9/10
-greghouse- 2013 jún. 20. - 18:24:11 9/10
(67/127)
Megint jó...
Alan, az esti teraszon: "El kellene utaznunk.. elmenni valahová jó messzire...mondjuk Rómába. Vagy a teraszra az épület másik oldalán..." :-)
vondermonarchi 2013 jún. 19. - 17:08:39
(66/127)
Egyre jobb a sorozat, igaz még csak pár részt láttam mostanában :)
9/10
-greghouse- 2013 jún. 19. - 17:02:29 9/10
(65/127)
Ja, bocs. ez is páros volt. Érdekes volt, de nem B.L.
9/10
-greghouse- 2013 jún. 19. - 17:01:25 9/10
(64/127)
Nahát, ez a mai, 5.03-as... nem volt rossz, csak éppen a világon semmi köze magához a sorozathoz. Mintha egy melléktermék lett volna, amolyan "töredék". Csak két ügyvéd az egész filmben, csak egyetlen ügy, és majdnem zéró humor.
Maga az ügy elég jó, bár sokkal inkább egy Perry Mason-féle "courtroom drama". A tökéletes bûntény.
Kár, hogy ez csak Amerikában mûködHET, mert kell hozzá esküdtszék és az idióta "double jeopardy" törvény, mely szerint kétszer ugyanazért nem fogható senki perbe. Bár még ott sem igazán, mert egyrészt indokolt esetben ott is megvan a bíró joga, hogy felülbírálja az esküdtszéki döntést, másrészt az ügyész elsõ dolga, hogy fellebbezzen, harmadrészt az ügyész azonnal letartóztathatja a nõt, negyedrészt maga az ügyvéd is tehet feljelentést, mert az információ (a tényleges bûntényrõl) már a jogerõs bírósági itélet után jutott tudomására, tehát nem sérti meg a jogászi etikát. Tehát ez így nem menne, de jó volt.
..Nem igazán Boston Legal, ez egy sokszor látott bírósági dráma.
Lehet, hogy ebbõl a záró (fél)évadból is csak a páros számúak lesznek jók, mint a Star Trek mozifilmekre mondják?
Attila G. 2013 jún. 19. - 02:14:19
(63/127)
Jó ötletnek tûnt, amit írtam. Most már nem tartom annak.
9/10
-greghouse- 2013 jún. 17. - 17:09:31 9/10
(62/127)
na végre, ez már megint a jó öreg Boston Legal (az 5.01 valami összecsapott dolog volt...)
megint 3 ügy, egyik megint nagykutya, gyógyszeripar.
Alan: "az amerikai gyógyszeripar kétszer annyit költ reklámokra, mint kutatás-fejlesztésre. Egy év alatt több idõt töltünk gyógyszerreklám nézéssel, mint mozifilmekkel"..
aztán
"Elõször kitalálnak betegségeket, aztán kifejlesztik hozzá az addiktív gyógyszert, majd reklámozzák."
(Miután Denny azzal az ötlettel jön, hogy pereljék be azt a gyógyszergyárat, amelyik 16-ot forgalmaz az által szedett 42 közül...:-)
A börtönös is jó,
"Évi 650 ezer foglyot engedünk szabadon, akik kétharmada visszakerül... a magánbörtönök profitérdeke az, hogy minél hamarabb visszakerüljenek." (Tiszalöki szuperbörtön???)
Aztán Shirley 17 éves unokájának szavazása, Carl idézi a "tiszteletest" (nyilván Martin Luther King):
"Ezt az országot az öreg, fehér gazdagok irányítják".
"A tinédzserek évente 176 milliárd dollárt költenek. Saját keresetükbõl. Tehát adózni elég idõsek, de ahhoz nem, hogy bele is szóljanak, hogy költik el az adójukat!"........hm.
......És a végén a terasz jelenet, mikor már nyilván tudják hogy ez az utolsó, kisírt "kegyelem" évad:
"stílusosan kellene távozni...azt olvastam, hogy az ember éljen úgy, mintha ez lenne az utolsó év."
Denny: "gondolod, hogy ez az utolsó? ... Akkor ki kell találnunk, hogy hogyan távozzunk... (aztán célozgat arra, hogy Shirley végül is "jó kezekbe" fog kerülni..." :-))
9/10
-greghouse- 2013 jún. 14. - 20:29:09 9/10
(61/127)
...azért ebben is volt egy kibeszélés, csak a magyar fordítás nem követte.
Mikor a tárgyalóterembeli álomról beszél Alan (szmokingos tánc, stb.), utána
Denny: Hallucináltál?
Alan: Igen... vagy inkább mintha egy másik univerzumban lettünk volna, például a tévében.

