Téma: Donnie Darko

Wilde 2010 júl. 06. - 17:11:27
(207/427)
A kultmozi nem azért készül, hogy kulttá váljon: azt a közönség teszi azzá. Kultfilmek mindig is születni fognak, persze más, és más embereket szólítanak meg, más problémákat járnak körbe, életérzést adnak vagy megoldást keresnek esetleg elborzasztanak. Minden mûfajból került ki belõllük, úgy mûvészfilmbõl, mint drámából, sõt horrorból, sci-fibõl is.
A Donnie Darko abszolút ilyen film: slussz. Lehet nem szeretni, lehet nem érteni, a tény tény marad, fiatalok-sõt idõsebbek-számára akkora élmény, ami mellett nehéz elmenni szó nélkül. A film amúgy igen nagyot hasalt anno moziban, aztán jöttek a díjak....a többi meg már történelem.
Richard Kelly pedig rátenyerelt valami csodára, méghozzá úgy, hogy sokan azzal a misztifikával is felruházzák mozgóképes kis szösszenetét, ami nincs is ott. Abszolút nem érthetetlen dolgokról van szó benne, és seperc alatt összeáll a kép a végére, ha kicsit figyelünk, más kérdés, hogy stílusa és rendezése azért igyekszik thrilleresre és okosra venni a figurát, no meg nem mindennapi a hõse sem.
Donnie ugyanis eltér a megszokott amcsi tini ideáltoktól: inkább sötéten jóképû, emellett pszichihiáterhez jár, és néha alvajáró. Ám intelligenciája hihetetlen, logikája akármilyen idióta témában is mint a penge - lásd a törpök, és képes felnõtteket, önnön nagyságuktól megrészegült alakokat is padlóra küldeni pár meglátással. Érdeklõdõ, Greenehez is hozzá tud szólni - kíváncsi lennék, a katalóguson hány ember ismeri a nevét....emellett van benne érzékenység makacssággal kéz a kézben. Ez a fiú talán nem kimondottan az a karakter, aki fölé illik egy jó sztorit keríteni, hacsak az nem valami drámaféleség lenne...oszt lám, mégis.
Eleve elrendelés: a film középpontja természetesen ez, hisz minden lépés egyre közelebb visz a tragédiához, és Donnie választásához. Minden kis apró cselekedet egy-egy puzzledarab az utolsó pár perchez, ahol Donnie rádöbben, amit tett, vezet szerelme halálához. Mivel, pedig belátja tévedését, és annak borzalmas következményeit, van ereje, és bátorsága – no meg megfelelõ információk birtokában lehetõsége - mindent helyrehozni, még ha ez halálához is vezet.
Ám Kelly filmje bár ezen vonal mentén megyeget, mégis, karrakterei és azok sorsán keresztül több. Egy kisváros életébe is kapunk bepillantást, idióta guru marhaságain vigyoroghatunk, és láthatunk egy dagadt kislány titkos szerelmét kitudódni, amellett, annak álmát, hogy a kövér hernyóból pillangóvá váljon...talán. Tanárt, akinek fontos, amit átad diákjainak, illetve tanárnõt, akinek nézetei felett már a Kréta korban eljárták a dinoszauruszok a haláltáncot. Mindezt a rendezõ összelötyköli, beletölti a fiatalok félelmeit, a tinédzserek világát és kiönti az elegyet...kortyoljátok, ízlelgessétek, tessék.
