatba juttatására, ilyen-olyan performanszokra.

Mire is gondolok? Hogy a te gondolatmenetedre csavarodjak fel, felfestik nekünk ezt a végtelenül primitív kétpólusú világot, ahol van jó meg rossz, fekete meg fehér, természet meg urbanizáció. Hogy az emberi fejlõdés a sátán találmánya, és rohan velünk a pokol felé. Szemben az anyatermészet puha, ölelõ karjai, a megtestesült harmónia. Miközben mindenféle gyökerekkel vajákolva, sámánkodva nem tudnál 80 évig elélni, atomerõmû nélkül nem tudnál szerverparkot üzemeltetni, technikai civilizáció nélkül nem lehetne Avatart készíteni.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy minden szép és jó, ahogy most van. Korántsem. Tegnap olvastam, Ecuadorban fenetudja hány négyzetkilométer esõerdõt akarnak kivágni, mert olajat sejtenek alatta. Azanyjukpicsáját...így tényleg a halálunkba rohanunk. De egy ilyen egyszerû történetnek, ilyen hitvány érvrendszerrel és világképpel, mint az Avatar, esélye sincs ilyen részletekre rávilágítani, ilyen fontos különbségtételeket tenni. Csak mantrázza az ostoba jelszavakat, vissza a természetbe, Rousseau, mert ha a gondolatmenetedet, a film egyszerû ideológiai hátterét nézzük, akkor most fel kéne állni a számítógép elöl mind a hétmilliárdnak, és barlangba vonulnia.
Csak marha unalmasak lennének az estéink, mert nem játszanának a mozik Avatart, nem mehetnél nyaralni az Adriára, nem lenne fagyasztott mamuthús elpakolva a téli hónapokra a fridzsiderben.
blacknet 2013 ápr. 04. - 20:57:44
(3980/4319)
A Mátrixot ne keverjük ide, azért az rengeteg helyrõl merített, és egy igazán komplex, lebilincselõ sztorit gyúrt össze belõle. Nem mellesleg az a film nemcsak megjátssza, hogy sci-fi, hanem valóságosan is az.