guess.who 2020 márc. 01. - 21:26:03 Előzmény napraforgó
(847/2087)
Nem bántottam senkit, de azért egyrészt hibás irány az, ha a mai jogot, szokásokat, erkölcsöket használva megpróbáljuk a régmúlt emberét megítélni. Egy más korban, más korszellemben és más erkölcsi normák között egészen máshogy nézhetett ki egy olyan cselekmény, amiért ma a bíróság elítélne valakit. És félreértés ne essék: egy szóval sem akarok senkit mentegetni, csak azt mondom, hogy önmagában a naptárban levő magasabb évszám nem jelent feltétlenül valamiféle erkölcsi magasságot is: a saját korában, a saját normáik szerint kell a tetteket megítélni a saját kortársainak.
De hát ugye továbbra is az a probléma, hogy ezek a szereplők, ez a falu, ezek a cselekmények pusztán kitalált alakok. Tudod, mint a tejfölrázogatós filmben: az nem büntetendő, ha csak gondolva van. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=blJzEzdMMNw
5/10
napraforgó 2020 márc. 01. - 19:11:58 5/10
(846/2087)
Nagyon jó meglátás, én is erre tipplek. Anna tojik majd a vaskalapos zsandártisztre, aki tűzhelymellett rántást kavargató feleséget keres, aki neveli a gyerekeket és csak annyit doktorkodik, amennyi a család egészségének megőrzéséhez, helyreállitásához kell.

Az anarchista Sándor még kevésbé lenne jó választás, vele csak annyi a közös annával, hogy mindketten lázadó tipusok. de mig a lány a családja és a konvenciók ellen lázad, mig Sándor a társadalmi rend ellen.
5/10
napraforgó 2020 márc. 01. - 19:04:15 5/10 Előzmény guess.who
(845/2087)
Azért ne bántsd őt, mert a jogelveket már akkoriban kezdték kimunkálni és a legtöbb nemigen változott azóta sem. persze, nem a mai Btk . alapján kell megitélni itt az embereket, de a bűnpártolás jogintézménye már kialakulóban volt a XIX sz. második felére.
Az osztrákoknak már volt büntető törvénykönyvük a század közepén, jobb hiján azt vehették alapul, holott még nem jött létre az oszták -magyar monarchia.
offtopic
guess.who 2020 márc. 01. - 18:21:36
(844/2087)

(Még jó, hogy nem dubajozást írtál... :) )



Hááát... Az első vonatra való felülés még odébb van, ha ilyen sebességgel építik azt a 20 méternyi fasínt. :) De biztos, hogy a komplett bárói családnak fel kell ülnie majd a kisvasútra, az álmélkodó falusiakkal egyetemben.

Igaz, utóbbiak közül csak a báróhű embereknek lesz rá joga, némi Monarchiai pályázati pénzzel megváltott menetjegy ellenében, elvégre kellemetlen lenne, ha a vonal túlsó végén, a szomszéd falu arborétumánál megállva már nem éljeneznék a vasút építőjét, hanem fütyülnék...

guess.who 2020 márc. 01. - 18:16:40 Előzmény Kotarbinski
(843/2087)
160 éve (sem) élt embereket akarsz a mai jog szerint megítélni?
Sok sikert kívánok hozzá, de azért ne számíts túl fényes győzelemre a bíróságon... :)
5/10
napraforgó 2020 márc. 01. - 13:53:26 5/10 Előzmény Kotarbinski
(842/2087)
1878-ig nem volt hatályos magyar büntetőtörvénykönyv Magyarországon. 1878-ban született meg a Csemegi Kódex, az 1878. évi 5. TC.
https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_520_mezey_magyar_jogtortenet/ch03s02.html#id574336
A magánjog sokkal jobban ki volt munkálva már korábban is.
Kotarbinski 2020 márc. 01. - 11:12:04
(841/2087)
Nem akarok lovagolni egyes problémákon, de alább ide hozom azt a Btk. paragrafust, ami a "Bűnpártolás"-t leírja és büntetni teszi kötelezővé. Nyilván 1865-ben is létezett a bűnpártolás, sőt, még a római jogban is. Ha figyelmesen elolvassuk a szöveget, akkor láthatjuk azt, hogy a BF-ben Sándor bűnpártolói Anna, Katica és Zalán voltak, míg a Torzsa család nem tekinthető annak. Szóval szép kis főszereplői vannak ennek a sorozatnak, akiket meglehet példaképnek is szántak.

Bűnpártolás

282. § (1) Aki anélkül, hogy a bűncselekmény elkövetőjével az elkövetés előtt megegyezett volna,

a) segítséget nyújt ahhoz, hogy az elkövető a hatóság üldözése elől meneküljön,

b) a büntetőeljárás sikerét meghiúsítani törekszik, vagy

c) közreműködik a bűncselekményből származó előny biztosításában,

vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűnpártolást haszonszerzés végett követik el.