Eredetiben Alan azt mondja: "..if we were on an other channel" (Mintha másik tévécsatornán lettünk volna...)
9/10
-greghouse- 2013 jún. 14. - 20:14:47 9/10
(60/127)
Esküszöm akármire, hogy ugyanezt akartam még írni, csak lemaradt. Itt a mellettem levõ noteszlapra van firkantva, csak korán elküldtem, de szerintem is, ami legfeltûnõbb volt, hogy (különösen az elõzõ évad néhány utolsó, befejezõ részének sziporkái és ötletessége után) azokhoz képest ez most feltûnõen gyengécske volt. A dohányipar... kikezdtek már nagyobb kutyákkal is, és (ahogy Denny is mondja) "lerágott csont", ráadásul (a többi résszel ellentétben) itt csak egyetlen ügy futott (kettõ szokott), magánéleti humor is gyenge volt Denny impotenciájával (ami azért a végére meggyógyul Shirley pom-pom lány egyenruhája láttán...) Kár, reméljük, lesz még jobb is, és nem csak olyan rész, mint a Monty Python-nál a "contractual obligation" avagy "Szerzõdéses kötelezettség" c. album, hogy ezt gyorsan meg kellett csinálni, hogy mehessen tovább a sorozat.
Megjegyzem, még így is jobb, mint az átlagos amerikai sorozatok. De ez most tényleg összecsapott volt.
8/10
szirgabor 2013 jún. 14. - 17:56:27 8/10
(59/127)
Ez az 5/1 kicsit gyengécske utánérzés volt. Az átlagnál kicsit közönségesebb és ötletszegényebb.
Ráadásul a "dohánysztorit" már elsütötték a sorozat elõdjében, az Ügyvédekben, szinte ugyanezekkel az érvekkel.
De bízom benne, hogy a maradék 12 rész nem végig ilyen lesz.
9/10
-greghouse- 2013 jún. 14. - 17:18:51 9/10
(58/127)
Denny: "A cerkám lankadt....borzalmas. Ennél még a hullamerevség is jobb."
(Jók Denny mobil csengõhangjai. Elõször egy nõi orgazmus(színlelés), aztán birkabégetés...:-)
9/10
-greghouse- 2013 jún. 13. - 22:57:27 9/10
(57/127)
"Ez az ország szabályoz mindenkit. Kivéve az ámokfutó gazdagokat és a Wall Streetet." (Denny Crane(!!!)...késõbb.)
9/10
-greghouse- 2013 jún. 13. - 21:27:46 9/10
(56/127)
És:
"A mi barátságunk csak olyan mély, mint a whisky a poharunkban.." (Denny Crane)
8/10
szirgabor 2013 jún. 13. - 21:03:53 8/10
(55/127)
"A barátság egy kicsit olyan mint a hátsókertünk. Tervezzük, hogy foglalkozunk vele... de aztán valahogy mindig a következõ hétre csúszik." (Jerry Espenson)
9/10
-greghouse- 2013 jún. 13. - 17:02:10 9/10
(54/127)
...a mai nap hordaléka (Déry Tibor után szabadon...:-)
Ma láttuk (látjátok éjjel) azt a részt, ami eredetileg a sorozat befejzõ része. Itt akarták levenni a mûsorról az ABC tv-nél. A vége jellemzõ (nem hiszem, hogy Spoiler lenne, mert nem "megoldás", csak egy kép) a két barát a Parti Õrség fehér egyenruhájára nyakig érõ horgász nadrágot húz, és éjjel elindulnak így, Boston utcáin, vállukon horgászbottal... zárókép a teraszon két üresen álló fotel... Beatles szól, és nincs "a következõ rész tartalmából".
Ez lett volna az utolsó rész eredetileg, le is adták, de mire leadták, David Kelley, a kreatív producer és vezetõ forgatókönyvíró kisírta az ABC-nél, hogy legyen még egy évad, kompromisszum, így lett olyan 5. évad, amely rövid, csak 13 részes, épp hogy elérjék a syndicated 100 epizódos szintet. (The Pittsbugh Gazette, és mások.)

"ABC didn't want us back," he said. "It's as simple as that. They didn't even want us back for this year at all. We had to fight to get back on with 13. It's not a product they care to market."

Read more: http://www.post-gazette.com/stories/ae/tv-radio/boston-legals-kelley-delivers-parting-shots-624421/#ixzz2W6kxp9T1

ezt Kelley nyilatkozta, tehát nem akarták õket visszahozni. A legtöbb baja a tévének böngészéseim szerint az volt, hogy nagyon alapvetõ amerikai "értékeket" kérdõjelez meg, és egy sikeres sorozat sosem lehet szélsõség, mindig "mainstream" nek kell lennie. Itt már volt abortusz, prostitúció, stb., de a mai, befejezésnek szánt epizódban Alan Shore nagyot rúg bele az amerikai "demokráciába", még egyet utoljára.

