Geza Szekely 2020 jan. 01. - 20:18:19 Előzmény cruz4
(47/2087)
Kb egyetértek az itten szólókkal.....Jobbat vártam, csodálkozok a rendezőkön és az írókon, hogy lehetett ilyet hiteltelen szövegeket, helyzeteket jóváhagyni? Pl. Sose látott senki még egy igazi cigány javasasszonyt? A színésznő hangja jó, de a sminkes félt a bőrét barnítani, attól nem lesz cigány, ha füstös a szeme, meg karika van a fülében, sehogy egy túlzott alázkodó ,,naccsága,, ? De a főkomorna haja a legidegesítőbb az oda nem való frizurák közűl, van valami szerep nélküli főkötő a vörös bongyor hajában, de minek....soha nem nézett így ki egy komorna.......A báró, meg a szolgabíró, ahoz képest hogy nem kezdő színészek, annyira mérsékelten határozottak, mint a fehérre sült linzertészta, sehol egy késéles szemkontaktus, sem egy ilyesztő hang.....mire kell ennyire félni, hogy mit fognak szolni a klb szervezetek meg mit tudom én kik, akiktől előre félnek, hogy beperelik a sorozatot.....
A bárókisasszony éveket tölt svájci nevelőintézetben, de simán, lazán, semmi korabeli szemérem nélkül egy hálóingben flangál pasik közt az udvaron, ne már.....Nem értem az írókat, ha valamiről nincs fogalmuk, akkor mért nem kérdeznek meg egy korszakértőt. Egyenlőre 75 százalékban hiteltelen az egész....Igazán kár, többet vártam.
guess.who 2020 jan. 01. - 20:12:45 Előzmény blaha60
(46/2087)
Például itt van egy a szereplőkről:
https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1trak_f%C3%B6ldje

De az epizódok végén is végigszalad a képernyőn. :)
blaha60 2020 jan. 01. - 20:08:07
(45/2087)
Hol a stáblista !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ?
Talavera 2020 jan. 01. - 20:02:19
(44/2087)
Ajjaj.....a ruszkikat (1989.) azonosítani az oroszokkal meglehetős szűk átmérő, ezt a legjobban azok a nyugati országok tudják, akik vígan seftelnek velük a saját hasznukra ...na de ez nem az a felület, ahol értelme lenne ilyenfajta isneretterjesztésnek . :DD. Maradjunk a tárgynál. Százszor inkább egy ilyen sorozat, akár legyen benne sok hiba (akinek ez a perverzitása számolgassa csak) mert legalább köze van hozzánk. Történelmi hitelességet számonkérni lehetne de minek? Ki mondta, hogy erről szól?Szórakoztató, vagy nem. Akinek nem tetszik ne nézze, ennél egyszerűbb mód nem létezik.
noemiii2 2020 jan. 01. - 19:55:41
(43/2087)
Belenéztem az első részbe de a modern szemsminkek, erős rúzs és a legtöbb frizura nagyon nem korhű.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 19:49:21 5/10
(42/2087)
Nem, a DÖ lesz előbb, a BF utána.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 19:47:00 5/10
(41/2087)
A fiatal zsandár hadnagyra, vagy főhadnagyra gondolsz? Neki muszáj szimpatikusnak lennie, hisz őbelé szerelmesedik a bárókisasszony. Vagy a szolgabiróra, aki állandóan cseszteti?
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 19:32:57 5/10
(40/2087)
Ha a báró úrfi lett volna a robbantó cinkosa, akkor miért akarná megtudni a kocsmába járók leitatásával, hogy ki mit tud a robbantásról? Hisz épp most bérelte fel a kocsmárosnét a spionkodásra.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 19:31:02 5/10
(39/2087)
Ennek két oka van.
1. Nem is volt semmiféle robbantás, az csak a számitógép varázsolta oda.
2. A rendőr-, csendő-r, katonalovakat úgy válogatják, hogy nyugodt természetűek legyenek, aztán meg trenirozzák őket, hogy ne ijedezzenek ágyúlövéstől, robbantástól, egyéb zaj- és fényhatásoktól.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 19:25:02 5/10
(38/2087)
Holnap 19.50-kor folytatják a DÖ-t.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 19:13:02 5/10
(37/2087)
Á, szóval hasonló kor, rövid óval. Mert a kór az valami betegség, nyavaja, stb.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 18:41:48 5/10
(36/2087)
Nem tudom, azt a filmet nem láttam. Na de mi a "hasonló kór"?
guess.who 2020 jan. 01. - 18:05:26 Előzmény napraforgó
(35/2087)
Igen, a wikis oldalon úgy is mutatják be Torzsa Sándort (Rózsa Sándort ;) ),