Ritkán hallottam ennyire tökéletes pillanatban felhasznált zenei aláfestést, egyszerûen káprázatos a soundtrack, Kelly ugyanis rájött, a jól megválasztott dalok mennyit hozzátehetnek egy filmhez. A borzalmas alacsony büdzsé ellenére megfelelõ látványvilágot is sikerült készíteni, és bizony nem rossz színészek tûnnek fel a mellékszerepekben, én magam például Drew B.-t itt kedveltem a legjobban, Swayze-ra pedig ráöntötték szerepét.
Érthetõ a film sikere….már ugye nem az anyagi, -mert Kelly függetlenfilmes törekvései azért befogadhatóbbak a fiatalok számára is, az idõutazás témája sokaknak vonzó nomeg a mozi egész egyszerûen a végéig érdekes annak, aki rákattan. Mivel pedig nem nélkülözi a mondanivalót sem, és azt nem szájbarágós ügyetlenséggel nyomja le torkunkon, sok, amúgy a popcornfilmektõl behányó egyén kedvence lett. Jake és Maggie Gyllenhaal ezen mûnek köszönhetik ismertségük, érdekességképp pedig jelezném, Seth Rogen is átfutkározik a vásznon nemegyszer.
A Mad world meg....áh, mit lehet ajnározni a tökéletest?
10/10
seemur 2010 jún. 13. - 20:32:11 10/10 Előzmény tamast2
(206/427)
Jaa, és a rendezõ maga mondta neked, hogy õ se tudja mit akart, vagy honnan veszed?:)
1/10
tamast2 2010 jún. 13. - 11:51:11 1/10
(205/427)
Elegge ertelmetlen film. Kisse unalmas is. Nem sok osszefuggest lehet felfedezni benne. Valami nagyot akart alkotni a rendezo, de meg o sem tudta mi lett belole. Latszik, hogy el akarta gondolkodtatni a nezot, de csak elaltatni sikerult. Van benne viszont egy jo no es az jo pont!
SabSpy 2010 jún. 06. - 19:12:58
(204/427)
Valami eszméletlen a film! Egy barátom mondta, hogy nézzem meg, neki évek óta az egyik kedvenc filmje. És azt kell mondjam, hogy hatalmas. Imádtam, hogy nem elég fél szemmel nézni, hanem koncentrálni kell, hogy megértsd és összerakd, és imádtam, hogy sokan kérték, hogy magyarázzam el,mert nem értik a végét. Egyszerûen kevés ilyen jó film van.. a végén pedig a borzongás ami átfutott rajtam... hát csak a Requiem for a dreamnél volt ilyen (:
hErO 2010 máj. 16. - 19:59:30
(203/427)
"A felvetett kérdések ott rezonálnak a tudat mélyén, választ pedig, legalább egyszer életében, mindenki kap majd."
tam-tam 2010 máj. 07. - 17:49:45
(202/427)
Itt van a másik fajta kezdés. A szám címe Killing Moon.