Elõveszi Guantanamot, hogy kínozzák a foglyokat, hogy oda visznek mindenkit meg Európába, és nem nyilvánítják õket hadifogolynak, "holott saját kormányunk szerint háborúban állunk ellenük", ezért sem a genfi konvenció, sem az Alkotmány nem vonatkozik rájuk, jöhet a vizes lepedõ, az alvásmegvonás, a meztelenül kikötözés, stb.

Ez a 9/11 utána "Patrióta törvény" miatt van, mely (ma is) lehetõvé teszi a bírósági felhatalmazás nélküli kitoloncolást (ez Guantanamo, Románia, ázsiai országok), az ugyanilyen lehallgatást, megfigyelést, ha "nemzetbiztonsági okból" ezt tartják célszerûnek a Fehér Házban. Ismerõs, ugye? Néhány éve pattant ki a Wikileaks-szel a Guantanamo botrány, és éppen napjainkban a lehallgatási, miszerint az NSA nem csak amerikai, hanem európai, kínai, ázsiai telefonokat is lehallgat, minden emailt ellenõriz ami keresztül megy amerikán (google, facebook, stb.), merthogy a Patrióta törvény erre felhatalmazza õket.

Ezért akar Concord város kiválni Amerikából. Tudják, hogy nem nyerhetik meg a pert, csak a figyelmet akarják felhívni.

Szerintem maga a sorozat is valami ilyesmit akart, kényes kérdéseket felvetni, és picit vicces formában ráncigálni az oroszlán bajszát.

Alan Shore: "Én hazafi vagyok. De ez már mintha nem az az Amerika lenne..."
szintén õ: "Nem tudom, ki találta ki azt, hogy aki kritizálja a hazáját, az nem is lehet hazafi..."
Denny Crane, a végén (megnyerte a fogadást): "A férfit a barátság teszi igazán gazdaggá...fõleg, ha kap a barátjától ötvenezer dollárt...:-)

Aztán - elmennek horgászni. A teraszon két üres fotel, és egy cetli hátrahagyva: "Gone fishing"
(Horgászni mentünk).
Hát, eredetileg így ért volna véget.
De jöjjön a (szerencsére) kikönyörgött ötödik (fél)évad.
9/10
-greghouse- 2013 jún. 13. - 02:11:31 9/10
(53/127)
Bocs, félreértettél, én tudom, hogy nem ez lesz az utolsó rész, csak én megnéztem az utolsó (dupla) részt, ami a 101. epizód, valóban az 5. évadban (rövidebb, mint a többi évad, a 100-as számot akarták csak kisírni), az nekem egy kicsit már sok, de nem lövök le poént.
..Zseniális a humoruk. De az igaz, hogy nem az a kimondott amerikai humor, inkább átcsap angolba, sok az áttételes poén, amit az amcsik nem mindig vesznek. Hát, ez az õ bajuk. A miénk meg az, hogy ezért nem látunk mi sem többet, mint 5 évad. :-(
9/10
-greghouse- 2013 jún. 13. - 02:07:40 9/10
(52/127)
Ez is lehet, de én inkább az IMDb stílusú pontozáshoz ragaszkodnék, ami elég bonyolult ugyan (de azért felfogható), részletek nélkül, a legfontosabb talán az lenne, hogy minden epizód külön pontozására is legyen lehetõség, és ne cipelje tíz évig magával azt, amit egy jó kezdetre adott, vagy fordítva.
..(Ezen kívül ott statisztikai trükkök is vannak, pl. elég nagy szavazatszámnál a két szélsõséget levágják, ill. különbözõ képletek vannak a Bayes-i statisztikán alapulva, hosszabb távon nagyobb súllyal szerepelnek bizonyos állandó tagok szavazatai, stb. Ezek is vitathatók, de még mindig sokkal finomabb, mint hogy egyszer adsz tíz pontot mert tetszett a pilot, utána meg karmolod magad annyira vacak lesz pár év múlva, van ilyen.)
...Egyébként igaz a 10-es nálam gyakorlatilag nem létezik azokon kívül, amik nekem is otthon a polcomon vannak. Magyar filmek közül talán az Ötödik pecsét, a Mephisto, az Emberek a havason, esetleg az eredeti, Kabos féle Meseautó. Külföldieknél azért sok van, de itthon keveset látni, pl. nemrég volt Menzel Én kis falum-ja, vagy Bergman Hetedik pecsétje, vagy Forman Amadeus-a, Antonioni Nagyítása, Tarkovszkij Solarisa, Wajda Hamu és gyémánt, Fellini Amarcord, Coppola Keresztapa, Woody Allen Manhattan, Tarantino Ponyvaregény, vagy éppen a Monty Python Brian élete és gyalog galoppja, stb., nyilván tartalékolni kellene a csillagokat. Rengeteg olyan hsz.-t látok, hogy "10/10", és egy adott színész(nõ) minden filmjére azt adja az illetõ. (No az ilyen elfogultság azért valamennyire szûrhetõ, ha nem is teljesen.)
...Szóval jogos, azért tényleg nem 10.
De sokat javítana, minden statisztikai elemzés nélkül, ha két külön sor lenne, egy a sorozat egészére, egy az adott epizódra (elõbbit lassan és folyton, automatikusan módosítja az utóbbi, akár egy Excel táblában megoldható..)
Éjjeli Bagoly 2013 jún. 13. - 00:42:56
(51/127)
Jövõ héten már az 5. évadot adják majd, nem ez lesz az utolsó rész.