mint egy olyan fiút, akinek az a legnagyobb baja, hogy '49-ben még túl fiatal volt ahhoz, hogy harcolhasson.
Viszont az is biztos, hogy a lezárt és elvileg egy külső ember számára nem könnyen megközelíthető lőportárból egyedül nemigen tudta volna ellopni a hordó lőport, szóval valaki segítette valószínűleg. Katica nem tudott az egészről, Baba szintén nem, a bárói család pláne, a kisebbik Torzsa-gyerek sem... És valaki megtámadta a harangozót és félreverte a harangot is, szóval legalább egy segítője biztosan volt. Annak ellenére, hogy az egész merényleg eléggé átgondolatlannak és ügyefogyottnak tűnt, megokolva sem volt nagyon azon kívül, hogy "meracsászárivasútnejöjjönRokoczára". Remélem, azért ebből a Sándorból nem csinálnak egy debil Matuska Szilvesztert DÖ-módra... :)


10/10
cruz4 2020 jan. 01. - 17:55:18 10/10
(34/2087)
Nem akartam beszólni, elnézést az érintettektől.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 17:52:43 5/10
(33/2087)
Nem vagyok nagyon otthon a néprajzban, de nekem úgy rémlik, hogy a Torzsa fiúkon látható bőszárú magyar gatya a szintén széles szárú inggel az Alföldön volt használatos, és nem a Dunántúlon.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 17:46:27 5/10 Előzmény guess.who
(32/2087)
A valahol a Dunántúlon nekem is fura, én is jobban el tudnám képzelni a helyszint Észak-Magyarországon, vagy akár a Felvidéken. A vasút kiépitése is itt lenne nagyon fontos. Azért a Dunántúl eléggé megközelithető Bécsből enélkül is.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 17:41:42 5/10 Előzmény guess.who
(31/2087)
A "felnőttek", vagyis a szülők generációja átélte 1848-49-et és valószinűleg valamelyik oldalt támogatták. Gondolom Torzsa Mihály a szabadságharc hive lehetett, a fia Sándor most 22 éves (lásd az ismertetőt), vagyis '49-ben még csak 7 éves kisfiú volt. Valószinűleg szép meséket hallott a forradalomról, a dicsőséges csatákról és mindent tudott a világ osi fegyverletételről és az aradi vértanúkról. Forrófejű fiatal, aki a hid felrobbantásával akarja szabotálni a Habsburg sereg szállitását.
Rokoczay báró meg nyilván a Habsburgokat támogatta már akkor is, ha nem igy lett volna, akkor most Kufsteinben ülne.