(3) A büntetés egytől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűnpártolást

a) a XIII., a XIV. vagy a XXIV. Fejezetben meghatározott bűncselekménnyel [kivéve az állam elleni bűncselekmény feljelentésének elmulasztása [263. § (1) bekezdés],

b) * emberöléssel [160. § (1)-(3) és (5) bekezdés], emberrablással [190. § (1)-(4) bekezdés], emberkereskedelemmel [192. § (1)-(6) bekezdés], terrorcselekménnyel [314. § (1)-(2) bekezdés], terrorizmus finanszírozásával [318. § és 318/A. §], jármű hatalomba kerítésével [320. § (1)-(2) bekezdés],

c) az a)-b) pontokban fel nem sorolt, életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekménnyel kapcsolatban követik el, vagy

d) hivatalos, külföldi hivatalos személy hivatali eljárása során, hivatali kötelessége megszegésével vagy közfeladatot ellátó személy eljárása során követi el.

(4) A (2) bekezdést és a (3) bekezdés d) pontját kivéve nem büntethető, aki az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott bűnpártolást hozzátartozója érdekében követi el.

guess.who 2020 márc. 01. - 09:02:18
(840/2087)
Nem tudom, ha nagyon a tényekhez ragaszkodó életrajzi filmsorozatot csináltak volna (és miért tették volna?), az sokkal szárazabb lett volna szerintem. Ez meg (ahogy írtam az előbb) egy fantáziavilág egy kitalált helyszínen, kitalált szereplőkkel. És mivel közülük senki nem létezett korábban, nem lehet azt mondani, hogy ez vagy az nem így történt, az a szereplő nem ilyen volt stb.
És ahogy lentebb is írtam: szerintem alapvetően sikerült jó, változatos karaktereket kitalálni, az események szövete is elég konzisztens (nincsenek hetekig tartó üresjáratok, nem ismételgetik ugyanazokat a hülye paneleket más szereplőkkel, mint a DÖ-ben), és a hídrobbantás ügye csak azért nincs még kinyomozva, mert ezer más dolog történt azóta Imrével. Ha nem is a bűneseteket nézzük: a korábbi, szögletes mozgású, fekete lelkű katonából érzelmes férfivé vált, aki civil ruhában is meg mer jelenni a városban. :)
guess.who 2020 márc. 01. - 08:56:33 Előzmény paradiddle
(839/2087)
Viszont a svájci éveket nyilván nem akarták itt megmutatni, meg a közel 30 évi boldog házasság sem fért volna bele egy 80 részes sorozatba - úgyhogy kiválasztottak egy érdekes momentumot az életéből és erre felépítettek egy fantáziatörténetet. Tartok tőle, hogy nem az első ilyen megoldás ez a világirodalomban. :)
Mondjuk az utolsó rész legvégén a stáblistában még odaírhatják, hogy "Hugonnai Vilma emlékére", és akkor egyértelmű lesz a dolog. :)
10/10
paradiddle 2020 febr. 29. - 21:56:36 10/10 Előzmény guess.who
(838/2087)
Ha nem is Hugonnai Vilmáról szól a sorozat, de érdekes egybeesés,hogy édesanyja neve Jozefa volt, míg Anna kisasszony anyját Jozefinnek hívják . Vilma grófkisasszony 18 évesen férjhez ment Szilassy György földbirtokoshoz akinek három fiút szült. Férje beleegyezését adta az egyetemi tanulmányokhoz, de nem támogatta anyagilag, ezért nagyon szűkös körülmények között élt Svájcban. Házasságuk megromlott, 1886-ban elváltak. Hugonnai Vilma 1887-ben újra férjhez ment dr. Wartha Vince vegyész,műegyetemi tanárhoz akivel boldog házasságban éltek a férj 1914-ben bekövetkezett haláláig. Kettejük közös lánya 1908-ban húsz évesen hunyt el.
guess.who 2020 febr. 29. - 21:05:34 Előzmény paradiddle
(837/2087)
Köszi, ez érdekes volt!
Gondolom (vagy inkább remélem), az írók is okkal írták ilyenné Annát... :)
10/10
paradiddle 2020 febr. 29. - 20:53:02 10/10
(836/2087)
A HELY SZELLEME MEGJELENIK A FILMBEN!!! A Nagytétényi kastélyban született 1847-ben grófi család tagjaként dr. Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő. Amikor a sorozat játszódik (1865) 18 éves volt, tehát Anna bárókisasszony erősen emlékeztet rá. Hugonnai grófkisasszony szintén sokat küzdött azért,hogy gyógyítóként dolgozhasson. Zürichben végezte el az orvosi egyetemet de a diplomáját csak 1897-ben ismerték el Magyarországon. Az első világháború éveiben 14 városban szervezett megfigyelő állomást beteg, sebesült katonák számára és ezért katonai érdemrenddel tüntették ki. 1922-ben halt meg Budapesten, sírja a Fiumei úti sírkertben található.
5/10
napraforgó 2020 febr. 29. - 10:51:41 5/10
(835/2087)
Mikor mondták, hogy Rokoca egy járási székhely?
5/10
napraforgó 2020 febr. 29. - 10:51:00 5/10
(834/2087)
Én is erre gondoltam tegnap, túl mai a srác haja. Bár a XIX. században a férfiak sem olyan rövid hajat viseltek, mint a XX. század első felében, de miért pont a kamasz hajával foglalkoznának, amikor a nők sem hordanak korhű frizurákat.
5/10
napraforgó 2020 febr. 29. - 10:46:55 5/10 Előzmény Kuttyánszki
(833/2087)
Csak kellék a fából készült sin. De úgy tesznek, mintha vasból lenne és nagyon erőlködnek.
3/10
Kuttyánszki 2020 febr. 29. - 10:32:23 3/10 Előzmény napraforgó
(832/2087)
A sín fából készült valóban, de nem 1865-ben, hanem a középkorban, 1600-as évek....a bányákban. Később fejlesztették, fokozatosan. :)
Itt a filmben arról van szó? Hogy fából készül a sín? Vagy csak a kellék van fából, ami helyettesíti az acélt?