http://www.youtube.com/watch?v=ZhL6IxLPfQo&translated=1
crazy diamond 2010 máj. 02. - 21:17:29
(201/427)
Nem is tudtam, hogy van másik verzió is... Bár nem értem, hogy a zenét miért cserélnék ki... :S

Én a love will tear us apartal láttam :

http://www.youtube.com/watch?v=1xTQXmEKT4I

Ti hol láttátok másik számmal? Nem igazán értem (:
10/10
seemur 2010 ápr. 30. - 13:21:48 10/10
(200/427)
Van egy rendezõi változat is, szerintem arra gondolt.
tam-tam 2010 ápr. 29. - 20:42:29
(199/427)
Imádom ezt a filmet, mert magával ragad, és többször meg lehet nézni. A zenéi egyszerûen fantasztikusak. 1 hibája van: érezni lehet, hogy vm hibázik a filmben, vm miatt nem egész a film(én legalább is ezt érzem), de nem jövök rá teljesen mi miatt:D:D. 1ként a rendezõ úgy gondolta eleinte, h Donnie az új Jézus Krisztus aki megváltja a világot. Erre utalt is a nyúl, de azt a részt kivágták, h ne feltétlenül csak így lehessen érteni:P.

SPOILER

Én nem is emlékszem h a Halál Nagyi bármit is mondana Donnienak a film végén arról h be kell teljesíteni a sorsát...???? És miaz h régi meg új változat. Én csak a Killing Moonos számot vágom.
spiritualize 2010 ápr. 29. - 17:13:09
(198/427)
...ami annyiból érdekes, hogy az "új" verzió fõcíme alatt a "Never tear us apart" megy, hogy még egy kis zavart okozzak.
spiritualize 2010 ápr. 29. - 16:05:41
(197/427)
Az elsõ verzióban még a "Killing Moon" volt a fõcím alatt. (by Echo & The Bunnymen)
crazy diamond 2010 ápr. 29. - 15:20:41
(196/427)
Az egyik kedvenc filmem! Még mindig nem látom át teljesen... (bár csak 2x láttam...) Lehet rajta gondolkodni, és kell is!


Külön örültem, hogy benne van a 2 kedvenc számom:
joy Division- love will tear us apart
SPOILER (ez mondjuk kicsit ironikus, mert a lánnyal végül is a "szerelem választja szét õket" mert a végén érte is áldozza az életét.
SPOILER VÉGE

A másik pedig a Mad world, ami szintén nagyon jó választás...
offtopic
Cressida Beau Pre 2010 ápr. 17. - 23:54:04
(195/427)
Bizonyítottad, hogy az emberiségnek valóban vannak csak szaporodásra született egyedei. Köszönöm. :)
1/10
pepe0310 2010 ápr. 14. - 04:18:46 1/10
(194/427)
Gyerekek,
ez a film egy nagy rakás kaki. Nekem egy hülye tapírarcú gyerek ajánlotta, már az arcberendezése sem állt, de megnéztem, a tapír többet nem fogja, isten nyugosztalja.
10/10
Ancsa885 2010 ápr. 10. - 20:40:43 10/10
(193/427)
***SPOILER***
Jah..a végén mondja h mit ír neki.. :D De akkor ezek szerint választ nem kap, legalábbis a nõtõl nem. Talán a végén azért is nevet, mert rájön h a könyv nem csak a képzelet szüleménye és õ sem õrült meg, vagyis nem képzelõdik, hanem a jövõben járt?! :/
Meg a vége fele, mikor a nõhöz tekernek, akkor azt mondja a csajnak h nem a nénirõl van szó, hanem Frankrõl. Ezt sem értem... :/
Kb. 10percenként jutnak eszembe újabb és újabb kérdések... :D:D:D Szeretem az ilyen filmeket!
10/10
Ancsa885 2010 ápr. 10. - 20:19:07 10/10
(192/427)
Most néztem meg a filmet, és nekem is nagyon tetszett...igaz, van egy jó pár dolog, ami még nem egészen világos.. :D Még legalább egyszer tuti meg fogom nézni!

***SPOILER***
Mikor elmegy a tanárnõ, és Donnie odamegy a kínai lányhoz, az miért fut el...és miért van nála az a könyv?!
Meg az öreg nõ folyton levelet vár, ennek milyen szerepe van a filmben? (Esetleg épp Donnie levelére vár?) Meg Donnie mit írt neki?
Volt még pár kérdés, de azokra már kaptam választ a korábbi kommentekbõl. :)
Pipp55 2010 márc. 29. - 20:56:57
(191/427)
Egyszerûen szép film...........tele csavarral, kis összevisszaság, de meg kell érteni az a lényeg......nagyon tetszik.....
10/10
luijani 2010 márc. 24. - 18:53:14 10/10
(190/427)
Nagyon jó film!!!Nem hiányozhat a gyûjteménybõl!
Na és a végén a Mad World címû szám...a hideg kiráz!10/10
1/10
vendelin 2010 márc. 22. - 23:56:33 1/10
(189/427)
Sok dicsérõ üzenettel szemben nekem egyáltalán nem tetszett ez a film. Egyszerûen semmi, de semmi értelme nincs. Kevés rosszabb filmet láttam.
10/10
Singaporeflash 2010 márc. 11. - 20:51:31 10/10 Előzmény chile
(188/427)
Jok a meglatasaid:-)