Egyébként nagyon örülök, hogy a napi gyöngyszemeket leírtad, én ennek a humornak nagy kedvelõje vagyok, nagyon élvezem a sorozatot, jó visszaolvasni a legjobb mondatokat.
9/10
-greghouse- 2013 jún. 12. - 16:38:37 9/10
(50/127)
Megnéztem.... nem Boston akar kiválni az USA-ból, de érdekes lesz.
És az utolsó epizód.... hm.
(Amerikai TV lapok szerint az utolsó (dupla) epizódot csak azért csinálták meg, hogy elérjék a bûvös 100-as epizód számot, ami kell ahhoz, hogy "syndicated" legyen, tehát bárhol bármelyik csatorna adhassa (jó pénzért, persze). Hát, ezt a célt elérték... más kérdés, milyen áron. De attól még zseniális a sorozat, és csatlakozom ahhoz a sok (általam olvasott, odaát megjelent) olvasói levélhez, akik nagyon sajnálják, hogy vége lett. Mind dicséri a sorozat különcségét, idõnként angolos humorát, és a "break the fourth wall" részeket, tehát mikor kibeszélnek a képernyõrõl, pl. mikor azt mondják, jövõ évadban is itt találkozunk, vagy mikor Denny szokás szerint le akar rohanni egy csinos ügyfél nõt, odaszól a titkárnõ, "nem érdemes Denny, õ csak epizód szereplõ"... :-D )
(Bocs, ugye ez nem spoiler? nem a végét mondtam el...nem is az a lényeg.)
megadhatná neki szerintem valaki az én 10. pontomat, én annak idején "csak" 9-et adtam, már adnék 10-et. Dehát....
9/10
-greghouse- 2013 jún. 12. - 15:58:18 9/10
(49/127)
A mainál kicsit megijedtem, mikor szegény Denny Crane-bõl hülyét csinálnak, de végül... (nem lövöm le a poént, hátha valaki éjjel fogja nézni).
Azért (is) nagyon jó ez a sorozat, mert elképesztõ ügyeik vannak (melyek a valóságban nyilván nem lennének, dehát ettõl "dramedy", mely öszvér szót Hollywood helyesen kitalálta a vicces sorozatokra, melyek mégsem gépi-nevetõs sitcomomk), nagyon jók a felvetések.
...ma az egyik ugyebár a prostitóció legalizálása, a másik meg... eldobom magam, beperlik a katolikus egyházat mert nem lehet nõi pap és ez "diszkrimináció". (Mindkettõrõl megvan a saját véleményem, aminek nem itt a helye, hanem maga a kérdés felvetése, és a vita nagyon jó..:-)

(Az elõzetes szerint a holnapiban egy város, talán éppen Boston, ki akar lépni az USA-ból...arra is kíváncsi leszek.)

Denny Crane, a végén a teraszon mikor álmodozik, mit tenne, ha tényleg elnök lenne (Kb. "elhoznám Kubából az összes szivart, elfoglalnám Irakot....")
...és Denny Crane egy egészen Al Bundy-s terve az "elnökségére" :"A franciákat is a gonosz tengelyéhez csatolnám... vagy azt már megtették?" Alan: "Csak idõ kérdése"...:-D

És egy elensorizmus is elgondolkodtató: "nemrég az NBC egyik vezetõje nyilvánosan azt mondta, azt szeretnék, ha az emberek este bekapcsolnák a tévét és mentálisan kikapcsolnának. És ez nem elszólás volt."

Hmmmm.
Icsiro 2013 jún. 11. - 16:49:05
(48/127)
Én is nézem ezt a sorozatot. Az idétlen idõpontot úgy oldottam meg, hogy az aktuális részeket videóra veszem és akkor nézem meg, amikor akarom. Nem tartom meg az egyes részeket, csak akkor, ha nincs idõm megnézni.