Imre anyjának mindig ugyanaz ruhája nekem is éppen tegnapelőtt tünt fel, csak nem volt időm írni :D
5/10
napraforgó 2020 febr. 29. - 10:21:22 5/10 Előzmény guess.who
(831/2087)
Én is biztos vagyok benne, hogy az a kereskedő be fogja csapni Torzsáékat. Bár szerintem Mihály lumbágója nem lehet olyam borzasztó, hogy ne tudna felülni egy szekérre és elkisérni a borát. És ha a vevő nem fizeti ki a fennmaradó tartozást, akkor simán vissza kell fordulni és otthagyni. Vagy ott helyben kell keresni más vevőt a borra.
Gyula elég talpraesett fiú, de az a dörzsölt kereskedő biztos kibabrálna vele.
guess.who 2020 febr. 29. - 09:28:12 Előzmény napraforgó
(830/2087)
Az egyetemi tanulmányt félretéve: az azért fura, hogy mi a fenét tudna Anna tanulni egy templomban? Hiszen a Baba-féle képzésnek fontos része az, hogy ott a helyszínen keveri össze a főzeteit, hogy a sérüléseket gyógyítja ésatöbbi. Kétlem, hogy a pap olyan nagyon örülne, ha elkezdenének a templomi padokon műteni vagy szülést levezetni...
Más kérdés, hogy az alapozásra végső soron jó lenne Baba: Anna megtanulhatna ezer olyan dolgot, amit egy helyi orvos-kuruzslónak tudnia kell, és amit ennyi idős koráig megtanulhatott volna, ha eleve orvosnak készül. Aztán ha elért egy szintet és fejlődni akar, akkor léphetne tovább egyetemi szintre - amihez viszont már a bárónak is biztos lenne egy-két szava. És hát a svájci leányneveldébe is beíratták, szóval végső soron a báró is belátja, hogy a tanulás hasznára válhat a lányának (ha már elsőszülött fiára nem számíthat).

Imre jópofa volt a gyökérkefés játékával, örülök, hogy nem csak a karótnyelt Imrét és Annát látjuk, hanem mosolyognak is. :) Abban viszont biztos voltam, hogy a Katica-Sándor románc azért még távolról sem teljesedhet be ilyen könnyen, lesz még pár kacskaringós sértődés, hiszen negyven rész hátravan. :)
A vándorkereskedő nyilván nem fog fizetni a borért, úgyhogy szegény Gyulára megint meg fog haragudni az apja, pedig pont ő tehet a dologról, nem a gyerek. Terka asszony pedig határozottan egyre jobb, ahogy erősödik a tájszólása. :)
guess.who 2020 febr. 29. - 09:19:51
(829/2087)
Ezen én is felröhögtem! :D A reszelős hangja ismerős volt, de nem figyeltem, hogy ki játssza - aztán mutatták közelről is. Na, mondom, Rozsdának annyi, két napon belül bezárják a kocsmáját valami szabálytalanság miatt... :)
5/10
napraforgó 2020 febr. 29. - 04:03:39 5/10
(828/2087)
Nem volt rajta sapka.