Milyen érdekes, hogy Szabó Magda Régimódi története, amit szintén most ismételnek, ugyanebben a korban kezdődik. A fiatal Jablonczayné már kisgyerekes anya, amikor a kiegyezés után szabadon engedik a foglyokat és György úr, az öreg tekintetes sógora hazatér Kufsteinből.
guess.who 2020 jan. 01. - 17:35:11
(30/2087)
No de kérem, Nocito gróf, ezt mégis hogyan gondolja?!?! Jókai Móric még csak 7 év múlva kezdi el közölni az A jövő század regényét, ugyan honnan tudhatnánk mi itt, 1865-ben, hogy mi fog történni 1989-ben? Talán majd az unokáink unokáinak unokái okosabbak lesznek és jól döntenek és nem hagyják magukat császárok, királyok és más zsarnokok kényének-kedvének kiszolgáltatva. Azt mondják, akkorra a parasztnak és az iparosoknak már nem kell szombaton is dolgoznia (rossz világ lesz az, mert a sok henyélés miatt biztosan nehezebben kezelhetőek lesznek), meg ez az újmódi automobil is tért hódít: suttognak róla, hogy tíz-tizenkét év múlva Wessely elkészül a lovak segélye nélkül hajtott kocsival – de azt hiszem, ezek csak vágyálmok, a lovaknál biztonságosabb és gyorsabb géperejű járművet képtelenség konstruálni, ahogy a levegőnél nehezebb repülő eszközt is. Éppen elég istenkísértés az is, hogy a vitorlás hajók helyett ilyen gőzhajtányos hajókkal közlekednek a tengereken. :)
guess.who 2020 jan. 01. - 17:20:22
(29/2087)
Meghatározták: "valahol a Dunántúlon". Kicsit persze már unalmas, hogy minden a Dunántúlon van: Pajkaszeg, Ökörapáti... :) Pedig egy ilyen kastélyos kis falu szerintem sokkal inkább illene az Alföldre: Móricz Zsigmondtól rengeteg ihletet és ötletet meríthettek volna egy beregi vagy szatmári regényéből – még akkor is, ha ő azért már néhány évtizeddel későbbi kort írt le.

Amúgy nekem a báró széke mögötti falra szegezett vaddisznóbőr néz ki nagyon hülyén (biztosan eltakartak valami anakronizmust vele): kétlem, hogy az ilyesmit nem padlóra fektették volna. Ráadásul azon a falon óriási a zsúfoltság, szinte egymást érik a képek, mintha abba a kis részbe akarták volna bezsúfolni a fél sztorit. Pedig a kastély hatalmas, a báró dolgozószobája is akkora, mint máshol egy komplett lakás, szóval lett volna hely szellősebben pakolászni. :)
Ja, a festmények: láttam komoly kastélyokat, amikben a szobák falain mai szemmel inkább megmosolyogtató színvonalú festmények (valószínűleg szekkók, nem freskók) vannak, ráadásul egy kastélyban jó esetben évszázadokig lakott egy család sok generációja, mindegyik vitte magával a saját ízlését, azaz eléggé eklektikus lehet akár a berendezés, akár a falak díszítése is.
Az impresszionista festmények szerintem korban nagyjából jók lehetnek, bár tény, hogy a báró vaskalapos ízlése alapján nem túl valószínű, hogy ilyesmiket beengedett volna a szobáiba akkoriban. Nekem inkább az a fura, hogy akkoriban a főúri kertekben már presztizskérdésnek számított, hogy egy angol vagy német nemesítésű új fa-, cserje- vagy lágyszárúfajta minél hamarabb látható legyen – ehhez képest itt van egy bukszussövény, meg talán néhány kornyadozó büdöske a főbejárat előtti ágyásban. Holott a kastélyoknak igenis gazdag növényállományú kertjeik, parkjaik voltak (amiket aztán a kommunizmus szeretett kiirtani és focipályát építeni a helyére, rettentő nagy értékeket pusztítva el ezzel).
guess.who 2020 jan. 01. - 17:04:40
(28/2087)
Várj, azért vedd hozzá: a '48-49-es szabadságharc már tizenhat éve volt (a sztoriban), szóval a gyógyuló sebek elmúltak rég, a nem gyógyulók mennyisége is visszaállt a "normálisra" (elvégre falubolondja minden korban volt, sánta és vak is stb.). Inkább a pszichikai hatás az, aminek még erőteljesen kellene érződnie: egy "majdnem" sikerült szabadságharc, és főként az utána következő megtorlás biztosan hagyott nyomokat az emberekben. Sokan túlkompenzálnak, azaz most folyamatosan igyekeznek bizonyítani, hogy utolsó lehelletükig császárhűek: ide jól illeszkedik Rokoczay báró, hiszen ő a legfontosabbnak azt tekinti, hogy a császári udvarban a hivatali ranglétrán előbbre jusson és a "császári" vasutat elhozza a falujába. A köznép viselkedésében viszont egyelőre nem nagyon látszott a császárellenesség (kivéve az egy robbantót, Torzsa Sándort), ami azért is fura, mert a koruk alapján szinte mindegyikük átélte '48-at...